Marakeş Gezilecek Yerler | Marakeş | Bavulumdaki Hikaye

Fas Günlükleri 4.Gün:Marakeş’ten Sahara Çölü’ne Gidiş

Nisan 30, 2018

Şişman Çocuk:Bolonya Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Fas Günlükleri:1,2,3.Gün: Marakeş Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
marakeşten sahara çölüne gidiş
bolonya gezilecek yerler
marakeş gezilecek yerler

Avrupa’nın beni heyecanlandırmadığını fark ettiğimden beri yeni kültürler görme arayışına girmiştim. Farklı bir kıtada, farklı bir kültür görmek istiyordum. Son zamanlarda sosyal medyada gördüğüm fotoğraflar sayesinde Fas’a gitmeye karar verdim. Fas, daha önce gördüğüm şehirlerden oldukça farklı. Şehri, daha doğrusu ülkenin genelini anlatıcak kelimeler kaos ve keşmekeş. İstanbul yorucu bir şehir derken, gelin de Marakeş’i görün. Bu söylediklerim sizin gitmenize engel olmak için değil aksine kesinlikle görmesi gereken bir ülke olduğunu anlatmak için. Orijinal, oryantal, kaotik bir şehir burası. Bu ülkede her şehrin kendine has bir dokusu, ruhu, rengi var.  Marakeş’inki ise somon rengi, pembeye çalan bir renk. Akşam güneşi battığında ortaya çıkan o renk muhteşem. Pembe şehir için Fas’ın geleneksel ve çağdaş bir karışımı diyebiliriz. Marakeş, Berberi Dilinde “Tanrıların Ülkesi” anlamına geliyor. Detaylı Marakeş Gezilecek Yerler rehberi için buyrun!

Fas’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler için bilmeniz gereken 13 şey yazımı okuyabilirsiniz.

Marakeş’ten sonra rotayı Sahara Çölü’ne ve diğer şehirlere çevirdiyseniz Marakeş’ten Sahara Çölü’ne gidiş, Sahara Çölü’nde Konaklama, Fes Gezilecek YerlerChefchaouen(Şafşavan) Gezilecek Yerler yazılarımı okuyabilirsiniz.

Marakeş’e Gitmeden Bilmeniz Gerekenler

Vize: Fas, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Uçaktan indikten sonra formu doldurup gümrük memuruna vermeniz yeterli.

Marakeş Hava Durumu: Fas, bir Afrika ülkesi olduğundan yaz boyu yüksek sıcaklıklara ulaşır. Ülkeye yaz döneminde sıcaklığın 50 derecenin üstüne çıktığı zamanlarda gitmek pek de akıl karı değil. Haliyle de bu dönemde bilet fiyatları da minimum seviyelere düşüyor. Ülkeye gitmek için en iyi zamanlar Kasım-Nisan arası dönemler. Bu dönemlerde sıcaklık 20-30 derece  arasında seyreder. Kış yada yaz döneminde gece ile gündüz arası sıcaklık farkı çok fazla olduğundan geceleri çok soğuk olacağını unutmamak gerekir. Bavul hazırlarken bu durumu göz önünde bulundurun. Kasım ayında gündüzleri kısa kollu yada yazlık kıyafetlerle dolaşabilirken, geceleri soğuk olduğunu unutmayın. Kasım ayında gündüz 25-30 derecede, geceleri 5-8 derece civarında seyrediyordu.

Sim Kart: Marakeş’e geldiğinizde telefon hattı almak isterseniz havaalanlarında ücretsiz dağıtılan Orange. Çekmediği yer yok diyebilirim. 2 saat konuşma + 5 gb internet 70 dirhem. (yaklaşık 7 euro)

Marakeş Ulaşım

Marakeş’e ulaşmak için iki alternatif var. Birincisi Türkiye’den Marakeş’e direkt sadece Royal Air Maroc ile İstanbul’dan ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat Marakeş’e direkt giden tek firma olduğu için fiyatlar yüksek. İkinicisi ise haftanın belli günleri Air Arabia, Türk Hava Yolları, Atlas Jet’in Kazablanka’ya İstanbul’dan direkt uçuşlar var. Size tavsiyem bileti ucuza getirmek için ekonomik bilet fiyatlarına sahip Kazablanka Havaalanına inmenizdir. Direkt uçmak istemezseniz Paris, Barcelona, Madrid gibi şehirlerden Ryan Air gibi ucuz havayolu şirketleri ile aktarma yapabilirsiniz. Tabi Ryan Air backpacker yani sırt çantası ile gezenler için oldukça uygun fiyatlara sahip. Valiz ile gidecekseniz ve aktarmalı gidecekseniz tavsiyem Air France ile Paris aktarmalı gitmeniz. 

Diğer Şehirlerden Marakeş’e Ulaşım

Kazablanka’dan Marakeş’e tren ile ulaşım: Fas’ta demiryolu ağı oldukça gelişmiş durumda. Kazablanka’dan Marakeş’e ulaşım için en iyi ulaşım tren. Kazablanka Havaalanına indikten sonra havalimanının  en alt katına inmelisiniz. Havaalanı tren istasyonundan iki bilet satın almanız gerekiyor. İlki sizi büyük tren garı Casa Voyageurs’a götürür, oradan aktarma yaparak Marakeş trenine binebilirsiniz. 2. sınıf bilet alırsanız tek yön 95 Dirhem, 1. sınıf için 148 Dirhem ücret ödemeniz gerekir. Bu trenler oldukça kalabalık ve ayakta 4 saat yolculuk yapmak zorunda kalabilirsiniz. O yüzden  1.sınıf bilet almanız daha iyi olacaktır. Bilet ve tren saatleri için buraya bakabilirsiniz. Bilet almak zor olabilir site sadece Fransızca.

Kazablanka’dan Marakeş’e Araç Kiralayarak Ulaşım: Kazablanka Havaalanından 12 günlük araç kiralayarak Marakeş’e ulaşanlardanız biz. Autoeurope’dan 11 günlük Kia Picanto için sigorta dahil 754 tl ödedik. Gitmeden önce okuduğumuz bloglarda araç kiralamanın pek de akıllıca bir seçim olmadığı yönündeydi. Biz tüm yaşanabilecek riskleri göze alıp yine de araç kiraladık. Araç kiralarken kesinlikle sigorta almalısınız. Kazablanka- Marakeş arası otoban yeni yapılmış olması sebebiyle 2.30 saatte ulaşabilirsiniz.Kazablanka’dan Marakeş’e giderken biri 11, diğeri 69 dirhem olmak üzere iki ücretli geçiş bulunmaktadır.Fas’ta araç kiraladıysanız dikkat etmelisiniz. Polis çevirmesi ve radar yollarda çok fazla. Benzin litresi 11 Dirhem.

Marakeş Şehir İçi Ulaşım

Marakeş gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan şehir içinde herhangi bir araca ihtiyacınız yok. Marakeş’te araba kiraladıysanız şehrin eski kısımlarına araba ile de girmek söz konusu değil zaten. Aracınızı günlüğü 3 euro olan güvenli bir otoparka bırakmalısınız. Biz 3 gece için 100 dirheme pazarlık yaptık. Şehir içinde kurallara pek uymuyorlar. Yollarda ne ararsanız var. İnsan, eşek, at arabası, motorlar…. Araba kullanmak cesaret ister. Marakeş aslında yürüyerek keşfedilecek bir şehir. Marakeş’den ayrılana kadar da yürümek istemezseniz şehir içi ulaşımda taksi kullanabilirsiniz. Marakeş’de taksilerden taksimetre açmasını isteyin. Eğer taksimetre açmak istemezlerse binmeden mutlaka pazarlık yapın. Gideceğiniz en turistik nokta için 20 Dirhemden fazla para vermeyin.

Marakeş Konaklama

Fas’ın otantikliğini iliklerinize kadar hissedeceğiniz şehir Marakeş’de konaklamak için “Riad” denilen geleneksel konuk evlerinde kalmalısınız. Şehrin Medina denilen labirent sokaklarında kalacağınız riadı bulmak oldukça zor. Bazen navigasyon bile şaşıyor. Marakeş’de kaldığımız üç gün boyunca 3 farklı riadda konakladık.

İlk gece kaldığımız riad, Marakeş’e akşam saatlerinde vardığımız için tamamen geceyi geçirmek için kaldığımız Riad Julia idi.

İkincisi ise instagramın oldukça fenomen otellerinden biri olan, zar zor bir gece yer bulabilmeyi başardığım, geleneksel Fas dekorasyonu ve otel sahiplerinin misafirperver yaklaşımlarıyla üzülerek ayrıldığımız Riad BE Marrakech. Eğer burada bir gece daha konaklayabilseydik üçüncü bir riad tercihinde bulunmayacaktık. Riad BE, 6 odası bulunuyor, burada konaklarsanız instagramlık fotoğraflar garanti.

Son geceyi geçirdiğimiz riad kendimizi Paris’te gibi hissettiğimiz, Fransız klasik müziği çalan, çalışanları, temizliği ile Fas dokusunu harmanlayan Le Riad Berbere.

Marakeş Tavsiye Oteller

Marakeş’te o kadar güzel riadlar var ki hangisini seçeceğiniz konusunda kararsızlık yaşıyorsanız. Bu söylediğim riadlarda yer bulamazsanız El Fenn, Riad Jardin, için de yer bakabilirsiniz.

 Önemli Not

Eğer sizde farklı riadlarda konaklayacaksanız, iki riad arası Medina’nın dar sokaklarında valiz taşımak zor olduğundan, kalacağınız oteli aradığınızda sizi nerede iseniz gelip almaya, valizlerinizi taşımaya yardımcı oluyorlar.

Marakeş Gezilecek Yerler

Djemaa El Fna: Sonsuzluk Meydanı olarak bilinen bambaşka bir dünya. Tam bir panayır yeri. Her akşam kurulup tekrar toplanan seyyar mutfaklar, kase kase salyangozlar, baharat satıcıları, hikaye anlatıcıları, maymun oynatıcıları, falcılar, büyücüler, akrobatlar hepsi seyirlik. Bu meydanda bir şey yiyip içmek de cesaret içi. Tabak ve bardaklar bir kovaya batırılıp çıkarılıyor. Midenizi bozmak istemiyorsanız uzak durun derim.

Gündüzü ayrı gecesi ayrı kalabalık. Akşam olup ışıklar yandı mı dansçı gençler, şırıngayla kına yakan kadınlar, dumanı tüten seyyar mutfaklar, gürültü, koku, daha niceleri… Hepsi meydanda her zamanki yerlerinde. Baktın, selam verdin, fotoğraf çektin diye para isteyen, verdiğini beğenmeyen, vermediğinde peşini bırakmayan….

Tam bir mahşer yeri, tam bir karmaşa..

Koutoubia Mosque (Kutubiye Cami): Koutoubia Camisi Marakeş, Fas’taki en büyük camidir. Camiye ayrıca Jami’l-Kutubiyah, Kotoubia Camii, Kutubiya Camii, Kutubiyyin Camii ve Kitapçılar Camisi gibi başka isimler de biliniyor. Marakeş’in güneybatısındaki Medine semtinde yer almaktadır. Cami kavisli pencereler, seramik şerit ve dekoratif kemerlerle süslüdür; bahçeli geniş bir meydanı vardır ve gece aydınlatılmaktadır. Berber Almohad halifesi Yaqub el-Mansour (1184-1199) döneminde tamamlanmış ve Sevilla’nın Giralda’sı ve Rabat Hasan Kulesi gibi diğer binalara ilham kaynağı olmuştur. 77 metre yüksekliğindeki minarede Koutoubia, sadece manevi bir merkez değil, uluslararası mimari için referans noktası. Mağribi süs uzmanlığının bir örneğidir. Müslüman olmayanlar içeriye alınmamaktadır. 

*Çalışma Saatleri: 09.00-18.00.

*Giriş: Ücretsiz.

Ali ben Youssef Medersa (Ali bin Yusuf Medresesi): Medrese, dört yüzyılı aşkın bir süredir, çeşitli ilimlerdeki, teoloji dahil, bilgi arayan öğrenciler için bir ev olarak kullanılmış. Marakeşli olmayan öğrenciler için 132 oda varmış ve 900 öğrenciye kadar ağırlayabiliyormuş. Giriş kapısının karşısında, dikdörtgen havzanın diğer tarafında, üç mezardan oluşan ve mermer sütunlarla sınırlandırılmış, süs motifleriyle oyulmuş cepheleri olan kemerleri destekleyen namaz odası bulunmaktadır. Bir geçitten ortasına sanatsal bir şekilde dekore edilmiş bir su havzasına sahip geniş, mermerli bir veranda ile iç mekana ulaşıyorsunuz. İç avlunun tamamı güzel mozaiklerle kaplıdır ve duvarları ve sütunları olağanüstü heykeller ve sıva ile süslenmiştir. 1960 lı yıllara kadar açık kalmış, 1982 yılında müzeye çevrilmiş.

*Çalışma Saatleri: 09.00-17.00

*Giriş Ücreti: 20 Dirhem.

Medresenin bazı unsurları Granada’daki Alhambra Sarayı ile oldukça benzerdir

Bahia Palace (Bahia Sarayı):  Marakeş gezilecek yerler listesinin en görkemlisi bu saray. Taksi ile pazarlık yaparak yaklaşık 20 dirheme gittiğimiz güzel ve görkemli Bahia Sarayı, on dokuzuncu yüzyıldan kalma bir saraydır. Fas mimarisinin başyapıtlarından biri, ülkenin kültürel mirasının en önemli eserlerinden biri ve Marakeş’in önemli turistik noktalarından bir tanesidir. 866-1867 yılları arasında 8000 m² büyüklüğündeki (bu zamanın en büyük ve en lüks sarayı olan) Faslılar tarafından inşa edilmiştir.  Ahmed Ben Moussa en sevdiği kadın için bu sarayı inşa etmişti, dolayısıyla Bahia’nın adı “güzel, parlak “tı. Biz sabah erken saatlerde gittiğimiz halde aşırı kalabalıktı. İçeriye girdiğimiz andan itibaren sarayın görkemine kapıldık. Mozaikler, mermer oymalar, saray içindeki turunç, kayın, sedir ağaçları hepsi bizi büyüledi. Sarayın bazı bölümleri ziyaretçilere kapalı.

*Çalışma Saatleri: 09.00-17.00

*Giriş Ücreti: 10 dirhem.

Gördüğüm en büyüleyici saray.

El Badi Palace (Badi Sarayı): El Badi sarayı (bazen El Badiî sarayı ya da El Badia, kelimenin tam anlamıyla “Eşsiz Sarayı”), on altıncı yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. Eski saray, 1598’de Üç Kral Savaşı’nda Portekiz ordusu üzerindeki zaferini kutlamak için Saadian sultanı Ahmed el-Mansur Dhahbi tarafından inşa edilmiş. 2011 yılından bu yana El Badi Sarayı, Jamel Debbouze tarafından düzenlenen Marakeş Kahkaha Festivali için bir sahne olarak kullanılmıştır. Sarayın yapımı 1578’den 1594’e, bazı  eserler ise padişahın ölüm tarihi olan 1603’e kadar devam etti. İslam sanatının mücevheri olarak görülen yapımı, Granada Elhamra’sından (İspanya) etkilenmiştir.

*Çalışma Saatleri: 09.00-17.00

*Giriş Ücreti: 20 dirhem.

Saadian Tombs (Saadi Mezarları): 1917’de Saadian Mezarları’nın şaşırtıcı keşfinden sonra, bu nefes kesici bölge dikkatli bir şekilde restore edilmiş ve Fas’ta en popüler gözde mekanlardan biri haline geldiği için iyi bir özen gösterilmiştir. Sultan Ahmed el Mansour, on altıncı yüzyılda Fas hükümdarlığı sırasında kendisi ve torunları için bir mezar yeri olarak Marakeş’teki Saadian Mezarlarını inşa etmiş. 1672’de Moulay İsmail, Fas’ta iktidarı ele geçirmiş ve kendi mirasını inşa etmeye başlamış. Badi Sarayı yok edilmiş, ancak mezarlığın yıkılmasına razı olmamış. Bunun yerine Marakeş’teki Saadian Mezarlarına olan tüm girişleri mühürlemeye karar vermiş. General Hubert Lyautey, mezarların gizli güzelliğini yeniden keşfetmiş ve gerekli restorasyon çalışmalarını başlattı. Mezarların en önemli odası, On İki Kolon Salonu’dur. Burada Sultan Ahmed el Mansour ve onun tüm ailesi yatıyormuş. 

Açılış Saatleri: 09.00-17.00

Giriş Ücreti: 10 dirhem.

Marakeş’te Medina (Eski Şehir) Dışında Gezilecek Yerler

Le Jardin Majorella (Majorella Bahçeleri): Marakeş gezilecek yerler listesindeki en popüler yer olan bu bahçeler Gueliz denilen yeni şehir kısmında yer alan Jardin Majorelle Fas’ta en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Fransız ressam Jacques Majorelle (1886-1962), Marakeş’in kalbinde bu büyüleyici bahçeyi yaratmak için kırk yılı aşkın bir emek harcamış. Burayı daha sonra Yves Saint Laurent alıp daha da zenginleştirmiş. Marakeş içerisinde Marakeş’e ait değil gibi. Dünyanın bir çok yerinden toplanmış  envai çeşit kaktüs, yeşillik, kendinizi tropikal bir ormanda hissedebileceğiniz, yazın giderseniz ağaçların serinliği altında saatlerce bu bahçede vakit geçirmeniz olası. İsterseniz içindeki Fas yerel kıyafetlerini, takılarının sergilendiği Berberi Müzesini gezebilirsiniz.

*Giriş Ücreti: 70 Dirhem, eğer müzeyi de gezmek isterseniz ekstra 30 dirhem daha ödemeniz gerekiyor.

*Açılış Saatleri:08.00-17.30

Gueliz: Medina’nın şaşırtıcı yüzünden sonra şehrin modern yüzü Gueliz’e gittiğinizde lüks binalar, alışveriş dükkanları, cafeler, restoranlar bulunuyor. Bizler gibi büyük şehirlerden gelenler için Gueliz bölgesi pek de ilgi çekmeyebilir. Yine de Medina’nın o yüzünden sonra, yeni şehir kısmı nasıldır diye merak ediyorsanız, bir kaç saatinizi bu bölgeye ayırabilirsiniz. Majorella Bahçeleri Gueliz tarafında olduğundan program yaparken gitmişken o tarafa her ikisini de görmüş olun.

Souklar (Kapalı Pazarlar): Etnik, el emeği ürünler, her türlü hediyelik eşya bulabileceğiniz bizdeki Kapalı Çarşı’ya benzeyen kapalı pazarlar. Kendinizi Eminönü, Mahmutpaşa’da gibi hissedeceğiniz kesin. Aşırı derecede kalabalık olan bu pazarlara birde motor, eşek, at gibi hayvanlarında girmesi ile boğucu bir hal alabiliyor. Marakeş’in Medina denilen eski bölgesinde El Fna Meydanı’nın hemen arkasında 6000 kadar dükkan barındırdığı söylenen bu pazarlarda ne ararsanız bulabilirsiniz. Tabiki pazarlık yapmayı unutmayın.

Marakeş’te Alışveriş

Öncelikle giderken yanınızda boş bir valiz götürün. 12 günlük Fas rotamız boyunca alışveriş için en iyi şehrin kesinlikle Marakeş olduğunu söyleyebilirim. Marakeş, hediyelik eşya yönünden diğer şehirlerden daha zengin. Diğer şehirlerde bu kadar çeşit bulmak zor. Bir de dolaşırken göreceksiniz, ülkede satılan bir şeyin üzerinde fiyatını görmek oldukça zor. O yüzden alacağınız her şeyde mutlaka sıkı pazarlık yapın. Fas, argan yağı üretiminde dünya lideri olduğundan, ülkemizdeki fiyatlarla kıyaslayınca Marakeş’te alıp çantanıza bir kaç tane atacağınız ilk şey kesinlikle argan yağı olsun. Argan yağı dışında deri terlik ve sandaletler o kadar ucuz ki bunlar için de valizinizde yer açın. Pazarlık yaparsanız terliklerde indirebileceğiniz minimum fiyat 50 dirhem (yaklaşık 5 euro).

Ev dekorasyonu için harika şeyler var. El örmesi halılar, deri puflar, kilimler, yastık kılıfları bizim ülkemizdeki fiyatlarla kıyaslayınca o kadar komik rakamlar ki…. Ülkemizdeki satıcılar %1000 falan kar ediyorlar galiba. 4 metrekare bir el örmesi halı için sizden 50 -80 euro arası bir ücret istiyorlar. Yine hasır, deri çantalar, biblolar, porselenler, baharatlar alabileceğiniz diğer hediyelikler. Unutmadan Fas’ta cuma günleri tatil olduğundan alışverişinizi bugüne bırakmayın çünkü çoğu dükkan kapalı olabilir. Almayacağınız şeylerin fiyatını sormak gibi bir hataya düşmeyin. Yoksa kolunuzdan tutup zorla sizi dükkana sokanlar mı istersiniz, baktınız şöyle bir göz ucuyla almak zorundaymışsın gibi davrananlar mı istersiniz hepsi başa bela.

 

Yorumlarınızı Bekliyorum