marakesten sahara colune gidis

Fas Günlükleri 5.Gün: Sahara Çölünde Konaklama

Nisan 30, 2018

Fas Günlükleri:1,2,3.Gün: Marakeş Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Fas Günlükleri 4.Gün:Marakeş’ten Sahara Çölü’ne Gidiş

Nisan 30, 2018
sahara çölünde konaklama
marakeş gezilecek yerler
marakeşten sahara çölüne gidiş

Marakeş’te geçirdiğimiz rüya gibi üç gün sonunda rotamızı Merzouga’ya yani Sahra Çölü’nden önceki tek yerleşim yeri olan Merzouga şehrine çevirdik. Sabah çok erken saatlerde Marakeş’deki arabamızı park ettiğimiz otoparktan aldık ki şehir trafiğinden kolayca kurtulabilelim diye. Ayrıca Marakeş- Merzouga arası yaklaşık 560 km. Yollardaki hız sınırı, kimi zaman tek şerit oluşu ve yolların bozukluğunu düşünürseniz Fas gibi bir ülke için çok zorlu bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Hem bu rota üzerinde görülecek durakları da (Ait Ben Haddou, George du Dades, Todra George Canyon) hesaba katarsanız sadece yolda bir gün zaman kaybedeceksiniz. Marakeş’ten Sahara Çölü’ne gidiş te bu noktada yapacağınız iki şey var: Birincisi, yol üzerinde bir şehirde bir gece konaklayıp ertesi gün Merzouga’ya varmak  (bir çok tur firması da bu şekilde yapıyor). İkincisi de bizim gibi bu rotaları görüp çok yorucu olsa da gece yarısı Merzouga’ya varıp Merzouga şehrinde konaklamak. 

Marakeş notlarım için Fas Günlükleri 1,2,3. Gün: Marakeş Gezilecek Yerler ve çölde eşsiz bir deneyim yaşamak için   Sahara Çölü’nde Konaklama yazılarımı okuyabilirsiniz.

 

Marakeş’ten Sahara Çölü’ne Gidiş

Sahara Çölü’ne Doğru Giderken Yol Üstünde Uğrayacağınız Yerler

Ait Ben Haddou: Marakeş’ten Sahara Çölü’ne gidiş en popüler rotasından biri. Atlas Dağları’nın güney eteklerinde bulunan Ouarzazate eyaletine bağlı en popüler “ksar”dır. “Ksar” kelimesi, birbirine yakın yapılmış ve bir şehrin sur duvarlarının ardında bulunan büyük evleri ifade eder. Ait-Ben-Haddou, kil tuğlalarından yapılmış ve iç mekanı koruyan kalın savunma duvarlarına sahip, topraklanmış bir şehirdir. Ait-Ben-Haddou, 1987’de UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak ilan edilmiş. İlginçtir, bu site Hollywood ile çok güçlü bir bağa sahiptir. Dünyaca ünlü film sahnelerinin çekildiği, film stüdyolarıdır. David Lean, 1962’de Ait-Ben-Haddou’yu filminin “Lawrence of Arabia” adlı filmi için mükemmel bir yer olarak seçmiş.

Burada çekilen diğer meşhur filmler arasında 1985’te ‘Nil Mücevherleri’, 1999’da ‘The Mummy’ ve daha yakın zamanda 2000 yılında ‘Gladyatör’ ve ‘İskender’, en son popüler dizilerden Game of Thrones’un 3 sezonundan bazı sahneleri burada çekilmiş. Buraya gelen ziyaretçiler Fas’taki bu Dünya Miras Alanının tarihi güzelliği ve eşsizliği karşısında şaşkınlık duymakla kalmaz, aynı zamanda birçok kişi izledikleri bu filmlerdeki sahnelerin çekildiği yerlerde dolaşabildiklerinden daha heyecanlıdırlar.Bugün Sahra Çölü ve Marakeş kenti arasındaki geçiş niteliğindeki bu kent, önemli bir tarihi yer ve popüler bir turistik yer haline gelmiş. Sahra Çölü’ne yolu düşecek olan herkesin uğramadan geçmediği bu film stüdyoları görülmeli. Buraları dolaşmanız 2-3 saati almayacaktır.

Ouarzazate: Ouarzazate, Fas’ın Hollywood versiyonudur, bu yüzden Ouarzazate’de Fas’ta çekilen filmlerle ilgili birçok şey bulacaksınız. Aït Benhaddou’yu ziyaret ettikten sonra zamanınız varsa, burada bazı eğlenceli fotoğraflar için film stüdyolarını ziyaret edebilirsiniz. Atlas Stüdyolarında, her 30 dakikada bir süren ve yaklaşık 100 dirhem karşılığında düzenli turlarından birine katılabilirsiniz. Ait ben Haddou, koruma altında olduğundan orada kurulan platoların malzemeleri Ouarzazate’deki film stüdyolarına götürülüyor. Zaten şehrin içinde gezerken göreceksiniz bir çok yerde film kostümleri satan mağazalar var. 

 

Marakeş’ten Ouarzazate ve Ait Ben Haddou’ya Nasıl Gidilir?

Marakeş’ten film stüdyolarının olduğu Ait Ben Haddou’ya toplu taşıma yok. Sadece özel araçla gidilebilir. Eğer aracınız yoksa Ait Ben Haddou’nun bağlı olduğu şehir Ouarzazate’ye toplu taşıma ile gidip oradan tek seçeneğiniz olan taksi ile film stüdyolarına ulaşabilirsiniz. Ouarzazate- Ait Ben Haddou arası yaklaşık 30 km. Quarzazate’den sonra taksi dışında başka alternatifiniz yok. Otobüs terminalinin yanındanki taksi durağı ile sıkı pazarlıkla anlaşırsanız 250 dirhem yada daha aşağısına sizi götürüp 1-2 saat sizi bekleyip tekrar Ouarzazate şehrine geri getiriyorlar.

Marakeş’ten Otobüs (Supratur ile)  Ait ben Haddou’ya Ulaşım: Otobüsler, Marakeş tren garının hemen yanından kalkıyır. Ouarzazate’ye yolculuk ortalama 5 saat sürüyor.  Ücreti 90 Dirhem. Saatlerine buradan bakabilirsiniz. Ouarzazate’den taksiye binip Ait Ben Haddou’ya ulaşabilirsiniz.

Marakeş’ten Otobüs (CTM ile)  Ait Ben Haddou’ya Ulaşım: Yolculuk bu firma ile de 5 saat sürüyor fakat bu firmanın sefer saatleri daha fazla. Ücreti 90 dirhem. Otobüs saatlerine buradan bakabilirsiniz. Ouarzazate’den yine taksiye binip film stüdyolarına ulaşabilirsiniz.

Marakeş’ten Dolmuş Taksi ile Ait Ben Haddou’ya Ulaşım: Kişi başı 150 dirhem karşılığında 6 kişinin paylaştığı taksilerle de Marakeş’den  Ait ben Haddou’ya ulaşabilirsiniz. Fakat oraya gidecek taksi bulmak, fiyat olarak anlaşacak taksi bulmanız biraz zor.

Marakeş’ten Araç Kiralayarak Ait Ben Haddou’ya Ulaşım: Marakeş- Ouarzazate arası yaklaşık 200 km. Araç kiralamak en kolay ve en konforlu seçenek. Nerde inicem binicem, aktarma yapıcam derdi olmadan , zaman kaybetmeden direkt film stüdyolarına ulaşabilirsiniz

 

Ouarzazate’den Gorges du Dades’e Nasıl Gidilir?

Gorges du Dades: Dades geçidi olarak biliniyor. Ait Ben Haddou ile Dades Geçidi arası yaklaşık 160 km. Dades geçidi dünyanın en zor yollarından bir tanesi. Sert virajlarla kıvrılan yolda tepeye çıktığınızda geçtiğiniz yolları tepeden görmek harika. Manzarayı izleyeceğiniz nokta hem otel hem de restoran hizmeti veriyor. Eğer biz Marakeş’ten Sahra Çölü’ne giderken yol üzerinde bir yerde kalsaydık Gorges du Dades geçidindeki Hotel Timzillite de konaklayacaktık.

CTM ve Supratur otobüslerinden biri ile Boumalne Dades’te inip buradan tekrar dolmuş taksilerle kalan 20 km’lik yolu yaklaşık 25 dirhem karşılığında Gorges du Dades’e ulaşabilirsiniz.

Önemli Bir Tavsiye

 Size tavsiyem Sahara Çölü’ne ulaşmak için araç kiralamanız ve Merzouga’ya ulaşmak için bizim yaptığımız hatayı yapmamanızdır. Yol üzerinde bir şehirde bir gece geçirip, ertesi sabah Merzouga şehrine varmanızıdır. Aynı gün Merzouga’ya  ulaşmaya çalışmak çok yorucu ve gereksiz. Eğer araç kiralamayı düşünmüyorsanız en kolayı Marakeş’ten sizi alıp Sahara Çölü’ne götüren 3 gün/2 gece şeklinde satılan paket turlardan satın almanız. Marakeş’ten Merzouga’ya giderken sizi yukarıda yazdığım tüm görülecek noktalara götürüyorlar. Bu tur pakedinin içinde konaklamanız, rehberlik, transfer hizmeti, Sahara Çölü’nde konaklayacağınız kamp, deve ile çölde gezi gibi şeylerde bu pakete dahil. Marakeş’te çok sayıda tur satan yer var. Oradan alabileceğiniz gibi gitmeden bizim gibi booking üzerinden de ayarlayabilirsiniz.

 

Hangi Tur Pakedini Satın Almalıyım?

Çöl turları için günübirlik, 1, 2, 3 gecelik seçenekler mevcut. Tabi burada seçeceğiniz tur, zaman, bütçeniz ile de doğru orantılı olacaktır. Ayrıca burda her şey pazarlık usulü ve anlaşmaya bağlı olduğundan istediğiniz şekilde pakette değişiklik yapabilmeyi de deneyin. Örneğin Çöl deneyimi sonrası Marakeş’e dönmek yerine sizi Fes şehrine bırakmalarını isteyebilirsiniz.

Günübirlik Turlar: Günübirlik bir tur seçmek yapılacak en soy şey diyebilirim. Günübirlik bu yerleri ve çölde dahil gidip gelmek yerine hiç gitmemek en mantıklısı. O yüzden tavsiyem bu seçeneği direkt elemenizdir.

1 gece-2 günlük Turlar: Çok erken saatlerde yola çıkıyorsunuz. Yol üzerindeki Ait ben Hoddau, Quarzazate, Gorges du Dades vs. yerleri gezdikten sonra geceyi yol üzerinde bir yerde geçirip, sabah erken saatlerde Merzouga ya da Zagora’ya götürüyorlar. Gün boyu çölde keyifli zaman geçirip akşam tekrar sizi Marakeş’e ya da anlaştıysanız Fes şehrine bırakıyorlar.

2 gece-3 günlük Turlar: Tur firmalarınca tavsiye edilen bu turlar da 1 gece yol üzerindeki bir şehirde, 1 gece de çöl de konaklama yapıyorsunuz. Çölde konaklamak inanılmaz bir deneyim. Hangi tur pakedini seçerseniz seçin çölde Berberi çadırında, milyonlarca yıldızın altında konaklayabileceğiniz bir tur pakedi satın alın.

*Hangi tur pakedini seçerseniz seçin Ait Ben Hoddau, Ouarzazate, Gorges du Dades, Todra Gorges gibi yerlerin hepsini size gösteriyorlar.

*Zagora, Erg Chebbi, Merzouga gibi farklı çöl rotaları olsa da tavsiyem deneyimlemiş biri olarak kesinlikle Merzouga’dır. Zaten Zagora fotoğraflarını gördüyseniz tam anlamıyla bir çöl deneyimi yaşatacak gibi gelmedi bana tabi ama seçim sizin!

 

Fas ve diğer seyahatimin fotoğrafları için beni bavulumdakihikaye adresinden takip edin. Bavulumuzu birlikte hikayelerle dolduralım!!!

Yorumlarınızı Bekliyorum