sahara colunde konaklama

Fas Günlükleri 6 ve 7.Gün: Fes Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Fas Günlükleri 4.Gün:Marakeş’ten Sahara Çölü’ne Gidiş

Nisan 30, 2018

Fas Günlükleri 5.Gün: Sahara Çölünde Konaklama

Nisan 30, 2018
fes gezilecek yerler
marakeşten sahara çölüne gidiş
sahara çölünde konaklama

Marakeş’ten Sahara Çölü’ne giderken yol üstünde bir şehirde konaklamayıp (büyük bir hata yaptık) 12 saatlik bir araba yolculuğu ile gece yarısı Merzouga’ya vardığımızda artık bitip tükenmiştik. Otelimiz Kanz Erremal’a vardığımız gibi soluğu yatakta aldık. Sabah uyandığımızda pencereden baktığımızda gözlerimize inanamıyorduk. Uçsuz bucaksız kum tepecikleri, deve kervanı, geleneksel kıyafetleri içinde Berberiler hepsi bir rüya gibiydi. Aslında bu otel hijyen koşulları, sahiplerinin kaba oluşu, gibi tavsiye edemeyeceğim bir otel fakat havuzu, otelin konumu nedeniyle bir gece katlandık desek daha doğru olur. Kahvaltımızı yaptıktan sonra, bizi kampa götürecek araç gelmeden önce, otelin tadını çıkarmak istiyorduk. Biraz havuz başında keyif yaptıktan sonra kum tepecikleri üzerinde fotoğraf çektirmek için otelden biraz uzaklaştık. Kumda yürümek o kadar zor ki…ama inanılmaz keyifli ve fotojenik.

Her ne kadar Marakeş’tan Sahara’ya yapılan popüler 3 günlük / 2 gecelik turlar,  bizim güzergahın bir kısmını kapsamasına rağmen, bireysel seyahat etmenin  ve bunun getirdiği tüm güçlükleri ve avantajların farkındayız. Şöyle ki araç kiralamak, zorlu yollarda saatlerce araç kullanmak, rehbersiz gezmek gibi güçlükleri olsa da istediğimiz yerde daha fazla zaman geçirmek, ekonomik olması gibi avantajları da yok değil.

Biz Sahara Çölü’ndeki kendimiz ayarladığımız için çölde nasıl bir yerde konaklayacağımızı biliyorduk. Eğer tur ile anlaşırsanız ulaşım, konaklama, transfer, rehberlik hizmeti sağlasalar da çölde nasıl bir kamp ile karşılacağınızı bilmiyorsunuz. Bazı okuduğum bloglarda hayal kırıklığı yaşayan, hijyensiz çadırlarda kalan, vaad edilenin yapılmadığı, tur firmaları tarafından dolandırılmış kişiler de var. Hem turlar arasında da fiyat farkları çok yüksek. İyi bir konaklama için tur şirketleri sizden çok yüksek rakamlar istiyorlar. Kişi başı 50-500 euro arası fiyat veren şirketler, istedikleri rakamlara göre hizmet veriyorlar.

Sahara Çölünde konaklama yapacağımız kamp için herhangi bir tur satın almadık çünkü hijyen benim için önemli olduğundan gideceğim kampın sürpriz olmasını istemiyordum. Konaklayacağımız kampı booking üzerinden ayarladık. Öğleye doğru bizi kampa götürecek 4×4 bir araç, otelden alarak 15 dk’lık bir yolculukla kamp alanına getirdi. Kamp alanına giderken isterseniz çölde bu aracı kullanmanıza izin veriyorlar. İsterseniz kamp yolunun bir kısmını araba ile bir kısmını deveye binerek kamp alanına varabilirisiniz. Desert Luxury Camp’a vardığımız andan itibaren ayrıldığımız dakikaya kadar her şey inanılmaz güzeldi. Marakeş’te bile hijyen şartları kötüyken, çöle doğru gittikçe medeniyet seviyesi, hijyen şartları eksilere kadar düşüyor. Fakat kampa girdiğiniz anda sanki Avrupa’da ya da medeniyet seviyesi yüksek bir ülkede gibi hissediyorsunuz. Çalışanların yaklaşımı, yemekler, çadırların temizliği, sizi evinizdeymişsiniz gibi rahat hissettirmeye çalışmaları her şey kusursuzdu.

Öğle saatlerinde vardığımızda kampta çok fazla kimse yoktu. Hemen nane çayı ve ikramlık bir şeyler getirdiler. Biraz dinlendikten sonra biz deve ile bir saat kadar dolaştık. Döndükten sonra sandboarding yaptık güneşin batışını bir kum tepesinin üzerine çıkıp izledik. Akşam saatlerinde kamptaki 12 çadırda dolmuştu. Meksika, New York, İsviçre, İran gibi ülkelerden gelen kişilerle kampta bir günlüğüne dahi olsa güzel arkadaşlıklar kurduk. Akşam yemeğinden sonra Berberi eğlencesi başladı. Milyonlarca yıldızın altında bir ateşin etrafında dünyanın farklı ülkelerinden gelmiş insanlarla eğlendik.

Sahara Çölünde Konaklama 

Rezervasyon: Siz de bizim gibi kendiniz Merzouga’ya ulaştıysanız ve kampı da kendiniz ayarladıysanız kalacağınız kampı booking.com üzerinden inceleyin fakat rezervasyon için kendi mail adreslerine yazın. Fiyatlar hem booking’e göre daha uygun hem de indirim isteyebilirsiniz. Biliyorsunuz ki bu ülkede pazarlık yapmak şart.

Ödeme: Kamplar ödemeyi euro veya dirhem olarak kabul ediyorlar. Tavsiyem kur farkından dolayı dirhem olarak ödeme yapmanız.

Fiyata dahil olan hizmetler: Tüm kamplar sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil yarım pansiyon şeklinde hizmet veriyor. Ekstra olarak bizim kamptaki gibi gelenlere ikramlık ve atıştırmalık birşeyler getirenler de var. Çoğu kampta alkollu içecek yok. Bazı kamplar kendiniz içkinizi getiriyorsanız izin veriyorlar. Ödediğiniz fiyata deve turu, kampa ulaşım da dahil. Araştırdığımda bazı kamplar deve turu için ekstra kişi başı 20 euro istiyorlardı. Ödediğiniz rakamın içine neler dahil tüm bunları sorun. Bizim kampta sand boarding yani kumda kaymak için tüm malzemeler mevcuttu. Yine atv ya da 4×4 araçlarla çölde safari yapabileceğiniz kamplarda var.

Valiz: Bazı kamplara yolculukta aracın olmadığı, develerle 1 saatlik yolculukla ulaşılan kamplar var. Bu kamplarda valizler için bir çözüm yolu bulmuş. Merzouga şehrinde valizleri bıraktığınız kendilerine ait bir yer var, oraya valizlerinizi bırakıp yanınıza bir gecelik kıyafetlerinizi alıyorsunuz.

Çöle varış ve dönüş saatleri: Fas yıl boyu yüksek sıcaklıklara sahip bir ülke. Özellikle yazın sıcaklıklar 50-60 dereceyi gördüğünden çoğu kamp temmuz ve ağustos aylarında kapalı oluyormuş. Diğer aylarda ise sıcaklıklar yine gün boyu yüksek olduğundan, sıcaktan etkilenmemek için kampa gidişler akşam üstü gün batımına doğru, dönüşlerde sabah saatlerinde oluyor.

 

Kıyafet: Çöl iklimi nedeniyle gündüzler aşırı sıcak, güneş battıktan sonra da aşırı soğuk oluyor. Gece gündüz sıcaklıkları arasındaki fark aşırı fazla. O yüzden bu ülkeye gelirken akşamlar için valizinize mutlaka bir kaç kalın kıyafet koyun. Gündüz çadırın içi aşırı sıcak iken, gece dondurucu derecede soğuk. Yataklar ısıtmalı olduğundan gece boyu hiç üşümüyorsunuz. Fakat gece için yine de termal pijamalar tavsiyemdir.

Çadır içi: Çadır denildiğinde çok basit birşey gelmesin aklınıza. Sahara Çölü’nde Konaklama sanılanın aksine çadırda telefonunuzu şarj edebileceğiniz priz, tuvalet ve duş, otel odasında bulunan her şey ve daha fazlası çadırın içinde mevcut.

Çölde aktivite: Çölde yapabileceğiniz çok fazla aktivite var. Özellikle de Fas gezisinde çocukların en eğleneceği kısım çöl kısmı olacaktır. İsterseniz sandboarding yapabilir, isterseniz atv yada 4×4 araçlarla safari yapabilirsiniz. Deveye binip dolaşabilirsiniz. Ya da gün batımına doğru  bir kum tepeciğinin üzerine çıkıp güneşin batışını ya da erken saatlerde kalkıp güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz.

 

Marakeş’ten Sahara Çölü’ne giderken yol üstünde görülecekler için Marakeş’ten Sahara Çölü’ne Gidiş ve Marakeş Gezilecek Yerler yazılarını okuyabilirsiniz.

 

Fas ve diğer seyahatlerim için beni bavulumdakihikaye adresinden takip edin, bavulumuzu birlikte hikayelerle dolduralım!

Yorumlarınızı Bekliyorum