fes gezilecek yerler

Fas Günlükleri 8 ve 9.Gün: Şafşavan Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Fas Günlükleri 5.Gün: Sahara Çölünde Konaklama

Nisan 30, 2018

Fas Günlükleri 6 ve 7.Gün: Fes Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
chefchaouen gezilecek yerler
sahara çölünde konaklama
fes gezilecek yerler

Çölde yaşadığım unutulmaz geceden sonra öğleye doğru kamp çalışanları tekrar bizi aracımızı bıraktığımız yere getirdiler. Uzun bir yolculuk bizi bekliyordu. Sahara Çölü ile Fes arası 470 km. Fas’taki yolların kalitesi düşünüldüğünde ortalama 7 saatlik bir yolumuz vardı. Çölden Fes’e doğru gittikçe yoldaki çöl ikliminden uzaklaşıp yeşille az da olsa buluşuyorsunuz. Fes’e giderken akşam üzeri  yol üzerindeki İfrane’den geçerken bir anda ülkenin iklim, mimari, insan profili değişiyor.

İfrane, İsviçre gibi yemyeşil. Fas’ın İsviçresi olarak biliniyor. Şehrin içinden geçerken kocaman parklar, müstakil evler görüyorsunuz. Kendinizi bir Avrupa kasabasındaymış gibi hissediyorsunuz.  Deniz seviyesinden 5.460 feet yükseklikte olduğundan kışın Faslıların kayak merkezi konumda. İfrane, 1930 yılında Fransızlar tarafından inşa edildi. Mimari stil, ağaçlar, hatta bitkiler bile Avrupa ülkelerinden ithal edilmiş. Sıcaktan bunalan zengin Faslıların uğrak noktası şehir. Kışın sıcaklıklar eksileri buluyormuş. Şimdiye kadar Afrika’da hesaplanan en düşük sıcaklık -24 derece ile Ifrane imiş. İfrane’ye akşam üzeri vardığımız için 1 saat kadar vakit geçirebildik. Zamanınız varsa Fes’e giderken bu şehre uğrayın. Fes- İfrane arası 70 km. Yaklaşık 1 saatlik yolculuktan sonra Fes’tesiniz. Akşam saatlerinde Fes’e vardığınızdan seyahatin 6. günü neredeyse yolda geçiyor denilebilir. Şehri gezmek için tam 1 günümüz var ki fazlasıyla yeterli.  Ayrıntılı Fes Gezilecek Yerler rehberi için buyrun!

Diğer Fas notlarım;

Marakeş Gezilecek YerlerMarakeş’ten Sahara Çölü’ne GidişSahara Çölü’nde Konaklama yazılarımı okuyabilirsiniz.

Fes Ulaşım

Fes’e otobüsle ulaşım: Fes’e Marakeş’ten ya da diğer şehirlerden ulaşmanın en kolay ve en ucuz yolu CTM ve Supratours otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Fes’e tren ile ulaşım: Genel olarak ülkede tren ağı gelişmiş olduğundan tren de sizin için güzel bir seçenek olabilir. ONCF sitesinden daha ayrıntılı bilgiye ulaşırsınız.

Fes’e uçakla ulaşım: Fes’te küçük bir havaalanına sahip. Avrupa’dan Ryanair gibi firmalarla direkt Fas’a uçuş var. Türkiye’den Fes’e uçuş yok. Avrupa’da yaşayanlar için güzel bir alternatif olabilir.

Fes’e kendi aracınızla ulaşım: 11 günlük seyahatimiz boyunca kiraladığımız araç ile dolaştık. Her ne kadar otobüs ve tren ağı gelişmiş olsa da en konforlu seçenek araç kiralamak bu ülkede. Fes, medinasındaki riadlar da kalacaksanız, varmadan riaddan en yakın otoparkın adresini isteyin. Bazı riadlar otel rezervasyonunun içerisine otopark ücretini de dahil ediyorlar ve siz ekstradan otoparka herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Fes Şehir İçi Ulaşım

Fes havaalanından şehir merkezine ulaşım: Eğer kalabalıksanız ve bagajınız varsa “grand taksi” denilen mercedes gibi büyük araçlarla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ekonomik bir taksi olsun grand taksilere göre daha ucuz olan “petit taksi” denilen paylaşımlı taksileri kullanabilirsiniz. Ortalama 200 dirheme şehir merkezine götürüyorlar. Tabi pazarlık her zaman şart. Taksinin her türlüsü sizin için pahallı bir seçenekse havaalanının dışından kalkan 16 no’lu otobüsle yaklaşık 6 dirhem karşılığında Fes tren garına kadar götürüyor.

Fes şehir içi ulaşım: Genel anlamda şehirde turistik noktalar medina içerisinde yer aldığından şehir içi ulaşımda her hangi bir araca gerek yok. Fakat yine de binmek isterseniz taksi çok ucuz olduğundan gidebileceğiniz en uzak nokta 1 euro dan fazla olmayacaktır.

 

Fes Konaklama

Fes’te geleneksel konaklama imkanı sunan riadlar Medina bölgesinde ve gezeceğiniz çoğu turistik nokta burada olduğundan konaklamak için en doğru adres tabiki Medina bölgesi. Tabi Medina bölgesine araç ile girmek mümkün olmadığından aracınızı konaklayacağınız riada en yakın otoparka bırakmalısınız. Oteli bulmakta bazen navigasyon bile çaresiz kaldığından varmadan oteli arayıp sizi otoparktan almasını ve valizlerinize yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Konumu, bookingte aldığı yorumlar nedeniyle biz Dar Anebar da konakladık. Çalışanların ilgisi, çocuklu olduğumuz için bizi ekstra hiç bir ücret istemeden bir üst odaya upgrade etmeleri, kahvaltısı, merkezi olması nedeniyle kesinlikle tavsiye ederim.

 

Fes Gezilecek Yerler

The Tanneries (Deri Tabakhaneleri): Fes’e bizi getiren, gelir gelmez görmek için sabırsızlandığımız, aynı zamanda diğer turistlerinde rağbet gösterdiği deri tabakhaneleri Fes’in en önemli turistik aktivitelerinden biri. Medina sokakları arasında yer alan bu tabakhaneler 14 yüzyıldan beri faaliyette. Bulmak biraz meşakkatli olsa da siz siz olun kimseye sormayın. Zaten sizin turist olduğunuzu anlayıp size yapışıp para koparmaya çalışıyorlar. Mümkünse gereksiz bile olsa konuşmayın. Tabakhanelerde koyun, inek, keçi, deve gibi hayvan derisi işleniyormuş. Tabakhaneye gelen deriler önce inek sidiği ile yıkanıyormuş, ardından güvercin pisliğindeki amonyaktan dolayı yumuşuyormuş. Deride kullanılan tüm boyalar doğal. Turuncu için kına, mavi için kobalt, siyah için maskara, sarı rengi vermek için ise safran kullanılıyormuş. En pahallı olan deri ise safranlı olanmış. Tabakhaneleri fotoğraflayabilmek için teraslara çıkmanız gerekebilir. Bazı tabakhaneler giriş için ücret istemezken, bazıları sizden 10 dirhem ücret isteyebiliyorlar.  Tabakhanelerde o kadar ağır bir koku var ki terasta siz kokudan rahatsız olmamanız için elinize bir tutam nane veriyorlar.

 

Bab Boujloud: Bir tarafı mavi, bir tarafı yeşil mozaiklerle Fes’in en güzel kapılarından bir tanesi. 11. yüzyılda inşa edilen bir kaç kez restorasyon gören son olarakta 1912’de restore edilen kapı aynı ismi taşıyan Bab Boujloud mahallesine açılıyor.

Attarine Medersa (Attarin Medresesi): Fes’te en çok beğendiğim yerlerden biri de bu medrese. Al Karaouine Cami’sinin tam karşısında, baharat ve parfüm pazarının hemen yanında 14.yüzyılda inşa edilmiştir. Baharat pazarına yakın olması sebebiyle bu isim verilmiştir. 60 öğrencinin eğitimi için tasarlanmış medrese, tarihçiler tarafından İslam dünyasındaki en rafine edilmiş okul. Özellikle çarpıcı mimarisi, mozaikler, kapılar, tek kelimeyle harika. Medrese bir kaç kez restorasyona girmiştir.

Açılış Saatleri: 08.30-12.30, 14.30-16.30.

Giriş Ücreti: 20 Dirhem.

Qaraouıyıne Mosque: Cami, üniversite hem de kütüphane özelliği taşıyan Qaraouıyıne, Arap dünyasındaki ilk üniversite olma özelliği taşıyor. UNESCO ve Guinness Dünya Rekorlarına göre dünyada en eski, sürekli olarak faaliyet gösteren ve birinci derecede eğitim veren kurumdur. Ibn Haldun, Ibn Rüşd, gezgin Africanus gibi ünlü düşünürler, bilimciler, entelektüeller burada kalmışlar. 300 den fazla öğrenci adalet, dilbilgisi, teoloji, astronomi gibi farklı disiplinlerde eğitim almışlar. 10. yüzyıldan bu yana da 10.000  üzerinde el yazması ve 30 bin üzerinde kitapla aynı zamanda kütüphane olarak olarak hizmet veriyormuş. Camiye müslüman olmayanlar giremiyor. Müslüman olsanız dahi girişteki görevlinin alıp almamak insiyatifine kalmış.

Moulay İdriss Türbesi: Fez’deki en eski türbe. Fes şehrinin kurucusu ve Idrissides’in hanedanı olan II. Moulay Idriss’in mezarına ev sahipliği yapmaktadır. Baharat pazarının hemen yanındaki türbe Müslüman ziyaretçilere yıl boyunca açıktır. Gayrimüslimler sadece kapıdan bakabilirler.

The Doors of the Royal Palace (Kraliyet Sarayı Kapıları): Kraliyet Sarayı 13. Yüzyılda Eski Şehir’e bitişik Fes El Jadid’in kalbinde Mérinides Hanedanı döneminde inşa edilmiştir. Kraliyet sarayı, 1320’de kurulan bir medrese, bir cami, geçit ve büyük bahçeler de dahil olmak üzere 80 hektarlık bir alana yayılıyor. Saray ziyaretçilere kapalı fakat ünlü 7 altın kapıların önünde fotoğraf çektirmek serbest. Kral, Fes’i ziyarete geldiğinde sarayı kullanıyormuş. Belki bir gün ziyarete açılır kim bilir…

 

Merinid Mezarları: Merinid mezarlarının çoğu ondördüncü yüzyıldan kalmıştır. Bugün sadece Fes Medina’ya bakan bir kaç kalıntı kalmıştır. Bu kalıntılar, Fez’in kültürel ve dini etkisini hemen bağladığımız Merinidleri anmak için yeterlidir. Kalıntıların üzerine inşa edildiği alan, kesinlikle en güzel medina manzarası arasında yer alıyor.

Souklar(Kapalı Pazarlar): Fas’ın diğer şehirlerinde olduğu gibi kapalı pazaralar burada da görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Marakeş’teki çeşitlilik her ne kadar burada olmasa da pazardan argan yağı, geleneksel terlikleri babuşka, seramik ürünler, ismini üretildiği şehirden alan Fes pazardan alabileceğiniz hediyelik ürünler.

Mellah: Kraliyet sarayı kapılarının hemen yanı başında konumlanmış bölge Fas’taki en en eski yahudi bölgesi mahallesi olarak bilinir. İspanyol engizisyonundan kaçan Yahudiler buraya yerleşmişler. Zamanla buradan göç eden Yahudilerin yerine bugün bu mahallede müslümanlar yaşıyor. Gittiğinizde göreceksiniz mimari Fas mimarisinden farklı. Mahallede bir sinagog ve yahudi mezarlığı bulunuyor. Kraliyet kapılarını görmeye gitmişken bu bölgeyi de gezmeyi unutmayın. Yolun üst tarafında kraliyet kapıları, alt tarafı da Mellah denilen bölge.

Tüm Fas seyahat notlarım ve diğer gezilerim için beni instagram bavulumdakihikaye adresinden takip edin, bavulumuzu birlikte hikayelerle dolduralım!

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum