bali adası ulaşım rehberi

Bali Adası Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Bali Adasına Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Nisan 30, 2018

Bali Adası Ulaşım Rehberi

Nisan 30, 2018
ubud
bali
bali ulaşım

Daha öncede bahsettiğimiz gibi Bali Adası alışageldiğimiz Avrupa düzeninden oldukça uzak. Elinize haritanızı alıp bir yerden bir yere yürümek, yada metro, tren, gibi ulaşım ağları mümkün değil. Bu adada ulaşım işleri biraz karışık. Adada geçim, tamamen turizme yönelik olunca taksilerin yoğun olduğu, neredeyse her arabası olanın taksicilik yaptığı bir düzen üzerine kurulu. Ayrıntılı Bali Adası Ulaşım Rehberi aşağıdadır

Ulaşım rehberini okumadan önce Bali’ye gitmeden ve gittikten sonra dikkat etmeniz gerekenler  için Bali seyahati öncesi ve seyahat sırasında dikkat etmeniz gerekenler yada Bali de konaklama için Bali konaklama rehberive Bali’de Gezilecek Yerler yazılarımı okuyabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bali Adası’nda araç kiralamayı düşünmek bence düşüneceğiz en son şey olmalı. Çünkü direksiyon sağ tarafta ve trafik soldan akıyor. Farketmez benim için diyorsanız da bir diğer engel trafiğin çok fazla olup, alternatif yolların neredeyse hiç olmaması. Var olan trafik kurallarına kimsenin uymaması da yine araç kiralamamanız için bir geçerli sebep. Zaten adaya geldiğinizde sizde hiç bir turistin araç kullanmadığını göreceksiniz.

Motorsiklet kiralama

Adada hem lokal hem de turistin en çok kullandığı ulaşım aracı motorsikletler. İstatistiklere göre  adadaki insan sayısı ile motor sayısı birbirine eşit. 10 yaşındaki çocuklardan 80 yaşındaki teyzeye kadar burada herkes motor kullanmayı biliyor. Trafikteki en büyük tehlike motorsikletler aynı zamanda. Özellikle genç Avusturalyalılar’ın motorsiklet kiraladığını göreceksiniz. Kendinize güveniyorsanız bu da tercihleriniz arasında olmalı. Günlük motorsiklet kiralama 7 dolar civarında. Tabiki pazarlık şart!

Yürüyerek 

Her seyahatimde en sevdiğim keşif aracı yürüyerek olurken bu adada, yürüyebileceğiniz bir yol yok. Motorsikletler kaldırımlara park ettiğinden, ya da trafik olunca kaldırım üzerinden trafik aktığından yürümeniz oldukça tehlikeli. Aynı zamanda çocukla gelecek aileler için bebek arabası getirmeyi kesinlikle düşünmeyin. Kullanmak oldukça zor. Altyapı sıfır, sıcak fazlasıyla bunaltıcı, aynı zamanda mesafeler ada olmasına rağmen fazlasıyla uzak. Bir yerden bir yere yürüyerek gitmeniz mümkün değil. O yüzden bu seçeneği unutabilirsiniz.

Blue Bird logolu taksiler

Adadaki en güvenilir ulaşım araçlarından bir tanesi bu taksiler. Yalnız buradaki en önemli ayrıntı ise adadaki çoğu taksi, gerçek Blue Bird logolu taksiler gibi logolar kullanıyorlar. Nasıl ayırt edeceğim diye soracak olursanız taksilerin ön camında “Blue Bird Group” yazıyor. Bu yazıyı görmediğiniz takdirde binmeyin. Gerçek Blue Bird taksiler taksimetre açıyorlar ve bindiğiniz takdirde kazıklanma ihtimaliniz yok.  Diğer bir ayrıntı da Blue Bird taksiler Seminyak, Kuta, Uluwatu taraflarında çok yaygın iken, Ubud’da neredeyse hiç Blue Bird taksiler ile karşılaşmadık. Ubud’da ne yapacağınızı diğer bir maddede açıklayacağım. Blue Bird taksileri sokakta kolaylıkla bulabileceğiniz gibi aplikasyonunu telefonunuza indirirseniz telefon yoluylada taksiyi çağırabilirsiniz. Adada Uber yada Grab’dan sonra en çok kullunduğımız ulaşım yolu bu taksiler oldu.

Bağımsız taksiciler

Adada uzak durmanız gereken, yanlışlıkla bile soru sormamaya çalışın yoksa yapışıyorlar diyebilirim Kazıklanma ihtimalinizin fazla olduğu bu taksiler, herhangi bir kuruma bağlı olmadan çalışan, arabası olup taksicilik yapan grup bir sorun yaşadığınızda karşınızda muhatap bulamazsınız o yüzden bu taksilere binmemenizi tavsiye ederim.

Otellerin ulaşım hizmeti

Adadaki çoğu otel 3 veya daha fazla konakladığınız takdirde sizi havaalanından alıp otelinize tek yön, bazılarıda çift yönlü bırakabiliyor. Konaklama yapacağınız otele mail atıp bu durumu belirtirseniz sizi alıcaklardır. Biz Seminyakta bir otelde 3 gece konaklayınca otele mail atıp bizi almasını, böyle bir hizmeti diğer otellerin yaptığını içeren bir mail gönderdik Onlarda bizim adaya varış saatimizi öğrenip, bizi o saatte aldılar. Ek olarak Ubud’da otellerin çoğu merkez dışında olduğundan, otel dışına çıkmak isterseniz otellerin çoğu size belli saatleri içeren ücretsiz servis imkanı sağlıyorlar. Biz Ubudda çok farklı otellerde konakladığımızdan söylebilirim ki, bazıları saat başı ücretsiz Ubud şehir merkezine servis koyarken, bazıları sabah, öğle, akşam olmak üzere günde 3 sefer koyuyorlar. Otele mail atarak yine servis saatlerini öğrenebilirsiniz. Bu saatlerin dışında Ubud şehir merkezine gitmek istersenizde oteliniz size belli bir ücret karşılığında hizmet veriyor.

Uber veya Grab

 Öncelikle adaya gelmeden önce kendi yaşadığınız ülkede her ikisini de telefonunuza indirip kurun. Çünkü başka bir ülkede kurmayı denerseniz olmayabiliyor. Telefonunuza indirdiniz ve artık adadasınız. Adada çoğu yerde Uber ve Grab yasak gibi yazılar görseniz dahi aldanmayın. Otellerin çoğu kendi araçlarının kullanılmasını istediğinden bu araçların otellerinin önüne gelmesini istemiyorlar. Bu araçların üzerinde Grab yada Uber yazmadığından otele gelseniz dahi kimse size ne ile geldiğinizi sormuyor. O yüzden tereddüt etmeden bu uygulamaları kullanın. Taksiyi çağırmadan önce  her iki uygulamadan fiyatları kıyaslayın. Çünkü bazen birbirlerinden farklı fiyatlar verebiliyorlar.

Blue Bird taksilerden farkı ise fiyatlarının özellikle de uzun mesafede çok çok uygun olması. Öyleki Seminyak- Ubud arası yaklaşık 2 saat süren bir yol. Bu yol için bizim Grab’a ödediğimiz rakam 12.5 dolar oldu. Eğer taksimetre açan Blue Bird taksiye binseydik ve bizden 35-40 dolar arası bir ücret alacaktı. Yani çok kısa mesafeler için Blue Bird taksiler ile Uber-Grab arasında fiyat farkı çok fazla olmazken, uzun mesafelerde bu ikili çok daha ucuza geliyor.

Şöförlü Araç Kiralama

Adada keyif yapmanın ötesinde gezmeniz ve görmeniz gereken yerler olduğundan her yeri taksiye binerek gezmeniz sizi ekonomik açıdan fazlasıyla yoracağından bu noktada devreye şöförlü araç kiralama hizmeti giriyor. Günlük 35 dolara anlaştığımız şöför bize 8 saat boyunca istediğimiz yerlere götürdü.(Bu fiyata benzin fiyatı dahil) Siz nereye istiyorsanız o sizi götürüyor. Oldukça memnun kaldık. Güvenilir, ingilizcesi iyi rahatlıkla tavsiye edebilirim.

 

4 comments

  1. Merhaba, yazılarınızda verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler. Kiraladığınız şoförlü araç için şoförün iletişim bilgilerini bana mail atabilir misiniz?

    1. Merhaba, kusura bakmayın geç cevap veriyorum. İnstagramda @mydewabalitrans kullanıcı adıyla şöförümüze ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyorum