singapur ulasim ve konaklama rehberi

Şişman Çocuk:Bolonya Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Medeniyet Görmeye Geldik:Stockholm Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Singapur Ulaşım ve Konaklama Rehberi

Nisan 30, 2018
bolonya gezilecek yerler
stockholm gezilecek yerler
singapur ulaşım

Dünyanın en yaşanılabilir, en pahallı ülkeleri arasında ilk 10 içerisinde yer alan, aynı zamanda tam bir yasaklar ülkesi olan Singapur, multikültürel yapısı ve imkanları ile size aradığınız her şeyi fazlasıyla sunabilecek bir ada ülkesi. Deniz kenarı, kumsal, gün batımı gibi romantik bir havaya girilecekse Sentosa Adası; hint yemekleri yenilip hindu tapınakları gezilecekse renkli ve buram buram baharat kokan sokakları ile Little İndia; ucuz şeyler için alışverişe çıkacaksanız ya da Çin kültürünü yakından tanımak istiyorsanız Chinatown; alışveriş merkezi ve lüks marka meraklısı iseniz Orchard Road; nargile, Türk ve Ortadoğu mutfağı arayışındaysanız Arab street ve Haji Lane; bar, gece kulübü gezmek istiyorsanız Clarke Quay; en muhteşeminden bir otelde kahve, Singapur’a özel olan içecek “Sling” içmek isterseniz Raffles Hotel ya da Fullerton Hotel tercih etmelisiniz.

Adını singa=aslan, pur=ada kelimelerinin birleşiminden alan ülkede konuşulan dil Singlish. Singlish, Singapur’un çokkültürlülüğünden etkilenen bir konuşma dili. Singapurlular, günlük konuşmaların ayrılmaz bir parçası haline gelen “lah” ve “leh” eklerini cümlenin sonuna ekliyorlarmış. Hongkoklular, Singapurlular’ın konuştuğu bu dile Singlish diyor ve dalga geçiyorlarmış. Singapur’da 4 resmi dil var. İngilizce, Çince, Malayca ve Tamilce.

Singapur’dan sadece 2 saat uzaklıktaki Bali’ye gitmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki yazılarımı okuyabilirsiniz.

Bali Seyahati Öncesi ve Seyahat Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler,

Bali Adası Konaklama Rehberi,

Bali Adası Ulaşım Rehberi,

Bali Adası Gezi Rehberi,

Tam Bir Yasaklar Ülkesi

Singapur, yaşanılabilirlikte ve gelişmişlikte ön sıralardayken bir o kadar da tam bir yasaklar ülkesi. Nüfus/idam oranı en yüksek ülkeymiş. Evet, yanlış duymadınız. Milenyum çağında hala idamdan söz edebiliyoruz. Turist olarak geldiğiniz bu ülkeye uçaktan inmeden size doldurmanız için bir kağıt veriyorlar. Kişisel bilgilerin yanı sıra büyük harflerle “Uyuşturucu madde taşımanın ölüm cezası ile sonuçlandığını kabul ediyorum” gibi bir ibarenin altına imza atmanız isteniyor. Bu yüzden bu havaalanında tanımadığınız kimselerden kesinlikle bir şey kabul etmeyiniz. Ülkedeki yasaklar;

  • Ülkede sakız ticareti yapmak, sakız satışı, medikal durumlar haricinde sakız çiğnemek kesinlikle yasak.
  • Bir paketten fazla Singapur  markası olmayan sigarayla ülkeye giriş yasak.
  • Toplu taşıma ve metrolarda yemek-içmek yasak.
  • Ülkeye uyuşturucu sokmak, ticaretini yapmak, kullanmak yasak. Ölümle sonuçlandığından bahsetmiştik.
  • Asya’ya özgü meyve “durian” ile toplu taşımaya binmek yasak. (kokusundan dolayı)
  • Her ne sebeple olursa olsun silah taşımak yasak.
  • Arabanızın üzerinde toz veya kir bulunması yasak.
  • Hırsızlık, yan kesicilik, tecavüzün cezası idam.
  • Yabancıların ev alması yasak.(99 yıllığına kiralayabiliyorlar.)

Bu liste uzayıp gidiyor. İçlerinde bizim ülkemizde de olması lazım dediğimiz caydırıcı cezalar olsa da, saçma olan cezalar da yok değil.

Singapur Ulaşım 

Singapur Türk vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemiyor. Singapur havaalanı bölgenin aynı zamanda aktarma havaalanı olarak görüldüğünden transit yolcular için bile düşünülmüş dinlenme yerleri, salonları, restoranları ile oldukça keyifli, uzun zaman geçirebileceğiniz ödüllü bir havaalanı. Biz Bali Adası’na gitmek için burayı bir aktarma noktası olarak kullandık.

Havaalanından şehir merkezine MRT(metro) ile ulaşım: Singapur havaalanından şehir merkezine ulaşım en ucuz yolu MRT trenleri kullanmak. Burada ki en zor kısım havaalanından kalkan trenle Tanah Merah istasyonunda aktarma yapmak. Havaalanından şehir merkezine gitmek için ilk önce yapmanız gereken Terminal  2 veya 3’e ulaşmak. Terminal 1’e inmişse uçağınız, ücretsiz terminaller arası ulaşım sağlayan skytrain adı verilen trene binebilirsiniz.

*Seyahat süresi: 32 dakika (Changi Havaalanı’ndan Belediye Binası istasyonuna)

*Ücret: EZ-Link kartı ile 1,74 SGD (1,25 $)

*MRT saatleri: 05:31 – 23:18 (pazartesi-cumartesi), 05:59 – 00:06 (pazar ve tatil günleri)

Havaalanından şehir merkezine taksi ile ulaşım: Havaalanından nereye giderseniz gidin en hızlı ve en rahat yolu tabiki taksi. Singapur havaalanı taksi şoförleri, günün her saatinde size hizmet edecek, sizi doğrudan otele götürecek ve bagajınızda size yardımcı olacaktır. Tüm taksiler taksimetre açar, bu nedenle Singapur’da bir taksi kullanırken pazarlık becerinizi kullanmanız gerekmez.

*Seyahat süresi: 20 dakika (Changi Havaalanı’ndan Belediye Sarayı’na)

*Ücret: Yaklaşık SGD 20 ($ 14.60) 19 km’dir, yoğun olmayan saatlerde.

Havaalanından şehir merkezine otobüs ile ulaşım: MRT’nin yanı sıra otobüs, cüzdan dostu yolculuklar sunan bir ulaşım aracıdır.  Ancak, şehre ulaşmanın en yavaş yolu. Havalanından ortalama 1.32 dk sürüyor.  36 / 36A numaralı otobüs, 1, 2 ve 3 numaralı terminallerin en alt katından hareket ediyor. 36 numaralı otobüs, Marine Parade Rd, Somerset Rd ve Orchard Rd’yi de içeren birçok durakta duruyor. Oteliniz Somerset veya Orchard MRT istasyonlarının yakınındaysa, bu otobüse binerek otelinize başarılı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Otobüste nakit 2 Singapur doları kabul edilir. Nakit verdiğiniz takdirde ücretin tam olmasına dikkat edin çünkü şöför fazla para verdiğinizde paranın üstünü geri vermiyor.

*Otobüs saatleri: 06:08 – 22:52 haftaiçi; 06:07 – 22:52 Cmt; 06:06 – 22:53 Pazar.

Uber

Yurtdışında taksi metre açan bir taksiden ziyade en çok kullandığımız taksi uygulaması bu diyebilirim. Gitmeden Uber uygulamasını telefonunuza indirin çalışıp çalışmadığından emin olun. Özellikle de gideceğiniz iki mesafe arası ücreti binmeden bilmek insanı kesinlikle rahatlatıyor. Olduğunuz nokta ile varış noktasını giriyorsunuz, mesafe ücreti çıkıyor, eğer kabul ederseniz ücreti, sizi en yakın taksici gelip sizi bulunduğunuz noktadan alıyor. Ayrıca uygulama sayesinde gelecek aracın plakasını, ne kadar sürede yanınızda olacak gibi ayrıntıları da telefonunuzdan görebiliyorsunuz. Söz konusu yurt dışı olunca mesafeleri, trafiğin durumunu, yolları bilmeyince bu uygulama ile önceden cebinizden ne kadar çıkacağını biliyorsunuz. Biz trafik olmayan bir saatte havaalanından şehir merkezine 8$ gibi bir ücret ödedik.

Singapur Turist Pass

Yürümeyi pek fazla sevmeyip, ayrıca Singapur sıcağında yürüyemem diyenlerdenseniz, Singapur’da kalırken şehir içinde çok fazla seyahat etmeyi planlıyorsanız, Singapur turist kartı almanızda fayda var. 1 günlük, 2 günlük ve 3 günlük kart ücreti, sırasıyla SGD10 (7.29 $), SGD16 (11.67 $) ve SGD20 (14.60 $) tutarındadır. Otobüs ve trenlerde (MRT ve LRT) sınırsız binmenize izin veriyorlar.

Singapur Turist Pass Plus

Yukarıda yazdığımız ulaşım araçlarına sınırsız binebileceğiniz gibi, artı olarak da Chinatown Miras Merkezi’ne ücretsiz girmek ve D Happy Factory’deki Singapur Sling kokteylini ücretsiz içmek isterseniz “plus kartı” almayı düşünebilirsiniz. 1 günlük ve 3 günlük kart ücreti, sırasıyla SGD 28 (20.42 $) ve SGD 38 (27.72 $).

Singapur Konaklama

Singapur, Dünya’nın en pahallı 10 ülkesinden biri olunca konaklama fiyatları da bununla doğru orantılı. Ülkenin en popüler oteli, sonsuzluk havuzu, dikkat çeken mimarisi Marina Bay Sands. Ekonomik otel arayışındaysanız Chinatown, Clarke Quay sizin için iyi bir bölge tercihi olabilir. Yine airbnb’den kiralık daire bakabilirisiniz.

 

Singapur ve diğer fotoğraflarım için beni @bavulumdakihikaye adresinden takip edin, bavulumuzu birlikte hikayelerle dolduralım!

Yorumlarınızı Bekliyorum