Köln Gezilecek Yerler | Köln | Bavulumdaki Hikaye

Colmar Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018

Bir Zamanların Paris’i: Beyrut Gezilecek Yerler – I

Mayıs 17, 2018

Köln Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018
empty image
beyrut gezilecek yerler
köln gezilecek yerler

“Köln’ü görmeyen Almanya’yı görmüş sayılmaz” sözüyle iddialı bir girişle Köln dosyasını açıyorum. Aslında benim sözüm değil, Romalılar böyle iddia etmişler. Kölün, Köln, Koloni… şehrin isminin söyleniş konusunda çok çeşitli versiyonları olsa da şehirde dil ve kültür konusunda yabancılık çekmeniz mümkün değil. Paraya ihtiyacınız oldu hoop Şekerbank, Ziraat Bankaları, acıktınız her köşe başı dönerci, kebapçı; adres bulamadın çevir bi taksici o da Türk, tren garından bilet alacaksın Türkçe dil seçeneği mevcut. Kısacası önün, arkan, sağın, solun Türk… Kısacası kendini Almanya’da hissetmemen için Köln’de sebep çok. Türk simülasyonunun fazla olduğu Köln Gezilecek Yerler buyrun bakalım.

Köln Konaklama

Köln gezilecek yerler eski şehir ve çevresinde dönüyor. Dolayısıyla en iyi konaklama seçenekleri bu kısımda yer alıyor. Fakat Köln eski şehir otel fiyatları ve euro almış başını giderken buralarda konaklamak da epey cep yoruyor. Ekonomik bir tercih arıyırsanız  otel tercihinizi eski şehrin karşısındaki bölgeden ya da Rudolfplatz veya Friesenplatz taraflarından yapabilirsiniz. Tercihiniz lüks ise Altstadt (eski şehir) kısmındaki otellerden yana tercihinizi kullanabilirsiniz.

Köln Hava Durumu

Gittiğimiz mevsim aralık olunca hava sıcaklıklarının iyi olacağını düşünmüyorduk. Şansımıza hava sıcaklığı gündüzleri çok iyiyken gece -10 gördük. Tabiki kış ayları için bilet almak riskli olabiliyor fakat bizim amacımız yeni yılı Almanya’da karşılamaktı. Gelirken hava durumu yüzünden İstanbul’da seferlerin çoğu iptal edilirken bizimki iptal olmamıştı. Eğer kış aylarında geliyorsanız mutlaka kalın giyinin hava iyi olsa bile akşamları çok soğuyor.

Köln Ulaşım

Köln gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan gezeceğiniz yerler birbirine yakın. Mevsim kış olunca yürümek tabiki doğru bir tercih olmuyor. Şehir içi ulaşımda metro ya da tramvay kullanabilirsiniz. Bilet ücreti 2.80 euro. Havalanından şehre ulaşım: Köln’e uçuşlar Köln/Bonn Havaalanına yapılıyor. Bu havaalanı Köln ile şehirlerinin tam ortasında yer alıyor. Her iki şehir aynı havaalanını kullanıyor. Havaalanından şehre metro ve otobüs var. Metro havaalanının hemen alt katında ve S-13 no’lu metro ile 15 dk da şehre ulaşabilirsiniz. Bilet makinelerinde Türkçe dil seçeneği de mevcut. Bilet ücreti 2.80 euro.

Köln Çevresinde Gezilecek Yerler

Şehri gezmek için aslında 1 tam gün yeterli. Tavsiyem Köln’e gelecekseniz Köln’e yakın Koblenz, Cochem, Burg Eltz gibi kasaba ve şatoları görebilecekseniz gelmeniz. Yalnızca Köln’ü gezmek için gelmenizi tavsiye etmem.

Köln’e kadar geldiyseniz yine Düsseldorf, Bonn, Leverkusen gibi şehirlere gidebilirsiniz.

Aralık ayında tüm Avrupa büyülü bir havaya bürünüyor ve  noel pazarları kuruluyor. Almanya bu Noel pazarlarını oldukça ciddiye alıyor. Köln’ün en etkileyici Noel pazarı, Köln Katedrali etrafında kuruluyor. Dekoratif objeler, sanat eserleri ve el yapımı hediyelik eşyaların da satıldığı ahşap stantları ile bu pazar, mutlaka uğranılmalı. Pazarları ziyaret etmek için en uygun zaman 21 Kasım-23 Aralık.

Köln Gezilecek Yerler

Köln Katedrali: Köln gezilecek yerler listesindeki en önemli nokta diyebiliriz. Kafanızı kaldırdığınızda katedrali her yerden görmeniz mümkün. 157 metreyi bulan yüksekliği ile dünya UNESCO Mirası listesinde olan katedralin yapımı 632 yılında yapılmış. Kuzey Avrupa’nın en büyük ibadethanesi. Eyfel yapılmadan önce Avrupa’nın en yüksek kulesiymiş. Katedralin dışının siyah olmasının nedeni ise, 2. Dünya Savaşı’nda yağan asit yağmurları sonucu katedral bu rengi almış. 2050 yılında restorasyon çalışmaları sonucu beyaz renge bürünecekmiş. Şehre kuşbakışı bakmak isterseniz 533 basamak tırmanarak şehri izleyebilirsiniz.

Hohenzollern Köprüsü: Hem yaya hem de taşıtların kullandığı köprü, şehrin en meşhur köprüsü. Şehrin eski kısmı ile yeni tarafını birbirine bağlayan köprü üzerinde asma kilitler göreceksiniz. Neredeyse her şehirde asma kilitlerin olduğu köprüler aşıklar köprüsü olarak nitelendiriliyor.

Fischmarkt: Hohenzollern Köprüsü üzerinden eski şehire doğru yürüdüğünüzde köprünün bitiminden sonraki ilk merdivenlerden indiğinizde Ren Nehri boyunca biraz yürüyün. Karşınızda Fischmarkt! Eskiden balık pazarı olarak bilinen bu meydan bugün 17.yüzyıl Köln evleri olarak turist çekmektedir. 2. Dünya Savaşı’nda Köln oldukça hasar alan şehirlerden bir tanesi. Fakat meydandaki bu evler hasar görmeden kalan nadir yerlerden bir tanesi. Bu sebebiyetle bu renkli evleri mutlaka görmelisiniz.

Köln’de en sevdiğimiz yer renkli evleriyle Fischmarkt oldu.

Gross St. Martin: Fischmarkt’in hemen yanı başındaki kilise Köln Katedrali tamamlanana kadar şehrin en gösterişli yapısıymış. 2. Dünya Savaşı sonucu oldukça hasar aldığından 1985 yılına kadar restorasyon sürecine girmiş ve o tarihten itibaren kapılarını tekrar açmıştır.

Köln Noel Pazarları: Eğer yolunuz kasım sonu- aralık başı Almanya sınırları içerisine düşüyorsa çok şanlısınız demektir. Çünkü Almanlar bu noel pazarlarını oldukça ciddi bir olay olarak bakıyor. Şehir ayrı bir ruha bürünüyor diyebiliriz. Köln’de bu ruhun en iyi solunduğu şehirlerden bir tanesi. Şehrin bir çok noktasında 10 dan fazla Noel pazarları kuruluyor ve bu pazarlar bir ay boyunca açık bulunuyor. Pazarlarda hediyelik eşya standları, yiyecek ve içecek standları kuruluyor. Almanya’nın sokak lezzetleri tadabilir, lokallerle kaynaşabilirsiniz. Yine bu pazarlarda herkesin elinde görebileceğiniz Almanların meşhur içeceği “Glühwein” içmeden bu pazarlardan dönmeyin. Bu içecek kırmızı seramik bardaklarda servis ediliyor. 5 euro ücreti olan bu içeceği aldığınızda bardağın ücretini de ödemiş oluyorsunuz. Pazarda dolaşırken Ortaçağ dönemi kıyafetler giyen insanlar görebilirsiniz. Pazarda gerçekten sizi o dönem ruhuna sokmak için her şey düşünülmüş. Dolaşırken kostümlü kişiler burnunuza siyah boya sürebilirler. Bunun şans getirdiğine inandıklarından böyle bir şey yapıyorlarmış.

Parfüm Müzesi: Tarihte kolonya ilk defa Köln şehrinde üretilmiştir. Dünyanın en meşhur kolonyası No:4711  Kölnisch Wasser’dir. Bu numaranın alamet-i farikası ise fabrikanı bulunduğu caddenin bina numarasıdır.

Ehrenfeld: Bu bölge tam bir Hips-ter!!! Köln şehir merkezinden 15-20 dk uzaklıktaki bölgede sokak sokak dolaşın ve sokak sanatının en iyi örneklerinin olduğu sokak aralarını keşfedin. Eskiden sıradan bir bölge iken dünyadan Köln’e gelen sanatçıların bir iz bırakıp gittiği bu bölgede 3. dalga kahveciler, antika dükkanları, 2. el dükkanlar çoğalmış durumda.

Belçika Mahallesi (Belgisches Viertel): Bu bölgede son zamanlarda Köln’nün en popüler spotlarından bir tanesi. Ehrenfeld bölgesine göre bir “tık” daha uzak olan bu bölgede özellikle lokallerin, gençlerin ve öğrencilerin takıldığı bir lokasyon. Burada açılan dükkanlar, kahveciler, plakçılarda bölgenin hipster olma yolunda olduğunun göstergesi.

Köln Yeme – İçme Rehberi

Alman mutfağı domuz eti ağırlıklı bir mutfak. Domuz eti tüketmeyenler için deneyebileceği çok fazla şey yok. Yemek konusunda kısa kısa bir tavsiye vermem gerekirse,

  • Köln’ün brunclarıyla ünlü kafesi Cafe Rico (haftasonları erken gitmekte fayda var, yer bulmak oldukça zor)
  • İyi kahve arayışındaysan ve lokallerle kaynaşmak istersen The Coffee Gang,
  • Veganlar için farklı menüsüyle dikkat çeken Hommage,
  • Turistik de olsa Köln birası tatmak için en doğru adres Früh Brewery,
  • Alman mutfağıyla tanışalım diyorsan Goffel am Dom yada Fraeh am Dom,
  • Başlarım Alman mutfağına “Açım ulan açım” diyorsan İtalyan mutfağı için XII Apostel,
  • “Canın tatlı mı çekti? ” katedral manzarasıyla 1855 den beri hizmet veren Cafe Richard.

Yorumlarınızı Bekliyorum