tubingen gezilecek yerler

Bali Adası Konaklama Rehberi

Nisan 30, 2018

Gelişmişlikte Bir Dünya Markası:Kopenhag Gezilecek Yerler-I

Nisan 30, 2018

Tübingen Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
bali adası konaklama
kopenhag gezilecek yerler
Tübingen gezilecek yerler

Adını ilk kez instagram sayesinde duyduğum Tübingen, Almanya’nın en sevdiğim şehirlerinden bir tanesi oldu. Almanya’daki büyük şehirlerden daha çok seviyorum ben küçük kentleri. Eski şehir dokusunun hala korunduğu, nehrin şehrin ortasından geçip şehir silüetine kattığı romantizm, üniversite şehri olmasından dolayı şehirdeki hareketlilik Tübingen’i sevmek için yeterli. Küçük basamaklar, dar sokaklar ve sivri duvarlar eski Tübingen silüetini kalesine kadar şekillendiriyor. Çok sayıda kaldırım kafeleri, şarap evleri ve barları, özel dükkanlar, restoranlar ve tavernalar ziyaretçilerini dolaşmaya ve burada kalmaya davet ediyor. Hadi Tübingen gezilecek yerler’e bir göz atalım.

Tübingen Ulaşım

Tübingen’e ulaşımın en kolay olduğu şehir Stuttgart. Buradan trenle 55 dk içinde Tübingen’e ulaşabilirsiniz. Stuttgart Havaalanından özel araçla 25 dakikada ya da havaalanı otobüsleriyle Terminal 1’den 60 dk. da Tübingen’e ulaşabilirsiniz. Üniversite şehri olduğundan şehre ve şehir dışına ulaşım oldukça kolay ve seçenek oldukça fazla. Özel aracınızla geldiyseniz de eski şehrin hemen yakınlarında arabanızı park edebileceğiniz çok sayıda otopark bulunmaktadır.

Tübingen Konaklama

Tübingen Stuttgart’a yakın olması ve şehrin küçük olması sebebiyle günübirlik gidip gelinebilecek şehirlerden bir tanesi. Şehirde konaklama açısından çok fazla tesis olmadığından fiyatlarda oldukça yüksek. Tavsiyem burada tüm günü geçirip dönmenizdir.

 

Tübingen Gezilecek Yerler

Hölderlin Kulesi: Şair Friedrich Hölderlin (1770 doğumlu) burada 1807’den 1843’de ölümüne kadar yaşamış. Zihinsel hastaydı ve marangoz ailesi Zimmer ile burada yaşıyordu.  Bugün Hölderlin Kulesi edebi bir anıt ve müzedir.

Ziyaret Saatleri: Salı – Cuma: 10-12. ve 3-5. Cumartesi, pazar ve tatil günleri: 2-5, pazartesi günleri kapalı

Giriş ücreti:2.5 euro, rehberli tur 3 euro.

Burse: Burse” kelimesi Latince “Bursa” dır ve topluluk kasası anlamına geliyormuş. Burse, öğrenci yurdu olarak 1478’den 1482’ye kadar inşa edilmiş ve üniversitenin kurulmasından kısa bir süre sonra çalışmaya başlamış. Hümanist ve reformcu Philipp Melanchthon, 1518’de Wittenberg’e atanana kadar orada öğretim vermiş. 1803-1805 yılları arasında Tübingen’deki ilk sağlık ocağına dönüştürülmüş; değişiklikler Klasizm tarzında yapılmış. İlk hastalardan biri, 3 Mayıs 1807’de 231 günlük tedaviden sonra tedavi edilemez olarak serbest bırakılan Friedrich Hölderlin’miş. Gelişen tıbbi gelişme ile klinik merkezin çok küçük olduğu ortaya çıkmış ve 1972’de – binanın kapsamlı bir yeniden yapılandırılmasından sonra – bugün felsefe ve sanat tarihi öğrencileri ve profesörleri, burada sanat yapıyorlarmış.

Wilhemsstift: Eski şövalyeler akademisi (Collegium Illustre) 1588’den 1592’ye kadar inşa edilmiş. Otuz Yıl Savaşı’na kadar tüm Avrupa’daki protestan aristokrasinin favori akademisi olmuş. 1817’den beri katolik öğrencilerin kolejidir. Lange Gasse ve Collegiumsgasse köşesindeki yapı 1593 yılından bu yana Württemberg Dükalığı amblemine sahiptir. Soldaki Latin yazıtları sağda tercüme edilmiştir.

Hohentübingen Kalesi1078’de Tübingen Kontlarının kalesi olarak biliniyormuş. Bugün Üniversitenin sayısız enstitü ve koleksiyona ev sahipliği yapan kale, çoğunlukla 16. yüzyıldan gelmektedir. Kalenin karmaşık restorasyonundan sonra üniversitenin kültür ve akademik kurumlarından bazıları buraya taşınmış ve koleksiyonları halka açıktır. Önemli eserlerin bir kısmı, eski bir Mısır mezar odası, klasik bir “Tübinger Waffenläufer” ya da fildişinden yapılan paleolitik “Vogelherdfiguren” gibi sayısız arkeolojik bulgu ve kopyaları içermektedir. Ziyaretçiler kentin manzarasının yanı sıra Neckar ve Ammer vadileri ile güneyde bulunan Swabian Alplerine kadar uzanan manzaraları görebilirler. 

 

Meydan ve Belediye binası: Belediye Binası ve Neptün Çeşmesi’nin bulunduğu pazar yeri,  en sevilen fotografik yerlerden biridir. Görsel olarak baskın olan Belediye Binası, 1511’de Johannes Stöffler tarafından ustaca yapılmış bir astronomik saatle süslendi. Hâlâ işlev gören saat, yıldızların seyrini ve aya ait aşamaları gösterir. Pitoresk görünümü ile ana cephe, 1877’de üniversitenin 400. yıldönümü için tamamlanmıştır. Meydandaki Neptün çeşmesi meydana bir özellik katıyor ve çeşmenin tarihi 17. yüzyılın başına kadar uzanır. Bologna mimarisinden esinlenen usta inşaatçı Heinrich Schickhard’ın eseridir.

Fruchtschranne: 15. yüzyılın sonlarında Alman ahşap çerçeveleme yapımında, Tübingen’de mimarinin en eski ve en güzel örneklerinden biri. Eylül 2003’ten beri vatandaşlara yönelik hizmetler, tarihi koruma alanı olarak sınıflandırılan bu binada yer almaktadır.

Stiefelhof 5: Tübingen’deki en eski ev, 1323’te  yapıldığı resmi olarak belgelenmiş.

Protestant collegiate: Burası eski bir manastırmış ve  1534’te Württemberg’deki reform uygulanmasından sonra Protestan ilahiyat öğrencileri için bir burs olarak hizmet etmek üzere yeniden yapılandırılmış ve büyütülmüş. Tübingen ve Württemberg’in ötesinde bir etki yapmış Duvarları içinde büyük miktarda Avrupa entelektüel tarihi yazılmış. Akademisyenler arasında, Johannes Kepler, Gustav Schwab, Eduard Möricke, Hermann Kurz ve Hegel, Hölderlin ve Schelling yanı sıra, 18. yüzyılın sonunda kolejde birlikte yaşayan ve birlikte okumuşlardı. Bugün, yaklaşık 120 öğrenci için konaklama ve çalışma alanı olarak kabul görüyormuş.

Nehirde bot turu: Nehirde gondola benzeyen botlarla bir tur yapmak isterseniz kişi başı 7 euro vererek 1 saatlik bir tur satın alabilirsiniz. Mayıs-Ekim arasında yapılan bu turlarda bileti köprünün hemen üzerindeki turist ofisinden satın alabilirsiniz. Punt adı verilen bu tekneleri 2 saatlik bir ders aldığınızda kullanmayı öğrenebilirsiniz. Bu tekneler üstünde romantik sürpriz yapıp yemek yiyebilir, şarap tadımı yapabilir, çocuğunuzun doğum günü partisini yapabilirsiniz. Bilet fiyatları ve detaylaraburadan bakabilirsiniz.

 

Tübingen Yeme İçme

Alman mutfağı arayışındaysan ki bence sırf manzarası için bile Tübingen’de gidilebilecek en güzel restoran Neckarmüller.  Nehir kenarında, kalabalığı görünce bile gitmeyi düşüneceğiz bir yer. Bir şey yemeseniz bile bir şeyler içmek için bile mutlaka uğrayın. Ben lezzet peşindeyim manzarası önemli değil diyorsanız da İtalyan “Al Dente” tam size göre. Nerde olursam olayım Türk mutfağından vazgeçmeyenlerdenseniz “İstanbul restoran” sizleri bekliyor. Bir de size yaz günlerinde iyi gidecek, kapısındaki kuyruktan bile yeme isteği uyandıracak “La Dolce Vita” dondurmacıyı mutlaka tavsiye ederim. Nehir kenarındaki bu dondurmacının terasında oturup Neckar nehrine karşı keyif yapmayı unutmayın.

Tübingen ve diğer seyahat fotoğraflarım için beni @bavulumdakihikaye adresinden takip edin, bavulumuzu hikayelerle birlikte dolduralım!

Yorumlarınızı Bekliyorum