Hallstatt Gezilecek Yerler

Zamanın Yavaş Aktığı Kasaba: Orvieto Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Bir Varmış Bir Yokmuş: Cesky Krumlov Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Bana Bir Masal Anlat: Hallstatt Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
Orvieto gezilecek yerler
cesky krumlov gezilecek yerler
hallstatt gezilecek yerler

Avrupa’nın en güzel ilk 10 köyünden birisi seçilmiş bir köy söz konusu olan. Hallstatt öyle bir yer ki buradayken kendi masalınızı yazmanız mümkün. Hallstatt. Kim bilir kaç şair ya da ressam bu güzellikten ilham almıştır? Tarihi çok eskilere dayansa da Hallstatt son bir kaç senedir romantik güzelliği ile popüler. Detaylar için Hallstatt Gezi Notları ‘na bakalım.

Hallstatt Konaklama

Hallstatt artık dünyaca ünlü bir köy olduğundan buradaki konaklama seçenekleri hem sınırlı hem de astronomik fiyatlar isteniyor. Bu kadar pahallı olmasına rağmen yine de kalırım diyorsanız Hotel Fenix fiyat ve fayda dengesi açısından tam size göre. Yine Hallstatt Gölü’nü sabah uyandığımda göreyim hem de ekonomik olsun diyorsanız Hallstatt Köyü’nün tam karşısındaki Obertraun Köyü’ndeki konaklama seçeneklerine bakabilirsiniz. Buradan teknelerle Hallstatt Köyü’ne ulaşım sağlanıyor. Bu köydeki tavsiyem Apartments W&S. Hallstatt’ı günübirlik gezerim diyorsanız Salzburg ya da Hallstatt’a yakın çevre köylerde (Bad Goisern, Gosau vs.) sizin için bir alternatif olabilir.

Biz Hallstatt Gölü’nden sonra rotayı Wolfgang Gölü’ne çevirdiğimiz için orada bir konaklama tercih ettik. Wolfgang Gölü’ne 4 km mesafede tipik bir Avusturya Köyü’nde kalmak istedik. Kaldığımız otel doğal hayatla iç içe,400 yıllık ve aşırı temiz bir çiftlik evi. Biz 10 günlük bir road trip yaptığımızdan Hallstatt dışında bu yerlere ulaşım için araç kiralamak hem bir çok yeri rahatça gezebilmenize yardımcı olacak hem de zaman sorunuz olmayacak.

Hallstatt’a geldiniz ve zamanınız varsa çevre şehirleri görebilirsiniz. Hallstatt’a 2 – 2.5 saat mesafedeki Prag’ın küçük kız kardeşi Cesky Krumlov yazımı okuyabilirsiniz.

Hallstatt Ulaşım

Hallstatt’a gelebilmek için en uygun havaalanı Salzburg. Fakat Türkiye’den Salzburg’a çok uçuş olmadığından fiyatlarda bahar ve yaz dönemlerinde oldukça pahallı. Bunun yerine alternatif olarak daha ucuza bilet bulabileceğiniz havaalanlarını tercih edebilirsiniz. Münih, Viyana gibi şehirlerden de  daha ekonomik fiyatlara yaklaşık 2.5 – 3 saatlik bir yolculukla Hallstatt’a ulaşabilirsiniz.

Salzburg’dan trenle Hallstatt’a ulaşım: Salzburg tren istasyonundan kalkan trenle Attnang Pucheim istasyonunda (50 dk sürüyor) inecek ve lokal Hallstatt trenine aktarma yapacaksınız. Aktarmalar arasında çok bekleme süresi yok. Avusturyalılar sistemi öyle kurmuşlar ki tıkır tıkır ve zamanında kalkıyor trenler. Lokal trenle yolculuğunuz 90 dk sürüyor ve güzel manzaralar için trenin sağ tarafına oturmanız tavsiye ediliyor. Hallstatt tren istasyonuna vardıktan sonra istasyonun hemen yanındaki feribot ile köye (2.5 euro) geçiyorsunuz. Biletinizi internetten almak ve saatlerine buradan bakabilirsiniz. Fiyatlar 15-28 euro arasında değişiyor.

Salzburg’dan otobüs ve trenle Hallstatt’a ulaşım: Hallstatt’a ulaşımın en kolay ve ucuz olduğu seçenek otobüs. Trene göre yaklaşık yarım saat daha hızlı. Salzburg’da otobüs istasyonu ana tren istasyonunun hemen dışındadır.Biletlerinizi otobüs istasyonundan alabileceğiniz gibi şöförden de alabilirsiniz.  Salzburg’dan 15o numaralı otobüse binip (Otobüs ücreti 10.80 euro) Bad Ischl kasabasında inip Hallstatt tren istasyonu için tren bileti (4.50 euro) alıyorsunuz. Trenden sonra yine feribot ile (2.5 euro) köye ulaşıyorsunuz. Bilet fiyatları ve detaylar için burayı inceleyebilirsiniz.

Başka Şehirden Hallstatt’a Ulaşım

Viyana’dan tren ve otobüsle Hallstatt’a ulaşım: Viyana’dan Hallstatt’a ulaşım için en iyi ulaşım aracı tren. Hallstatt – Viyana arası trenle 3.5 -4 saat sürmektedir. Viyana’dan bindiğiniz trenle Attnang Pucheim istasyonunda iniyorsunuz. Sonrası yine Salzburg’dan ulaştığımız şekilde.

Viyana’dan otobüsle Hallstatt’a ulaşım: Viyana’dan direk Obertraun’a otobüs var. Otobüsten indiğinizde Hallstatt feribotuna binebilirsiniz.

Araç kiralayarak: Siz de kendi aracınızla gelecekseniz Hallstatt Köyü’ne girdiğinizde sizi otoparklara yönlendirecek bir çok levha  var. Oradan otoparka günlük 10 euro karşılığında arabanızı park edebilirsiniz. Konum olarak 2 no’lu otopark turist bilgilendirme ofisinin hemen arkasında.

Not: Eğer günübirlik gelecekseniz son feribotun 18.15 te olduğunu unutmayın. Attnang Pucheim’e giden son tren 18.35 civarında kalkıyor. Hallstatt’dan Bad Ischl’e giden son otobüs ise 13.15 te. Geri dönüşte otobüsü kaçırırsanız tek alternatifiniz tren olacaktır.

Hallstatt Gezilecek Yerler

Tuz Madeni (Salzwelten): İlginizi çekebilecek en güzel yerlerden biri, dünyadaki en eski tuz madeni. Aynı adı taşıyan göl ününü, Hallstatt dağındaki zengin tuz tuz birikintisine borçludur. 7000 yıl önce, Hallstatt’dan gelen tarih öncesi insanlar, tuz madeninden tuz almaya başladıklarından, bu küçük köy, Hallstatt döneminde (M.Ö. 800-400) tarihi bir döneme adını vermiş. Hallstatt’daki zengin bulgular ve Hallstatt’ın üst vadisi bu köyü uluslararası alanda tanınmasına neden oldu; Hatta bugün bile Hallstatt’ın tuz dağında keşifler yapılmaktadır.

Madene çıkmanın en kolay yolu fünikülere binmek. Aracınızı 2 no’lu otoparka park ederseniz köyün merkezine doğru ilerlediğinizde sol tarafınızda füniküleri göreceksiniz. Turist bilgilendirme ofisine oldukça yakın konumda olan Fünikülere girdiğinizde karşınıza değişik tur paketleri çıkacaktır. En kolay ve en makul paket füniküler iniş- çıkış + tuz madeni dahil olan 30 euroluk paket. (Tuz madenine 4 yaş altı çocuk alınmıyor). İsterseniz finükülere yürüyerek çıkıp sadece tuz madenine giriş ücreti 26 euro ödeyebilirsiniz. Fünikülerle 350 metre tepeye çıktıktan sonra Skywallk denen seyir terasından Hallstatt Gölü ve Köyü’nün manzarasına doyasıya vardıktan sonra 10 dakika kadar yürüyerek tuz madenine varıyorsunuz.

Tuz madeninde ilk önce madeninin tarihini anlattıkları videoyu izliyorsunuz, daha sonra tuz üzerinize yapışmasın diye size bir tulum giydiriyorlar, en eğlenceli kısmıda başka bir madene geçmek için kaydıraktan kaymanız tüm bunlar yaklaşık 2 saat sürüyor. Program yaparken 2.5 – 3 saat kadar madende geçireceğinizi unutmayın.

St. Michael’s Şapeli ve Kemik Evi(Beinhaus): St. Michael’s Chapel’deki  ‘Bone House(Kemik Evi)’, Hallstatt’taki en ilginç ve görülmesi gereken turistik yerlerden biridir. Buradaki herşey gerçek ve görülesi, ayrıca oldukça da ürkütücü. Şapel, 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır ve katolik kilisesinin yanında bulunmaktadır. Her yıl, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, 600’den fazla sanatsal boyanmış kafatasının alışılmadık koleksiyonuna hayran oluyorlar.

Kafatasların çoğu 18. yüzyılın sonunda süslenmiştir, ancak birkaçı 20. yüzyıldan beri vardır. Kafatası boyama, öncelikle 19. yüzyılda gerçekleştirilmiş ve çoğunlukla doğu Alp bölgesi (Avusturya, Avusturya, Salzburg, Tirol ve Bavyera) oluşan bir kültür alanına aitmiş. Modern zamanlarda bile, bu özel gelenek hala Hallstatt’da kullanılıyor. Hallstatt, halen var olan birkaç koleksiyona sahipken, şimdiye kadarki en büyük kafatası koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Mevcut bir mezar yeni bir gömü için tekrar kullanıldığında, kafatası veya kemikler ikinci bir cenaze töreni kapsamında mezardan başka bir yere aktarılıyormuş. Ölen aile bireyinin kimliği dekoratif tablolar ve yazıtlarla korunuyormuş. Ailenin ilişkisine veya sanatçı seçimine bağlı olarak, kafatasları isimler veya baş harfleriyle etiketlenmiştir. Bazen ölen kişiyi tanımlamak için hiçbir işaret kullanılmamıştır. Şimdilerde ise kilisenin bahçesinde yer olmadığı için ölenler diğer mezarlığa gömülüyormuş. Her 15 senede bir de mezarlıklar açılıp içindeki kemikler toplanıyormuş ve böylece mezarlıkta yer açılıyormuş. En son kafatası 1983 yılında ölen bir kadına aitmiş.

*Çalışma zamanı: 1 mayıs- 31 ekim tarihleri arasında 10.00-18.00

*Giriş Ücreti:1.5 euro.

Hallstatt Meydanı: Dünya mirası listesindeki bu köyün en güzel yerlerinden biri de oldukça küçük ve sevimli meydanı. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistler, küçük evlerle çevrili tarihi meydanda toplanıyor. Bu meydanda kafe, bar, dinlenmek için bir yer ya da hediyelik eşya dükkanı bulabilirsiniz. Meydanın ortasında bulunan heykel ise Kudüslü Trinity’e ait. 20 Eylül 1750’de artık Cafe Derbl’nin bulunduğu “Keferbäcks” evinden bir yangın yayılmış. Meydanın çoğunu kül ve moloz haline getirmiş.

Meydan, her yıl birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Baharda  geleneksel Hallstatt Corpus Christi festivaline, iyi havalarda bu festival gölde devam ediyor.Yaz aylarında konserler düzenleniyor. Kışın ise 8 Aralık tarihinde Hallstatt Noel Pazarı, Noel öncesi şenlikli ambiyansı ile hem genç hem yaşlı ziyaretçileri büyülüyor.

Hallstatt Müzesi:Bugün dünyanın dört bir yanından turistler şunu merak ediyorlar: Hallstatt halkı nasıl yaşıyor? Meraklı ziyaretçiler, multimedya teknolojisi sayesinde onları eski tuz madenciliği kentinin başlangıcına geri götüren bir macera turu hakkında bu ve diğer soruların cevaplarını alıyorsunuz. Hallstatt kültürü olarak bilinen Demir Çağı’nın, kasabaya ve 1750 Büyük Ateşi gibi kasabaya yeni bir görünüm kazandıran en önemli olaylardan nasıl geçtiği gibi önemli verileri öğreniyorsunuz.

Zamanla eşsiz bir yolculuğa çıkan kronolojik olarak hizalanan istasyonlardaki tarihi olaylar, video animasyonları, holografik temsiller, 3D sunumlar da dahil olmak üzere ilginç ve bilgilendirici bir biçimde sunuluyor.

*Açılış saatleri Ocak – Mart 11:00 – 15:00 arası. (Pazartesi ve Salı kapalı)
Mayıs-Eylül 10:00 – 18:00 arası.
Ekim 10:00 – 16:00 arası. (günlük)
Kasım ve Aralık 11:00 – 15:00 arası. (Pazartesi ve Salı kapalı)

*Fiyatlar:
Giriş ücreti 2017
Yetişkinler: 10.- Euro
Gruplar (10 kişiden fazla), Salzkammergut Macera Kartı, Misafir kartı sahipleri, yaşları 60 ve üstü: 9.- Euro
Çocuklar ve öğrenciler (öğrenci kartı ile): 8.- Euro
Okul grupları: 8.- Euro
Hallstatt Müzesi Derneği üyelerine ücretsiz giriş.

Gölde elektrikli bot kiralama: Hallstatt’a yaz aylarında gelipte yapılabilecek en keyifli şeylerden biri de elektrikli bot kiralamak. Elektrikli bot kiralayabileceğiniz 2 yer mevcut.

*Açılış: 1 Nisan – 30 Eylül
Geziler 06: 00-20: 00 saatleri arasında mümkündür.

*Fiyatlar 2017:
Elektrikli tekne 300 W: 12.- Euro ½ saat / 17.- Euro 1 saat
Elektrikli tekne 500 W: 15.- Euro ½ saat / 20. – Euro 1 saat
Kuğu (pedallı tekne): 10.- Euro ½ saat / 15.- Euro 1 saat
Kürek botu: 8.- Euro ½ saat / 11 – 1 saat
SUP (Stand up Paddling Board): 10.- Euro ½ hou / 15.- Euro 1 saat
Her elektrik teknesinde güneş koruması vardır.

 

Hallstatt Yeme-İçme

Braugasthof Inn: Hallstatt’a gelipte bu restoranın bahçesini görmemenize imkan yok. Ağacın üzerinden sarkan kırmızı balon ışıklar, göl kenarı, kocaman bir kestane ağacın altında oluşu burada mola vermenize neden olacaktır. Hallstatt’a gelipte limon soslu şinitzel yemeden dönmek olmaz elbette. Zaten oturduğunuzda çoğunluğun şinitzel yediğini göreceksiniz.

Gasthof Simony Restoran: Meydana bakan kırmızı binanın bu restoranın en güzel yeri tabi ki göl kenarındaki bahçesi. Dondurmaları oldukça başarılı. Kahve ya da öğle yemeği için tercih edebilirsiniz.

 

Hallstatt ve diğer seyahat fotoğraflarım için beni @bavulumdakihikaye adresinden takip edin, bavulumuza hikayeleri birlikte dolduralım!

 

Yorumlarınızı Bekliyorum