Brugge Gezilecek Yerler | Brugge | Bavulumdaki Hikaye

Lviv Kazan Biz Kepçe: Lviv Gezilecek Yerler

Mayıs 2, 2018

Alsas Gezilecek Yerler

Mayıs 2, 2018

Ortaçağ’a Dönüş: Brugge Gezilecek Yerler

Mayıs 2, 2018
Lviv gezilecek yerler
Alsas gezilecek yerler
brugge gezilecek yerler

Siz şimdi bir şehir düşünün, her evin önünde durup, öylece bakıp hayal kurduğunuz… Döndüğünüz her köşebaşının ayrı bir hikayesi var.  Şehrin en eski kısmındaki evler en az 200 yıllık… Şu ana kadar yaptığımız Avrupa şehirleri arasında en beğendiklerimiz arasına üst sıradan giren Brugge, Ortaçağ’dan kalma mimarisi, kanalları, çikolataları, dantelleriyle meşhur bir şehir. Brugge, “köprüler” anlamına gelmektedir. UNESCO tarafından 2000 yılında şehir koruma altına alınmış. 11. yüzyılda altın çağını yaşamış, sonradan düşüşe geçmiş, 2. Dünya Savaşı’nın etkilerini bünyesinde hissetmemesi nedeniyle Ortaçağ dokusunu başarılı bir şekilde korumuş bir şehir. Detaylar Ortaçağ’a dönüş: Brugge Gezilecek Yerler!

ÖNEMLİ NOT: Brugge’a gelmeden önce ilk yapılması gereken “In Brugge” filmini izlemek.

Brugge Ulaşım

Brugge’da (Brüj diye okunur.) havaalanı yok. İstanbul’dan Brüksel’ e uçak ortalama 3 saatte uçuyor. Brugge gitmek için tercih etmeniz gereken iki havalimanı var. Bunlardan biri Thy gibi firmaların tercih ettiği Brüksel havalimanı. Diğeri ise daha ekonomik firmaların uçtuğu (Pegasus gibi) Brüksel’de değil başka bir şehir olan Charleroi’de bulunan Charleroi Havaalanı. Uygun bütçeli havayollarının kullandığı bir havaalanı olduğu için de şehrin dışında ama çok da uzak değil. Brüksel’e 60 km uzakta, Brugge’a 155km.

 • Charleroi’den Brugge’a otobüs ile ulaşım: Havaalanının hemen çıkışında City Shuttle adı altında otobüslerle, Brüksel şehir merkezine ya da direk Brugge’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Charleroi Havaalanı’ndan Brüksel‘e internetten sabit fiyat 14€. Havaalanında alırsanız 17€.

Charleroi Havaalanı’ndan Brugge‘a internetten sabit fiyat 17€. Havaalanından alırsanız 20€.

* Biletleri internetten satın almak için Flibco ‘ya bakabilirsiniz.

 • Charleroi’den Brugge’a araç kiralayarak ulaşım: Bu kadar ayrıntılı yazdıktan sonra sanmayın ki biz otobüsle Brugge’a gelmiş olduk. Gidiş dönüş biletini internetten almış olsanız dahi iki kişi 68€ ödeyecektik. Bizde bunun yerine otobüs saatlerine bağlı kalmadan istediğimiz gibi hareket edebilmek için araba kiraladık. 2 günlük araba kiralama için 60€ ödedik ve üstelik 8€ kar etmiş olduk.

Araç kiralamak istemezseniz otobüsle internetten aldığınız takdirde kişi başı 3€ kar etmiş olacaksınız.

Brugge’da otopark sorunu

Brugge’da gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan ve eski şehrin içinde otopark sorunu olduğundan dolayı araça ihtiyaç duymuyorsunuz. Bu yüzden aracınızı günlüğü 3.5 euroya tren istasyonuna park ederseniz. Tren istasyonundan kalkan otobüslerle park ettiğine dair fişi gösterdiğiniz takdirde ücretsiz eski şehrin meydanına kaç kişi olursanız olun ücretsiz getiriyorlar.

 • Charleroi’den Brugge’a metro ile ulaşım: Her iki seçeneği kullanmayıp trenle de Charleroi’den Brugge’a geçmek mümkün. Havaalanından kalkan otobüsle 15 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile önce Charleroi tren istasyonuna geliyorsun, buradan Midi durağına kadar yine trenle devam ediyorsun. Otobüs + tren için kombine bilet hava limanında satılıyor. Midi istasyonundan kalkan trenle yaklaşık 1 saatte Brugge’a ulaşabilirsiniz.
 • Brüksel Havaalanın’dan Brugge’a metro ile ulaşım: Brüksel’in ana havaalanı Brüksel Havaalanı’dır. Zaventeem adıyla da bilinir. Havalimanından 25 dakikada Brüksel Midi Tren İstasyonu’na ulaşabilir, buradan aktarma yaparak tren yolculuğu ile yaklaşık 1 saatte Brugge’e gidebilirsiniz.

Brugge Hava Durumu

Brugge dört mevsim görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Bu yüzden gittiğiniz her mevsimde şehir sizi güzel manzaralarla karşılayacaktır. Tabiki coğrafi konum olarak kuzeyde yer almasından kaynaklı kış mevsiminde poponuzun donması, burnunuzun düşmesi gibi ihtimallerle karşılaşacak olsanız da kar eminim ki Brugge’a çok yakışacaktır. Biz aralık ayında gitmiş olsak da şansa bu sene her gezide olduğu gibi soğuk ve yağmuru teğet geçiyoruz. Brugge konusunda illa ki şu mevsimde gidin gibi bir tavsiyede bulunamıyorum imkanım olursa her mevsimini görmek istiyorum.

Brugge Konaklama

Brugge, old city dışında espirisi olmayan bir şehir. Bütün turistik atraksiyonlar eski şehir ve çevresinde dönmektedir. Haliyle de seçeceğiniz konaklama noktası da bu lokasyona yakın olmalı. Eski şehir içindeki konaklama tesisleri oldukça pahallı. Bizde hem eski şehire yakın olalım hem de ekonomik olsun diye airbnb’den oda kiraladık. Kiraladığımız ev oldukça temiz, dekorasyonu tarz ve lokasyon olarak da market meydanına yürüyerek 5 dk mesafedeydi. Ev sahibimiz Michael oldukça ilgiliydi. Bizim için şehir rehberi bile hazırlamıştı. Çarşaflar mis gibi sabun kokuyordu. Tekrar Brugge’a gidecek olsam tekrar bu evde kalmak isterim. 2 gece için 465 tl ödedik. Eğer Brugge’da lokasyonu iyi, ekonomik ve temiz bir ev arıyorsanız buraya tıklayınız.

Brugge Gezilecek Yerler

Market Meydanı: Brugge gelen turistlerin şehri gezmeye başladıkları meydan diyebiliriz. Tüm turistler güne burada başladıkları gibi yine günü bu meydanda bitiriyorlar. Brugge tarihi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz meydandaki Historium müzesi gezebilir, aynı zamanda üst katındaki kafede Belçika’nın yerel birası Duvel molası verebilir, terasından çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Yine meydandan kalkan faytonlarla şehir turu yapabilirsiniz. (50 euro) Eğer 25 kasım-25 Aralık tarihleri arasında Brugge’a gidiyorsanız şehir meydanından kurulan Christmas marketlere (noel pazarları) denk gelebilirsiniz. Bu pazarda atıştırmalık yiyecekler, içkiler, hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Yine meydanda kurulan kayak pistinde kayabilirsiniz.(1 saatlik-7€.)

 

Belfort/Belfry Tower: Meydandaki en dikkat çekici yapı ise 83 metre uzunluğundaki Belfry Kulesi. 10€ vererek çıkacağınız 366 metre sonrası Brugge ayaklarınız altında olucaktır. Belfort 13.yy’da inşa edilmiş ve en önemli özelliği 47 tane farklı çan sesine sahip olması. Çan kulesi eskiden yaşayanları çeşitli olaylar hakkında ya da çalışma saatleri konusunda haberdar etmek için kullanılıyormuş. Sonradan saat mekanizması eklenerek, saati de bildirmesi amaçlanmış. Yukarıya doğru çıkıldıkça daralan merdivenler bazen tek bir kişinin bile zor geçerken, hem izdiham oluşmaması için hem de binayı korumak amaçlı içeriye aynı anda sadece 70 kişiyi alıyorlar.

 

Burg Meydanı: Market meydanın hemen yakınında bulunan meydanda belediye binası ve Kutsal Kan Kilisesi bulunuyor. Bu kilisenin özelliği Hz.İsa’ya ait olduğuna inanılan kanlı bir bezin fanusun içinde sergilenmesidir. Rivayetlere göre bu fanus Kudüsten getirildiğinden beri hiç açılmamış. Kiliseye giriş ücretsiz fakat öğleden sonra 14.00-17.00 arası açık.

Kanal Turu: Brugge’a yapılması gereken bence en önemli aktivite kanal turu yapmak. Şehir hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu turu yapmalısınız.(8€) Bot kaptanı aynı zamanda size geçtiği rotadaki evler hakkında bilgi veriyor. Yaklaşık yarım saat süren bu turda güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız kaptanın hemen arkasındaki koltuğa yapışıverin.

 

St. Jans Hospital: Brugge’a geldim bir de hastane mi gezicem diye şaşırmayın burası 800 yıllık bir hastane. Bu hastane 1978 yılına kadar aktifmiş. Şimdilerde ise müze halini almış. 8€ karşılığında hastaneyi gezebilirsiniz. Cuma ve Cumartesi akşamları hastanenin içindeki diskoya gidebilirsiniz.

 

Minnewater Park: Aşk Gölü anlamına gelen park, şehrin sayfiye yeri. Romantik atmosfere sahip bu parkta ister piknik yapın, ister spor yapın, isterseniz yürüyüş yapabilirsiniz.

Kısa Kısa…

*Michelangelo’nun Meryem ve İsa’nın heykelinin bulunduğu Churc of Lady, Çikolata Müzesi, Begijhof Manastırı Brugge’da vaktiniz varsa görülecek diğer yerler arasında.

* Şehri gezmek için 1 gün, rahat rahat gezeyim diyorsanız 2 gün yeterlidir.

*Yine şehir içinde bisiklet kiralamak iyi bir tercih olabilir.

*Şehir içinde otobüse binecekseniz bilet almadan otobüse binmeyi aklınızdan geçirmeyin. Çünkü çok sık kontrol var ve cezayı pasaporta işliyorlar.

Belçika Mutfağı

Belçika mutfağıyla geç tanışıp erken vedalaşmak zorunda kaldık. Niye diyecek olursanız? Belçika mutfağı yok çünkü. Bazıları “Nasıl olmaz Belçika mutfağı canım?” diye söyleyebilir ama bizim gibi damağı kuvvetli, mutfak kültürü fazlasıyla geniş bir kültür için “YOK”tanımlaması yanlış olmaz. 5 kelime ile ifade edilebilecek (patates kızartması, midye, çikolata, waffle, bira) mutfaktan söz ediyoruz. “Aman şekerim bunların hepsi kalori” diyen Türk kızı triplerine girmeden hepsini deneyimlemiş olduk.

Belçika mutfağı genel anlamda Fransız mutfağına benzetilir. Belçika mutfağının en önemli yiyeceği patatestir. Her restoranda patatesin farklı pişirilmiş şekillerine rastlanabilir. Yine Belçika mutfağının olmazsa olmazı midye. Midyenin yanına yerel biraları “Kwak” eşlik edince değmeyin midye severlerin keyfine. Midyelerin en iyi olduğu zaman eylül-şubat arası. Geniş buharlı tencerede pişirilen midyelerin yanında patates kızartması ile servis ediliyor.

Belçika mutfağının diğer önemli yemeği sevmeyene rastlamanın mümkün olmadığı patates kızartması. Belçikalıların patateslerinin farkı ise kendi yetiştirdikleri patateslerde gizli. Her köşe başında kolaylıkla bulabileceğiniz patatesler iki kez kızartılıyor ve konide yine seçeceğiniz soslardan biriyle servis ediliyor. Tavsiyem garlik sos ve acı severler için acı sos.

Brugge Kafe ve Restoran Önerileri

 • İki bagel fanatiği tarafından açılan lokal ürünlerle hazırlanan bir kahvaltı için “Sanseveria Bagelson”
 • Brugge mutfağında önemli yer tutan midye ve meşhur yerel biraları “kwak” için “Poules Moules”
 • 400’den fazla bira çeşidi ile bira severler için tam bir cennet “Bierbrasserie Cambrinus.”Rezervasyon şart.
 • Şehrin popüler çikolatacısı için “Leonidas”, yerel çikolataları denemek istiyorsan “Dumon”
 • Bira tadımı yapmak istiyorsan “Le Trappiste”
 • Şehirde her yerde sıcak çikolata içebilirsiniz. Sunumuyla hem de dekorasyonuyla içinizi ısıtacak “Espressobar-I Love Coffee.”
 • Şehrin en fotojenik restoranı “2be The Beerwall”
 • Waffle ve pancake konusunda iddialı “Laurenzino”, turistik bir tercih arıyorsan “Chez Albert”, “Sweet Bruges”
 • İyi kahve arayanlardansan şehrin en iyi cappucinosu için “Cafune Espresso”
 • 3 yıldızlı Michelin restoranı için “Hertog Jan”
 • Michelin fazla lüks geliyorsa onun referansıyla açılmış taze ve lokal ürünlerle oluşturulan bir menü için “Gastrobar Hubert”
 • Belçika yerel biraları kwak, hoegarden, leffe, duvel, zot.

Yorumlarınızı Bekliyorum