Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Slovenya Günlükleri 6. Gün: Maribor Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 5.Gün:Solcava Panoramik Yol ve Logarska Dolina Gezi Notları

Nisan 30, 2018

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
maribor ve cevresi gezilecek yerler
solcava - logarska dolina gezilecek yerler
bosna hersek gezilecek yerler

Bosna Hersek denilince hepimizin aklına Saraybosna ve Mostar gelir. Bu iki şehir Bosna ile özdeşleşmiştir. Oysa ki bu şehirler dışında aramızda kuvvetli bağların olduğu, Türk turistler tarafından pek bilinmeyen Poçitelj, Travnik, Foça, Tuzla, Konjic vs… gibi şehirler de var. Bunun dışında ülkenin yakın tarihinde geçirdiği iç savaşın yaraları hala tam olarak sarılmış değil. Şehirlerin bir çoğunda savaşın izlerini görmek mümkün. Gerçekleştirdiğimiz 400 km’lik yol boyunca yol kenarlarında sayısız mezarlık gördük ki bu yaşanılanların sadece kısa bir özeti. Sanılanın aksine hüzünlü, mazisi karanlık…Biz de bilinen de ziyade 3 gün boyunca bilinmeyen bir rota çizmeye karar verdik. Dolu dolu geçen bir 72 saat sonunda neler yaptık bakalım.

Bosna Hersek Ulaşım

Mazisi bu kadar yaralı olan Bosna Hersek, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.  Yeşilliği ile Karadenizle yarışacak bir doğaya sahip Bosna Hersek için öncelikli olarak yapmanız gereken başkent Saraybosna’ya uçak bileti almak. Saraybosna’ya vardıktan sonra çok fazla bilinmeyen bir rotada dolaşacağımızdan bizim izlediğimiz bu rotayı gerçekleştirmek için araç kiralamanız şart. Gerçekleştirdiğimiz bu rotada binek araç fazlasıyla işinizi görecektir.

Bosna Hersek Konaklama

3 günlük seyahatimiz boyunca ülkenin güney ve güneybatısı yönünde bir rota çizdiğimizden merkezimize Mostar otellerini alarak konaklama tercihinde bulunduk. Yani nereye gidersek gidelim dönüşte Mostar’daki otelimize dönüş yapıyorduk. Mostar otellerinin çoğu şehrin eski kısmında, dolayısıyla fiyatlar da turistik. Ekonomik bir konaklama arıyorsanız eski şehir dışındaki otellere bakmalısınız. Biz daha ekonomik, kalabalık ve otoparkı olması sebebiyle Motel Malta’da konakladık.

Konjic Gezilecek Yerler

Saraybosna’dan kiraladığımız araçla rotamızın ilk durağı Saraybosna’dan 55 km uzaklıktaki Konjic kasabası idi. Saraybosna’dan yola çıkan atlıların ilk dinlenme yeri olduğu için “atların dinlenme yeri” anlamına geliyor. Bosna’nın ilk yerleşim yeri olarak kabul ediliyor. 30 bin nüfuslu şehrin en önemli simgesi Konjic Köprüsü. 2.Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından yıkılan köprü TİKA’nın yardımıyla yeniden yapılmış. Köprüyü ve arkasındaki cami minaresini gördüğünüzde kendinizi herhangi bir Anadolu kasabasında hissedeceksiniz. Köprü üzerinden karşıya geçip sağ tarafa yöneldiğinizde ise minaresinin yarısı parçalanmış ve hala hizmet veren bir Vardačka Camiî’sini göreceksiniz. Savaşta yaşanılanların unutulmaması için minaresi onarılmıyormuş.

Saraybosna – Konjic günde 5 otobüs seferi düzenleniyor. Saraybosna otobüs terminalinden kalkan otobüslerle 1saatte Konjic’e (4euro) ulaşabilirsiniz. “Getbybus” adresinden hem otobüs saatlerine hem de otobüs bilet fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Jablanica Gezilecek Yerler

Konjic’te geçirdiğimiz bir kaç saatin ardından rotamızı Konjic’ten yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Jablanica’ya çeviriyoruz. Konjic- Jablanica arasında manzara inanılmaz güzel. Jablanica Gölü’nü sağ tarafınıza alıyorsunuz ve yol boyu mükemmel manzaralarda yol arkadaşınız oluyor. Kıyıları boyunca ne beton kirliliği var, ne korna sesi. Jablanica Gölü benim Mostar’dan sonra en etkilendiğim yer oldu. Jablanica Gölü’nün karşı iki kıyısını birbirine bağlayan yeni yapılmış Jablanica Köprüsü’de ilk gördüğümüzde bize Golden Gate’i hatırlatsa da tek farkı köprünün kırmızı olmayışı idi. Göl sağımızda kalacak şekilde yaklaşık 7-8 km kadar ilerledikten sonra 2.Dünya Savaşı’nda Tito’nun partizanları tarafından havaya uçurulan zafer simgesi konumundaki Neretva Köprüsü ve hemen yanındaki Savaş Müzesi karşınıza çıkacak. Bugün aynı şekilde korunan Neretvan’nın suları içindeki köprünün enkazı ve savaş müzesi ile dikkat çekmektedir.

Jablanica’nın bir özelliği de dumanı ile sizi davetkar bir şekilde kendine çeken kuzu çevirmeciler. Göl boyu sıralanmış bir sürü kuzu çevirmeci olsa da en meşhurları Kovaceviç ve Zdara Voda. Biz tercihimizi manzarası daha güzel olan Kovaceviç’ten yana kullandık.

Yine getbybus” adresinden Jablanica- Konjic arası otobüs saatlerine ve fiyatlarına bakabilirsiniz.

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar’ı gezmeye başlamadan önce Saraybosna’dan her ne kadar araçla Mostar’a ulaşmış olsam da sizleri düşünerek “Mostar’a araç kiralamanın dışında nasıl gidilir?” araştırdım. Yukarıda belirttiğim gibi getbybus” adresinden saatlere ve ücrete bakıp Saraybosna otobüs terminalinden kalkan otobüslerle yaklaşık 3 saatte Mostar’a ulaşabilirsiniz. Ya da günde yalnızca 1-2 sefer yapan trenle de Mostar’a ulaşım mümkün.

Mostar’ı bu kadar meşhur yapan coğrafyasından çok, dünyaca ünlü köprüsü. Mostar, Bosna Savaşı’nın sembolü konumunda. Binalardaki mermi ve top izlerini görmek mümkün. Şehirde duvarlarda, taşların üzerinde  “don’t Forget” (unutma!) yazısını görmek mümkün. Neretva Nehri’nin ikiye ayırdığı, bir tarafında ağırlıklı olarak Boşnaklar’ın yaşadığı, karşı tarafta ise Hırvat yoğunluklu şehirde Mostar Köprüsü bir Osmanlı şaheseri. 426 yıl ayakta kalmış. Mimar Hayreddin tarafından yapılmış. Köprü 1993 yılında yıkılmış. Dünya Bankası ve UNESCO ve Türkiye’nin desteğiyle nehirden çıkan taşlar kullanılarak yeniden inşa edilmiş. Şehir silüetine Osmanlı mimarisi hakim. Mostar’da çok eskiden beri köprüden atlama geleneği var, geleneğe göre sevdiği kıza cesaretini göstermek için atlayan Mostarlı gençler, şimdilerde bu işi tamamen turistik bir ticarete dönüştürmüş durumda. Şanslıysanız Köprüden Neretva Nehrine atlayan birilerini görebiliyorsunuz. Kendi şansınızı yaratmak isterseniz 25 euro karşılığında atlayan birilerini bulabilirsiniz.

Gezeceğiniz turistik atraksiyonlar hem şehrin eski kısmında hem de birbirine yürüme mesafesinde. Köprü üzerinden karşıya geçtiğinizde sağlı sollu hediyelik eşya dükkanları, lokantalar,biraevleri, turizm ofisi vs. var. Hediyelik eşya dükkanlarını geçip biraz ilerlediğinizde sol tarafınızda Koski Mehmet Paşa Camiî’ni göreceksiniz. Caminin minaresi çıktığınızda (3euro) muhteşem bir Mostar manzarası ile karşılacaksınız. Biscevica Kuca (Türk Evleri) ve Müslüm Bey Konağı Osmanlı döneminden kalmış en güzel miraslardan bir tanesidir.

Mostar Köprüsü’nün küçük kardeşiyle tanışmış mıydınız? Kriva Cuprija yine Mostar kadar ünlenmese de Mostar Köprüsü’nün gölgesinde kalmış ve yapılmasına ilham olmuş, bizim beğendiğimiz yapılardan bir tanesi. Küçük Mostar olarak da adlandırılan köprünün hemen yanındaki “Black Dog” şehrin popüler spotlarından bir tanesi. Hem köprüyü seyretmek hem de Mostar atmosferini solumak için bir mola vermenizi öneririm.

Bu kadar gezdikten sonra birazda yeme içme için tavsiyede bulunmak isterim.  Boşnak mutfağı bizim damak tadımıza oldukça yakın olduğundan bu konuda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir şehirdesiniz. Bizim İnegöl köftesi benzeri Cevapci, Begova  ve tarhana çorbası, biber ve soğan dolması, yaprak sarması, boşnak böreği, boşnak kahvesi bu ülkede bulabileceğiniz lezzetler. Boşnak kahvaltılarını Boşnak böreği ile yapıyorlar. Boşnak böreği için bir adres veremeyeceğim çünkü her yerde bu börekler satılıyor. Boşnakların bürek dediği kıymalı olan. Eğer kıymalı istemezseniz patates, pırasa, peynir ve ıspanaklısını da yapıyorlar. Yalnız kahvaltı için çok geç kalmayın çünkü saat 10 gibi börekçilerde börek kalmayabiliyor. Akşam yemeği için doğru adres ise şehrin en meşhur mekanı “Sadrvan”. Rezervasyon yaptırmakta fayda var. Restoranda 2 kişilik geleneksel bir tabak denedik ve oldukça memnun kaldık.

Gitmişken Mostar gecelerine akmak için doğru adres Alibaba. Eski çarşının içinde hediyelik eşya dükkanlarının hemen yanında olan bir mağarayı gece kulübüne çevirmek kimin aklına gelir? Gece ve gündüz müzik seslerinin yükseldiği bu yer, gündüzleri terasta, akşamları ise mağaranın içinde hizmet veriyor. Burası Mostarlı gençler arasında oldukça popüler. Yalnız garsonlarına dikkat edin arkadaşımızın elinde para çok görünce bahşiş adı altında bir kısmını elinden çekti. Size bir de enfes bir dondurmacı tavsiye etmek istiyorum. Mostar köprüsüne gelmeden hemen solda AS dondurma. Ben İtalya da bile böylesini yemedim. Sahibi dondurma konusunda iddialı ki haklı gerçekten. Giderseniz benim yerime de yiyin.

 

Blagay Gezilecek Yerler

Blagay, Neretva’nın önemli kollarından Buna Nehri’nin doğduğu yer. Blagay’ı önemli yapan ise Blagay Tekkesi. Osmanlı zamanında ise Sarı Saltuk Blagay Tekkesi olarak biliniyormuş. Boşnakça’da blaga (ılıman) kelimesinden geliyormuş. Boşnaklara Müslümanlığın yayıldığı ilk yer olarak biliniyor. Bektaşi tekkesi olarak kurulan bu yapıda bugün hala mevlit ve zikir programları yapılıyor. Mostar’dan Blagay arası 15 km. Mostar’dan Dubrovnik yönünde 6 km sonra sol tarafa saptıktan sonra devam edin Blagay Köyü’nün içerisinden geçtikten sonra tabelalar sizi yönlendirecektir. Tekkenin içerisini ziyaret edebilirisiniz. Giriş ücreti 2.5 KM (1euro). Tekkenin hemen yanında nehir kenarına konumlanmış balık tesislerini göreceksiniz. Buna Nehri’nden çıkan özellikle de kırmızı benekli balığı tatmak için bu tesislerde mola vermelisiniz.

 

Kravica Şelalesi

Mostar’a gelipte böyle bir doğal güzelliği kaçırmak elbette ki olmaz. Blagay’dan sonra rotanızı bu şelaleye çevirmelisiniz. Kravica Şelalesi bizim Türk turistler tarafından fazlaca bilinmeyen bir yer. Mostar’dan Buna kasabası yönünde 10-12 km gittikten sonra çatallaşan yoldan Caplijina tarafına doğru 20 km devam ediyorsunuz. Ljubuski kasabasına gelmeden sola ayrılan yoldan gittiğinizde karşınıza çıkacak. Belli bir noktaya kadar araba ile gidebiliyor. Aracınızı ücretsiz otoparka bıraktıktan sonra şelaleye girmek için kişi başı 3 euro ödemeniz gerekiyor. Bileti alıp şelaleye doğru yürüyerek 7-8 dk yürüyorsunuz. Suyun akan o kadar ağzı var ki sesi ile sizi kendine çekiyor. Su inanılmaz soğuk ve hasta olmamak yazın gelmelisiniz. Suyun hemen yanında yiyip içebileceğiniz bir tesis bulunuyor.

 

Poçitelj Gezilecek Yerler

Türklerin Bosna topraklarında kurduğu ilk Türk köyü olarak biliniyor. 400 yıl Türk hakimiyetinde kalmış. Mostar- Pocitelj arası 30 km. Mostar otobüs terminalinden otobüs ile köye ulaşım mümkün. Burası Blagay ile Kravica Şelalesi arasında bir köy olmasına rağmen, şelale dönüşü gezmeniz daha iyi olcaktır. Dağın eteğine kurulmuş, daracık sokaklardan, taş merdivenlerden çıkarak 7-8 dakika da tepedeki Visoka Kalesi’ne ulaşıyorsunuz. Karşınızda Pocitelj ve Neretva Nehri… Köy UNESCO listesinde ve dolaşmanız 1 saatinizi almayacaktır. Kale dışında Saat Kulesi, İbrahim Paşa Medresesi, Hacı Aliya Camiî köyde gezebileceğiniz diğer yerler.

 

Bosna Hersek fotoğraflarım ve diğer seyahatlerim için beni instagram @bavulumdakihikaye adresinden takip edin, birlikte bavulu dolduralım!

 

Yorumlarınızı Bekliyorum