Sofya Gezilecek Yerler | Sofya | Bavulumdaki Hikaye

Yedi Tepeli Şehir: Plovdiv Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018

Komşuda Pişer, Bize de Düşer: Bulgar Mutfağı

Mayıs 3, 2018

90’lar’a Dönüş: Sofya Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018
empty image
empty image

Atina ve Sofya, Avrupa Birliği’ne üye olsalarda Avrupa şehri gibi değiller. O yüzden Sofya’ya gidecekseniz büyük beklentilerle gitmeyin. Şehri dolaştığınızda  “Bulgaristan  AB üyesi olduğunun farkında mı?” diye sormaktan kendinizi alamıyorsunuz. Ekonomilerinin iç açıcı olmadığını göreceksiniz. Komünizm geçmişi ile Avrupa’nın modern yüzünü birleştirmeye çalışan şehir, konaklama, yeme-içme, gece hayatı vs. her konuda ucuz bir şehir. Haliyle şehre geldiğinizde bütçenizin sarsılmayacağının garantisini verebilirim. Gerçi benim için Sofya gezisi bayağı pahallıya mal oldu. Şehre inişimle dakika bir gol bir telefonumu kaybettim. Her ne kadar telefonu bulmaya çalışsak da sonuç hüsran. Şimdi bu söylediğim olumsuzluklar sizin gidişinize engel olmasın. Şahsen her şehrin güzel veya çirkin görülmesinden yana olduğumdan schengeniniz- boş bir hafta sonunuz- paranız varsa Sofya’ya gidebilirsiniz. 80’li- 90’lı yılllardan kalma havası, gelişmemişliği, dahi görülmeye değen bu şehirde kendinizi epeyce zengin hissedebilirsiniz. Zaman makinesine gerek yok 90’lara dönüş: Sofya Gezilecek Yerler aradığınızı bulmanız dileğiyle!

 Sofya Ulaşım

Esenler otogarından 20:30 da Metro Turizm ile başlayan yolculuğumuz tam 10 saat sürüyor. Plovdiv yazımda da bahsettiğim gibi Metro Turizm dışında Has Turizm, Avar Turizm, Huntur Turizm gibi firmalarda bulunmakta. Gidiş İstanbul- Sofya, Dönüş Plovdiv- İstanbul şeklinde oldu. Toplamda gidiş-dönüş 145 lira olmasına rağmen grup indiriminden kişi başı 138tl vermiş olduk. Kendi aracınızla giderseniz yolculuk süresi muhakkak ki azalıcaktır. Otobüs ile gittiğinizde gümrükten geçseniz dahi otobüsün içindekileri beklemek zorunda olduğunuzdan yolculuk süresi bu kadar uzuyor. Uluslararası ehliyetiniz ve uluslararası sigortanız varsa kendi aracınızla gitmenize hiç bir engel yok. Sabah 6 30 civarında Sofya Terminali’nde oluyorsunuz.

Sofya Konaklama

Konaklamanın ucuz olduğunu söylemiştim. Çok cüz’i paralara çok iyi otellerde konaklayabileceğiniz gibi çok hesaplı bir şekilde de konaklayabilirsiniz. Biz şehrin İstiklal Caddesi sayılan Vitusha Bulvarına çıkan sokakta SP Hotelde konakladık. Otel oldukça temiz ve güvenliydi. Caddeye çıkışımız 3-4 dk almıyordu.

Sofya Şehir İçi Ulaşım

Taksiler oldukça ucuz. Grup halindeyseniz kesinlikle taksi kullanın daha hesaplı. Taksimetre artışları tüm taksilerde aynı değil bunu sakın unutmayın. Max. seviyede de artsa Türkiye’den ucuz olduğunun garantisini verebilirim. En fazla verdiğimiz taksi ücreti 5 leva oldu. Taksiciler ingilizce bilmiyor. Gideceğiniz yeri haritada göstermelisiniz. Taksiler dışında şehir içinde ulaşım tramvayla sağlayabilirsiniz.

Sofya Hakkında

  • Sofya- Plovdiv arası tren 3 saat sürüyor.(9 Leva). Öğrenci kartınız varsa indirim yapıyorlar. (7 Leva)
  • Mart ayında gittiğinizde Bulgarların bileklerine yakalarına kırmızı beyaz ip şeklinde bileklik yada broş taktığınız görebilirsiniz. Mart ayının başından sonuna kadar havada leylek görülürse dileklerinin gerçekleştiğini düşündükleri batıl bir inanışı hala yaşatıyorlar.
  • Gündüz sokaklar oldukça boş, akşama doğru Vitusha Bulvarı oldukça kalabalıklaşıyor.
  • Şehirde 72 saatten fazla kalmazsanız Kapıkule’deki free shoptan alışveriş yapamıyorsunuz.
  • Şehirde yeme-içme okadar ucuz ki mekan mekan gezebilirsiniz.  Sofya’da gidilecek mekanlarla ilgili yazımı okumak için tık tık.

Şehir Ücretsiz Turlar

Şehirde günde iki kez olmak üzere  ücretsiz free walking tour (ücretsiz şehir turları)düzenleniyor. Tur ortalama iki saat sürüyor. Tur, Adalet Sarayı’nın oradan başlıyor. Her hangi bir rezervasyona gerek yok. Sofya’daki 35 den fazla yapıyı gösteriyorlar. İngilizce yapılan turda her hangi bir ücret ödenmese de tur sonunda sizden bağış bekliyorlar.

Sofya Gezilecek Yerler

Alexandr Nevsky Katedrali: 93 harbinde ölenlerin anısına dikilen katedral, şehrin simgesi konumundadır. Kubbeleri altın Rus Ortodoks Kilisesi. Çevresinde hediyelik eşya satan seyyar satıcılar var.

*Giriş ücretsiz. Kilisenin içerisinde fotoğraf çekmek yasak.

*Neo-Bizans stilinde yapılan kilise 10.000 kişi kapasiteli.

*Kilisede en ağırı 12, en hafifi 10 ton olmak üzere toplam 12 çan bulunmaktadır.

Aziz Nikolas Rus Kilisesi: Nevsky yakınlarındaki kilise, küçük olmasına rağmen bence daha etkileyici. Tipik bir Rus kilisesi. Altın kaplamalı kubbeleri göz kamaştırıcı olan kilisenin çanları II. Nicholas tarafından bağışlanmış.

St. George Kilisesi (Rotandası): Şehrin modern binaları arasında kalmış olan kilise, şehrin en eski binası kabul ediliyor. Kubbesi UNESCO tarafından korumaya alınmış. Cumhurbaşkanlığı ve Sheraton Oteli ile çevrelenen kiliseyi dikkat etmezseniz bulmanız kolay değil.

*Giriş ücretsiz.

Banyabaşı (Kadı Seyfullah Efendi) Camii: Geniş kubbesi, minare yüksekliğiyle dikkat çeken cami Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 500 yıl boyunca Osmanlı egemenliği altında kalan, daha sonra 90’lara kadar komünist rejimin etkilerinin görüldüğü ve bu yıllarda bir çok yapının yıkıldığı başkentte, arşivlere göre ,Osmanlı İmparatorluğu Bulgar topraklarını terk etmeden önce 32 camii var iken bugün sadece bir camii ibadete açık. Sofya’da ayakta kalabilen Osmanlı yadigârı eser sayısı ne yazık ki bir elin parmağını geçmez. Restorasyon çalışmaları nedeniyle içeriye giremedik.

Ayasofya Kilisesi: Nevsky kilisesinin hemen yanında bulunan  kilise Bulgaristan’daki ikinci en eski kilise olma özelliği taşıyor. Basit bir haç şeklinde inşa edilen kilise 12. yüzyılda şehre adını veriyor. 16.yüzyılda Osmanlı tarafından camiye çevriliyor. 1900 li  yıllarda Osmanlı Bulgaristan’dan çekilince tekrar kiliseye çevriliyor.

Central Market Hall( Tsentralni Hali) : Bulgarların günlük sebze-meyve- et vs. ihtiyaçlarını karşıladığı iki katlı yapı Banyabaşı Camii’nin tam karşısında.

Sveti Sedmochislenitsi Church (Sofu Mehmet Paşa Cami, Kara Camii): Kara Camii, 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan tarafından 1903 yılında kiliseye çevrilmiştir.  İlk önce Koca Mehmet Paşa Camii, sonra İmaret Camii, sonra minaresinin kara taşlardan dolayı Kara Camii olarak da bilinir.

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum