Kopenhag Gezilecek Yerler

Tübingen Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Gelişmişlikte Bir Dünya Markası:Kopenhag Gezilecek Yerler- II

Nisan 30, 2018

Gelişmişlikte Bir Dünya Markası:Kopenhag Gezilecek Yerler-I

Nisan 30, 2018
Tübingen gezilecek yerler
kopenhag renkli sokakları
kopenhag gezilecek yerler

Havayolları sitelerinde gezinirken ve bahar ve yaz dönemi için bilet bakarken, 311 liraya Türk Hava Yolları ile Kopenhag bileti bulunca, bir yandan da Schengen vizemiz olunca, soğuk demeden 15 gün öncesinde biletimizi aldık. İskandinav ülkelerinden sadece Stockholm’e gitmiş ve çok fazla beğenmemiş biri olarak Kopenhag’a gitmeden önce büyük beklenti içinde değildim.

Oslo ve Helsinki’yi henüz görmedim ama bence İskandinavya’nın en güzel, en yaşanılabilir şehri Kopenhag. 14 Nobel ödülü ile dünyada en çok Nobel ödülüne sahip ülkelerden biri. Danimarka; zengin, temiz, düzenli, eğitimli, medeni, güvenli bir şehir. Anlayacağınız Danimarka gelişmişlikte bir dünya markası.

Kopenhag, Danca’da “tüccarlar limanı” anlamına geliyor. Kopenhag, Baltık Denizini Atlantik’e bağlayan boğazda olduğundan dolayı hem ticaret hem Baltık ülkeleri ile Finlandiya ve İsveç için kilit görevi görüyor.

Şehir defalarca yanıp tekrar kurulmuş. Almanya ile sınır olmasından dolayı Hitler tarafından 2. Dünya Savaşı’nda işgal edilmiş. Kraliyet ailesi ile Hitler anlaşmaya varıyor. Naziler tarafından Danimarka örnek işgal ülkesi olarak gösterilmiş. Savaş bittiğinde Danimarka’da yaşayan Yahudiler’in %99 u sağ kalmış. Almanya ile sınır kalıp bu kadar Yahudi’nin sağ kalması konusunda Danimarkalılar gurur duyuyorlarmış. Kopenhag Gezilecek Yerler rehberimizde, Kopenhag’a dair ilginç bilgiler, gezilecek yerler,düşük bütçeli yeme- içme ipuçları vereceğim.

Danimarka’ya dair bilgiler

• 100 üzerinde adadan oluşan bir takımada ülkesi.
• Yüzme dersi zorunlu olduğu için herkes yüzme biliyor.
• Dünya’nın en büyük 4. ateist yoğunluğuna sahip ülkesi.
• ABD, dışında en büyük 4 Temmuz kutlaması yapan ülke.
• Norveç ve İsveç’ten sonra kişi başı en çok kahve tüketen ülkelerden biri.
• Ülkenin denize 50 km den daha fazla uzak noktası yok.
• 1847’de üretim başlayan bira markası Carlsberg ülkenin sembolü.

• Danimarka’da 25 yaşında evli değilseniz doğum gününüzde üzerinizden tarçın döküyorlar.
• Bluetooth, Danimarka’nın ikinci kralı King Herald Bluetooth’dan almış.
• Almanya, Danimarka ve İzlanda’da yeni doğan bebeğinin adının ne olacağı, konusunda resmi kurallar var.
• Hans Christian Andersen, yazdığı 24 çocuk masalı ile ülkenin en ünlü yazarıdır.
• Dünya’nın en az yolsuzluk yapılan ülkesi Yeni Zelanda ve Danimarka’dır.
• Okul öncesi çocukların bakımı %75 i devlet tarafından karşılanıyor. Anne ve babalar 1 yıllık ücretli doğum izni alabiliyor.
• En yüksek gelir vergisi ödeyen ülkelerden biri.

Kopenhag Ulaşım

Havaalanından şehir merkezine ulaşım: Kopenhag Havaalanından şehir merkezine metro, tren, otobüs seçeneği mevcut. Hangisi ile şehir merkezine ucuza giderim diyorsanız metro, tren, otobüs bilet fiyatlarının ücretleri hangisine binerseniz binin aynı. Aldığınız bilet ile istediğinize binebilirsiniz. Tek yön 36 kron.

Metro ile: Metro, terminal 3’in hemen üzerinde yer almaktadır. Tüm trenler, havalimanından (M2’den Vanløse İstasyonuna) aynı yönde gidiyor, bu yüzden yanlış trene bindim diye endişelenmenize gerek yok. Trenler, gündüz ve akşam 4-6 dakika aralıklarla çalışır. Gece treni, her 15-20 dakikada bir çalışır. Havaalanından Nørreport İstasyonuna (şehir merkezine) ulaşmak 13 dakika sürecektir. Biletler, metro istasyonunda ve terminal 3’teki kiosklardan satın alınabilir. Biletinizi makinelerden sadece kağıt para ile değil, bozuk para ve kredi kartı ile alabilirsiniz. Tek yön 36 kron.(17 tl)

Tren ile: Tren istasyonu terminal 3 ile bulunur. Terminal 1’den terminal 3’e 5 dakikada bir ücretsiz servis otobüsü var. Trenler, günde 10 dakika aralıklarla çalışır ve sizi yaklaşık 13 dakikada Kopenhag Merkez İstasyonu’na ulaştıracaktır. Gece boyunca trenler saatte 1-3 kez çalışırlar. Tek yön 36 kron.

Otobüs ile: Otobüs 5A sizi doğrudan Kopenhag Merkez İstasyonu, Belediye Sarayı Meydanı, Nørreport ve diğer istasyonlara götürecektir. Havaalanından Merkez Tren Garı’na yaklaşık 30-35 dakika sürer. Otobüs her 10 dakikada bir geçer. Otobüs tüm gece de çalışıyor ama sıklıkta değil. Biletler, terminal 3’teki bilet makinelerinden ya da otobüsteki şöförden satın alabilirsiniz. Yalnız şöföre tam para verin çünkü para üstü vermiyor. Tek yön 36 kron.

Taksi ile: Taksiler genellikle her terminalin dışında beklemektedir ve trafiğe bağlı olarak yaklaşık 20 dakika içinde Kopenhag şehir merkezine ulaşabilir. Ortalama 250-300 krona kalacağınız otele ulaşabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım: Kopenhag gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan yürüyerek keşfedilecek bir şehir. Yürüyerek keşfetmek istemezseniz bisiklet bu şehir için en uygun tercihlerden biri. Şehirde bisiklet kullananlar ile yayalar öncelikli.Amsterdam ile bisiklet kullanımında yarışır. Bisiklet sayısı insan sayısından fazla. Trafik sorununu ve lüks araba ithalatını engellemek için petrole ve araç vergilerine koyduğu inanılmaz ağır vergiler nedeniyle gencinden yaşlısına gündelik yaşamda herkes bisiklet kullanıyor. Özellikle yazın bisiklet kiralamak keyifli olabilir.

Kopenhag Kart ve City Pass

Kopenhag Kart: Kopenhag Havaalanı da dahil tüm toplu taşıma araçları, buna ek olarak, birden fazla restoran, turistik yer, daha fazlası için indirimin yanı sıra 70’den fazla turistik mekana ve müzeye ücretsiz giriş imkanı sağlıyor. Detaylı bilgi için copenhagencard adresinden bakabilirsiniz yada Kopenhag kartını terminal 3’deki Kopenhag Havaalanı’ndaki servis bilgilerinden alabilirsiniz.
24 saatlik 53 euro, 48 saatlik 74 euro, 72 saatlik 89 euro, 120 saatlik 120 euro.

City Pass: Bu kart ile zone 1-4 arasındaki bölgelerde Kopenhag’da otobüs, tren ve metro ile sınırsız yolculuk yapabilirsiniz, Biletleri havaalanında veya varışta alabilir. City Pass ile, 12 yaşın altındaki iki çocuk ücretsiz olarak yanınıza gidebilir.
24 saatlik 80 kron, 72 saatlik 200 kron.

Kopenhag Hava Durumu

Kopenhag yaz aylarında bile serin bir iklime sahipken, kışın gitmek gerçekten korkutucu ve hasta edici olabilir. Biz ucuz bilet bulunca soğuğa bakmadan kalktık geldik ama inanılmaz soğuktu ve mevsim itibariyle görmek istediğimiz çoğu yer kapalı ya da tadilattaydı. Soğuk havalara rağmen bu şehri sevdiysem, yazın inanılmaz keyif vereceğine eminim. Kopenhag’ı Ocak- Şubat ayları dışında görmek daha iyi olabilir. Eğer kışın gidiyorsanız ya da gitmek zorundaysanız termal kıyafetler, kalın giysiler, sizi sıcak tutacak kıyafetler götürmelisiniz.

Kopenhag Konaklama

Kopenhag gibi pahallı bir şehirde konaklayacağınız bölgeye, mevsime göre de ödeyeceğiniz ücret değişkenlik gösterecektir. Düşük bütçeli bir konaklama düşünürseniz Bedwood, Dan Hostel, Steelhouse, Genarator Hostel bu otellerin paylaşımlı odalarını tercih edebilirsiniz. Özellikle grup şeklinde gidiyorsanız paylaşımlı odaların olması, ekonomik olması hem de konum nedeniyle sizi yeterince tatmin edecektir.

Bireysel gidiyorsanız ve konum sizin için önemliyse yine Dan Hostel ve Genarator Hosteli tercih edebilirsiniz. Biz Genarator Hostel de iki kişilik odalarda konakladık. Temizlik, konum açısından çok memnun kaldık. Yine Vesterbro konaklama için tercih edebileceğiniz bir diğer bölge. Tivoli Bahçelerinin arka tarafında kalan bu bölge yine turistler tarafından oldukça rağbet görüyor

Kopenhag’da gezilecek yerler, en renkli sokak adresleri, şehri kuşbakışı göreceğiniz kuleler ve daha fazlası için yazının ikinci bölümüne  tıklayınız.
Diğer Kopenhag fotoğraflarım ve seyahatlerim için beni instagram bavulumdakihikaye adresinden takip edin, bavulumuzu birlikte hikayelerle dolduralım!

 

Yorumlarınızı Bekliyorum