Colmar Gezilecek Yerler | Colmar | Bavulumdaki Hikaye

CENNETTEN BİLDİRİYORUM: KEUKENHOF LALE TARLALARI

Mayıs 3, 2018

Köln Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018

Colmar Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018
empty image
empty image

2017 i Aralık ayının en popüler yılbaşı pazarı sanırım Colmar idi. En renkli, en ışıltılı, en masalsı yerlerden biri Colmar. Çoğumuz için Fransa demek Paris demek halbuki Fransa’nın romantik şehirleri sıralaması yapılırsa Colmar, Paris’i bile sollar. Colmar, Fransa’nın doğusunda tarih kitaplarından bildiğimiz Alsace- Lorraine Bölgesi’nde yer alıyor. Aslında Colmar, 170 km’lik şarap yolu üzerindeki kasabalardan bir tanesi fakat Colmar Gezilecek Yerler adlı bu yazımda, bu kasabayı şarap yolu rotasından ayrı yazmaya karar verdim. “Alsace wine route” olarak bilinen bu yolu gezmeye karar verirseniz bu yolun liste başı COLMAR.

Colmar çevresindeki kasabalar için Alsace Şarap Yolu Gezi Notları bakabilirsiniz.

Colmar Hava Durumu

Colmar, renkli bir şehir olunca giyecekleriniz de  uçuş uçuş elbiseler, tiril tiril gömlekler, çiçekli böcekli tişörtler terlikler demek isterdim fakat bizim gibi nisan ayında gidiyorsanız bu elbiseler bir hayal. Giyin yağmurluklarınızı, şemsiyenizi yanınızdan ayırmayın. Hava bir yağıp bir açtığı için üzerinize giyip çıkarabileceğiniz bir şey almanız daha iyi olur. Seyahatiniz temmuz-ağustos ayında ise biraz önce bahsettiğim kıyafetleri giyin.

Nisan ayında geliyorsanız daha sakin, rezervasyonsuz, daha iyi hizmet alıcağınız bir tatil sizi bekler. Colmar’a yaz aylarında giderseniz otopark sıkıntısından tutun, turist kalabalığı, fiyat-hizmet dengesizliği gibi dezavantajları olucaktır.Colmar Ulaşım

Colmar’a gelmeyi kafaya koyduysanız size sunacağım ulaşım yolları için de alternatif çok. En çok tercih edilen 3 ayrı ülke çıkışı bulunan Basel-Mulhouse Havalimanı. Basel çıkışından çıktıktan sonra 50 no’lu otobüs ile Basel Merkez Tren İstasyonu’na gelip oradan 45 dk’lık bir tren yolculuğu ile Colmar’a ulaşabilirsiniz.  İkinci bir seçenek Strasbourg’dan 50 dk’lık bir bir tren yolculuğu.  Diğer bir alternatif ise Stuttgart Havalimanına inip 11o km’lik Stuttgart- Strasbourg arasını araç kiralayarak dolaşmak. Alsace şarap yolunu dolaşacaksanız nereden gelirseniz gelin mutlaka araç kiralayın. Araç kiralarken dikkat etmeniz gerekenleri Romantik Yol Gezi Notları adlı yazımda bahsettim.

Colmar Konaklama

Colmar’ın en ünlü bölgesi Küçük Venedik (Le Petite Venice) konaklama açısından çok fazla seçenek bulunuyor yalnız  fiyatlarda doğru orantılı olarak her şehirde olduğu gibi artıyor. Chanel çanta, Rolex saat, Burberry atkınız olmadan içeri girmenin mümkün olmadığı, Colmar’ın en şık oteli La Mansion des tetes. 1609 yılında inşa edilen ve Kafalar Evi olarak geçen tetes binanın üzerindeki kafalardan dolayı bu ismi almış.

Biz Küçük Venedik Bölgesi’ne yürüyerek 10 dk uzaklıktaki Comfort Otel’i tercih ettik. Otelin kahvaltısı ve temizliği beklentimin üstündeydi. Tek dezavantajı odanın biraz küçük oluşu.  Şehri dolaşırken Ibis otellerinin lokasyonunun bizden daha iyi olduğunu gördük. Tekrar gitsem tercihim Ibis otellerinden yana olur. Nisan ayında gittiğimiz için turist kalabalığının olmadığı bir dönem olduğu için otellerin çoğu boştu. Bu dönemde gidiyorsanız rezervasyon yaptırmasanız dahi yer bulmanız mümkün. Yaz döneminde gidecekseniz rezervasyonsuz gitmeyeceğiniz gibi en az bir ay öncesinden yerinizi ayırtmalısınız. Yaz dönemlerinde otellerin doluluk oranı %100 oluyormuş.

Colmar Hakkında

Colmar öyle bir noktada ki Fransa ile Almanya tarihte burası için zaman zaman savaşmış. Kimi zaman Almanya sınırlarına dahil edilse de Colmar Savaşı’ndan sonra tamamen Fransa’ya bırakılmış. Alsace Bölgesinde Fransızca ve Almanca konuşuluyor. Okullarda çift dilli (Fransızca ve Almanca) eğitim veriliyor.

Colmar’a pazar günü gelmemelisiniz. Çünkü çoğu dükkan pazar günü kapalı.

Sınır denen bir şey olmayınca Fransa’ya günübirlik alışverişe gelen Almanlar olduğu gibi, Almanya’ya her gün çalışmaya giden Fransız görmek günlük hayatta sıradan görüntüler.

Colmar gibi Alsace şarap yolu üzerindeki diğer kasabalarla ilgili yazımı okumak için buraya buyrun.

Colmar Gezilecek Yerler

Üzüm bağlarıyla çevrilmiş bölge daracık şirin sokakları, bölgeye özgü evleri, küçücük dükkanları, rengarenk çiçeklerle dolu balkonlara sahip Colmar, Fransa’nın saklı cenneti.   Colmar’ı gezmek için 1 gün yeterli fakat bence sadece Colmar’da en az iki gününüzü geçirmelisiniz.

1200 ler den kalma rengarenk tarihi binalar,ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinin sergilendiği bu kasaba “Ölmeden önce görmeniz gereken yerler” adlı listemde yerini aldı.

Little Venice olarak bilinen bölgeden kalkan küçük teknelerle kanal turu mutlaka yapmalısınız.

Turun başlangıç noktası: Saint Pierre Köprüsü.

Tur süresi ve ücreti: 60 dk, 6€.

Tur zamanı: Nisan-Eylül arası her gün, her 30 dk’da bir, Ekim-Mart arası  hafta sonu 10.00-12.00/ 13.30-19.00.

1200’lü yıllarda inşa edilen Saint Martin Kilisesi, gotik mimari özellikler taşıyor. Birkaç restorasyon geçiren kilisenin son bakımı 1982 yılında yapılmış.

Açık olduğu saatler: 8.30-18.30

Şehrin girişinde Özgürlük heykelini görünce “Newyork’daymışım gibi çek ayfon” deyip sosyal medyada yayınlarsanız eminim ki herkes inanır. Çünkü Özgürlük heykelinin tasarımcısı Frederic Bertholdi’nin memleketi Colmar. Bertholdi’nin büyüdüğü ev şimdi Bertholdi Müzesi olarak ziyaret ediliyor.

Çalışma saatleri: Mart-Aralık 10.00-12.00/ 14.00-18.00,

Salı günleri, Ocak- Şubat ayları ve 1 Mayıs, 1 Kasım ve 25 Aralık kapalı.

Giriş ücreti:5€.

Des Ecoles Caddesi’ndeki Covered Market olarak bilinen bizdeki Mısır Çarşısı versiyonu olan bu marketten günlük mutfak alışverişinizi yapabileceğiniz gibi, sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilir, bölgenin meşhur üzümlerinden yapılan şarapların tadına bakabilir, arkadaşınızla buluşup bi kahve içebilirsiniz. Günlük hayatın izlerini taşıyan bu çarşıyı zamanınız varsa  gezmelisiniz.

Colmar Yeme-İçme 

Fransa mutfağı, dünya mutfakları arasında hatrı sayılır derecede başarılı. Colmar’da Fransız mutfağının dışında dünya mutfağına dair tüm mutfakları bulabilirsiniz. Almanya ile sınır olması  ve buranın bir süre Almanya hakimiyetinde kalmasından mütevellit Alman mutfağından izler taşır.

Tarte Flambee: Alman mutfağında da bilinen bir yemek olan flambee bizdeki lahmacuna çok benziyor. Üzerine çeşitli malzemeler eklenerek (özellikle münster peyniri, krema) taş fırında pişiriliyor.

Bretzel: Alman simidi olarak tanıtılsa da Colmar’ da ne kadar yaygın olduğunu göreceksiniz. Bizde bretzel mini kraker şeklinde marketlerde satılıyor. Tansiyonu olanlar dikkat etsinler, çünkü fazlasıyla tuzlu gelebilir. Tereyağlı olan şeklide vardır.

Foie Gras: “Kaz ciğeri” olarak bilinen bu yemek Fransız Mutfağı’nın ağır toplarındandır.En iyisi, en lezzetlisi Alsace Bölgesi’nde bulunuyor ve bölge halkıda bundan gurur duyuyor. Hayvanlara işkence edilerek edilen bu yemeği yemeyerek protestomuzu gösterelim.

Münster Peyniri: Adını Alsace’ın güneyindeki küçük Münster köyünden  alan yumuşak peynir. Eskidikçe kokusu keskinleşiyor.  Tarte Flambee ve salata içlerine de konuyor.

Bu bölgede 7 çeşit beyaz şarap, 1 çeşit kırmızı şarap üretimi yapılıyor. Pinot Noir, bölgede yetişen tek kırmızı şarap olma özelliği taşıyan şarap özellikle et yemekleri ile tercih ediliyor. Pinot Blanc, çok yumuşak olan bu beyaz şarap, deniz ürünlerini ile daha çok tercih ediliyor.

 

Yorumlarınızı Bekliyorum