Bernina Ekspres Gezi Notları | İsviçre | Bavulumdaki Hikaye

Polonya Mutfağı İle Tanışmaya Geldik: Poznan Yeme İçme Rehberi

Mayıs 2, 2018

Ohrid Gezilecek Yerler

Mayıs 2, 2018

Bernina Ekspres

Mayıs 2, 2018
Poznan
ohrid gezilecek yerler
bernina ekspres

Bernina Ekspres, tren biletini alana kadar hakkında hiç bir şey bilmediğim bir rotaydı. Oldukça ünlü bir rotaymış. 1896 yılında inşa edilmiş bu tren rotası 2008 yılında UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ne girmiş. İsviçre’den İtalya’ya gidiyor, ya da İtalya’dan İsviçre’ye. Yolculuk 4 saat sürüyor ve bu süreçte 55 tünel,196 köprüden geçiliyor. Dünyanın en iyi 7 tren rotasından  biri olan bu fantastik tren rotası ölmeden önce yapılması gerekenler listesindedir. Bernina Ekspres Gezi Notları ‘nda ayrıntılı olarak bileti nasıl alacağınızı anlattım. Keyifli okumalar!

Adının Ekspres olmasından dolayı hızlı tren sanmayın. Aslında dünyanın en yavaş trenlerinden bir tanesi. 2253 metreye kadar çıkıp 429 metreye tekrar inmiş oluyor.

Bernina ile yolculuk, İsviçre’nin  Chur kasabasından başlayıp St. Moritz üzerinden Alp Dağlarını aşarak bir İsviçre – İtalya sınır köyü olan Tirano’da son buluyor. Chur-Tirano arası 4 saat sürüyor. Bu tren yolculuğunu ters bir şekilde de (Tirano-Chur) yapabilirsiniz.

Bu yolculukta sizi üzen tek şey istasyonlarda inememeniz. Sadece zirvede Alp Grüm’de on beş dakika kadar bir mola veriyor onun dışında öyle manzaralardan geçiyorsunuz ki inip dışarıdan fotoğraflayamamak  üzüyor.

Kırmızı panaromik tren rotası boyunca 3 mevsimi yaşadık. Chur’da sonbahar havası hakim iken zirveye çıktığımızda (Alp Grüm’de)  süpriz bir şekilde karla karşılaştık. İniş yoluna geçtiğimizde Tirano’da bizi yağmur karşıladı.

Tren bileti pahallı mı?

Öncelikli olarak İsviçre gibi pahallı bir ülke söz konusu olunca tren bileti de haliyle bu pahallılıktan nasibini alıyor. İsviçre, bütçenizi fazlasıyla zorlayacak şehirlerden bir tanesi. Ancak birazdan tren biletini ucuza getirmek için vereceğim tüyolarla tren biletini üç ay öncesinden alırsanız çok ucuza getirebilirsiniz.

Tren biletini nasıl alırım?

Bu tren rotası sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde daha çok tercih edildiğinden biletlerde aldığınız döneme göre değişiyor. Biz kasım ayında gittiğimizden tren biletlerini çok önceden alarak ucuza neredeyse 1/3 fiyatına aldık.

 1. https://www.bahn.com/i/view/overseas/en/ Freiburg-Tirano tren biletini 3 ay öncesinden 39 EUR aldık.. En fazla 90 gün sonraki güne bilet alabiliyorsunuz. Fiyat artmasın diye her gün takip ettik. Bileti alırken dikkat etmeniz gereken ayrıntılara tıkladığınızda Chur-Tirano tren saatini 8.32-12.45 olması gerekiyor. (Not:Tren biletini alırken Freiburg’dan başlayan tren bileti almamızın nedeni bu trenin Zürih geçiyor olması. Siz Zürih’ten katılacak Chur’da Bernina Ekspres’e aktarma yapacaksınız.

Not: Zürih merkez tren istasyonundan kalkan tren 07.07 de kalkıyor.

2.  https://www.rhb.ch/en/panoramic-trains/bernina-express#cart  Chur-Tirano panaromik tren biletini aldıktan sonra bu seferde trende koltuk seçmek için para ödüyorsunuz.(20 CHF-yaklaşık 20 EUR)  Burda dikkat etmeniz gereken ticket available kısmını seçerseniz fiyat otomatik düşüyor. (eğer bu geziyi ilkbahar ve yaz aylarında yapıyorsanız Tirano-Lugano arası otobüs bileti de dahil bu ücrete.)

     3.  Yazın yapacaksanız http://www.trenitalia.com/tcom-en Lugan0-Milano tren bileti 3 ay öncesinden 9 EUR ve 1.1o dk sürüyor.

    4. Kışın Lugano’ya otobüs olmadığı için Tirano’dan direk Milano’ya tren ile gitmeniz gerekir. 12 EUR ve ortalama 2.5 sürüyor. Bu seyehat sırasında az da olsa Como gölü manzarası size eşlik edecektir.

Hangi Havaalanını Tercih Etmeliyim?

Bu tren rotasını yapacaksanız hem zamandan hem de ekonomik olarak tasarruf etmek istiyorsanız tek yön bileti almanız gerekir. Eğer İsviçre’den İtalya’ya bir yolculuk yapacaksanız Zürih Havaalanını,İtalya’dan İsviçre’ye yapacaksanız Milano Havaalanını tercih etmelisiniz. Biz tercihimizi Zürih Havaalanından yana kullandık. Aylar öncesinden de uçak biletlerimizi Swiss air ile 212 tl aldık. Swiss air saatleri de sabah olduğundan yarım günlük bir Zürih turu da yapmanız mümkün. Dönüşü Milano Havaalanından Pegasusla 130 tl gerçekleştirdik.

Trende Yiyecek-İçecek Var mı?

Yolculukta nefes kesici güzellikteki yerlerden geçerken özellikle de dışarıda lapa lapa kar yağarken bir şeyler yiyip içmek istiyorsunuz. Tren görevlileri zaten size sürekli bir şeyler almanız için psikolojik baskı yapıyorlar resmen. Sandiviç, kraker , kahve, içki ne isterseniz var yanlız fiyatlar biraz tuzlu. Biz trene binmeden önce Zürih’ten sandviçlerimizi, atıştırmalıklarımızı çantaya koyduğumuzdan trendeki görevliden hiç bir şey almadık. Örnek vermek gerekirse bir kahve 6 Eurocivarında.

Zürih’te Nerede Kalmalıyım?

Biz Bernina Ekpres’e Zürih üzerinden katılacağımızdan bir gece Zürih’te kaldık. Konaklamamızı Ibıs Budget Zurich City Otel’i ayarladık. Şehir merkezinden tramvayla 10-15 dk mesafede yer alan otel Zürih’e hem yakın hem de fiyat olarak Zürih’te bulabileceğiniz en iyi otel. (28o tl) Kahvaltı almanızı tavsiye etmem çünkü Zürih merkez tren istasyonundan Freiburg’dan gelen trene 07.07 de bineceğiniz için 06.o0 gibi otelden ayrılmanız gerekir. O saatte de kahvaltı olmayacağı için paranız boşa gidecektir.

Kısa Kısa…

 • Trende tuvalet var ve oldukça temiz.
 • Trende koltuk seçerken arka vagonlardan seçerseniz fotoğraflar camdan parlasa da harika fotoğraflar çıkıyor ortaya.
 • “Trende üşür müyüm?” diye düşünüyorsanız tren oldukça sıcak, tişörtle bile oturabilirsiniz.
 • “Bilet kontolü var mı?” diye sorarsanız, evet var aklınızdan bile geçirmeyin bilet almadan binmeyi. Hatta mailinize gelen barkodlu bileti kaybetmeyin çünkü ellerindeki cihazlara o barkodu okutuyorsunuz. Bilete ek olarak, koltuk rezervasyonunu da kontrol ediyolar.
 • Trenin gidiş yönünde sağ tarafa oturun bence en güzel manzaralar sağ tarafta.
 • Eğer trende boş yer varsa vagon bile değiştirebilirsiniz sorun olmuyor.
 • Herkesin masasında Bernina Ekpres ile ilgili bilgilerin olduğu kitapçık ve harita mevcut.
 • Trenden geçtiğiniz rota ile ilgili İngilizce anons yapılıyor. Ayrıca görevli önemli noktalara gelmeden yolcuları bilgilendiriyor.
 • Her vagonda valizlerinizi ve çantalarınız koyabileceğiniz bir alan mevcut.

 

2 comments

 1. Yani biletleri alman demiryollarından aldınız. Ama Bernine expresste yer seçebilmek için isviçre demiryollarına para ödediniz ve yer ayırttığınız için tirano-lugano arası otobüs biletine extra para ödemeden almış oldunuz. Doğru mu anladım acaba?

 2. Merhaba, detaylı bilgi için teşekkürler, okuduklarım içinde en sade ve anlaşılır olan sizin yazınızdı. Ben de 9 nisan 2019 için DB Ffirmasından önerilen şekilde biletimi aldım. Zürih-Chur ve Chur-Tirano Bernina Treni. Biletleri adrese postalayacaklarmış. Yalnız sizin link verdiğiniz ve asıl Bernina Express biletilerinin satıldığı pahallı siteden koltuk rezervasyonu yapmak istediğimde bilet fiyatını düşemiyorum. Ticket avalible seçeneğini bulamıyorum ve hızla rezervasyon yapılıyor sanırım. Koltuk rez. yapamazsam bilet olduğu halde trene binememe durumu olur mu acaba, endişelendim şimdi. Sizden ricam koltuk rezervasyonunu bilet fiyatını ödemeden nasıl ayırabildiğinizi paylaşmanız? DB’den aldığım bilet bu trene binmemi engellemez umarım:)). İlginiz için teşekkürler.

Yorumlarınızı Bekliyorum