Como Gezilecek Yerler | Como Gölü | Bavulumdaki Hikaye

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Mayıs 30, 2018

Şanlıurfa Çevresinde Gezilecek Yerler

Haziran 5, 2018

Como Gezilecek Yerler

Mayıs 31, 2018
şanlıurfa gezilecek yerler
Şanlıurfa çevresinde gezilecek yerler
como gezilecek yerler

Bir Milano klasiği ile başlayalım! Milano ile Como ayrılmaz ikilidir. Como’suz bir Milano seyahati muhtemelen eksik kalır. Yolu Milano’ya düşen herkesin görmeden dönmediği hatta Milano’da çok zaman geçirmek yerine şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğayla bütünleşmek isteyenler için doğru adres Como Gölü. İtalya’nın İsviçre sınırında yer alan Como Gölü için “rüyalar gölü” de derler. Gölü gördükten sonra bu ismin hakkını verdiğini anlayacaksınız. Kendine has bir doğası var. Milano halkının sayfiyesidir. Como Gezilecek Yerler için buyrun bakalım.

*Como’ya gelmeden önce Milano’ya uğrayacaksanız Milano notlarımı okumalısınız.

Como Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Como ‘ya ulaşım için en iyi yolun tren olduğunu öncelikle belirtmek isterim. Fakat  Como Gölü kenarında görülecek bir yer yok, göl kenarında gezilecek çok sayıda kasaba, köy ve yerleşim yeri vardır. Bu yerleşimler birbirine göl,karayolu ve tren ile bağlanırlar.  Hepsini gezmeniz en az bir haftanızı alır. Biz bu geziyi yaparken göl kenarında meşhur olan kasabaları gezdik. Göl kenarında Bellagio, Como, Varenna, Lecco, Menaggio meşhur olan kasabalar. Como gezilecek yerler listesindekileri güzel bir planlama ile bir günde gezebilirsiniz. O yüzden siz Como’da gezinize nereden başlayacağınıza karar vermelisiniz. Göle adını veren Como şehrinden mi Varenna’dan mı?

Como’dan başlayacaksanız;

  • Milano Cadorna İstasyonundan Como San Giovanni istasyonuna ulaşım  4,8 EUR 1 Saat 1dk.
  • Milano Centrale İstasyonundan Como San Giovanni istasyonuna ulaşım hızlı trenle 4,8 EUR 36 dk.

Varenna’dan başlayacaksanız;

  • Milano Cadorna İstasyonundan- Tirano trenine binip Varenna Esino’da inmek 6,5 EUR 1 saat 3 dk.
  • Milano Centrale İstasyonundan Varenna Esino’ya  ulaşım. Kişi başı 6.70 EUR 1 Saat 3 dk.

Dilerseniz araba’da kiralayabilirsiniz fakat Como’dan da başlasanız Varenna’dan başlasanız kasabalar arası feribot kullanacaksınız ve araba ile geçmek sizin için ekstra masraf oluşturacaktır. Bir de yazın bu seyahati yapıyorsanız otopark bulmak için de çile çekeceksiniz. Bunu da hesaba katın o yüzden araba kiralamak bu rota için pek de uygun değil.

Siz de bizim gibi bu rotaya Varenna’dan başlayacaksanız trenin gidiş yönünde sol tarafına oturmanızı tavsiye ederim çünkü yarım saatten sonra mükemmel manzaralarla karşılaşacaksanız.

Como’da Nerede Konaklamalıyım?

Como’da konaklama tamamen sizin bütçe ve zamanınız ile ilgili. Düşük sezonda otellerde yer bulmanız olası fakat düşük sezonda şehirde çok fazla açık yer bulmak, canlılık beklemek çok zor. Hem düşük sezon dahi olsa da Como Gölü ve çevresindeki kasabalarda oteller oldukça pahallı. Buna rağmen yine de konaklamak niyetindeyseniz ev kiralamak iyi bir tercih olabilir. Yaz aylarında giderseniz evet pırıl pırıl bir güneşle karşılayacak sizi Como Gölü. Öyle ki yaz aylarında göle bile girebilirsiniz. Fakat oteller için aylar öncesinden rezervasyon gerekecek, restoranlar için de öyle…

BENCE, Como Gölü’ne günübirlik gelmek, mümkünse de İlkbahar ve Sonbahar aylarında turistlerin daha az olduğu, daha lokal hissetmeniz açısından daha mantıklı. Tabi karar sizin!

Como Gezilecek Yerler

Varenna

Como Gezilecek Yerler listesinin ilk kasabasıdır Varenna. Bellagio’nun hemen karşısında Grigna Dağı’nın eteğindedir. İtalya’nın en kısa nehri Fiumelatte’de Varenna’dadır. Como’ya gelmeden önce okuduğum tüm bloglarda Como’nun en beğenilen kasabası Bellagio idi. Bende diğer kasabalar için beklentimi o kadar düşük tutmuştum ki Varenna’ya büyük beklentilerle inmedim. Ama gezdikten sonra anladım ki Como’nun en güzel kasabası kesinlikle Varenna. Eğer Como Gölü kenarında yaşama şansım olsaydı bu hakkımı Varenna’dan yana kullanırdım. Tren istasyonundan aşağıya doğru indiğinizde kasabaya gelmiş olacaksınız. Deniz kenarındaki patika yol sizi gezdirecektir. Bebek arabasına pek de uygun olmayan bir kasaba. Sokaklar denizden yukarıya doğru ve merdivenle çıkılıyor. Patika yolda yürümeye başlamadan konulan levhada Varenna’yı nasıl gezmeniz gerektiği ile ilgili rota çizilmiş.

Menaggio

Varenna’yı gezdikten sonra hemen karşı kıyısındaki Menaggio’ya geçmek istiyoruz. Vapur biletlerimiz iki kişi 9 euro’ya alıp vapurun gelmesini bekliyoruz. Yaklaşık 20-25 dk’da Menaggio’dayız. Vapurdan indiğimiz gibi Bellagio’ya giden vapurun saati öğreniyoruz ki bir gün içinde yukarıda söylediğimiz kasabaları gezelim diye. 1.5 saatimiz olduğunu öğrenince Menaggio’yu gezmeye başlıyoruz. Menaggio tüm kasabalar arasında en sevmediğim oldu. Varenna daha turistik bir kasaba iken Menaggio daha lokal ve canlı. Kasabada özellikle görün diyebileceğim bir yer yok. Acıktıysanız bir yemek molası verin.

Bellagio

Como gezilecek yerler listesinde en sevilen, en beğenilen kasaba burası. Como Gölü’nün içine girmiş sivri yarımadanın en uç noktası. Varenna’dan ve Menaggio’dan ulaşım mümkün olmakla birlikte. Biz Menaggio’dan Bellagio’ya geçiyoruz. İki kişi 9 euro. Yaklaşık 10-15 dk’da Bellagio’dayız. Bellagio daha dik yamaçlara kurulmuş. Bellagio’ya indiğimizde Asyalıları görünce buranın Como’daki kasabalar için de en popüleri olduğunu bir kez daha anladık.

Como Şehri

Bellagio’dan Como’ya geçmek için 3 seçeneğiniz var.

  • Hızlı vapurla Bellagio’dan Como’ya geçiş 15 euro.
  • Yavaş vapurla Bellagio’dan Como’ya geçiş 10 euro.
  • Otobüsle Bellagio’dan Como’ya geçiş 3.5 eur0. Yaklaşık 1 saat sürüyor.

Biz otobüsle Como’ya geçtik. Otobüsün sağ tarafına oturunca ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Como Gölü’ndeki diğer kasabaları da otobüsle geçerken az çok görmüş olduk. Yollar oldukça virajlı ama manzara nefes kesici güzellikte. Hem ekonomi yapmış olduk hem de seyrine doyumsuz manzaralar eşliğinde Como’ya varmış olduk. COMO; göle adını veren şehir göl kıyısındaki en gelişmiş yerleşim.Güzel kelimlerle tanımlanabilecek olmasına rağmen bölgesel burnu büyüklükten nasibini almış, elit tabakanın sayfiye yeridir. 14.yy’dan kalma Duomo’su mutlaka görülmelidir. Şehrin en önemli şahsiyeti Alessandro Volta’dır. Como’da doğup burada ölen ve pili icat etmesiyle bilinen Alessandro Volta, adını her yere vermiş.

12o yıldır kullanılan finiküler ile Brunate’yi görmek ve gölü yukarıdan fotoğraflamak için yukarı çıkılmalıdır.

Como Gölü’de Tekne Turu ve George Tour

İtalyanlar bu pazarlama işini çok iyi biliyor.  Clooney Como’dan ev satın alınca Como Gölü’nde yeni bir ekmek kapısı açılmış. Como Gölü’de “George Tour” adı altında tur düzenleyip George Clooney’in evini gösteriyor. Yanlız “George evde mi?” diye kapısını çalmayın, pahallıya mal olabilir.

The Independent gazetesinin haberine göre, İtalya’nın Como Gölü kıyısında Villa Oleandra ve Villa Margherita adlı yan yana iki evin sahibi olan Clooney, bölge halkından ve magazincilerden şikayetçi! George Clooney, eşiyle birlikte yaşadığı villaya bölge halkının 100 metreden fazla yaklaşmasını yasaklayacak mahkeme kararı almış.

Como’ya yerleştiniz George’a komşu oldunuz. Komşunuzla tanışmak için elinizde tabakla George’un kapısını çalarsanız kendinizi mahkemede bulabilirsiniz.Evin çevresine araç ya da tekneyle yaklaşılmasını yasaklayan karara uymayanlara yönelik 600 dolarlık bir para cezası daha var. George’u daha fazla zengin etmeyelim lütfen!

Tekne turunda sadece George’un evi yok. Berlusconi, Mussolini, Pavarotti, Leyla Gencer, Alfred Hitchcock, Brad Pitt ve Angelina Jolly vs…  Alfred Hitchcock buradaki evinde bazı filmlerinin çekimini de gerçekleştirmiş.

Yorumlarınızı Bekliyorum