bolonya gezilecek yerler

Fas Günlükleri:1,2,3.Gün: Marakeş Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Singapur Ulaşım ve Konaklama Rehberi

Nisan 30, 2018

Şişman Çocuk:Bolonya Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
marakeş gezilecek yerler
singapur ulaşım
bolonya gezilecek yerler

İtalyan mutfağını sevmeyen var mıdır bilmem ama yazının başlığından anlayacağınız üzere İtalya’nın gastronomi şehri Bolonya. Seyahatin dışında gittiğiniz şehrin mutfağı da ilginizi çekiyorsa Bolonya sizi fazlasıyla memnun edecek şehirlerden bir tanesi. Bolonya ikonik ve mimari bir kaç yapısı dışında İtalya’da daha çok mutfağı ile dikkat çeken bir İtalyan şehri. Bolonya denilince çoğumuzun aklına bolonez sos ve portico yani kemerler gelecektir. Şehir aslında bu ikisi ile ünlü. Bolonez sosu bir kenara bırakalım, kemerler şöyle ki şehirde hiç ıslanmadan evinize gitmeniz, sıcaktan korunmanız mümkün. Bolonya sıcak ve sevimli bir şehir, şehir küçük maximum 2 günde şehirde bir turistin yapması gereken her şeyi yapmış olursunuz. Detaylı  Şişman Çocuk:Bolonya Gezi Rehberi için buyrun bakalım.

Eğer İtalya’da zamanınız var ve şehirden ziyade İtalya’nın daha lokal köyleri ve kasabaları peşindeyseniz Orvieto Gezi Rehberine bir göz atmalısınız.

Bolonya Ulaşım

Havaalanından şehir merkezine otobüs ile ulaşım: Bolonya Havaalanından şehir merkezi uzak değil, yaklaşık 10 km mesafede. TPER’in Aerobus (Trasporto Passeggeri Emilia-Romagna), Bologna Havaalanı ile Bologna’nın tren istasyonu arasında gidip geliyor. Biletler kişi başı 6,00 €, internetten ya da havaalanı ve tren istasyonundaki bilet makinelerinden satın alabilirsiniz. Otobüse bindikten sonra biletinizi doğrulamanız gerekecek. Bologna’nın merkezine gidecekseniz üçüncü durakta (Via dei Mille – centro città) otobüsten inmeniz gerekiyor. Dördüncü durak tren istasyonu (Stazione Centrale) inebileceğiniz son duraktır. Ekstra para ödemeden başka bir otobüse aktarma yapmak mümkündür, ancak unutmayın ki aldığınız otobüs bileti 75 dakika boyunca geçerlidir. Aerobus, havalimanından her 11 dakikada bir kalkar, seyahat süresi 20-25 dakikadır. Bologna Havalimanı’ndaki son otobüs, 00:15 saatleri arasında ayrılır; şehirden havaalanına ilk otobüs saat 05.00’de kalkar. Otobüs bileti ve saatlerine Aerobus adresinden bakabilirsiniz.

Havaalanından şehir merkezine taksi ile ulaşım: Eğer kalabalıksanız havaalanından şehir merkezi yakın olduğu için taksi de sizin için bir seçenek olabilir. Taksi ücreti şehir merkezine 15-20 euro arasında değişirken, her bagaj başına da 0.50 € ekstra alıyorlar.

Diğer Şehirlerden Bolonya’ya Ulaşım

Diğer şehirlerden Bolonya’ya tren ile ulaşım: İtalya’nın diğer şehirlerinden Bolonya’ya gelecekseniz en hızlı ve en iyi seçenek tabiki tren. İtalya’da demiryolu ağı oldukça gelişmiş durumda, neredeyse her köye tren gidiyor desem abartmış olmam. Yalnız tren biletini alacaksanız internetten çok önceden almanızı tavsiye ederim. Çünkü bilet işini son dakikaya bırakırsanız fiyatlar yükselecektir. Şöyle örnek vermem gerekirse biz bir ay öncesinden Roma – Bolonya biletini tek yön 18 euro’ya almışken, yolculuğumuzun bir gece öncesinde baktığımızda aynı biletin 49 euro’ya kadar yükseldiğini gördük. Bu nedenle ne kadar önce alırsanız bütçenizi sarsmamış olur. Tren bileti ve saatleri için Trenitalia adresine bakabilirsiniz.

Diğer şehirlerden Bolonya’ya otobüs ile ulaşım: Eğer tren bileti almakta geciktiyseniz, fiyat size yüksek geliyorsa, zamanınız varsa bir diğer ulaşım yöntemi de otobüs. Otobüs bileti ve saatleri için getbybus adresine bakabilirsiniz.

Bolonya Kart

Bologna Kartı, şehrin en gözde turistik mekanlarını ziyaret etmeniz ve en çok ziyaret edilen müzelere ücretsiz giriş, mevcut sergiler ve etkinliklere indirim, fırsatlar elde etmeniz için en iyi yoldur. 48 saatlik kart ücreti 20€, 72 saatlik kart ücreti 30 €. Kartı Bolonya turist ofisinden (Maggiore meydanında) ya da online sipariş ederseniz havaalanından gelen katından temin edebilirsiniz. Ayrıca her iki kart, 24 saat boyunca sınırsız otobüse binmenize, havaalanından şehir merkezine ücretsiz transfer, ücretsiz rehberli turlara katılmanıza imkan sağlar. Detaylara buradan bakabilirsiniz.

Bolonya Gezilecek Yerler

Bolonya’da görmeniz gereken müze, katedral, bazilika, tiyatro, etkinlik, park, pazar gibi 100’e yakın etkinlik, aktivite, atraksiyon olsa da Bolonya şehir haritasını elinize aldığınızda bir turistin görmeden dönmemesi gereken ya da kısıtlı vakti olanların  görmesi gereken 8 önemli yer gösterilmiştir.

Maggiore Meydanı: Bologna’nın tam merkezinde yer almaktadır. Geçmişte pek çok değişikliğe uğramış ve meydan önemli binalarda zenginleşmiştir: Basilica di San Petronio, Palazzo dei Notai, Palazzo d’Accursio, Palazzo del Podestà ve Palazzo dei Bianchi. Bir zamanlar yalnızca çayır bir alan olduğu yerde inşa edilmiş. Bologna Belediyesi, kentin önemine saygı göstermek ve aynı zamanda bütün şehir faaliyetlerini (ticaret, ticaret vb.) toplamak amacıyla inşa etmeye karar vermiş. Başlangıçta, meydan, Curia Communis veya plato Communis olarak bilinir hale geldi ve 16. yüzyılda ilk kez şimdiki adı verilmiş. Avusturya ordusunun 1944 yılına kadar sürülmesinden sonra, II. Vittorio Emanuele, İtalya Kralının adını aldı. Böylece, 1945’ten hemen sonra onun şimdiki adı verilmiş.

Palazzo dell’Archiginnasio: Sarayın yapımı, Mimar Antonio Morandi’nin Terribilia adlı projesinin ardından 1562-1563 yılları arasında Kardinal Borromeo tarafından yaptırılmış. Saray, 1944 yılındaki bir bombalama olayı sonucu ağır hasar görmüş ve daha sonra yeniden inşa edilmiş. Ana ön, orta avlu etrafında iki katlı, 30 kemerli bir çarşı sunmaktadır. İki büyük merdiven, sınıflar (şu an kapalı) ile üst katlara, sanatçılar için (bugün okuma odaları) ve biri hukukçular için olan iki büyük salona götürür.

Açılış Saatleri: Saray (avlu ve açık galeri)
Pazartesiden cumartesiye 09: 00-17: 00
Pazar ve tatil günleri 10: 00-2: 00

Anatomik Tiyatro ve Stabat Mater Salonu
Pazartesi-cuma: 10: 00-18: 00
Cumartesi: 10.00 – 19.00
Pazar ve tatil günleri: 10: 00-2: 00
Mayıs ve Haziran: Pazar ve tatil günleri saat 10.00 – 19.00 arası
Temmuz ve Ağustos: Pazartesi – cuma 10: 00-18: 00; Cumartesi saat 10.00-17.00; Pazar ve tatil günleri 10: 00-2: 00.

San Domenico Bazilikası: Tarih ve sanat açısından Bolonya’daki en zengin kiliselerden biridir. Şapelin içinde, değerli heykeller Nicola Pisano, Alfonso Lombardini, G.B. Boudard ve Niccolò dell’Arca görülebilir.

*Giriş ücretsiz.

*Pazartesi – cuma 09: 00-12: 00 ve 15: 00-18: 00 saatleri arasında; Cumartesi sabah 9.00 – 12.00 ve 15.00 – 17.00 ve Pazar 3.30 – 17.00 arası. Dini hizmetler sırasında turist ziyareti sınırlandırılabilir veya askıya alınabilir.

Quadrilatero: İtalya’nın gastronomi cenneti Bolonya’da pazar dolaşmak, İtalyan mutfağına ait ürünler bulmak oldukça keyifli. Çünkü Bolonya İtalyan mutfağının temel taşı niteliğinde. Antik dönemin ve modernliğin mükemmel şekilde bir araya geldiği eski Pazar Il Quadrilatero’da alışveriş yapabilirsiniz.Burada, tortellini, tagliatelle, mortadella gibi kaliteli geleneksel Bologna yemeklerini, aynı zamanda makarna, peynir, jambon, balık, ekmek, şarap, meyveleri sebze ve daha pek çok şey için bulabilirsiniz. Sanatsal ve düşünceli İtalyanlar bu dükkanlara öylesine tatlı bir şekilde dekore edilmiş ki vitrine baktıkça ağzınızın suyu akacaktır.

Santa Stefano Meydanı ve Corte İsolani: Sette Chiese (Yedi Kiliseler) olarak da bilinen Bazilikası di Santo Stefano, Bologna’daki en garip şeylerden bir tanesi. Kökeni hala belirsiz, bazılarına göre, piskopos Petronio yedi kiliseye ayrılmak üzere bir bina yetiştirmeye karar verdi ve bina 430 yılında inşa edildi; Diğerlerine göre de, Saint Petronio adına önceden var olan bir pagan tapınağının kalıntıları üzerine kurulmuş olduğunu ve bunun yanında diğer binaların eklendiğini belirtiyor. Muhteşem meydanın içinden üç kilisenin cephesi görülebilir: Haçlı kilisesi (sağda), Kertenkelenin kilisesi (ortada) ve AzizlerVitale ve Agricola kilisesi (solda). Birincisi, Longobards dönemine kadar uzanıyor. İkinci kilisenin içinde, Aziz Petronio kalıntılarının tutulduğu Mesih Sepulu’nun (12. – 14. yüzyıllar) bir kopyası vardır (şu an Piazza Maggiore’deki kilisede bulunuyor); Sade yapıları ile tanınan üçüncü kilisede, Azizler Vitale ve Agricola’nın eski mezarları vardır.

Asinelli ve Garisenda Kuleleri: İki kule Garisenda ve Asinelli, Bologna’nın geleneksel sembolüdür. Baktığınız zaman siz de göreceksiniz ki en az Pisa kulesikadar yamuktur. Bugün Porta Ravegnana meydanının tam ortasında duruyorlar ancak bu, orijinal yerleşim planlarına uymuyor. Asil ailelerin toplumsal prestijlerini heybeti göstermek için kulelerin yükseklikleriyle temsil ettiler. 12. yüzyılın sonlarında, kentin silüetini en az yüz kule buluyordu, ancak günümüzde sadece yirmi tanesi ayakta. Asinelli ailesi tarafından 1109-19 arasında yaptırılmıştır ve sonraki yüzyılda Bolonya Belediyesi tarafından satın alınmıştır. 972 metre yüksekliğinde 2.23 metre genişiliğinde ve 498 basamaklı bir iç merdivenle 1684 yılında tamamlanmış. Aynı döneme ait Garisenda Kulesi, toprak ve temelin belirgin bir şekilde çökmesine bağlı olarak 47 metre daha küçüktür.

*Giriş ücreti: Asinelli kulesi ücreti 5 euro, Bolonya kart sahiplerine ücretsiz.

*Garisenda kulesine çıkış yok.

Via Piella: Bolonya’da Venedik havası almaya ne dersiniz? Şehrin bu köşesi “Küçük Venedik” olarak bilinir. Zaten o kadar turistik olmuş ki o bölgede kime sorsanız hemen siz gösteriyorlar. Aslında küçük bir camdan baktığınızda görebileceğiniz bir yer burası. Özellikle aramazsanız burayı görebileceğiniz bir nokta değil. Çok büyük beklenti ile gitmenizi tavsiye etmem ama yine de Bolonya’ya kadar gitmişken görmenizi tavsiye ederim.

Diğer İtalya fotoğraflarım için beni @bavulumdakihikaye adresinden takip edin, bavulumuzu hikayelerle birlikte dolduralım!

 

Yorumlarınızı Bekliyorum