orvieto gezilecek yerler

Medeniyet Görmeye Geldik:Stockholm Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Bana Bir Masal Anlat: Hallstatt Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Zamanın Yavaş Aktığı Kasaba: Orvieto Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
stockholm gezilecek yerler
hallstatt gezilecek yerler
Orvieto gezilecek yerler

Her şeyin çabuk tüketildiği, teknoloji bağımlılığı yüzünden sanal yaşanan hayatların olduğu şu dönemde zamanın yavaş aktığı bir kasabadan söz etmek istiyorum size: Orvieto. İtalya’nın “Citta Slow” ünvanını almış en önemli kasabalarından bir tanesi. Henüz Asyalı turist istilasına uğramamış, her türlü araç ve makine gürültüsünden uzak, çiftçilerden alınan taze ürünlerle yapılan yemekler, yereli ve doğalı korumak amaçlı bir kasaba burası. Roma’da iseniz şehrin hengamesinden, kalabalıklığından kaçabileceğiniz, yanınızdan geçerken size “bonjorno” deyip gülümseyen, sokaklarda yürürken hiç İtalyanca bilmediğiniz halde kapı önlerinde oturan İtalyan amca ve teyzelerle tanışmak, kaynaşmak için bir yer arıyorsanız Orvieto’ya buyrun.

Orvieto, Umbria’nın güneybatısında, Terni ilinde, geniş Paglia Vadisi’nin ortasında yükselen volkanik tüf kayalıkların üzerine kurulmuş, deniz seviyesinden 325 metre yükseklikte bulunur.  Orvieto ayrıca pitoresk bir vadiye, Paglia ve Chiani nehirlerine bakmaktadır. Yaklaşık 21.500 kişilik bir nüfusa sahiptir. Şarap, Umbricelli (makarna), siyah trüf mantarı ve zeytinyağı ile bilinmektedir. Hazırladığım Orvieto Gezilecek Yerler ‘nden sonra umarım sizde yolunuzu Roma’ya ya da Floransa’ya düşürürseniz bu sakin şehri görmeden dönmezsiniz.

Orvieto’ya Nasıl Gidilir?

Roma ya da Floransa’dan araba ile ulaşım: A1 otoyolundan Orvieto otoyoluna her iki otoyoldan çıkın ve otoyoldan yaklaşık 4.5 km uzaklıkta bulunan merkezin işaretlerini takip edin. Kent, Roma’dan bir saatlik, Floransa’ya 1 saat 40 dakika mesafede yer almaktadır. Ana bölgesel yoldan gelen E 45 (Perugia-Assisi’den) Orvieto çıkışından çıkın; Oradan Corbara Gölü boyunca uzanan yolu alırsınız ve yaklaşık 30 dakikada Orvieto’ya ulaşırsınız.

Roma ya da Floransa’dan trenle ulaşım: Orvieto’ya gitmenin en kolay yolu Roma’dan bineceğiniz trenle 1.5 saatte ulaşabilirsiniz. Floransa’dan gitmek isterseniz ortalama 2 saatte ulaşabilirsiniz. Roma ya da Floransa’dan Orvietoya tren biletine İtalyan demiryollarından ulaşabilirsiniz. Gidiş-dönüş ortalama 8-10 euro.

*Trenle gelirseniz tren istasyonunda indikten sonra füniküler 1.30 euro verip şehir merkezine çıkıyorsunuz. Aldığınız bu bileti atmayın. (90 dakika geçerli) Fünikülerden indikten sonra otobüse bindiğinizde (aldığınız füniküler biletini otobüste de geçerli.) sizi Orvieto meydanına götürüyor. Füniküler 07:15- 20.30 saatleri arasında her 10 dk ‘da bir çalışmaktadır. 0-6 yaş ücretsizdir.

Dönüş otobüs+füniküler biletini indiğiniz meydandaki “bardan” satın alıyorsunuz.

Orvieto Konaklama

Orvieto konaklama konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz kasabalardan bir tanesi. Otel, hostel dışında çiftlik yada bağ evi olarak nitelendirebileceğimiz  rahatlatıcı, sakinlik arayanlar için ideal, özellikle de çocuklu aileler için yüzme havuzu gibi konaklama seçenekleri de mevcut. Aynı zamanda bu çiftlik evlerinde yaşayanlar hala tarım yaptığından, taze ve organik yiyeceklerle güne başlamak mümkün. Orvieto’da en ilginç konaklama seçeneği ise zamanda yolculuk yapıp bir kale de kalmak istiyorsanız Hotel La Badia tercih edebilirsiniz. Muhteşem bir deneyim olabilir.

Orvieto Rehberli Grup Yürüyüş Turları

Tur, saat 14.00’de Piazza Duomo’daki bilet gişesinin önünde kalkıyor. Yerel bir uzman tur rehberi ile İngilizce olarak San Giovenale kilisesi ile eski ortaçağ mahalle dahil olmak üzere, Orvieto’nun görülecek yerler, saraylar, meydanlar ve ilgi çekici yerler gezilmektedir.

Tur başlangıç zamanı: 14.00
Her Pazartesi, Salı, Cuma ve Cumartesi.
Süre: Yaklaşık 1.5 saat
Toplanma noktası: Piazza Duomo, 23 (bilet gişesinin önü)
Biletler: Kişi başı 12,00 € (0 ila 12 yaş arası çocuklar ücretsizdir)
Bilet gişesi: Piazza Duomo 23 (Orvieto), Piazza della Pace bilgi noktası (Orvieto scalo)

24 Mart’tan itibaren rehberli turlar başlıyor. Detaylar ve bilet için teseotur adresinden bakabilirsiniz.

 

Orvieto Şehir Kartı

Orvieto’da gezilecek yerler müze, saray, yeraltı şehri, kuyu gibi 30 spot olduğundan dolayı hem sıra beklememek hem de ekonomik olması sebebiyle şehir kartı alabilirsiniz. Kart ücreti 20 euro. Müzeye, sanata, tarihe yakın ilginiz varsa bu saydığımız yerlere girdiğinizde kart kendini fazlasıyla amorti ediyor. Bize sorarsanız biz almadık çünkü her spotu gezmek yerine ilgi duyduklarımıza ve Orvieto sokaklarında kaybolmayı tercih ettik.

Orvieto Gezilecek Yerler

St. Brizio Şapel ve Katedrali: Roman Gotik mimarisinin bir örneği olan bu yapı şehrin sembolü konumundadır. Otobüsten inip ilk gördüğümde bana Floransa’daki Duomo’yu hatırlattı. Golden Lily lakaplı bu kilisenin cephesindeki altın kaplamalar yüzünden bu isim takılmıştır. Papa 4. Nikolas tarafından yapımı istenmiş ve 1290 yılında inşaasına başlanmıştır. Maitani tarafından yapılmıştır. Katolikler tarafından kutlanan “Corpus Christi’nin” başladığı yerdir.

*Giriş ücreti:3 euro.

* Katedral ve M.O.D.O müzesine birlikte girmek isterseniz 5 euro.

*Açılış saatleri: 09.30-17.30

 

M.O.D.O Opera Duomo Müzesi: 13.yy dan olan bu kompleks 33 başpiskoposun oturduğu yerdir. 1960’larda tamamen restore edilmiştir. Bugün Opera Duomo Müzesi, Emillio Greco Müzesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Piskoposluğunu oluşturur.

*Giriş ücreti:4 euro.

*Açılış Saatleri: Kasım-Şubat:10.00-17.00 (Salı kapalı), Nisan-Eylül 09.30-19.00, Mart-Ekim:10.00-17.00(Salı kapalı).

Opera Del Duomo Sarayı: Aslında Duomo’nun inşasından sorumlu grup için yaptırılmıştır. Sarayın ön cephesi Barok mimarisinin ender örneklerindendir.

Ulusal Arkeoloji Müzesi: Papal Sarayı’nın giriş katında bulunur. Arkeolojik ve Etrüsk dönem eserlerini barındırır. Orcieto’daki arkeolojik alanlar hakkında bilgiler veriyor.

*Giriş ücreti: 3 euro.

* Açılış saatleri: 8.30-19.30.

 

San Patrizio (Patrick) Kuyusu: Papa 7. Clement tarafından yapımı istenen bu mühendislik harikası 1527 yılında genç Sangallo tarafından inşa edilmiştir. 62 metre derinlikte her biri 248 basamak olan, birbirinden bağımsız 2 döner merdiven bulunmaktadır.

*Giriş ücreti:5 euro.

*Açılış saatleri: Kasım-Şubat:10.00-16.45, Mayıs – Ağustos:09.00-19.45, Mart-Nisan-Eylül-Ekim:09.00-18.45.

Del Moro Kulesi ve Signori Sette Sarayı: 1200 yılında şehir merkezine inşa edilen kule, o dönemin yöneticilerinin gücünün sembolü konumundaymış. Kulenin tepesinde bulunan çan tam bir sanat harikası. Ayrıca kuleden Orvieto’ya kuş bakışı bakmak mümkün. Kulenin yanında bulunan Signori Sette Sarayı aynı dönemlere dayanır, çeşitli papalara mesken olmuş, şimdilerde ise sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

*Giriş ücreti: 2.80 euro.

*Açılış saatleri:10.00-19.00

Orvieto Yeraltı Şehri: Duomo’dan sonra şehrin en önemli spotu yeraltı şehri olabilir. Orvieto’nun altı boşluk sözlerinden hareketle yeraltında şehri tamamını kapsayacak 440 mağara olduğu söyleniyor. Yeraltı şehri1970’de toprak kayması sonucu keşfedilmiş. Bir dönem insanlar kiler ve sığınak amaçlı kullanırken, bir dönem güvercinlere yuva olmuş. Öyle ki bugün restoranlar da hala güvercin eti menülerinde yer alan bir gelenek. Yeraltı şehrini kendiniz gezmeniz mümkün değil 1 saat süren rehberli turlara katılmak zorundasınız.

*Giriş ücreti: 6 euro.

*Tur saatleri: 11.00-12.15-16.00-17.15

Mancinelli Halk Tiyatrosu: Şık ve neoklasik tiyatro İtalya2nın en güzelleri arasında yer alır. Müzisyen Luigi ve Mario Mancinelli ‘e adanmıştır. Şehrin kültürel merkezi olan tiyatro aktif sezonda ulusal ve uluslararası sanatçılara ev sahipliği yapmaktadır. Eğer denk gelirseniz burada bir tiyatro izlemelisiniz.

 

Orvieto’dan Ne Alınır?

Orvieto sokaklarında, küçük tasarım dükkanları, ahşap ürünler satan oyuncakçılar,kuklacılar, hediyelik eşya ve bölgeye özgü el yapımı seramik ürünler satan dükkanlar görecekseniz. Seramik dükkanlarından büyük ürünler aldığınızda ürünler ülkenize kargolanabiliyor.

Orvieto Yeme-İçme

Citta Slow şehirler ayaküstü birşeyler yeme, fast food yiyecek mantığından uzak, daha doğal, çiftçileri destekleyen restoranları, organikliği desteklediğinden İtalyan’nın büyük şehirlerinde gördüğümüz ayaküstü kahve içme ya da yeme alışkanlığını göremeyeceğiniz bir kasaba. Orvieto’da otursanız da oturmasanız da fiyat değişmeyecektir. Biz Orvieto’ya sabah saatlerinde vardığımızdan ilk işimiz kahvaltı için Caffe Bar Montanucci’ye gitmek oldu. Oldukça büyük bir yer ve kahvaltıda yediğimiz herşey çok lezzetliydi. Kahveleri de oldukça iyiydi. Özellikle arka bahçesi oldukça şirin bir yer. Biliyorsunuz ki İtalyanlar bu dondurma işini biliyor. Biz de serinlemek için L’Officina del Gelatodondurma yedik ve yediğim fındıklı dondurmanın tadı hala damağımda.

 

!

 

 

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum