Poznan Gezilecek Yerler | Poznan | Bavulumdaki Hikaye

Alsas Gezilecek Yerler

Mayıs 2, 2018

Milano Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018

Rengarenk Şehir: Poznan Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018
Alsas gezilecek yerler
empty image
poznan gezilecek yerler

Bazen şehirler susar, renkler konuşur. Poznan da renklerin konuştuğu şehirlerden bir tanesi. Şehir gökkuşağının tüm renklerini barındırıyor. Şehre indiğimiz andan dönene kadar  hiç bir olumsuzlukla karşılaşmayıp oldukça keyifli bir seyahatti bizim için. Bazılarının Poznan mı , orası da neresi? gibi şaşkınlıkla bilmemezlik arasında gidip geldiği bu şehir, tanıtımını yapamamasından kaynaklı olsa gerek çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Genel anlamda Avrupa’da çok fazla bilinmeyen, tanıtımı yapılmayan, Türk gezginlerine oldukça yabancı bir ülke Polonya. “Bazılarının neden Poznan şehri peki?” sorusunun cevabı ise oldukça basit. Berlin’e yolumuz düşünce, trenle iki buçuk saat mesafedeki bu şehri görmezden gelemezdik. Berlindeki soğuk ve pahallı bir üç günden sonra Poznan hem havasıyla hem de ucuzluğu ile bize ilaç gibi geldi.  Buyrun Poznan Gezilecek Yerler !

Poznan Genel Bilgiler

 • Euro ve dolar almış başını giderken Avrupa’da hala gidilebilecek bütçe dostu şehirlerden bir tanesi.
 • 1 zlot neredeyse 1 tl ye denk.
 • Gitmeden önce şehirde ingilizce bilen çok yok gibi şeyler söylenilse de aksine turistik noktalardaki herkes iyi derecede ingilizce biliyor.
 • Kışın gidecekseniz şehri gezmek için 1 tam gün, yazın gelip parkların, gölün tadını çıkarmak için 2 gün yeterli.
 • 2 gün için ortalama kişi başı 70 euro (konaklama dahil)  fazlasıyla yetiyor.
 • Poznan yeme – içme hakkında bilgi sahibi olmak için tıklaynız.
 • Tam bir öğrenci şehri ve Türkiye’den Erasmusla ya da master yapmak için gelen bir çok Türk öğrenci var.
 • Polonya, kapalı muhafazakar bir toplum ve dışarıdan gelenlere hala yabancı gözüyle bakıyorlar.
 • Papa Jean Paul, Polonyalı olduğundan dinlerine oldukça bağlılar. Her yerde Papa’nın heykelini ve resimlerini görmek mümkün.
 • Yaz döneminde haftasonları Berlinliler’in uğrak noktası şehir. Haftasonları şehrin ucuzluğu dolayısıyla Almanlar akın ediyorlarmış.
 • Polonya’nın milli şairi   Adam Mickiewicz’in yaşadığı ve hayata gözlerini yumduğu İstanbul Beyoğlu’ndaki ev şairin ölümünün 100. yıldönümünde müze eve çevrilmiş.

Poznan Ulaşım

Berlinden Poznan’a Ulaşım: Berlin-Poznan arası 270km. Berlinden Poznan’a 3 alternatifiniz var.  Araç kiralayarak; ki hiç gerek yok, çünkü Poznan’da her yer yürüme mesafesinde olduğu için ihtiyacınız olmayacak. Trenle Berlin Central tren istasyonundan kalkan trenlerle iki buçuk saatte Poznan’a ulaşabilirsiniz. Son dakika tren biletleri ortalama gidiş-dönüş 60 -70 euro civarında. Önceden internet üzerinden alırsanız gidiş dönüş 29 euroya bilet bulabilirsiniz. Eğer sizde bizim gibi son dakikaya kalanlardansanız diğer bir alternatifiniz otobüs. Berlinden otobüsle gidecekler öncelikle Berlin- Aleksandrplatz metro istasyonundan Messe Nord metro istasyonuna gideceksiniz. Metrodan çıktıktan sonra da otobüs istasyonu oldukça yakın. Bileti önceden alırsanız gidiş dönüş 22 euroya alabiliyorsunuz. Otobüs biletini bineceğim zaman alırım diyenlerdenseniz ortalama gidiş dönüş 40-50 euroyu gözden çıkarmanız gerekir.

Otobüs bileti için burayıtren bileti için burayı tıklayınız.

Poznan Şehir İçi Ulaşım: Poznanda dolaşırken her hangi bir ulaşım aracına ihtiyacınız yok. Yürümeyi sevmeyenlerdenseniz şehir içi ulaşımda tramvay ve otobüs seçenekleri mevcut. Berlinden otobüs ile gelmişseniz sizi Poznan otobüs istasyonunda indiriyor. Otobüs istasyonunun hemen yanında alışveriş merkezinin en alt katında -girdiğiniz katta – arka tarafında döviz bozdurabilirsiniz. Ne kadar bozdurayım diyorsanız biz kişi başı 70 euro bozdurduk ve fazlasıyla yetti.Paramızı zlota çevirdikten sonra avmden çıkıp taksiyle binip otele yerleşmeye karar veriyoruz. Otobüs istasyonundan şehrin merkezi 15 zlot tutuyor. Eğer taksiye binmeyip toplu taşıma ile gitmek isterseniz indiğiniz yerden 3,5,8,11,12 no’lu tramwaylar şehir merkezine gidiyor. Hiç para vermek istemiyorsanız  şehir yakın, yürüyerek 15-20 dakikanızı alır.

Poznan Hava Durumu

Poznan coğrafi konum itibariyle kuzeyde olduğundan kış aylarından gitmek oldukça cesur bir hareket olsa da bu şehrin en güzel dönemi bahar ve yaz aylarıdır. Şehir karasal iklim etkisi altında olduğundan kışın gündüz sıcaklıkları bile eksilerde seyrediyor. Ocak ayında soğuk tam nirvana yapmışken çılgınlık yapıp Poznan’a geldik ama pişman mıyız kesinlikle HAYIR! Şehrin meydanındaki evlerin rengi bile sizi ısıtmaya yetecek. Şehirde fiyatlar Avrupa ülkelerine kıyasla uygun olduğundan üşüdükçe cafelere girip ısındık ve bir şeyler içtik. Evet, kabul ediyorum manyak soğuk ama iyi giyinirseniz ve sürekli birşeyler içerseniz soğuğu ekarte edebilirsiniz. Bizim gittiğimiz dönemde kar yoktu şanslıydık ama şehir karlar altında da güzeldir diye düşünüyorum. İmkanınız varsa şehri yazın görün derim, ama kışın giderseniz de Erzurumda, Kars’ta nasıl bir soğuk varsa burda da aynısı sizi bekliyor olacak.

Poznan Konaklama

Poznan’da tüm atraksiyon eski şehir ve çevresinde döndüğünden konaklamayı da bu lokasyondan yapmanız uygun olacaktır. Evet, eski şehir ve çevresindeki oteller genelde pahallıdır diye bilinir ama bu şehirde durum biraz farklı. Öncelikle daha önce bir çok kez söylediğimiz gibi Polonya ucuz bir ülke. Biz şehrin kalbi olan Stary Rynek’e 50 metre mesafede olan Rosemary Hotel’de konakladık. 2 gün kişi başı 100 lira gibi komik bir ücret ödedik. Otel bu kadar merkezi olunca üşüdükçe, yoruldukça odamıza geldik dinlendik. Hem soğuktan dolayı çok etkilenmedik hem de bu kadar merkezi bir otelde kalmanın avantajlarını yaşadık. Otel hakkında bilgi vermek gerekirse otel 16-17.yy dan kalma. Ortalama 400 yıllık bir geçmişe sahip. Orijinal mimarisi ile sizi kendine hayran bırakıyor. Aynı zamanda otel resepsiyonunda part time olarak çalışan arkadaş Türk. Master yaptığı için bir kaç senedir o şehirde yaşıyor ve size şehir hakkında da bilgi verebilir.

Şehirde çok sayıda otel var. Sheraton gibi beş yıldızlı lüks otel seçeneklerinden hostellere kadar yelpaze her şehirde olduğu gibi burda da geniş. Lüks otellerin fiyatları da oldukça uygun fakat biz şehrin göbeğinde olmayı daha çok tercih ettik.

Poznan Gezilecek Yerler

Stary Rynek (Eski Market): Şehrin tüm atraksiyonunun döndüğü bu meydanı görünce hayranlıkla şaşkınlık arasındaki ince çizgide kalacaksınız. 141 metre kare şeklindeki bu meydanın her bir köşesinde mitolojik kahramanlar Neptün, Mars, Apollon, Proserpina’nın tasvir edildiği çeşmeler ile bir başka güzel. Bunlardan yalnızca Proserpina Çeşmesi orijinal. 1766’dan günümüze gelen çeşme tarım tanrıçası Proserpina’nın yer altı tanrısı tarafından kaçırılmasını tasvir ediyor. Diğer çeşmeler 2002-2005 yılları arasında tarihsel yerlerine konmuş.

Meydan o kadar renkli ki gökkuşağının tüm renklerini binaların üzerinde görmek mümkün. Mimari ve renkler birleşince ortaya tablo gibi bir meydan ortaya çıkmış. Alman işgalinden ilk nasibini alan şehir olduğu mimarisi bayağı hasar görmüş. Aynı zamanda Poznan’da çıkan büyük yangın sonucu 16.yy’da Giovanni Battista di Quadro’nun sihirli elleri değmiş bu meydana. Meydanın çevresi 3 katlı 16-17.yy’dan kalma rengarenk, eski ama restore edilmiş çok güzel evlerle çevrili. Meydanın dört bir çevresindeki güzel binalar günümüzde restoran, kafe, bar, otel olarak hizmet veriyor.

 

Belediye Binası (Ratusz): Stary Rynek Meydan’ındaki belediye binasında her gün 12’de şehrin sembolü olan keçiler saat kulesinde belirip kafa tokuşturuyorlar. 12’ye doğru bu meydana gidip bir dakika süren bu seremoniyi izlemenizi tavsiye ederim. Yine binanın önünde tepesinde kılıç tutan bir haçlının bulunduğu sekizgen bir sütun bulunuyor ki 16. Yy da o zamanın toplum kurallarına aykırı hareket eden kişiler cezalandırma direğine bağlanarak halkın önünde aşağılanarak teşhir ediliyormuş. Şu an müze olarak hizmet vermektedir.

Tüccar Evleri (Domki Budnicze): Belediye Binasının yanında sıralanmış rengârenk binalar -ki bu mimariyi başka hiçbir Avrupa ülkesinde görmedim- o devirlerde ahşap tezgahlarında  ticaret mallarının satıldığı tüccar evleri iken günümüzde yerlerini yöresel hediyelik eşya satış yerlerine bırakmış. Kış döneminde Pazar günleri bu evlerin altına hediyelik eşya tezgahları kurulurken, hafta içi bu tezgahların çoğu kurmuyor. O yüzden birşey beğendiyseniz ertesi güne bırakmayın, tezgahlar kurulmuyor. Yaz döneminde belki her gün kuruluyor olabilir.

 

Tartı Evi (Waga Miejska): Belediye Binası’nın hemen arkasında bugün düğün vb. seremonilerin gerçekleştirildiği bina, eskiden pazara gelen malların satıldığı yermiş.

Fara Kilisesi: Şehrin eski kısmında bulunan ve Stary Rynek’e çok yakın mesafede bulunan barok üsluba sahip kilise şehirde görülmesi yerlerden bir tanesi. Kiliseye giriş ücretsiz. Klasik müzikseverler için pazar günleri 30 dk. süren klasik müzik konserleri oluyor.

 

Zamek İmparatorluk Kalesi: Avrupa’da inşa edilen son imparatorluk kalesi olan Zamek, 1905-1910 yılları arasında yapılmış. Kalenin belli bölümleri her gün 11.00-17.00 arasında ücretsiz gezilebiliyor. Zamek’in önündeki Enigma anıtı,  II. Dünya Savaşı’nda Almanların haberleşmede kullandıkları şifrelerini çözmeyi başaran ekipte yer alan Poznan Üniversitesi Matematik Bölümünden üç öğrenciyi onurlandırmak için dikilmiş.

Poznan Ulusal Müze: Müzede 16.yy dan bu yana Polonya resim sanatı, İtalyan, İspanyol, Hollanda, Alman resimleri, madeni para koleksiyonları sergilenmektedir. Müze pazartesi günleri kapalı ve giriş ücretli.

Ostrow Tumski (Katedral Adası): Şehrin en çok bilinen, en ikonik yapısıdır. Polonya’nın en eski yerleşimlerinden olan bölge, Polonya’nın ulusal mirası kabul edilmiştir. Polonya Devleti’nin Hıristiyanlığa geçtiği yerdir.  Adaya tramway ve otobüsle ulaşabileceğiniz gibi yürüyerek 15 dk. da ulaşabilirsiniz.

 

Stary Brovary: Eski bira fabrikasından restore edilmiş şehrin en büyük alışveriş merkezi. Vaktiniz olursa gezmenizi tavsiye ederim. Yürüyerek 15 dk gidebileceğiniz bu yerde birbirinden şık ve güzel restoran ve cafeleri bulabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyorum