Lizbon Gezilecek Yerler  | Lizbon  | Bavulumdaki Hikaye

Portekiz Yeme-İçme Rehberi

Ağustos 2, 2018

Çamlıhemşin Gezilecek Yerler

Eylül 22, 2018

Lizbon Gezilecek Yerler

Ağustos 27, 2018
portekiz yeme-icme rehberi
Çamlıhemşin gezilecek yerler
lizbon gezilecek yerler

Avrupa’nın en batısındaki kaşifler şehri Lizbon, İstanbul’a en çok benzetilen şehirlerden. Yedi tepe üzerine kurulmuş olması, iki yakayı birbirine bağlayan köprüye sahip oluşu gibi nedenlerden dolayı benzetiliyor. Tejo Nehri kıyısındaki bu şehir 13. yüzyıldan beri Portekiz’e başkentlik yapmaktadır. 1998 lizbon expo fuarı ile şehrin bir bölümü modern binalar gelmis olsa da şehrin tarihi kısımlarında Portekiz kültürü halen korunmaktadır. Lonely Planet tarafından dünyanın top 10 şehrinden biri olarak adlandırılsa da Lizbon’a gelen turist sayısının azlığı şaşırtıcıdır.  Lizbon her türlü tatili size sunabilecek nitelikte bir şehirdir. Kültür tatili, deniz tatili, gece hayatı, ne ararsanız hepsini Lizbon’da bulabilirsiniz. Hadi Lizbon gezilecek yerler listesine bakalım.

Lizbon Konaklama

Lizbon’da kaç gün kalınmalı derseniz, Lizbon’u gezmek için 3 güne ihtiyaç var. Porto ‘ya göre konaklama fiyatlarının daha yüksek olduğu bir şehir. Portekiz’in başkenti ve en çok turist alan şehri olması sebebiyle turistik noktalarda konaklamak için yüksek bütçe ayırmanız gerekebilir. Lizbon büyük bir şehir olunca Lizbon’da nerede kalınır diye düşünmeniz gerekecek. Baixa-Chiado, Alfama ve Bairro Alto hem sahile hem de turistik noktalara yakınlığı ile Lizbon’da kalınacak yerlerdir. Lizbon’da genellikle bu noktalarda uygun fiyatlı konaklama bulmak da zor. Biz airbnb üzerinden bir oda kiraladık. Odada olması gereken her şey vardı aynı zamanda kapalı bir balkonunun olması da odaya ekstra bir büyüklük kattı. Tek dezavantajı banyosunun odaya dahil olmaması idi. Yine uygun fiyatlı konaklama için hostellerde tercih edilebilir.

Porto’da konaklama fiyatları, seçenekleri ve gezilecek yerler için Porto’da gezilecek yerler yazımı okuyun.

Lizbon Ulaşım

Türkiye’den direkt Thy ve Air Portugal ülkenin başkentine ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine metro, otobüs, taksi seçenekleri ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Lizbon Havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ? derseniz alternatifiniz çok.

Havaalanından Şehir Merkezine Metro İle Ulaşım: Havaalanından Saldanha bölgesine kırmızı renkli metro hattı ile şehir merkezine en ucuz en hızlı (15 dakika) şekilde ulaşabilirsiniz.

Lisbon metro haritası

Havaalanı kırmızı hattın sonunda. Rossio, Baixa-Chiado, Martim Moniz turistik noktalara gidecekseniz havaalanından kalkan kırmızı hatla “Alameda”  durağına gelip, yeşil hatta aktarma yapacaksınız. Bileti, metronun girişindeki makinelerden alabilirsiniz.  Genelde herkes metroyu tercih ettiği için makinelerde uzun kuyruklar oluşuyor. Havaalanından aldığınız metro bileti bir saat geçerli olduğundan, yeşil hatta geçtiğinizde bilet almanıza gerek kalmayacak. Çok valiziniz varsa aktarma yapmak biraz zor olabilir. Metrolarda wifi bulunduğunu da hatırlatmak da fayda var.

Havaalanından Şehir Merkezine Otobüs İle Ulaşım: Eğer valiziniz varsa, aktarma ile uğraşmak istemiyorsanız sizin için en uygunu otobüs kullanmak. Havaalanından şehir merkezine Aerobus 1,2,; şehir otobüsleri, gece otobüsleri olmak üzere 3 farklı otobüs var. Aerobus otobüslerinin durakları, bilet fiyatları ve detaylı bilgi için buradan bakabilirsiniz. 705, 722, 744 and 783 no’lu otobüslerde havaalanından çalışan şehir otobüsleri. 208 no’lu 11.30- 5.00 arasında çalışan gece otobüsleri ile de şehir merkezine ulaşmak mümkün.

Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ya da Uber İle Ulaşım: Havaalanından ortalama 20-25 euroya şehir merkezine gidebilirsiniz. Taksimetre 2 euro ile açıyormuş . Ya da ne kadar ödeyeceğinizi önceden bilmek istiyorsanız “Uber” çağırabilirsiniz.

Lizbon şehir içi ulaşım: Lizbon’da Belem bölgesi hariç Lizbon gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan şehir içi ulaşımda her hangi bir araç kullanmanıza gerek yok. Fakat yürümeyi sevmeyenlerdenseniz şehir içinde sınırsız ulaşım ve bir çok müzeye ücretsiz giriş imkanı sağlayan 24, 48 ve 72 saatlik seçenekleriyle Lizbon Kart almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

lisbon portekiz

Lizbon’dan Porto ‘ya Nasıl Gidilir?

Lizbon’dan Porto’ya Ulaşım: Lizbon- Porto arası 310 km. Tahmini toplu taşıma ile 2-30-5 saat sürüyor.Lizbondan Portoya araç kiralayarak nasıl gidilir ?Araçla daha kısa sürecektir anacak araç kiralayarak, yol ücretleri pahalı olduğundan araç kiralamanızı tavsiye etmem. Biz yaptık o hatayı siz yapmayın. Lizbon-Porto arası yol ücreti 25 euro ödedik. Otobüs, tren biletleri de o civarlarda zaten. Bir de üstüne şehir içi  otopark parası da eklendiğini düşünün, araç kiralamak en büyük yanlış. Eğer araç kiralarsanız da yol ücretlerinin içinde olup olmadığını sorun.

Lizbondan Portoya trenle nasıl gidilir ? Trenle giderseniz, trenin hızına göre de fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Örneğin 2.5 saatte giden tren 30 euro ise, 3.5 saatte giden 20 euro. Bütçeniz ve zamanınıza göre tercih sizin. Tren bileti  ne buradan bakabilirsiniz. 2 farklı tren çeşidi var. Intercidades ve Alfa Pendular trenler. Alfa Pendular hızlı, konforlu, daha pahalı diğer trene göre.  Alfa Pendular 2.5 saatte giderken, İntercidades 3 saatten fazla sürebiliyor.Fakat rotaları ve kalkış yerleri aynı.

Lizbon’daki tüm trenler Oriente Tren İstasyonundan ve bazen de Santa Apolonia tren istasyonundan hareket ediyor. Oriente tren istasyonu Das Nações Parkının hemen yanında. Kırmızı metro hattı ile buraya ulaşabilirsiniz. Santa Apolonia tren istasyonu da tarihi Alfama bölgesine oldukça yakın konumda ve mavi metro hattının son durağında. Lizbon’dan kalkan tüm trenler Porto’daki varış istasyonu ise şehrin dış tarafındaki Campanha Tren İstasyonu. Bu istasyondan merkezi Sao Bento tren istasyonuna aktarma yapabilirsiniz.

Lizbondan Portoya otobüsle nasıl gidilir ? Otobüsle giderseniz, ülkenin ana şehirlerarası otobüs firması Rede Ekspressos. Lizbon-Porto arası günde 20 sefer mevcut. Rede Ekspressos’un Lizbon- Porto arası 2 farklı rotası mevcut. Route 50, Fatima üzerinden tek bir yerde durarak 3.30 saatte gidiyor. Route 11 ise, Fatima, Leiria, and Coimbra kasabalarında durarak toplamda 4.30 saatte gidiyor. Ortalama bilet fiyatları tek yön 20 euro. Biletleri online olarak 30 gün öncesinden Rede Ekspressos üzerinden satın alabilirsiniz. Biletler şöförde satılmıyor, ayrıca otobüse bindiğinizde biletinizi görmek istiyorlar.

Tüm Rede Ekspressos otobüsleri, Lizbon’daki “Sete Rois” otobüs istasyonundan kalkıyor. Bu istasyona nasıl gidilir derseniz, mavi metro hattına binip Jardim Zoológico metro istasyonunda ineceksiniz. Porto’ya otobüsle vardığınızda “Garagem Atlantico” otobüs garında sizi indirecek otobüs. Burası meşhur Sao Bento tren istasyonuna yürüyerek 500 metre mesafede.

lisbon gezisi

Lizbon Gezilecek Yerler

Belem Semti

Belem Kulesi: Lizbon’un Belem semtinde, Lizbon gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Portekizli kâşif Vasco da Gama anısına yapılmıştır. Aslında kulenin orijinal yerinin Tejo Nehri’nin ortasında olduğu, yüzlerce yıl içinde nehir havzasında meydana gelen değişim sonucunda şimdiki kıyıda yer aldığı söyleniyor. Kule 32 m yüksekliğinde ve içini gezmek, terasından manzarayı seyretmek mümkün. Sadece Belem Kulesi’ni gezmek isterseniz bilet ücreti 6€ (Lizbon kart ile ücretsiz), hemen yakındaki Jeronimos Manastırı’nı ve Arkeoloji Müzesi’ni de gezmek isterseniz kombine bilet ücreti 12€.

Belem Kulesi’ne nasıl gidilir?: Lizbon şehir merkezi- Belem arası 9 km.  Rossio’nun yanındaki meydan olan Praça da Figueira’dan kalkan Tramvay 15 (veya 15E)ile Mosteiro dos Jerónimos durağında inerek Belem Kulesi’ne ulaşırsınız. Bileti tramvaydan da satın alabilirsiniz.

Diğer bir seçenek de Cascais’e giden trene binmenizdir. Cais do Sodré istasyonundan, trenle sadece üç durak sonra inip Jeronimos Manastırına 10 dakikalık bir yürüme mesafesi ile ulaşabilirsiniz. Manastırdan da sadece 10 dk yürüyerek Belem’e varabilirsiniz.

Önemli bir ipucu: 24 saatlik sınırsız ulaşım imkanı sağlayan 6.15 euroya satılan ulaşım kartını aldığınızda Santa Justa Asansörü, Gloria Füniküleri, 28 numaralı nostaljik tramvay ve Belem tramvayına ücretsiz binebilirsiniz. Sadece Santa Justa Asansörüne biniş ücreti 2.90 euro. Dolayısıyla kendini fazlası ile amorti eden bir kart

Jerónimos Manastırı: Belem Kulesi’ne gittiğinizde göreceğiniz yerlerden birisi de burası. Kule ile birbirlerine yürüyerek 10 dakika mesafede.Unesco listesindeki Manastırın içerisinde, Vasco de Gama’nın mezarı bulunuyor. Manastırın inşasına 1501 yılında başlanmış ve finansmanı baharat ticaretinden alınan vergilerle sağlanmış. Manastırın girişinde genellikle uzun bir bilet kuyruğu oluyor. Giriş ücreti 6€, Lizbon kart ile ücretsiz. Manastırda çalışan rahiplerin gelir sağlamak amacıyla yaptıkları ünlü Belem tatlısı Nata’nın satıldığı dükkan Belem Pastanesi de hemen bu manastırın yanında. Belem tatlısı ve Lizbon’a dair tüm yeme içme detayları için Portekiz Yeme-İçme Rehberi yazımı okuyunuz.

Kaşifler Anıtı (Padrao dos Descobrimentos): Portekiz tarihinde, denizci kaşifler çok önemli bir yere sahip. Coğrafi keşifler yapan veya emeği geçen 30 önemli insanın anısına yapılmış yaklaşık 50 metre yüksekliğinde taş yapı. Anıtın hemen arkasında yere mermerlerin üstüne Vasco De Gama’nın yüzyıllarca önce yapığı dünya haritası işlenmiş. Kaşiflerin anısına yapılmış olan Belem Kulesi’nin yakınındaki etkiliyeci ve görkemli anıtı ziyaret edin.

santa justa lift

Baixa – Chiado Semti

Santa Justa Asansörü: Baixa bölgesinden Largo do Carmo’ya ve Carmo kilisesinin kalıntılarına giden dik bir tepeye çıkan yolcuları taşıyan 19. yüzyıldan kalma bir asansördür. Aslında tarihte Carmo Tepesi’ne çıkmakta zorlanan insanlar için hizmete sunulmuş fakat şimdilerde turistler için bir çekim noktası haline gelmiş. Şehrin en işlek yerindeki bu asansör ile Lizbon’u tepeden görebiliyorsunuz. Asansör kuyruğu her daim çok fazla. Sınırsız ulaşım kartı alamadınız, asansöre de para vermek istemiyorsanız o zaman asansörün arka sokaklarından yukarı çıktığınızda da Carmo Kilisesi’nin yan tarafından geçtiğinizde asansörün çıktığı yere ücretsiz ulaşıyorsunuz. Aslında asansörün çıktığı yerde de bir manzara yok, asıl manzara oradan 1.50 euro verip biraz merdiven çıktığınızda terasta karşınıza çıkıyor. 24 saatlik sınırsız ulaşım biletini de alsanız, 1.50 euro ücreti vermeniz gerekiyor.

Önemli bir ipucu: 24 saatlik sınırsız ulaşım imkanı sağlayan 6.15 euroya satılan ulaşım kartını aldığınızda Santa Justa Asansörü, Gloria Füniküleri, 28 numaralı nostaljik tramvay ve Belem tramvayına ücretsiz binebilirsiniz. Sadece Santa Justa Asansörüne biniş ücreti 5.15 euro. Dolayısıyla kendini fazlası ile amorti eden bir kart.

Rossio (Praça Dom Pedro IV) Meydanı: Lizbon’un ana merkezi meydanı ve şehrin gerçek kalbi. Portekizliler, büyük çeşmelerle ve Dom Pedro IV heykeli ile gurur duyarlar. Praça Dom Pedro, genellikle daha eski olan Rossio adıyla anılır. Meydanın yakınında Sintra’ya gitmek için kullanılan Rossio tren istasyonu bulunuyor. Aerobus adı verilen havaalanı servisi de dahil olmak üzere birçok otobüs servisi Rossio’dan geçmektedir. Yine meydanın bir tarafında Portekiz’in geleneksel  içkisini satan Ginjinha Bar bulunuyor. 

Rua Augusta Takı: Baixa-Chiado bölgesinin hemen alt tarafında, Ticaret Meydanı’na çok yakın konumda bir zafer takı. Lizbon’a girişin simgelerinden olan bu tak, her daim işlek olan Augusta caddesinin sonunda, 360 derecelik panoramik bir manzara sunuyor. Lizbon kart ile giriş ücretsiz.

Elevador da Bica: Lizbon’da 1900 lü yıllardan kalma tarihi tramvaylardan bir kaç tane var. Bica’da onlardan biri. Sınırsız ulaşım kartı ile binmek en mantıklısı yoksa  2 dakikalık bir yolculuk için biniş ücreti 3.90 euro, fazla pahalı.

lizbon

Alfama Semti

Lizbon gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz bir yer Alfama. Lizbon’un tarihi semti Alfama eskiden Lizbon surlarının dışında yer aldığından fakir insanların yaşadığı bir yer olarak anılıyordu. Şimdilerde ise tasarım mağazalarının, restoranların kafelerin yer aldığı Lizbon’un en fazla turist çeken bölgelerinden biri. Lizbon’da “Miradouro adı verilen seyir terasları oldukça yaygın. Alfama bölgesinde bu seyir teraslarından çok fazla var. Miradouro de Santa Luzia, Miradouro da Graça, kale manzarasıyla Miradouro Sophia de Mello Breyner Andresen, Miradouro da Nossa Senhora do Monte,Miradouro de Santa Catarina, Portas do Sol size Lizbon’un en güzel manzaralarını sunacak.  Aynı zamanda Alfama, Portekiz’e özgü bir müzik türü olan fado’nun da doğuş yeri. Alfama’da akşam yemeği eşliğinde fado dinlemelisiniz.

Se katedrali: Heybetli Se Katedrali, Lizbon’un ikonik yapılarından bir tanesidir. 12. yüzyıldan beri Se Katedral, Portekiz’in soylu ve seçkinlerinin vaftizlerine, evliliklerine tanıklık etmiştir. Geçmişte camiî olarak yapılmış bu kilisenin iki ana bölümü bulunmaktadır. Katedralin dini bölümleri, her gün saat 19: 00’dan sonra, akşam saat 19: 00’a kadar açıktır.  Ana katedrale giriş ücreti yoktur, ancak tüm ziyaretçiler uygun giyinmelidir. Manastırlar her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında açıktır ve 2,50 € giriş ücreti vardır.

christ the king - lisbon

Cais do Sodre

Pink Street: Rua Nova do Carvalho caddesinin 2013′ teki kentsel yenileme projesinin ardından yer zeminin pembeye boyanması ile  “Pink Street” olarak anılmaya başlamış. Geceleri Lizbon’un en popüler yerlerinden biri haline gelmiş. Cadde üzerinde yaşayanlar gürültüden ve partiden sonra geride kalan çöplerden şikayetçilermiş ancak bu sokak artık Lizbon’un gece hayatının merkezi olmuş. New York Times’a göre, Avrupa’daki 12 favori caddesi arasına bile girmiş. Gece hayatını seviyorsanız bir akşam bu pembe caddeye uğramalısınız.

Time Out Market (Mercado da Ribeira): Cais de Sodre istasyonunun hemen karşısında bir çok mutfağı içerisinde barındıran bir yemek üssü diyebiliriz. Bir çok mutfağın (Asya,Fransız, Akdeniz,Deniz ) ürünlerini bulabileceğiniz bu pazar yerinde özellikle deniz ürünleri yemenizi tavsiye ederim. Yerel restaurantların promosyon menüleri hem çok cazip bir fiyata sunuluyor hem de oldukça leziz. Öğle saatlerinde aşırı kalabalık fakat Ye ve çık tarzı bir mekan olduğu için insanlar uzun süre masaları işgal etmiyorlar.

Diğerleri

Sao Jorge Kalesi: Lizbon’un yukarılarında bulunan Sao Jorge Kalesi, 400 yıl boyunca Portekiz’in iktidar merkezi imiş. Kalenin iki ayrı bölümü vardır; Mağribi Kalesi (12. yüzyıl öncesi) ve Kraliyet Sarayı (13-14. yüzyıl). Kale askeri bir kışla haline getiriliyor ve 1755’de büyük bir depremle yok oluyor. Daha sonra restore ediliyor.  Sao Jorge, Lizbon’un en popüler turistik mekanı. Gün içinde uzun bilet kuyrukları ve turist kalabalığı olabilir. Daha keyifli bir ziyaret için günün erken saatlerinde veya geç gelirseniz hem kaleyi daha rahat gezebilir hem de kuyrukta çok zaman kaybetmezsiniz. Kaleye giriş ücreti 8.50 euro. 18 yaş altı iki yetişkin + 2 yetişkin ücreti 20 euro.

Christ the King: Köprünün diğer yakasında Alameda’da bulunan Cristo Rei Lizbon’un en ikonik anıtlarından biridir. 1959 yılındaki kutlamalarından bu yana, Cristo Rei önemli bir Portekiz hacı varış noktası olmuştur. Lizbon’daki Cristo Rei’nin Rio’daki İsa heykeli ile birçok benzerliği vardır ve Brezilya heykeli asıl ilham kaynağı olmuştur. 80 metre yüksekliğe sahiptir.

LX Factory: 1846’dan 2008 yılına kadar fabrika olarak hizmet veren bu yer, 2008 yılından beri hipster bir mekan. Günümüzde modadan,  kitapçılara, klasik mobilyalardan çağdaş tasarımlara, pizza, suşi ve burger gibi yemek seçeneklerinin yanı sıra daha yaratıcı mutfaklara kadar her şeyi barındıran bir kompleks. Lx factory içerisindeki ikonik kitapçı “Ler Devegar”, enfes manzarasıyla “Rio Maravilha”, harika çikolatalarıyla “Landeau”, konsept store olarak başlayıp şimdilerde kafe olarak hizmet veren “WISH SLOW COFFEE HOUSE” Lx Factory içerisinde uğramanız gereken mekanlar.

Tram 28: Lizbon’a geldiğinizde yapmanız gereken turistik aktivitelerden biri 28 no’lu tramvay ile şehri keşfetmektir. Lizbon’un ikonik tramvayı, Martim Moniz’i Campo Ourique ile birbirine bağlar ve Graca, Alfama, Baixa ve Estrela’nın popüler turistik bölgelerinden geçmektedir. 1930’lardan kalma bu tramvaylar başka şehirlerde müzede sergilenirken, Lizbon’da ulaşım ağının ayrılmaz bir parçasıdır. 28 no’lu tramvaya bindiğinizde Lizbon’da yapılabilecek en iyi şehir turunu yapmış olacaksınız. Trene erken ya da geç saatlerde binerseniz çok fazla kalabalık olmayacaktır. Martim Moniz veya Campo Ourique duraklarından binerseniz oturmak için bir şansınız var. Çok kalabalık olduğundan yan kesicilere dikkat edin. Çok turistik noktalardan geçtiğinden trenin son durağına kadar gidin. Tren tek yön ücreti 2.90 euro. Metro istasyonlarından 6.15 euro vererek günlük sınırsız ulaşım kart alırsanız bu trene gidiş dönüş bindiğinizde zaten amorti etmiş olursunuz. Sabah 7ile akşam 22 arası hizmet vermektedir.

E28 numaralı tramvay rotası: Martim Moniz – Graca – Portas de Sol – Se Katedrali – Rua Conceição (Güney Baixa) – Chiado – Sao Bento – Estrela – Campo Ourique.

Not: 24 saatlik sınırsız ulaşım bileti ile 28 no’lu ikonik tramvaya, Santa Justa Asansörüne, Gloria tramvayına ücretsiz binebilirsiniz. 

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum