Porto Gezilecek Yerler | Porto | Bavulumdaki Hikaye

Halfeti Gezilecek Yerler

Haziran 29, 2018

Portekiz Yeme-İçme Rehberi

Ağustos 2, 2018

Porto Gezilecek Yerler

Temmuz 30, 2018
Halfeti Gezilecek yerler
portekiz yeme-icme rehberi
Porto gezilecek yerler

Portekiz’in kuzeybatısında ve ülkenin 2. büyük şehri olan Porto, uzun zamandır gömeyi istediğim Portekiz şehri idi. Thy kampanyasından aylar öncesinden aldığımız biletle 9 günlük seyahatimizin ilk durağı Porto oldu. Yüzleri çini ile kaplanmış derme çatma evler, yokuşlu sokaklar, minnacık balkonlardan sarkan çamaşırları ile kendine has güzelliği olan bir Avrupa şehri. 2017 de Avrupa’nın en iyi destinasyonu seçilmiş. Şehir, İspanyol ve Portekiz mimarisinin karışımı ile harmanlanmış. Porto, Portekizce’de “liman” anlamına geliyor. Duoro Nehri şehri ikiye bölmesinden dolayı her iki yakayı birbirine bağlayan 5 tane köprü var. Avrupa’da ama Avrupa’daki bir çok şehirden farklı bi güzelliği olan Porto gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Porto genel itibariyle Portekiz yeme içme anlamında deniz ürünleri seviyorsanız sizi fazlasıyla mutlu edecek bir şehir. Taze deniz ürünlerini, uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir şehir Porto. Porto’da ne yenilir?, Hangi mekanlara gidilir? Portekiz mutfağında neler olduğunu merak ediyorsanız Portekiz Yeme-İçme Rehberi ne bir göz atın.

Andante Kart ve Tek Kullanımlık Bilet

Andante Kart, Porto’daki tüm ulaşım araçlarına sınırsız binebileceğiniz bir kart. 1 ve 3 günlük seçenekleriyle şehirde kalış sürenize göre alabilirsiniz.1 günlük kart 7 euro, 3 günlük kart ise 15 euro. Bu kartla farklı bölgelere de sınırsız geçiş hakkı söz konusu. Porto bölgelere (z1, z2, z3, z4 ) ayrıldığından gideceğiniz bölgeye göre tek kullanımlık biletler de alabilirsiniz. Fakat tek kullanımlık biletlerde sadece aynı bölge içerinde o kartı kullanabilirsiniz, aynı bölge içerisinde dolaşacaksanız içine isterseniz ekstra yükleme yapabiliyorsunuz.

Porto Kart

Şehirde 11 müzeye ücretsiz giriş, 8 tane müzeye %50 indirim, bir çok restoran ve kafede de indirim sağlayan bir şehir kartı.1,2,3,4 günlük seçenekleri olan bu kartın ayrıca günlük sınırsız ulaşım imkanı da sağlıyor. Porto kart ile ilgili tüm detaylara buradan bakabilirsiniz.

Portekiz Porto

Porto Ulaşım

Porto Portekiz’in en güzel şehirlerinden biri. Türkiye’den sadece Thy ya da Portekiz Havayolları (Air Portugal) ile 4.30-5 saatte ulaşım sağlayabilirsiniz.

Porto Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım: Porto Havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir derseniz alternatifiniz çok. Otobüs, metro, taksi, otel transferi seçenekleri ile kolayca şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Porto Havaalanından şehir merkezine metro ile ulaşım, havaalanından kalkan mor renkli E hattı ile şehir merkezine (Trindade durağı) varabilirsiniz. Tek kullanımlık bilet 2 euro fakat 0.60 euro kart ücreti ödüyorsunuz. Tek kullanımlık biletin geçerlilik süesi 1.15 dk. Havaalanına gitmek için z4 kapsayacak şekilde olmalı.  Porto Havaalanından şehir merkezine otobüs ile ulaşım sağlamak isterseniz, 601,602,604 ve gece otobüsü 3M ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 601,602 no’lu otobüslerin son durağında inip bir kaç dakikalık yürüyerek şehir merkezine varabilirsiniz. 604 no’lu otobüs diğerlerinden farklı bir rota izlediğinden, merkez biraz uzakta kalıyor bu yüzden mümkünse diğerlerine binmeye çalışın. Gece 00.30-5.30 arası çalışan 3M otobüsü geceleri 1 saat aralıkla hizmet veriyor. Yine Trindade durağında inip şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüs biletini makinelerden alabileceğiniz gibi otobüs şöföründen de satın alabilirsiniz.

Porto Havaalanı şehir merkezi arası 11 km, bu yüzden kalabalıksanız taksi de sizin için bir alternatif olabilir. Ortalama 25-35 euro arası bir fiyat oluyormuş. Tabi binmeden pazarlık yapmak daha iyi olabilir. Bunun dışında Porto da kaldığınız otellerde havaalanından karşılama hizmeti veriyor. Otelinizle yazışıp transfer hizmeti hakkında bilgi alabilirsiniz. Tabi ki metro ya da otobüs kadar ekonomik olmayacaktır.

Porto şehiriçi ulaşımda tramvay, otobüs ağı oldukça yaygın olsa da biz küçük çocukla bile hiç bir vasıtaya ihtiyaç duymadan dolaştık. Dolayısıyla günlük ya da 3 günlük sınırsız ulaşım kartı almak mantıksız. Porto gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan yürüyerek keşfedilecek kadar küçük bir şehir. Ayrıca şehir de otopark ücretleri günlük 15 eurodan başladığından araç kiralamayın. Araç kiralayanlar için de ek bilgi: Hafta sonu şehrin her yerinde otoparklar ücretsiz.

Porto ribeira

Porto’dan Lizbon’a Ulaşım

Porto’dan Lizbon’a Ulaşım: Porto – Lizbon arası 310 km. Tahmini toplu taşıma ile 2-30-5 saat sürüyor. Porto’dan Lizbon’a araç kiralayarak nasıl gidilir ? Araç kiralayarak, yol daha kısa sürecektir. Ancak yol ücretleri pahalı olduğundan araç kiralamanızı tavsiye etmem. Porto-Lizbon arası otoban yol ücreti 25 euro. Otobüs, tren biletleri de o civarlarda zaten. Bir de üstüne şehir içi  otopark parası da eklendiğini düşünün, araç kiralamak bütçenizi epey yorabilir. Eğer araç kiralarsanız da yol ücretlerinin içinde olup olmadığını sorun.

Porto’dan Lizbon’a trenle nasıl gidilir ? Trenle giderseniz, trenin hızına göre de fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Örneğin 2.5 saatte giden tren 30 euro ise, 3.5 saatte giden 20 euro. Bütçeniz ve zamanınıza göre tercih sizin. Tren bileti  ne buradan bakabilirsiniz. 2 farklı tren çeşidi var. Intercidades ve Alfa Pendular trenler. Alfa Pendular hızlı, konforlu, daha pahalı diğer trene göre.  Alfa Pendular 2.5 saatte giderken, İntercidades 3 saatten fazla sürebiliyor.Fakat rotaları ve kalkış yerleri aynı.

Porto’dan Lizbon’a tren, şehrin dış tarafındaki Campanha Tren İstasyonundan kalkıyor. Bu istasyona gitmek istiyorsanız Sao Bento tren istasyonundan binebilirsiniz. Porto’dan kalkan tüm trenler Lizbon’da Oriente Tren İstasyonuna ve bazen de Santa Apolonia tren istasyonuna hareket ediyor. Santa Apolonia tren istasyonu tarihi Alfama bölgesine oldukça yakın konumda ve mavi metro hattının son durağında.

Porto’dan Lizbon’a otobüsle nasıl gidilir ? Otobüsle giderseniz, ülkenin ana şehirlerarası otobüs firması Rede Ekspressos. Porto-Lizbon arası günde 20 sefer mevcut. Rede Ekspressos’un Porto-Lizbon arası 2 farklı rotası mevcut. Route 50, Fatima üzerinden tek bir yerde durarak 3.30 saatte gidiyor. Route 11 ise, Fatima, Leiria, and Coimbra kasabalarında durarak toplamda 4.30 saatte gidiyor. Ortalama bilet fiyatları tek yön 20 euro. Biletleri online olarak 30 gün öncesinden Rede Ekspressos üzerinden satın alabilirsiniz. Biletler şöförde satılmıyor, ayrıca otobüse bindiğinizde biletinizi görmek istiyorlar.

Tüm Rede Ekspressos otobüsleri, Porto’daki Sao Bento tren istasyonuna yürüyerek 500 metre mesafede olan “Garagem Atlantico” otobüs garından kalkıyor. Lizbon’daki varış noktası ise “Sete Rois” otobüs istasyonu.

Lizbon’da gezilecek yerler ve daha fazlası için Lizbon gezilecek yerler yazıma bakabilirsiniz.

Porto Konaklama

Porto konaklama açısından geniş yelpaze sunan bir şehir. Porto’da nerede kalmalıyım derseniz şehrin tarihi ve merkezi bölgesi Riberia Semti konaklamak için en güzel yer. Tabi şehin tarihi ve merkezi bölgesi deyince gözünüz korkmasın çünkü Porto, diğer Avrupa ve Lizbon şehrine göre daha uygun fiyatlı konaklama bulabileceğiniz bir şehir. Hem de şehrin kalbinde. Biz Bolsa Sarayının olduğu bir sokakta Lowcost Apartment ta 40 metrekarelik bir daire kaldık ve oldukça memnun kaldık. Daha ekonomik seçenekler arasanız tarihi Riberia bölgesinden uzaklaşmanız gerekir. Zaten daha önce de söylediğimiz gibi küçük bir şehir ve Porto gezilecek yerler birbirine yakın.

Porto Portekiz

Porto Gezilecek Yerler

Porto küçük bir şehir olmasına rağmen, Porto gezilecek yerler oldukça fazla. Lizbon’da yürüyerek şehri keşfetmek zor olabilir falat Porto’da iki günlük programlı bir planlama ile yürüyerek şehrin bir çok noktası gezebilirsiniz.

Ribeira Meydanı: Unesco listesindeki bu meydan Porto gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alanlardan bir tanesi. Porto’nun en eski yerleşim bölgesi Ribeira, Dom Luis Köprüsü manzaralı kafeleri, restoranları, sokak sanatçıları ile günün her saati kalabalık (özellikle akşamüstü). Duoro Nehri’nde tekne turu yapacaksanız yine buradan kalkan teknelerle yapabilirsiniz.

Palacio da Bolsa (Bolsa Sarayı): Porto’da kaldığımız daire ile hemen aynı sokaktaki saray, Porto’da görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Özellikle “Arap Odası” olarak adlandırılan yer oldukça etkileyici. 19.yüzyılda şehre gelen yabancı yatırımcıları etkilemek amacıyla Porto Ticaret Odası tarafından ticaret ve iş amacıyla yapılmış bir saray. Akşamları farklı etkinliklere ev sahipliği yaptığından sabah saatleri gezmekte fayda var. Giriş ücreti 9 euro.

Porto’nun ikonik yapısı Dom Luis Köprüsü.

Dom Luis Köprüsü: Porto’da görülecek yerler arasında liste başı olan, üstü de altı da yaya trafiğine açık, alt taraftan araçlar, üst taraftan tramvayın geçtiği, Tarihi Ribeira bölgesi ile şarap mahzenleriyle ünlü Gaia’ya birbirine bağlayan köprü Dom Luis Köprüsü, şehrin sembolü. Paris’in ünlü Eyfel Kulesi’nin mimarı Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış, Eyfel Kulesi’nden önce yapılmış.

 Avenida dos Aliados (Aliados Meydanı): Bir çok tarihi bina ile çevrelenmiş şehrin en ünlü meydanı. Bir çok organizasyona ev sahipliği yapan bir meydan burası. Bu meydana geldiğinizde Mc Donalds’ın olduğu binaya dikkat edin. Mimari açıdan en güzel Mc Donalds binası olabilir.

Se do Porto (Porto ya da Se Katedrali): Şehri korumak amacıyla şehrin yüksek bir noktasına kurulmuş, neredeyse 1000 yıllık bir gotik yapı. Avlu duvarlarındaki seramikler görülmeye değer. Katedrale giriş ücretsiz fakat belli bir bölümü ücretli. Biz gimedik paralı bölüme o yüzden girmeye değer mi bilemiyorum.

Sao Francisco Kilisesi (Igreja de Sao Francisco): Porto’da çok sayıda kilise var ve hepsini görmekten bir süre sonra sıkılabilirsiniz. Çok fazla kilise gezmekten hoşlanmıyorsanız bile bu kiliseyi görmenizi tavsiye ederim. Çünkü kilisede sömürge zamanında Brezilya’dan getirilen Brezilya altını ile kaplanmış pek çok heykel ve figür mevcut. Kilisenin içi tamamen ahşap işleme ve altın kaplama. Giriş ücreti 5 euro.

gaia - porto

Bizim İstiklal gibi…

Santa Catarina Caddesi: Porto’nun araç trafiğine kapalı, alışveriş caddesi. Her türlü bütçeye uygun markaların, restoran, kafelerin yer aldığı şehrin en işlek caddelerinden biri. Bu caddeyi görmeye gelmişken hemen yakınındaki kapalı, aynı zamanda bir şeyler yiyip içebileceğiniz, hediyelik eşya alabileceğiniz tarihi binadaki “Mercado do Balhao” denen pazarı görebilirsiniz. Yine pazar yerinin hemen yanında, duvarları muhteşem mavi seramiklerle kaplanmış, hayran kaldığımız Capela das Almas kilisesini görmeden dönmeyin. Kilisenin karşı sokağındaki yayaya kapalı olan Santa Catarina Caddesine girip, caddenin sonuna geldiğinizde sol tarafınızda Porto’nun en eski kafesi Majestic Cafe’yi göreceksiniz. Zaten kapısındaki kuyruktan kafeye geldiğinizi anlarsınız. J.K.Rowling, Porto’da yaşarken Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabını yazarken zamanının çoğunu bu tarihi kafede geçirmiş. İçeri girmek için biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Şehrin diğer kafelerine göre daha pahalı olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Sao Bento Tren İstasyonu: Gördüğüm en güzel tren istasyonlarından bir tanesi. Tabi ki bunda duvarlarının seramiklerle kaplı olmasının da etkisi çok büyük. 16 yıl yapımı süren istasyonun, duvarındaki resimlerde Portekiz tarihi anlatılıyormuş. Bölgesel ve şehirlerarası trenlerin kalktığı bu istasyonu görmeden dönmeyin. İstasyon her daim kalabalık olduğundan fotoğraf çekmek de oldukça zor oluyor. Tren istasyonu aynı zamanda Aliados Meydanı, Clerigos Kulesi, Carmo kilisesi ve meşhur kitapçı Livraria Lello’ya yakın olduğundan gelmişken söylediğim yerleri de görün.

Clerigos Kulesi ve Kilisesi: Tren istasyonundan çıkıp sağa doğru ilerleyip, yokuşu tırmandığınızda hemen yokuşun sol tarafındaki kilise ve kule Clerigos. Yaklaşık 300 yıllık kuleye çıkmak için 240 basamak tırmanmalısınız. Kuleye çıkmak zor çünkü merdivenler gittikçe daralıyor. 76 metre yüksekliği ve 360 derece panoramik bir manzara sunuyor. 5 euro verip çıktığımız bu kulenin manzarası bizi çok fazla etkilemedi açıkcası. Çıkmaya değer olduğunu düşünmüyorum. Tercih sizin.

Clerigos Kulesinin hemen karşı sokağındaki meşhur kitapçı Lello…

Livraria Lello: 1869 yılında yapılmış kitapçı, Lonely Planet’a göre Dünya’nın en güzel 3 kütüphanesinden biri olarak kabul ediliyor. J.K.ROWLİNG’İN Porto’da yaşadığı dönemlerde H.Potter’ı gelip burada yazıyormuş. Girişi için kitapçının bir kaç dükkan hemen yanındaki yerden 5 euroya biletinizi alıp çantanızı emanete bırakıyorsunuz. Sonra da kitapçıya girmek için sıra bekliyorsunuz. Bileti isterseniz internetten de alabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinden itibaren kapanana kadar kapısındaki kuyruk hiç bitmiyor. Biz 2 saat aralıklarla sürekli uğradık ve kuyruk çok fazlaydı. Ertesi akşam, kapanmasına yarım saat kala şehirden ayrılmadan giriş yaptık fakat insan kalabalığından gezerken keyif alamadık, tıklım tıklım içerisi. Ahşap merdiven, tavan oymaları, ortam inanılmaz güzel. Kendinizi içeride farklı bir zamanda gibi hissediyorsunuz ama kalabalıktan o havayı solumak mümkün değil. Turist kalabalığının olmadığı dönemlerde gelinirse keyif alınabilir.Ayrıca girişte ödediğiniz 5 euro ücreti içeriden bir şey aldığınızda fiyattan düşüyorlar.

Porto

Porto’dan ilginç bir detay.

Porto’da üniversite öğrencileri siyah forma giyiyorlar. Sokakta Harry Potter’dan fırlamışcasına pelerinle dolaşan çocuklar görürseniz şaşırmayın. Bazı üniversite öğrencileri “traje academia” adını verdikleri siyah pelerin giyiyorlar. Tabi bu pelerini giymek için belli akademik şartları taşımak gerekiyormuş. Mezuniyette ise kafalarında sihirbaz şapkası gibi renkli bir şapka, baston ile sokaklarda dolaşıyorlar. Şapka ve baston renklerinden hangi bölümden mezun olduğu anlaşılabiliyormuş. Yazar Rowling’de bu öğrencilerin kıyafetlerinden esinlenerek Hogwarts öğrencilerini yaratmış.

Casa da Musica: Şehrin modern bölgesi Boavista’daki bu konser salonu, Porto gezilecek yerler rehberindeki lokasyon olarak en uzak olanı. Tarihi bölgenin dışında bir yerde. Müzikseverler için görülmesi gereken, hele de konser varsa kaçırılmaması gereken bir yer diyebilirim. İçerisinde özel turlar da mevcut.

Museu Nacional de Soares dos Reis(Ulusal Müze): Biz gitmedik fakat Portekiz tarihi ile ilgilenenler, merak edenler için ulusal bir müzenin de olduğunu belirtmek isterim. Giriş ücreti 5 euro.

Gaia: Duoro Nehri’nin karşı kıyısı Gaia. Şarap mahzenleri ile ünlü olan bölgeye Dom Luis Köprüsünden ister yaya, ister araçla geçebilirsiniz. Gaia’da yapılacak çok fazla şey var. Unesco listesindeki manastır Serra do Pilar’a çıkıp, Porto’nun en güzel manzara fotoğraflarını çekebilirsiniz. Porto, dünyaca ünlü şarapları ile meşhur. Dolayısıyla şaraphaneleri gezip, şarap turlarından birine katılabilirsiniz ki (ortalama 2-3 saat sürüyor). Tur ücretleri ortalama 10-15 euro. Nehir kenarında yürüyüş yapabilir, tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca teleferiğe de binebilirsiniz. Biz 5 dakikalık teleferik yolculuğunu pahalı bulduğumuzdan teleferiğe binmek istemedik(10 euro)

Foz: Porto’nun 5 km uzağında Duoro Nehri’nin Atlantik Okyanusu ile birleştiği bir noktada yer alıyor Foz kasabası. Foz’a otobüsü ile gidebileceğiniz gibi tramvayla da gidebilirsiniz. Porto’da yapılacak şeylerden biri de 1, 18, 22 no’lu nostaljik tramvaylarla şehri turlamak. 1 no’lu tramvay ile hem Foz’a gidip hem de nostaljik tramvaya da binmiş olursunuz.  1 no’lu tramvaydan indikten sonra 15-20 dakika yürümeniz gerekecek ama şirin bir yerleşim yerinden geçerek ya da sahil boyu yürüyerek Foz’a ulaşacaksınız. Dönüşte Foz merkezinden 500 no’lu otobüsleşehir merkezine dönebilirsiniz. Foz’a giderken de otobüsle gideyim derseniz Avenida Meydanın ordaki Sao Bento durağından 500 no’lu otobüs kalkıyor.

Porto gezisi

 

 

 

 

 

 

 

 

1 comment

Yorumlarınızı Bekliyorum