Skofja Loka,Postojna Magarası ve Niceleri...

Slovenya Günlükleri 3.Gün: Piran Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 1.Gün: Bled Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 2.Gün: Skofja Loka,Postojna Mağarası ve Niceleri…

Nisan 30, 2018
Piran gezilecek yerler
Bohinj gezilecek yerler
skofja loka gezilecek yerler

Yeşile doyduğumuz ilk günün ardından rotamız otelimize çok yakın konumda olan Skofja Loka. Ortaçağda Loka bölgesi iki nehrin birleşim noktasında yayılmaya başlamıştır. Bu da kasabaya adını vermiştir. “Loka” nehir etrafındaki çamlık alan anlamına geliyor. Şehir 14.yy başında inşa edilmiş, surlar tarafından korunmuştur. Kasaba surları boyunca 5 kapı varmış, onların hepsi gözetleme kulesi tarafından korunuyormuş. Kasabanın duvarlarının çoğu hala iyi korunmuş durumda. Saldırı, yangın, deprem gibi bir çok felaket olmuş kasabada. En büyük deprem 1511 yılında oldu ve kasaba çok kötü hasar gördü. Daha sonra Papaz Filip tarafından yeniden inşa edilmiş. O zamandan beri, Skofja Loka’nın çehresi pek değişmedi. Bu nedenle Slovenya’da en çok korunmuş Ortaçağ kasabası olarak tanıtıldı. Eski şehir merkezi, üst kasaba meydanı olarak bilinen “Plac” ve alt kasaba meydanı olarak bilinen “Lontrg” adındaki meydanlardan oluşmaktadır. Her iki meydanda Skofja Kalesi’nin altında bulunmaktadır.

Not:  Turist Bilgilendirme Ofisi kasabanın girişinde, araba ile giderken sağda. Oradan bir harita edinin. Otoparklar eski şehrin dış kısmında bulunuyor. Merkez otobüs istasyonunun hemen karşısında gündüz paralı, akşamları ücretsiz bir otopark bulunmaktadır. 

Ayrıntılı bir Skofja Loka,Postojna Mağarası ve Niceleri… yazım için buyrun.

Skofja Loka Gezilecek Yerler

*Capuchin Kilisesi: Capuchin Köprüsü’nün hemen yanında kütüphanesi ve manastırı ile Capuchin Kilisesi bulunmaktadır. 1709’da inşa edilmiş Barok dönemi özellikleri taşıyan bir kilisedir. Kilisenin fazla sanatsal bir yönü yoktur fakat 1721 den kalma Keşiş Ramuald’ın  elyazısı kütüphanede yer aldığından önemlidir. Keşiş Ramuald’ın  el yazması “Skofja Loka’nın Tutkusu” diye bilinir ve Sloven dilinde yazılmış ve korunan en eski tiyatro metnidir. 1999 da Skofja Loka sokaklarında “Tutku Töreni” olarak gösterilmiş ve her 6 yılda bir tekrarlanmış. 1999 daki gösteride 600 den fazla oyuncu tarafından oynanmıştır.

*Capuchin Köprüsü: Beni Skofja Loka’ya getiren manzara desem yanlış olmaz. Bled’e ve Ljubljana’ya yakın olduğunu öğrenince rotamıza burayı da ekledik. Böylece Skofja Loka’yı da gezmiş olduk. 16.yüzyılda papaz Leopold tarafından inşa edilmiştir. 600 yıllık tarihi ile köprü Avrupa’daki en eski yapılardan biridir.

*Homan Evi: 3 binadan oluşan bir malikanedir. 1511 deki depremden sonra gotik tarzda inşa edilmiştir. Tamir sırasında bir Ortaçağ askeri ve st. Christopher freskosu bulunmuştur. Ünlü ressam Ivan Groher’in meşhur eseri “Loka in the snow” bu evin balkonlarının birinde yapılmıştır. Bu evin altında çok güzel bir kafe var. Orada mola vermenizi tavsiye ederim. Zaten kalabalık olduğundan sizde orada oturmak isteyeceksiniz.

“Skofja Loka küçük ama gezilecek çok sayıda yer var.”

*Spital Kilisesi: 1547’de Papaz Nikolaj tarafından oluşturulan bu ev kasabadaki en fakir insanların yaşaması için kullanılmıştır. Bütün alt kasabayı yıkan büyük yangında harap olmuştur. Yangını temsil eden tablo Skofja Loka müzesinde sergilenmektedir. 1720 de yenilenmiştir. Binanın bir bölümü olan kilise 1710 da inşa edilmiştir.

*Zigon Ev: 16. yüzyıldan kalma bir ticaret evidir. Katlar halinde yükselen balkonu şehir meydanının büyük bir bölümünü oluşturmakta ve bugün belediye bu evde bulunmaktadır.

*Skofja Loka Kalesi ve Müzesi: İlk kale bölgeyi aldıktan hemen sonra Freising Psikopusu tarafından inşa edilmiştir. 1511 depreminde  neredeyse tamamen yıkılmış ama Filip tarafından yeniden inşa edilmiştir. Bugün Skofja Loka müzesinin zengin eserlerine ev sahipliği yapar.

*Müzeye giriş ücreti yetişkin 5 euro, öğrenci 3euro.

*Tüm müzeler gibi pazartesi kapalı, diğer günler 10.00-17.00, daha ayrıntılı bilgi için buradan bakabilirsiniz.

Skofja Loka’yı dolaşmanız yarım gününüzü bile almayacaktır. Skofja Loka’da kalmasanız bile;

  • Devasa ve lezzetli pizzaları aynı zamanda Capuchin köprüsü manzarasıyla “Jesharna”,
  • Yerel lezzetler peşindeyseniz “Gostilna Kasca”,
  • Tarihi Homan evi ve kasabanın meydanına bakan bahçesiyle bir şeyler içmek için “Homan”.

Radovljica

Skofja Loka’da geçirdiğimiz 3 saatten sonra rotamızı Bled’e 5 km mesafede olan Radovljica’yaçeviriyoruz. Bu bir sır değil…. Küçük kasabaları ailecek seviyoruz. Radovljica, Skofja Loka’ya göre oldukça küçük bir kasaba yani eski şehir kısmını dolaşmanız, birşeyler içmeniz 1 saat almaz o derece küçük ama oldukça sevimli bir Ortaçağ mirası. Radovljica, Gorenjska bölgesinin tamamında en yüksek güneşli gün sayısına sahiptir.  Bled’e gideceğiniz gün 1 saatinizi bu kasabaya ayırmanız yeterli hem çok küçük kasaba hem de Bled’e bir kaç dakikalık mesafede. 

Bled Gölü ve diğerleri hakkında bilgi almak isterseniz Bled Gölü ve diğerleri yazımı okuyabilirsiniz.

Radovljica, 1333 yılına kadar bir “pazar”  yani ticaretin yapıldığı bir kasaba olarak anıldı ve 15 yüzyılda şimdiki kasaba konumuna geçti. Radovljica, yaklaşık 20.000 kişiden oluşur, ancak ziyaretçilerin ilgisini çeken eski şehir merkezidir. Ayrıca, Radovljica’nın benzersiz bir özelliği, Slovenya’nın tümünde hâlâ varolan tek haneyi içeriyor olmasıdır. 

Radovljica’nın, eski şehir kısmını dolaştığınızda sizde göreceksiniz ki işlek olan sadece bir sokağı var. Eski şehir girişinde hemen sağda Turist Bilgilendirme Ofisinden bir harita edinirseniz,işiniz çok kolaylaşacaktır. Çünkü haritada da o caddedeki dikkat etmeniz gereken binalar işaretlendirilmiş. Salı günleri ziyaret edersiniz saat 10’da ücretsiz tur düzenliyorlar. Şehri çevreleyen duvarlardan baktığınızda Radovljica’nın ne kadar yeşille çevrili olduğunu görmüş olacaksınız.

Postojna Mağarası

Slovenya’da 10 binin üzerinde bulunan mağaradan en popüler olanı Postojna Mağarası. Zamanında hepsini yer altından birleştirmek gibi çılgın bir projeyi bile gerçekleştirmeyi düşünmüşler. Ansiklopedik bilgi vermek gerekirse Londra’da henüz elektrik yokken, bu mağarada elektrik varmış. Ljubljana’dan 50km mesafede olan bu mağara Unesco Dünya Mirası Listesinde. Avrupa’nın en uzun karst mağarası. Mağaranın uzunluğu 24 km. Fakat turistlerin dolaşabildiği alan sadece 5km. Mağara içinde 3.5 km tren ile 1.5 km yürüyerek dolaşıyorsunuz. Mağaraya girdiğinizde  önce trene biniyorsunuz ardından geri kalan kısmı yürüyerek rehber eşliğinde geziyorsunuz.Tur ortalama 2 saat sürüyor.  Mağara içi tüm yıl boyu 8-10 bir sıcaklığa sahip olduğundan yazın gitseniz dahi mutlaka üzerinize birşey almalısınız.

Özellikle yazın gidiyorsanız biletinizi internetten almanızı tavsiye ederim. Biletinizi internetten almak isterseniz buradan bakabilirsiniz. Sadece Postojna Mağara turu 23.90 euro. Eğer Predjama Kalesi’ni de gezmek isterseniz her ikisini kapsayan bilet ücreti 31.90euro.

Postojna Mağarası gerçekten yaşanması gereken bir deneyim. İçeride trenle yapılan galeri türü sunum sonrasında birbirinden etkileyici oluşumları görüyorsunuz. Mağaraya özgü gözleri olmayan beyaz yaratıkları da görmüş oluyorsunuz.

Predjama Kalesi-Şatosu

Postojna Mağarası- Predjama Şatosu arası mesafe 9 km. Şatoya dair enterasan hikayelerin anlatıldığı bu yapının tarihi 12.yy dayanıyor. İlk gördüğünüzde sizde Sümela Manastırına benzeteceksinizdir. Ziyaretçiler kale geçmişi ve eski sahipleri hakkında bilgi edinebilirler. Kalenin diğer kısımlarında ekipman, orijinal eşyaların yanı sıra kopyalar ve modeller de içerir. En zengin ekipmana sahip olan şövalye odası; Geç Gotik dönemde kale hayatı yemek salonunda ziyaretçilere sunulmaktadır. Üçüncü kattaki Rönesans salonu, son kale sahibinin, Windischgrätz Prens’in av koleksiyonlarının sergilendiği yerdir. Mayıs’dan Eylül’e kadar, Predjama Kalesi altında pitoresk Mağarayı ziyaret etmek de mümkündür. Konumu ve sıcaklığı nedeniyle yarasalara ev sahipliği yapar. Yarasaların kış uykusuzluğu döneminde mağaranın içine girmek mümkün değildir.

Kalenin biletini mağaradan bağımsız olarak almak isterseniz bilet ücreti 11.90 euro.

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum