Piran Gezilecek Yerler

Slovenya Günlükleri 4.Gün: Ljubljana Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 2.Gün: Skofja Loka,Postojna Mağarası ve Niceleri…

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 3.Gün: Piran Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
Ljubljana gezilecek yerler
skofja loka gezilecek yerler
Piran gezilecek yerler

Sloven topraklarında İtalya havası almaya ne dersiniz?Adriyatik kıyılarındaki Piran Tam bir İtalyan! Küçük İtalya burası. Herkes İtalyanca konuşuyor. Yanıbaşımız İtalya. Eskiden İtalya toprağı olsa gerek burası. Renkli İtalyan tipi panjurları, mimarisi, çamaşır asılı dar sokakları, küçük tekneler, çoşkulu İtalyanca konuşmalarıyla kendimizi İtalya’daymışız gibi hissettik. Bölgede Slovence’nin yanında İtalyanca’da resmi dil kabul edilmiş. Kasabayı dolaşırken Slovence’den daha çok İtalyanca konuşulduğunu göreceksiniz. Denizin yakınlığı ve mimaride yansıtılan zengin geçmişi büyülü sahneler çiziyor. Piran’da, sanki kartpostala girmiş gibi hissedeceksiniz. Kent çok küçük ve tarihsel olarak bozulmamış, buda burayı daha ilginç kılıyor. Eski şehir  içindeki dar sokaklar sizi büyülüyor olacak. Ana meydanda, Meydandan sadece bir adım uzaklıkta bir evde dünyaya gelen besteci ve virtüoz sanatçısı, tanınmış Giuseppe Tartini’nin Piran’daki en ünlü adamın heykeli sizi karşılıyor olacak. Ayrıntılı Piran Gezilecek Yerler için buyrun.

Not: Predjama Kalesi ve Postojna Mağarası’ndan Piran’a olan uzaklık yaklaşık 1 saat. Haliyle Ljubljana’ya geri dönmek yerine rotanızı 1 saat uzaklıktaki bu İtalyan’a çevirmelisiniz.

Diğer Slovenya yazılarım;

Slovenya Günlükleri 1.Gün: Bled ve Triglav Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 2.Gün: Skofja Loka, Postojna Mağarası ve Niceleri…,

Slovenya Günlükleri 4.Gün: Ljubljana Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 5.Gün: Solcava Panoramik Yol ve Logarska Dolina Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 6.Gün: Maribor ve Çevresi Gezi Notları okuyabilirsiniz.

 

Piran’da Nerede Konaklamalıyım?

Slovenya’nın denize açılan sadece 47 km’lik sahil şeridi olduğu için Sloven insanının da deniz tatili yapmak için geldiği sayılı yerlerden diyebiliriz. Haliylede fiyatlarda diğer şehirlerine göre daha fazla. Biz Piran merkezinde kalmak istemedik. Hem otel fiyatları yüksekti hem de eski şehirdeki otellerin otoparkı olmayıp,  paralı otoparka bırakıp ekstra bir para vermek günlük (24.5 euro)istemedik. Bu yüzden Piran şehir merkezine arabayla 5 dk mesafedeki LaRocca Apartments konakladık. Otel sahibi biraz suratsız olsa da konum ve temizlik açışından iyiydi.

Piran’a Nasıl Gidilir?

Slovenya oldukça küçük bir ülke. Haliyle iki saat sonra başka bir ülke sınırlarına girmeniz mümkün. İtalya’nın Trieste şehri yaklaşık 1 saat uzaklıktadır.

Otobüsle: Ljubljana’dan iki saat uzaklıktaki Piran’a merkez otobüs istasyonundan saat başı otobüs bulabilirsiniz.

Araçla: Başkent Ljubljana’dan A1 otoyoluyla Koper’e, buradan da Portoroz’u takip edip 111 numaralı yoldan sahil yoluna çıkarsınız. Portoroz Tepesi’ni çıktıktan sonra sağa sapıp 4.5 km gittiğinizde Piran’a varırsınız. Piran’da park yeri bulmak zor olduğu gibi oldukça da pahalıdır. Şehre doğru inerken sol tarafta turistler için özel bir otopark mevcut. Otoparktan meydana ücretsiz otobüs var. Otobüs kullanmak istemezseniz yaklaşık 700 metre kadar sahil boyu yürüyebilirsiniz.  6 saatlik otopark ücreti 8.50 euro.

Trenle: Piran’a en yakın tren istasyonu Koper’de bulunur. Ljubljana’dan Koper’e günde 8 tren seferi vardır. Koper’e gittikten sonra, otobüsle Piran’a ulaşabilirsiniz.

Piran Gezilecek Yerler

 

Tartini Meydanı: Tartini Meydanı, 13. yüzyılın sonunda Piran’ın merkezi meydanına dönüşmüş, ancak bugünkü görünümünü 19. yüzyılın ikinci yarısında kazanmıştır. İç limanı doldurarak, geniş bir kare alan elde edilmiş; etrafında tüm önemli belediye binaları (Belediye Sarayı ve Mahkeme Sarayı) yanı sıra orjinalinde sadece gotik Venedik Evi korunmuş olan burgher evleri inşa edilmiş. Meydan, tanınmış Piran yerel kemançısı ve besteci Guiseppe Tartini’nin (1692-1770) adını almış ve doğduğu yer Avrupa’ya tanıtılmış. Meydanda şuan çok sayıda kafe ve restoran var. Bunlardan birine oturup keyif yapmalısınız.

 

Tartini Evi: Piran’ın en ünlü sanatçısı Guiseppe Tartini burada doğduğu ev resmi belgelerde, “Casa Pizagrua” olarak anılmaktadır. Tartini Evi, İtalyan Topluluğunun ana ofisidir ve kültürel etkinlikler, sergiler ve çeşitli sanat atölyelerinde kullanılır. Sanatçının Tartini ailesine bıraktığı nesneleri içeren Tartini Anıt Odası’nın 1. katında. En ilginç olanları ise  ölüm maskesi,  Tartini’nin hayallerini gösteren bakır gravür ve Tartini’nin bir yağlı portre tablosu. El yazmaları arasında en enteresan olan şey, Tartini’nin keman yay tekniğinin kurallarını açıkladığı bir kemanı, Tartini’nin öğrencisi Maddalena Lombardini’ye gönderdiği bir mektuptur.

St. George Church: Gururla Piran üzerinde yükselen St. George Kilisesi, Piran en yüksek noktası. Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, küçük evler, sizi tepeye doğru kilisesiye götürür. 146 basamak tırmandığınızda panoramik  şehir ve liman manzarası sunuyor size. Kiliseye giriş ücreti 1 euro.

Denizcilik Müzesi: Kıyı bölgelerinin denizcilik geçmişini ve denizle bağlantılı ekonomik kolları araştırmakta ve sunmaktadır. Müzede, tarih öncesi zamanlardan Ortaçağ’a kadar uzanan deniz yolculukları arkeolojik koleksiyonunu ve araziden alınan yerleşim kalıntıları sergilenmektedir. 

*Müze pazartesi kapalı, Salı-Pazar 09.00-21.00 (yazın), 09.00-17.00(kışın).

Venedik Evi: 9. Kolordu Sokağı ile Tartini Meydanı’nın kesiştiği yerde, Piran’daki Venedik Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan büyüleyici bir kırmızı bir bina dikkatinizi çekecektir. 15. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş ve Tartini Meydanı’nda bulunan en eski evdir. Aşırı derecede iyi tasarlanmış mimari öğeler ve zengin taş süslemeler dışını süslüyor. Köşedeki Gotik balkon en etkileyici. 

 

Piran’da Yeme – İçme

Pri Mari: Tripadvisor’da aldığı yorumlardan dolayı gittiğimiz bu restoran şehrin popülerlerinden bir tanesi. Sahiplerinin İtalyan olduğu bu mekanı ilgi servisleri açısından sevemedik. Yemekleri ortalama seviyedeydi. Servis aşırı yavaş. Tripadvisor’da bu kadar yorum alan bu mekanın bu kadar kötü olmasına şaşırdık doğrusu. Açıkcası tavsiye etmiyorum. Yine de gitmek isterseniz rezervasyonlu kabul ediyorlar.

Pavel: Başka şubesi de olan bu mekan sahilde olması sebebiyle  manzara açısından tam not aldı. Serviste gayet hızlıydı. Taze deniz ürünleri ile yapılan çoğu şey oldukça başarılıydı. Fiyatlar Pri Mari’ye göre makul.

Kavarna Cacao: Ljubljana’nın en popüler tatlı, dondurma mekanının Portoroz’daki şubesi. Önünüzde çarşaf gibi uzanan bir Adriyatik manzarası var. Portoroz’a giderseniz mutlaka uğrayın.

Piran ve Çevresi

Slovenya’nın daha önce de söylediğim gibi 47 km’lik az bir sahil şerdi olunca Piran’ın dışında, sahile kıyısı olan komşuları Portoroz, İzola ve Koper’e de günübirlik gidip gelebilirsiniz. En yakın komşusu PORTOROZ 3 km mesafede. Yürüyerek 30 dk da Portoroz’a ulaşabilirsiniz. İsterseniz Piran- Portoroz arası mini trenlerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Portoroz, sahil şeridindeki bu dörtlüden en lüks olanı. Sahil şeridi boyunca lüks oteller, kumarhaneler, restoranlar, yürüyüş yolları yapılmış. Yaz aylarında giderseniz Piran’da da denize girebilirsiniz. Biz Mayıs ayında gitmemize rağmen insanlar denize giriyorlardı. Gördüğümüz kadarıyla Piran çok kayalık olduğu için insanlarda daha çok kayaların üzerinde güneşleniyorlardı. Portoroz’a gittiğimizde ise kayalık olmayan plajlar vardı ve ücretsizdi. Deniz için kesinlikle Portoruz’u tavsiye ederim. KOPER, Sloven Rivierası arasındaki en büyük yerleşim yeri ve Slovenya’nın tek uluslararası limanı.  İZOLA, dar sokaklar, yarı İtalyanca yarı Slovence konuşan insanlarıyla daha çok balıkçı kasabası görünümünde.

Piran – Portoroz arası 3 km.

Piran – İzola arası 11 km.

Piran – Koper arası 19 km.

Piran – Trieste arası 37 km.

Yorumlarınızı Bekliyorum