maribor ve cevresi gezilecek yerler

Bir Varmış Bir Yokmuş: Cesky Krumlov Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 6. Gün: Maribor Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
cesky krumlov gezilecek yerler
bosna hersek gezilecek yerler
maribor ve cevresi gezilecek yerler

Kendimizden geçtiğimiz, yeşile doyduğumuz Solcava Panoramik Yol sonrasında rotamızı ülkenin doğu ve kuzeydoğusuna çeviriyoruz. Büyük Slovenya turumuzun son gününde neredeyse ülkenin 3/4 ‘nü dolaştık. Solcava’dan sonraki rotamız Maribor ve çevresini keşfedip oradan Avusturya’nın Graz şehrine yol almak. Maribor, Ljubljana’dan sonra ikinci büyük şehir. Başkent Ljubljana şehir olarak dikkatleri çekmeyi başarsa da Maribor’u gördükten sonra kesinlikle Maribor belirgin olarak daha farklı ve daha çok seveceksiniz. Maribor ve çevresi aynı zamanda Slovenya’nın şarap üretiminde başrol oynayan bir bölge. Bu yüzden Maribor ve çevresi üzüm bağları, şaraphanelerle çevrili. Şimdi detaylı bir şekilde Maribor Gezilecek Yerlere bakalım.

Slovenya’da kaldığımız bir hafta boyunca neredeyse ülkenin 3/4’nü dolaştık. Diğer Slovenya yazılarım için;

Slovenya Günlükleri 1.Gün:Bled ve Triglav Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 2.Gün: Skofja Loka, Postojna Mağarası ve Niceleri…,

Slovenya Günlükleri 3.Gün: Piran Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 4.Gün: Ljubljana Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 5.Gün: Solcava Panoramik Yol ve Logarska Dolina Gezi Notları tıklayınız.

 

Maribor’a Ulaşım

Ljubljana’dan Maribor’a ulaşım: Araç kiralamazsanız bence Maribor’a gitmek için en iyi yol tren. Ljubljana – Maribor arası tren ağı oldukça gelişmiş olduğundan her saat başı tren bulabilmek mümkün. Hızlı trenler 1.50 dk’da giderken, yavaş trenler 2.30 dk da Maribor’a varıyor.

Diğer şehirlerden Maribor’a ulaşım: Maribor ülkenin ikinci büyük şehri olduğundan Ljubljana’dan sonra bir diğer havaalanı da Maribor şehrinde bulunuyor. Türkiye’den Maribor’a direk ulaşım bulunmuyor, Avrupa’daki easyjet, ryanair gibi düşük bütçeli havayolları ile Maribor’a ulaşabilirsiniz. Yine Graz, Viyana, Zagreb gibi şehirlere yakın olduğundan bu şehirlerden de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç kiralayarak ulaşım: Slovenya seyahati boyunca yapılacak en iyi şey araç kiralamak. Ljubljana- Maribor arası araçla yaklaşık 1.30 dk (125km) sürüyor. Biz Solcava panoramik yol sonrası Ljubljana’ya devam etmeyip yolumuza devam ettiğimiz için Solcava – Maribor arası 115 km kadar yol kat ettik.

Maribordan -Ptuj’a ulaşım: Maribordan Ptuj’a otobüs, tren, taksi gibi seçenekleriniz var. Tren saatlerine buradan bakabilirsiniz.

 

Maribor Konaklama

Maribor, konaklama fiyatları açısından Ljubljana’ya göre oldukça daha ucuz. Biz Skofja Loka’da kaldığımız otelden memnun kalınca, otel sahibinin de Maribor’a yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Ptuj’da da yeni bir otel açtığını öğrenince Maribor’da kalmak yerine tercihimiz Ptuj kasabası oldu. Kaldığımız apartman dairesinin ilk müşterisi bizdik ve bir evde olması gereken her şey burada mevcut idi. Apartments İsabella‘yı aracınızda varsa kesinlikle tavsiye ederim.

Maribor ve Çevresi Gezilecek Yerler

Maribor Gezilecek Yerler

Stajerska Bölgesi’nin başkenti Maribor’u ziyaret etmek için bir çok nedeniniz var. Pohorje tepelerindeki şarap bağları, kapsamlı mutfak sunumları, eğlenceli ve rahat etkinlikler, spor etkinlikleri ve kırsal kesimdeki eko- turizm çalışmaları sizi Maribor’a götürecek. Kışın giderseniz de kadınlar için kayak Dünya Kupası yarışması olan Golden Fox için Pohorje’de yarışan kadın kayakçıları izleyebilirsiniz.Kayak severler, Pohorje’nin kayak pistlerinin keyfine varacaklar.Tarih ve sanatseverler, şehir surlarının ve ortaçağ kulelerinin kalıntılarını, Belediye Sarayı, Ulusal Kurtuluş Müzesi, Bölge Müzesi ve Maribor Sanat Galerisi, Franciscan Kilisesi, Katedral ve Maribor Sinagogu ile Ana Meydanı görmelidirler.

 

Şehir pitoresk tepeler ve üzüm bağları arasında yer alıyor. Dünyanın en eski şarabına Maribor ev sahipliği yapıyor. 400 yıldan fazla bir geçmişi olan bu şaraptan dolayı Maribor, şarap ve üzüm ile ilgili bir sürü etkinliğe, festivale ev sahipliği yapıyormuş. Maribor’un merkezi, yaz aylarında her Cuma, ev yapımı yiyecek, güveç, vejetaryen ve egzotik yemeklerin yanı sıra en iyi yemekleri sunan, gerçek bir yemek merkezi haline geliyormuş. 

Mariborda yemek için tavsiye edebileceğim restoran ise Boşnak lezzetleri sunan Baščaršija. Mariborda yeme içme fiyatları başkent Ljubljana’ya göre de oldukça ucuz. Özellikle de şarap bölgesinde olduğumuzdan 1 kadeh şarabı 1-1.5 euro gibi komik bir rakama içebiliyorsunuz.

 

Ptuj Gezilecek Yerler

Ptuj, Slovenya’nın en eski şehirlerinden biridir. Şehrin tepesine konumlanmış olan güçlü Ptuj Kalesi,çok geniş görkemli manzaralar sunmaktadır ve  yıl boyu açık olan sergisi, şehrin tarihinin binyılı boyunca bir yolculuğa çıkacak olan Ptuj Ormož Bölge Müzesi’ni ağırlıyor. Ptuj, bölgede görebileceğiniz tek kale değildir, ziyarete değer diğer birçok tarihi kaleler de vardır. Dominik ve Minorit Manastırı, şehir kalesi ile birlikte, Ptuj kent manzarasını şekillendiriyor. Görmeye değer diğer görülmeye değer yerler Şehir Kulesi ve Belediye Binası. 

Ptuj harikası Slovenya’nın en sevilen şarap bölgelerinden birini oluşturuyor ve beyaz şarap üretimi ile biliniyor. Ptuj Şarap Mahzeni, ülkenin en eski şarap mahzeni olup, birçok yeraltı koridorunda yürürken şarabın hikayesini dinleyebilirsiniz. Wine Road’u, Slovenske Gorice ve Haloze’nin asma büyüyen tepelerinde gezin ve bazı geleneksel Ptuj yemeklerini denemeyi unutmayın.

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum