kiev gezilecek yerler

Gelişmişlikte Bir Dünya Markası:Kopenhag Gezilecek Yerler- II

Nisan 30, 2018

Fas’’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Nisan 30, 2018

Kiev Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
kopenhag renkli sokakları
fas aşı vize
kiev gezilecek yerler

Euro, dolar alıp başını gidince bizlerde vizesiz, ucuz ülkelere yöneliyoruz. Gezimanya 2017 seyahat trendi raporuna göre,Türklerin bu sene ziyaret ettiği on ülke arasında 5 tane vizesiz ülke yer alıyordu. Şahsi fikrim 2018 de bu rakam daha da artacak. Ukrayna’da 4 şehri ile birlikte bu listede yer alıyordu. Biz de haftasonunu paramızın ender değerli olduğu ülkelerden biri olan Ukrayna Kiev’de geçirmek istedik.

Kiev’in tarihine baktığımızda Hazar Türkleri tarafından kurulduğunu görüyoruz. Kiev’i kuran Türkler şehrin içinden geçen Dinyeper nehrinden dolayı, şehre nehir kıyısındaki yerleşme ya da nehir kenarındaki ev ismini vermişlerdir.

NOT: Lviv, Türkler arasında son dönemde popüler olduğundan, Lviv Havaalanında Türkiye’den gelenleri sorgu odasına almalar gibi sinir bozucu şeyler yaşanmasından dolayı bu sefer Kiev’e giderken hazırlıklıydık. Yanımıza dönüş biletimiz ve otel rezervasyonumuza da aldık.  Fakat Kiev’de Lviv’de yaşananlar gibi bir durum söz konusu değil. Diğer önemli şey Ukrayna’nın herhangi bir şehrine giderken seyahat sigortasına gerek yok. İlerleyen zamanlarda bu durum değişebilir tabi ki buna dikkat etmekte fayda var. Kimlik kartınız ile gidiyorsanız bile pul almak zorundasınız.

Ukrayna’ya kimlik kartı ile giriş ve Lviv notları için tıklayınız.

2017 Şubat itibariyle 1tl 7 Grivna.

Kiev Ulaşım

Boryspil Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım: Ukrayna’nın en büyük havalimanı olan Boryspil, Ukrayna Havayollarının, Türk Hava Yollarının iniş yaptığı havaalanı. Şehrin 30-35 km dışında yer alıyor. Havaalanından şehir merkezine giden tren ya da metro ağı yok.

Boryspil Havaalanından Taksi yada UBER ile Şehir Merkezine Ulaşım: Kalabalık bir grupsanız ya da bütçe anlamında bir sıkıntınız yoksa havaalanından çıktığınızda etrafınızı taksiciler sarmaya başlıyor. Hatta “uber” deyip sizin dikkatinizi bile çekmeye çalışıyorlar. Sakın inanmayın. Havaalanı taksicileri şehir merkezine gitmek için sizden 600-800 grivna isteyecekler. Yalnız benim size tavsiyem, gelmeden önce telefonunuza UBER’i indirip çok daha uygun fiyata şehir merkezine gitmenizdir. Biz uber ile 4 kişi şehir merkezine gitmek için toplam 274 grivna (39 tl) ödedik.

Boryspil Havaalanından Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım: Uber kullanımını pahalı bulduysanız şehir merkezine ulaşımın en ucuz yolu “skybus” adı verilen otobüsler. Fakat bu otobüslerin dezavantajı direkt şehir merkezine gitmeyip, aktarma yapmanız. Bu otobüsler sizi Kiev tren istasyonuna(80 grivna), ya da Kharkivska Metro istasyonuna (50 grivna) bırakıyor. Oradan sizin tekrar gideceğiniz yere başka bir araca binmeniz gerekiyor. 15 dk da bir kalkan otobüsleri D terminalinin dışına çıktığınızda görebilirsiniz. Valiziniz varsa, şehirde zamanınız kısıtlıysa, çocukla seyahat ediyorsanız tavsiyem kesinlikle UBER.

Taksi kullanımının “ekonomik” olarak yormayacağı bir şehir.

 

Şehir İçi ulaşım: Kiev, ülkenin başkenti. Haliyle büyük bir şehirden söz ediyoruz. Aslında Kiev gezilecek yerler, biraz da sizin yürümeyi sevip sevmemenizle ya da kışın gidiyorsanız soğuktan yürüyemeyeceğinizle alakalı. Kiev gezilecek yerler de bazı yerler birbirine yürüme mesafesindeyken, Lavralar, Motherland Anıtı, 2. Dünya Savaşı Müzesi  şehir merkezine 4-5 km mesafedeler.  Biz şubat ortasında gitmek gibi bir delilik yaptığımızdan  o mesafelere yürümeyi aklımızın ucundan geçirmedik. Şehir içi ulaşımda normal taksi kullanmadık.  O yüzden taksimetre açıp açmadıkları konusunda bir fikrim yoktur. 4 kişi olduğumuzdan, şehir içi taksi fiyatları ucuz olduğundan her yerde internet bulup “uber” çağırdık. Şehir içinde en uzak mesafeye uber ile 70 (10-12 TL ) grivna ödedik.

İnternational Airport (Zhulyany) Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım: Pegasus, Ryanair gibi düşük bütçeli havayollarının iniş yaptığı, şehir merkezine 7 km mesafede yer alan Kiev’deki ikinci havalimanı. Havaalanından taksi ve minübüs dışında başka bir alternatifiniz yok. Şehir merkezine “uber” ile gidebilirsiniz. Taksi dışında minübüs, otobüs ve troleybüsler 6-8 grivna karşılığında sizi şehir merkezine götürecektir. Minübüs, otobüs ve troleybüs saatleri, numarası ve rotası için tıklayın.

Kiev Konaklama

Kiev, büyük bir şehir olduğundan konaklamak için seçeceğiniz bölge önemli. Konaklama için tavsiyem Arena ve Kreşatik(Khreshcatyk) Caddesine yakın yerlerde kalmanızdır. Kiev, diğer Ukrayna şehirlere göre pahallı olsa da genel anlamda bütçenizi yormuyor. Best Kiev ApartmentsCentral Dayflat ApartmentsKievİnn Apatments fiyat konum açısından tavsiye edebileceğim yerler.

Kiev Hava Durumu

Kiev’in en güzel zamanları yaz ve bahar dönemleri olsa gerek. Şubat ortasında gitmiş biri olarak tavsiyem kesinlikle kışın bu ülkeye gitmemenizdir.  O kadar soğuk ki… Bir süre dışarıda kalınca yüzünüz falan uyuşmaya başlıyor. Şehirde çok sayıda devasa parklar var. Hatta hakkında parkın içine kurulmuş şehir yakıştırması da yapılıyor. Maalesef ki biz kış olduğundan o parkların hakkını veremedik. Yazın giderseniz bu parklarda piknik yapabilir, çimlere serilebilir, keyif yapabilirsiniz. İllaki kışın gidiyorsanız mutlaka kalın kıyafetler götürmelisiniz.

Kiev Gezilecek Yerler

St. Sophia Katedrali: Ulusal Koruma Alanı Kompleksi ‘Kiev’in Sophia’sı, Ukraynalıların sanatsal zevklerinin, mimarların, heykeltıraşların, ressamların becerilerinin somutlandığı bir yapıdır. Ukrayna kültürünün gururu ve ayrılmaz bir parçası. 1990 yılında Dünya mirası listesine alınmış. 2007’de yapılan oylamaya göre Ukrayna’nın 7 harikasından biri olarak seçilmiş. 2011 yılında katedral 100. yılını kutlamış. Devletin önemli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

*Tüm kompleksi gezmek isterseniz giriş ücreti 60 grivna, kuleye çıkmak 40 grivna. Öğrenci kimlik kartınızı gösterirseniz 20 grivna.

Altın Kapı (Golden Gate): Opera binasının hemen yanındaki Golden Gate, turistlerin ve Kievlilerin çekim noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Binanın sadece küçük bir kısmı günümüze kadar ayakta kalmıştır ve şuanki görünümü gerçek bir görünümü doğru bir şekilde yansıtmamaktadır. Tamamen restoratörlerin fantezileri sonucudur. Altın kubbeleri nedeniyle “altın” olarak anılmıştır.

*Giriş ücreti 40 grivna.

St. Michael Altın Kubbeli Manastırı (St. Michael’s Golden-Domed Monastery):Manastırın kubbeleri arasında Başmelek Mikail’in heykeli bulnuyor.

*Giriş ücreti yok.

Kiev’de en sevdiğimiz yer bu yokuştu.

 

Andrewski Yokuşu ve Andrews Kilisesi: Bana sorarsanız Kiev’in en güzel yeri bu yokuş ve yokuşun sonundaki kilise. Bu yokuş üzerinde hediyelik eşya standları,sokak sanatçıları, restoranlar var. Yol üzerindeki binalarda etkileyici. Kiev’den hediyelik eşya alacaksanız buradan alın, başka yerlerde bu derece çeşit bulamayabilirsiniz. Yokuş  sonundaki kilisenin içerisine restorasyon çalışmaları nedeniyle giremiyorsunuz. Tipik Rus mimarisi ile inşa edilmiş bir kilise. Balkonundan manzara inanılmaz güzel. Bu yokuşun hemen başında sağ tarafta Lviv’den tanıdık gelen Lviv Handmade Chocalate’a uğrayıp bir sıcak çikolata molası vermenizi tavsiye ederim.

*Giriş ücreti 10 grivna, öğrenci iseniz 5 grivna.

Özgürlük Meydanı ve Anıtı (Maidan Nezalezhnosti): Başkentin ana meydanı. Devrim gösterilerine sahne olan alan. Arkasında Ukrayna oteli önünde Kreschatik Caddesinin olduğu Özgürlük Heykeli ve Kiev’in kurucuları olduğuna inanılan 3 erkek ve 1 kız kardeşin anlatıldığı heykele ev sahipliği yapan önemli bir meydan taşıyor. Ukraynalılar için meydan ve anıt derin bir sembolik anlam taşıyor, çünkü sıklıkla halkın faaliyet gösterdiği ve çeşitli devrimler sırasında protesto gösterileri düzenleniyor.

Kreşatik Caddesi: Kiev’in kalbi konumundaki bu cadde haftasonları araç trafiğine kapanıyor. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz 7/24 canlı, vakit geçirebileceğiniz cadde üzerinde, Türk mutfağından vazgeçemeyenlerdenseniz  “Lokanta” isimli Türk restoranı da bulunmaktadır.

II. Dünya Savaşı Müzesi: Şehir merkezinden ortalama 5 km mesafedeki bu müzeye biz giderken şehir merkezinden uberle (56 grivna) ulaşım sağladık. Metro ile gitmek isterseniz en yakın istasyon dünyanın en derin metro istasyonu olan Arsenalna Metro İstasyonu. Fakat oradan ortalama 1 km kadar yürümek zorundasınız müzeye gitmek için. 2. Dünya Savaşına ait derin izler taşıyan etkileyici bir müze.Hem tarih meraklıları özellikle de erkekler için daha ilgi çekici. Hem kapalı hem de açık alanda şavaş dönemine ait şeyler görebilirsiniz. Çok yakın zamanda yaşanmış Rusya- Ukrayna çatışmasında ölen askerlere ait kıyafetler, silahlar, eşyaları, fotoğrafları da müzeye eklenmiş. Müzeye girişte paltonuzu alt kattaki emanete vermeniz isteniyor.

*Giriş ücreti:30 grivna

Görülmeye değer

 

Motherland (Rodina Mat): 2.Dünya Savaşı Müzesi’nin hemen yanındaki anavatan heykeli 102 metre uzunluğunda ve 1981 yılında yapılmış. Heykelin elinde tuttuğu kılıç 9 ton ağırlığında  14 metre uzunluğunda. Kılıç aslında daha uzun yapılmış fakat Pechersk Lavra’dan daha yüksekte olduğu için kısaltılmış. Asansörle isterseniz yukarıya çıkıp şehri izleyebilirsiniz.

Pechersk Lavra – Caves (Mağaralar Manastırı): Unesco Dünya Mirası listesindeki bu kompleks içerisinde çok sayıda kiliseler barındırıyor. Gezdiğiniz güne ve saate göre de ayinlere denk gelebilirsiniz. Mağara manastırında herhangi bir kimyasal kullanılmadan Tanrı tarafından mumyalandığı söylenen ölüleri görebilirsiniz.Kapalı alan fobisi olanlar için zor. Kısa giyinmişseniz üzerinize örtmeniz için bir örtü veriyorlar. Anavatan Heykeli ve 2. Dünya Savaşı Müzesinden yürüyerek Lavralara ulaşabilirsiniz.

Pirogovo Açık Hava Müzesi: Her ne kadar biz gidememenin pişmanlığını yaşasak da tavsiyem vaktiniz varsa özellikle de yazın gidiyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir açık hava müzesi. Ukrayna köy hayatına dair evlerin olduğu, yeşillikler içerisinde bir yer.Şehre 15-20 dk. mesafede. Buraya direkt giden bir ulaşım aracı yok. O yüzden tavsiyem size uber kullanarak gitmeniz.

Zamanınız varsa mutlaka gidin.

 

Arsenalna Metro İstasyonu: Stockholm’de gezdiğimiz metrolardan sonra bir de Kiev’de metro gezmeye gitmek kısmetmiş. Tabi bu metro Stockholm’deki gibi renkli olmasından ötürü meşhur değil. Bu metro 105 metre derinliği ile Dünyanın en derin metrosu imiş. Yürüyen merdiven o kadar hızlı iniyor olmasına rağmen inmeniz 7-8 dk yı buluyor.

Mariinsky Park: Devasa park Kiev’in en güzel parklarından. Parkın güzelliği sizi büyülecek. Tam bir aşıklar parkı ve aynı zamanda aşıklar köprüsünden geçmeyi unutmayın. Parkın bir köşesinde Mariisnky Sarayı var.

Ulusal Opera Evi: Kiev’e gelipte yapılmadan dönülmemesi gereken bir şey varsa o da opera izlemek. Mutlaka bir etkinliğe katılmalısınız. Bilet ücretleri o kalitedeki bir gösteri için çok ucuz  Bu fiyata hiç bir yerde böyle bir etkinliğe katılamazsınız. 20 grivna-800 grivna arasında değişen bilet fiyatları oluyor genelde. Biz İtalyanca bir oyunu, sırf o havayı solumak için, anlamasak da izledik.

St. Nicolas Katedrali: Şehirdeki katedrallerin büyük çoğunluğu birbirine benzediğinden, bu katedral mimarisi ile diğerlerinden farklı gotik tarzda inşa edilmiş bir kilise. Daha çok İtalya ya da Almanya’daki kiliselere daha çok benziyor. Kilisede 100-200 grivnaya klasik müzik konserleri düzenleniyor.

Çernobil Müzesi: Yakın tarihte yaşanan Çernobil felaketinin izleri ile dolu bir müze burası. Çernobil’e dair merakınız varsa burası size göre. İnsanların yaşanan faciadan nasıl kaçtıklarını, hayatının kaybedenlerin resimlerine ve facianın tüm ayrıntılarına şahit olabileceğiniz bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

*Giriş ücreti 20 grivna.

Süpriz bir yer…

 

Al-Rahma Camiî: Kiliseler ve katedraller şehri Kiev’de, cami göreceğimi nedense hiç düşünmedim. 1992 yılında yapımına Türkiye tarafından başlanmış, Ukraynalı müslümanlar tarafından caminin yapımı tamamlanmış. Cami, aktif olarak hizmet veriyor. Aynı zamanda kız ve erkek çocuklara hafızlık eğitimi veriyor.

Besarabsky Market: Her türlü yiyecek, balık, et ürünlerinin satıldığı kapalı bir pazar. Aynı zamanda Ukrayna’ya özgü lokal ürünler de satılıyor. Birşeyler almasanız da gidip görmenizde fayda var.

Kiev Yeme- İçme

  • Kahvaltı için şehrin en popüleri Milk Bar (erken gidin yer bulmak zor), Cafe Select Eatery.
  • İyi kahve arayanlardansanız şehirde iyi kahve bulmak kolay. Come and Stay, First Point Espresso, The Blue Cup Coffee, Whitebeard Blackbird, One Little Coffee Shop
  • Öğle yemeği için Puzata Hata, Happy Grill Bar.
  • Akşam yemeği için The Burger. Mimosa Brooklyn Pizza,True Burger.
  • Ukrayna mutfağına dair yerel mutfak arayışındaysanız Spotykach, Pervak, Şhato Robert Doms. Kiev tavuğu çok meşhur. Yemek isterseniz Chicken Kyiv en iyi adreslerden biri.
  • Tatlı için Milk Bar, Caramel, Lviv Handmade Chocalate.

Kiev Gece Kulübü

  • Caribbean Club: Gece 11’den önce gitmemenizi, kaliteli müzik ve şovlar izleyebilirsiniz. Gelen profil Türk ve Arap kökenli, aşırı kalabalık bir mekan. Giriş ücreti var.
  • Skybar: Kiev’in en iyi barı olarak söyleniyor. Gittiğinizde yabancılık çekmeyeceksiniz, içerisi Türk kaynıyor. Arena city içerisinde yer alan Skybar’a geç saatlerde gitmenizi tavsiye ederim.

 

Kiev ve diğer seyatlerim için beni instagram bavulumdakihikaye adresinden takip edin, bavulumuzu birlikte hikayelerle dolduralım!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum