Iran'a Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Şeyler | İran | Bavulumdaki Hikaye

Gaziantep Yeme İçme Rehberi

Ekim 26, 2018

Şiraz Gezilecek Yerler

Kasım 18, 2018

İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

Kasım 16, 2018
Gaziantep yeme icme rehberi
şiraz gezilecek yerler
İran Gezilecek Yerler

İran, yıllardır dış dünyaya kapalı bir politika izlediğinden, bildiğimiz şeyler oldukça sınırlıydı. Rejim gerçekliği, ülkeye dair anlatılanlar ve daha bir çok şey yüzünden İran’a gitmeyi çoğumuz aklımızdan geçirmemişizdir. Evet, ülkede her şey güllük gülistanlık değil. Halkın özellikle de kadınların verdiği mücadeleler büyük. Ülkeye gidin yerleşin demiyorum, her şey mükemmel demiyorum ama ülke ile bir turist olarak tanışma vakti geldi diye düşünüyorum. Ülkenin köklü tarihine tanıklık etmek, rejimin iyi ya da kötü gündelik yaşamdaki yansımalarını görmek, misafirperver Acem insanını tanımak, enfes mutfağından tatmak için hadi İran’a.

İran, Türk vatandaşlarından vize istiyor mu?

İran, Türk vatandaşlarından 90 günü aşmayan seyahatlerde vize istemiyor. İran’a gidecek ya da gitmek isteyen çoğu kişi Amerika’ya giremeyecek ya da vize alamayacak olması sebebiyle gitmekten vazgeçiyor yahut gitmeyi erteliyor. Bu algının değişmesi gerekir. İran’a girmiş olsanız dahi Amerikan vizesi alabilirsiniz, ülkeye girebilirsiniz. Pasaportumuzda geçerli Amerikan vizesi olmasına rağmen sorgusuz sualsiz ülkeye giriş yaptık.

Pasaportunuzda İsrail damgası varsa…

Pasaportunuzda İsrail damgası varsa ülkeye girmeniz söz konusu değil.

2.pasaport çıkarma

Pasaportunuzda İsrail damgası varsa ya da Amerika’ya girişinizi riske atmak istemiyorsanız 2. pasaportu çıkarabilirsiniz. Çift pasaport kullanabilirsiniz. Sık sık yurtdışı seyahatlerine çıkan, ancak tek pasaporttan dolayı bir ülkeye gittiğinde başka bir ülkeye gitmek için vize işlemlerini beklemek zorunda kalan, ya da  sıkıntı yaşayanlar için 2. pasaportu kullanmasına izin veriliyor. 02.04.2018 tarihinden itibaren Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaport başvuruları İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri tarafından alınmaya başlamıştır. 2.pasaportu çıkarabilirsiniz.

Eğer Kanada, İngiltere, Amerika vatandaşıysanız…

İran’a seyahat edecek Kanada, İngiltere, Amerika vatandaşları ülkeyi bir tur firması ile gezmek zorundalar. Ayrıca bu ülke vatandaşları ülkeye girişte vizeye tabiîdirler.

İran’da uluslararası kartlar çalışıyor mu?

Uluslararası kartların hiç biri çalışmıyor. Sadece İran bankalarının kartları ve kredi kartları çalışıyor. O yüzden yanınızda mutlaka nakit bulundurun.

İran gezisi

İran’da para bozdurma

İran’da para bozdurmak için iki yöntem var. Biri devlet kontrolünde olan bankalar, diğeri de serbest piyasa.Hükümet kontrollü bankalar doları ve euroyu serbest piyasadan çok daha düşük fiyata bozuyor. Şöyleki havaalanında 1 euro 162.500 riyal, Tahran’da otel ücretini öderken  1 euro 170.000 riyal olarak hesaplandı. Yezd’de yine serbest piyasada 1 euro 150.000 riyal olarak bozdurduk, Yezd’de devlet kontrolündeki bankalardaki farkı görmek için sorduk ve 1 euroyu 100.000 riyal olarak teklif aldık. 1 dolar 130.000 riyal civarında. 1tl 30.000 riyal civarında. Şu an için kurlar böyle. Net bir şey söylemek zor. Tavsiyem serbest piyasada bozdurmanız. Ayrıca Mayıs- Haziran aylarının  öncesinde euro ve dolar 30.000-40.000 riyal civarındayken Mayıs- Haziran gibi dolar ve euro 4 e katlamış. O zaman bu seyahati yapmış olsaydık şimdiki harcamamızın 4 katını harcamış olacaktık.

Tümen mi?/ Riyal mi?

İran para birimi riyal. Fakat halk tümeni kullanıyor ve fiyatları da tümen cinsinden söylüyor. Tümen, riyalin bir sıfır atılmış hali. Örneğin 5000 tümen/ 50.000 riyal. Turistik noktalarda ve restoranlarda fiyatlar çoğunlukla riyal yazıyor ama satış yapan yerlerde tümen cinsinden soruyorlar. O yüzden yazan fiyatın tümen mi riyal mı yazdığından emin olun.

İran’da konaklama

İran, yıllar süren izolasyondan dolayı turizm alt yapısı da gelişmemiş. Konaklama için yer bulmak sınırlı ve pahalı. Özellikle ülkenin bayram dönemlerinde otellerde yer bulmak oldukça zor. Konaklamayı ülkeye gittiğinizde de ayarlayabilirsiniz tabiki ama benim tavsiyem gitmeden önce ayarlamanızdır. Dünyanın en büyük otel arama motoru “booking” bu ülkede pek işe yaramıyor. İran’a özgü yerel sitelerden otel ayarlayabilirsiniz. Apochi, SnapptripHostelsiniran, Hostelsworld sitelerinden rezervasyon yapabilirsiniz. Ya da bu sitelerden rezervasyon yapmak yerine kalacağınız oteli buradan bulup, kendi siteleri varsa oradan rezervasyon yapabilir, whatsapp ya da mail üzerinden yazışabilirsiniz.

Genel itibariyle hosteller 2-10 euro arasında iken, geleneksel ya da lüks oteller 100 euro’ya kadar çıkıyor. Bizim kaldığımız oteller genel itibariyle 30-60 euro arasında değişti. Tabi fiyatlar gittiğiniz döneme göre de farklılık gösteriyor. Özellikle Nevruz dönemi yer bulmak hem zor hem de fiyatlar ikiye katlıyormuş. Oteller pasaportlarınıza kaldığınız sürece el koyuyorlar. Bu yüzden biz gitmeden pasaportumuzun 5-6 adet kopyasını çıkardık ve otellere girişte pasaportumuzu vermek yerine fotokopilerini verdik.

Otele gece giriş yapacaksanız bunu otele kaçta giriş yapacağınızı belirtin çünkü bazı otellerde gece kimse olmuyor, sonra dışarıda kalmayın.

İran

İran’da telefon hattı ve internet

İran’daki bir çok şey gibi internette sansüre maruz kalıyor. Facebook, Twitter, Youtube gibi sitelere erişim engelli. İranlılar bu yasağada çözüm bulmuşlar. Telefonlarınızın vpn ayarlarını değiştiğinizde bu sitelere erişiminizde sorun olmayacaktır. Gitmeden önce telefonunuza  “free vpn” indirin. Ayarlar bölümünden de vpn ayarını açın ve sorunsuzca engelli sitelere giriş yapın.

İran’da ortak alanlarda, yani otel, restoran, kafelerde ücretsiz ve iyi çeken internet bulmak zor. O yüzden ülkeye girdiğiniz andan itibaren bir hat almanız işinizi kolaylaştıracaktır. İrancell, ülkede en iyi çeken operatör. 3 gb internet, 2 saat konuşma için 2 euro ödedik. 1 hafta ya da daha fazla kalacaksanız 5 gb internet pakedini alın. Ortak alanlar kafe, otellerde internet bulamayınca veya iyi çekmeyince 3 gblık paket yetmiyor. Sonradan pakete yükleme yapmak daha pahalıya geliyor.

İran uçak bilet fiyatları

Türkiye’den İran’a sınırlı sayıda havayolu firması uçtuğundan kampanyaları takip etmediğiniz takdirde uçak biletleri oldukça pahalı.Ben Pegasus’un %50 kampanyası ile iki kişi gidiş dönüş uçak biletini 960 tl’ye aldım. Thy nin ise haftanın belli günlerinde Tahran ve Şiraz’a uçak bileti bulabilirsiniz. Uçak biletleri pahalı gelirse İstanbul’dan ya da Ankara’dan her hafta otobüs bulabiliyorsunuz fakat çok uzun bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Doğu Beyazıt  ya da güney doğu sınırındaki bir çok şehirden de otobüs bulabilirsiniz.

Bir diğer alternatifte 2015’te Suriye’deki savaş nedeniyle güvenlik sorunundan dolayı Transasya (Tahran’dan-Ankara’ya) kaldırılmıştı. 2018 Haziran ayında tekrar çalışmaya başlamış. Haftanın belli günlerinde Van’dan Tebriz’e kadar gidiyor.

VAN-TEBRİZ TRENİ SEYİR PROGRAMI
VAN-TEBRİZ TEBRİZ-VAN
Varış Kalkış İşleme Günleri Varış Kalkış  İşleme Günleri
Van 21.00 Salı Tebriz 23.30 Pazartesi
Kapıköy 22.30 00.30 (02.00) Salı, Çarşamba Razi 03.05 04.35 Salı
Razi 02.10 03.40 Çarşamba Kapıköy 04.45 (03.15) 04.45 Salı
Tebriz 07.25 Çarşamba Van 06.12 Salı

Detaylar için TCDD’yi arayıp sorabilirsiniz.

İran şehirlerarası ulaşım

Şehirlerarası ulaşımda en ucuz yol otobüsler. Özellikle VIP otobüsler oldukça konforlu. 180derece olmasada ayaklarınızı uzatacak bir aparat var koltuğun altında. Koltuğunu yatırdığınızda bayağı rahat ve ekonomik bir yolculuk sizi bekliyor. Otobüslerde tuvalet yok. Çoğu bilet online satılıyor fakat İran kredi kartına sahip olmadığımızdan, oteldeki resepsiyon görevlilerine bileti aldırdık ya da rezervasyon yaptırmasını istedik. (VIP otobüslerden istediğinizi belirtin) Hatta biletler üzerinde ingilizce karakter yazmadığından otel görevlilerine tüm bilet detaylarını latin karakterleri ile yazdırdık.

Şehirlerarası ulaşımda trende oldukça yaygın bir ulaşım aracı imiş. Fakat biz tren saatleri çok doğru hareket etmediğini duyup trenle seyahat etmekten vazgeçtik. Otobüs ağı kadar da yaygın olmayınca işimizi riske atmak istemedik.

Şehirlerarası ulaşımda uçakta kullanılıyor. Uçak bileti fiyatları otobüs ve trene göre pahalı. Zamanınız kısıtlı ya da ekonomik olarak bir sıkıntınız yoksa uçak en kolay ve konforlu seçenek olabilir. Tahran’dan İsfahan, Yezd ve Şiraz’a direkt uçak bulabilirsiniz.

Not: Tahran’dan Şiraz’a 12 -15 saatlik bir mesafe var. Eğer otobüsle ya da trenle gece yolculuğu yaparsanız otobüs ve trende oldukça ekonomik hem de konforlu bir seçenek. Otobüs bilet fiyatı 5-10 euro civarında. Ekonomik bir yolculuk için, gece yolculuğu yaparsanız konaklama için otel parası ödemeyeceksiniz.

İran şehiriçi ulaşım

İran’da büyük şehirlerde şehir içi ulaşımda metro ağı gelişmiş. Özellikle Tahran’daki metro ağı o kadar yaygın ki metro dışında bir ulaşım aracına gerek kalmıyor. Metrolarda kadınların ayrı olduğu vagonlar var ve bu vagonlara sadece kadınlar biniyor. Metrolarda ön ve arka vagonlar kadınlara ait, ortadaki vagonlar ise kadın ve erkeğin karışık bindiği vagonlar olsa da erkek ağırlıklı. Metro ücreti kişi başı 0.40 tl. Şehiriçi otobüslerde ise arka koltuklar kadınlara, ön koltuklar ise erkekler oturuyor.

Uber ülkede kullanılmıyor onun yerine İran versiyonu Snapp ya da Tap 30 kullanılıyor. Şehiriçi ulaşımda toplu taşıma kullanmak istemezseniz Snapp uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanabilmek için İran hattına ihtiyacınız var. İran hattı edindikten sonra telefonunuza uygulamayı indirin. Aktif olması için biraz beklemeniz gerekiyor. Tabi uygulama içinde bazı şeyler Farsça, ama bir şekilde hallediyorsunuz. Normal taksilerde, taksimetre yok, pazarlık yapmanız gerekiyor. İngilizce bilmiyor çoğu. Gideceğiniz yeri anlatmanız büyük dert. Snapp uygulmasında gideceğiniz lokasyonu girdiğiniz halde bulamayanalar, hala adres soran taksiciler bile oluyorken normal taksiciler ile anlaşmak çok daha zor. Hem Snapp taksiler, normal taksilerden daha uygun fiyat veriyor o yüzden normal taksicilerle uğraşamaya, pazarlık yapmaya gerek yok.

İran gezisi

İran’da araç kiralanır mı?

İran’da araç kullanmanızı tavsiye etmem. Trafik kurallarına, trafik ışıklarına uymuyorlar. Karşıdan karşıya geçmek, Rus ruleti gibi. Karşıya geçmek için kendinizi arabanın önüne atlamanız gerekiyor. Yaya geçidi olsa, yayaya yeşil dahi yansa durmuyor çoğu. Biz içindeyken bile kaza yapan taksicilere denk geldik. Bir de bunlarla uğraşıp canınız sıkılmasın. Metro, otobüs bileti bu kadar ucuzken, araç kiralamak oldukça pahalı bir seçenek.

İran’da nasıl giyinilir?

Ülkede yasakların çoğu kadınlara yönelik. İran sınırlarına girmiş ister turist, ister İranlı olsun örtünmek zorunda. Kanunlarca belirtilmiş katı kurallar var fakat halk kendi içinde bu kuralları esnetmiş. Otel içinde başınız açık gezmenizde hiç bir sıkıntı yok. Örtünme biçimi ise çeşitli. Saçlarının büyük bölümünü açıkta bırakacak şekilde örtende var, çador(bizdeki çarşaf) giyip dolaşanda. Yeterki kafanızı bir şekilde örtün, nasıl örttüğünüzün hiç bir önemi yok. Kolları açık, vücudu aşırı saran giysiler giymeniz yasak. Dar bir pantolon giyerseniz üzerine tunik yada uzun bir şey giyin. Terlik, sandalet, makyaj, oje, pantolon serbest olmasa da serbest. Dünyada estetik ameliyatın en fazla olduğu ülke imiş. Burun estetiği oldukça yaygın. Uçakta iken yanınızda eşarp mutlaka bulundurun.  Erkeklerin  şort giymesi yasak.

İran’a ne zaman gidilir?

İran’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar ayları. Yaz aylarında ülke çöl sıcakları hakimiyetine girdiğinden oldukça zorlu bir seyahat olabilir.Mart- Haziran, Eylül- Kasım ayları ülkeye gitmek için en uygun zaman dilimleri.

İran’da flört

İran’da evli olmayan iki kişinin aynı odada kalması zinaya giriyor fakat turistik noktalarda hizmet veren oteller, tur firmaları bunu önemsemiyor. 8 gün boyunca kaldığımız hiç bir otel bize evli olup olmadığımızı sormadı. Evli olsanız dahi sokakta el ele tutuşmanız hoş karşılanmıyor.

iran'a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

İran güvenli mi?

İran, gezginler için son derece güvenli. Kadın gezginler için de öyle. Kendimizi güvensiz hissettiğimiz bir an bile yaşamadık. Turistik noktalarda dolaştığınız sürece sorun yaşamazsınız. Bunda ülkede katı bir şeriat gerçeği olduğunu bilmeleri olduğunu düşünüyorum. Cezalar ağır ve caydırıcı. Ülkenin politik konularında konuşmaktan, rejimi eleştirmekten de uzak durun. Askeri noktalar, hükümet binaları gibi yerlerin fotoğraflarını çekmediğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız.

İran’da hangi dil konuşuluyor?

İranlılar, Farsça konuşuyor. Turistik noktalarda İngilizce anlaşmak için yeterli. Ayrıca İngilizce bilmeyen insan çok fazla dil bilmeseniz bile bir şekilde anlaşıyorsunuz. Ülkede 20 milyondan fazla Azerbaycan Türkü yaşadığından Türkçe bilen çok sayıda insanla karşılaşıyorsunuz. İran’da taksicilik yapanların çoğu Azerbaycan Türkü.

 Türkleri seviyorlar mı?

İran, coğrafi konum nedeniyle Türkiye ile sınır olduğundan Türk insanına alışkınlar ve Türk insanı hakkında bilgi sahibiler. Türkleri , Türk müziklerini, Türk dizilerini seviyorlar. Çoğu Türkiye’ye gelmiş ya da gelmek istiyor.

İran’da yeme içme

Yemek açısından Türk mutfağı ile benzerlik taşıyor. İran’a gelen birinin vejeteryan değilse aç kalması pek mümkün görünmüyor. Öğle yemeğini 2 gibi, akşam yemeklerini ise 9 gibi geç bir saatte yiyorlar. Yemeklere tat veresi amacıyla safran, zerdeçal, kimyon, tarçın, limon, maydanoz çok kullanıyorlar. İran mutfağının olmazsa olmazı pilav. Çoğu yemeğin yanında servis ediliyor. Patatesli çilav, dizi, kebab soltani  en meşhur yemekleri. Tatlılarda portakal ve gülsuyu yoğunlukta kullanılıyor. Dondurmanın yanı sıra baklava, helva, kurabiyeler, zulbia en bilinen tatlıları. Yemeklerde ve yemek sonrasında içerisinde sirke, nane, şeker olan sekancebin içiliyor

İran’da alkol satışı ve tüketimi yasak fakat temini oldukça kolay. İsteyen bir şekilde kolayca buluyor. Kanunların bu kadar ağır olduğu bir ülkede bu riske girilmez diye düşünüyorum. Musluk suyu içmek oldukça güvenli denilse de musluk suyu içmenizi pek tavsiye etmem. Bu ülkede kahveden çok çay tüketiliyor.  Çay, bu ülkede derin ve hassas bir mevzu. Kıtlama olarak da içiliyor, pulaki ya da nabat denilen şekerlerle tatlandırılarak da içiliyor. Çayın içine tarçın ve safran koyarak da tüketiyorlar.

İran’da tatil

İran’da hafta sonu tatili bizdeki gibi Cumartesi ve Pazar değil. Sadece Cuma günleri hafta sonu tatili. Gittiğimizde dini bayrama denk geldiğimizden 2 gün boyunca her yer kapalı idi. Girmek istediğimiz çoğu yere girmek istediğimiz halde giremedik. İran takvimine bakıp seyahatinizi tatil zamanlarına denk getirmeyin. Çünkü bu ülkede tatillerde hayat duracak seviyeye geliyor.

İran ucuz mu?

İran, 2018’de yaptığım seyahatler arasında en ekonomik olanlarından biri diyebilirim. Avrupa, Balkanlar ile kıyaslanamayacak kadar ucuz. 1 tl 25.000 -30.000 riyal arasında değişiyor. Yani bizim paramız 2.5-3 kat değerli gibi düşünebilirsiniz.  Yalnız İran’da turistik noktalarda fiyatlar her zaman turiste daha pahalı. Seyahatimizin sonuna doğru farkettik ki girdiğimiz tüm turistik noktalarda biz İranlılardan 7 kat daha fazla ödüyormuşuz. Buna rağmen yine de pahalı değil. Halka fiyatları düşünün artık.Lüks mekanda bir kahve 7-8 tl, en lüks mekanda iki kişi akşam yemeği 60-70 tl. Su 0.50 tl. 8 günlük rotamızın iki kişi maliyeti 385 euro oldu ki bu tur şirketlerinin istediği rakamların çok çok altında. Biz harcarken pek ekonomik davranmadık ama sizin için davransaydık ne kadar ekonomik olur diye hesapladık.İ ran’da bizim yaptığımız rotada bir gezi için minimum seviyelerde bir gezinin maliyeti 125-150 euro civarında olabilir.

İran mutfağı

 

 

 

 

 

 

5 comments

Yorumlarınızı Bekliyorum