İsfahan Gezilecek Yerler | İran | Bavulumdaki Hikaye

Doğu Ekspresine Binmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Ocak 10, 2019

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Nisan 19, 2019

İsfahan Gezilecek Yerler

Şubat 8, 2019
Doğu Eskpresine binmeden önce bilmeniz gerekenler
Diyarbakır GezileceK Yerler
İsfahan gezilecek yerler

İsfahan, tarihi ve kültürel açıdan İran’ın kalbi. 11 yy.’da Selçuklu’ya başkentlik yapmış. Çölün ortasında olmasına rağmen yemyeşil bir şehir. İsfahan, Şah Abbas’ın kenti. Bütün şehri, zevkine, keyfine göre döşemiş. İsfahan aynı zamanda halıları ve dokumacılığı ile ünlü bir şehir. Eğer halı alma planınız varsa İsfahan’dan almanızı tavsiye ederim. Hadi İsfahan Gezilecek Yerler rehberine bir bakalım.

İsfahan’a Nasıl Gidilir?

İsfahan’a uçakla ulaşım: İsfahan’a Türkiye’den direkt uçuş yok. Önce Tahran’a inip, oradan iç hat uçuşu ile İsfahan’a gidebilirsiniz.  Yalnız İran’da iç hat uçuşları İmam Hümeyni Havaalanından (İKA) değil, sadece Mehrabad Havaalanından (THR) yapılıyor. Tahran’a inip, direkt İsfahan’a gidecekseniz iki havalimanı arasındaki mesafenin 1 saat olduğunu unutmayın. En ucuz İran iç hat uçuşlarına buradan bakınız.

İsfahan’a diğer şehirlerden otobüsle ulaşım: İsfahan’a Yezd’den, Kaşhan’dan ya da Tahran’dan da otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. İran’da otobüsler ulaşım en ucuz ve en konforlu ulaşım aracı. İran’da şehirlerarası ve şehir içi ulaşım hakkında İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Şeyler yazıma bi göz atın.

İsfahan şehir içi ulaşım: İsfahan gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan çoğunlukla şehir içinde araca ihtiyacınız olmayacak. Sadece titreyen minareli cami için araca binmeniz gerekecek.

isfahan gezi rehberi

İsfahan’da Konaklama

İsfahan’da diğer şehirlerinde olduğu gibi her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. İsfahan’da nerede konaklanır derseniz İsfahan’da en geniş konaklama ağı için Apochi den bakabilirsiniz. Aynı zamanda beğendiğiniz otele mail atıp indirim teklifi isteyebilirsiniz. İsfahan’da Ghasr Monshi Otel’de konakladık. Otel eski bir İran mimarisine sahip ve çok şık. Akşam yemeği ve kahvaltı açısından İran otelleri içersinde en iyisi idi diyebilirim. Bir de otelin şöyle ilginç bir tarafı var. Otel odaları yer altında. Yani otel çok katlı fakat yer altına doğru yapılmış. Bunun nedeni ise Nakş-ı Cihan meydanı yakınında konumlanan hiç bir yapı Şah Caminin minaresinden yüksek olamazmış. Bu nedenle yeraltına doğru yapılmış. Yine bunun dışında İsfahan’ın en eski ve en büyük otellerinden biri olan Abbasi Otel de tercihleriniz arasında olabilir. Abbasi Otel’de konaklamasanız dahi gezebiliyorsunuz.

isfahan

İsfahan Gezilecek Yerler

Nakş-ı Cihan (Nıfsi Cihan) Meydanı

17.yüzyılda yapılmış. UNESCO listesindeki Dünyanın ikinci en büyük meydanı. İsfahan’ın kalbi konumunda. Meydan etrafında İsfahan gezilecek yerler listesindeki bir kaç yapı bulunmaktadır. Meydan günün her anı oldukça kalabalık.  Faytonlar, sokak sanatçıları, hediyelik eşya dükkanları ne ararsanız var.

İmam (Şah)-Abbasi Cami

Siyasi ortama göre ad değiştiren, bir dönem Şah Cami, şimdi ise İmam Cami olarak geçiyor. Dünyanın 2. büyük meydanı içindedir. 42 metre yükseliğinde ve 25 senede tamamlanmış. Cami bugün UNESCO listesinde. Caminin ilginç bir hikayesi var. O zaman caminin inşaatı devam ederken caminin mimarı 3 yıl ortadan kaybolur . 3 yıl sonra geri dönen mimar, Şah’ın karşısına çıkarılır ve neden ortadan kaybolduğu sorulur. Caminin yıllara meydan okuyabilmesi için bu sürenin geçmesi lazımdı. Camiyi bana zorla yaptırmayın diye ben de ortadan kayboldum. Çini süslemeleriyle bezeli camide 472.500 adet çini kullanıldığı tahmin ediliyor. Yedi renkli mozaik çini süslemeli camide maviler ağırlıktadır.

Şeyh Lütfullah Cami

12.yüzyılda yapılmış İsfahan’ın tarihi camilerinden biri. Bu yapının kadınlar meclisi olarak bilinmesinin nedeni ise Ali Kapu’da yaşayan saltanat hareminin ibadetine ayrılmış olması. Safevi döneminin fayans şah eseridir. Caminin en önemli özelliğinden biri de minaresiz oluşu. Amerikalı İran bilimcisi Artur Pope bu cami hakkında şöyle diyor. Bu binada en ufak bir eksiklik yoktur. Ölçüler çok uygun, plan mükemmel güçlü ve güzeldir. Bu camide UNESCO listesindedir.

Ali Kapu Sarayı

İsfahan’ın Bab-ı Ali’si yani devlet kapısı. Sarayın yüksekliği 48 metre ve 6 kattan oluşur. 52 odası var. Sarayın en dikkat çeken yanı terasıdır. Sütunların her biri 12 metrelik çınar ağacından yapılmış.Eskiden kraliyet ailesi meydandaki gösterileri, festivalleri, polo oyunlarını burada izlermiş. Sarayın en görkemli bölümü şahın özel çalışma yeri olarak kullanılmış musiki salonudur. Şah yerli yabancı misafirlerini burada eğlendirip konserler verirmiş.

Kırk Sütün Sarayı

Bahçe içindeki sarayda aslında 20 sütün bulunuyor. Ancak sarayın önündeki geniş havuza düşen yansımayla sütunların yarısı 2’ye katlanıyor. Bu nedenle kırk sütün deniyor. Saraya girdiğinizde dikkat etmeniz gereken diğer bir küçük ayrıntı da Osmanlı-Safevi arasında 1514’te gerçekleşen Çaldıran Savaşı’nın anlatıldığı minyatür. Buna dikkat etmenizi öneririm.

Vank Katedrali

İsfahan’da Ermeniler’in çoğunlukta yaşadığı Culfa denilen semtte bulunan katedral Ermeniler’in önemli ibadet merkezlerinden birisi. Kilisenin içerisindeki freskler Hıristiyan kıssalarını anlatıyor. Bahçesinde 1915 Ermeni Soykırımına dair bir sergi var. Aynı zamanda kilisenin bahçesindeki diğer yapı da Ermenilere ait eski eserlerin yer aldığı ufak bir müze. Girişi ücretli. İran’da çoğu yer ücretli fakat en pahalı giriş ücreti ödediğimiz yer burası idi.

Si-o-se-pol Köprüsü

Diğer adıyla Allahverdi Khan Köprüsü. Zayende Nehri üzerindeki 5 köprüden en uzun olanı. Farsça’da 33 gözlü köprü demek.  O gözlerin yapılmasının nedeni ise rahatça ibadetlerini gerçekleştirebilsinler diye. Nehir geçiyor köprünün altından fakat nehirde gittiğinizde göreceksiniz ki su yok, kupkuru. Bildiğim kadarıyla sadece Nevruz zamanı su veriliyormuş nehre.

Titreyen minareli Cami (Monar Janbon)

İsfahan’ın 5-10 km dışında bulunan cami, aslında Ebu Abdullah’ın türbesi fakat daha çok sallanan minaresi ile biliniyor. Mimari bir hatadan dolayı sallanıyor fakat yıkılmıyormuş. Minarelerden birini saat başı çıkıp sallayan bir görevli var. Tam bir turistik atraksiyona dönüşmüş bu. Bizim için tam bir hayalkırıklığı oldu. Minare çok sallanıyor diye düşünürken bir de baktık ki gözle bile zor ayırt edilecek bir sallanma var. Gelmişken görmek isterseniz görün ama bence  o kadar yola değmez. Girişi ücretli.

isfahan gezisi

İsfahan Yeme-İçme

Toranj Food Kompleks: İsfahan’da hem gözüm hem de midem doysun diyorsanız ilk sıradaki tavsiyem burası. Eski bir İran mimarisine sahip bu mekan restoran ve kafe olarak iki bölümü var.  Oldukça da güzel bir avlusu var. Gündüzleri şanşlıysanız canlı müziğe denk gelebilirsiniz. Son olarak İran’da uluslararası kredi kartlarının çalışmadığını unutmayın.

Bahar Neranj Cafe: Vank Katedrali’ne oldukça yakın konumda olan bu kafenin dekorasyonu beni benden aldı diyebilirim. Oldukça küçük bir yer. Bir kahve molasını hak edecek bir yer. Pişman olmazsınız.

Azadegan Cafe: Yerel halkın da takıldığı bir cafe. Fotoğraflarına instagramda da rastlayabileceğiniz çok fazla çeşit çayları var. Sipariş verdiğiniz kahve yada çayın yanında ikram olarak İran’a özgü tatlılardan veriyorlar. Mekanın her yerini antikalar sarmış durumda.

Houger Cafe: Yine Toranj gibi geleneksel mimariye sahip restoranlardan bir tanesi. Bahçesinde küçük bir süs havuzu var. Dışarısı da içerisi de oldukça keyifli.

 

 

 

 

2 comments

Yorumlarınızı Bekliyorum