Şiraz Gezilecek Yerler | Şiraz | Bavulumdaki Hikaye

İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

Kasım 16, 2018

Yezd Gezilecek Yerler

Ocak 7, 2019

Şiraz Gezilecek Yerler

Kasım 18, 2018
İran Gezilecek Yerler
Yezd gezilecek yerler
şiraz gezilecek yerler

Bir zamanlar ilmin değil, bülbüllerin, şiirin, aşkın, şarabın kenti diye anılırmış. Şiraz, İran kültür başkenti, şairler şehri, güller başkenti gibi ünvanları ile bilinir. Şiraz üzüm bahçeleri ünlü. Şarap üretimi olduğu dönemlerde Avrupa’dan Şiraz şaraplarını tatmak için turlar düzenlenirmiş. Tabi şimdilerde alkol üretimi yasak olduğundan artık şarap üretimi söz konusu değil. Bir zamanların şiirlere, şairlere ev sahipliği yapmış bu şehri keşfetmek için Şiraz gezilecek yerler rehberine bakalım.

Şiraz rehberine bakmadan önce İran’a gelmeden önce bilmeniz gerekenler yazıma göz atmalısınız.

Şiraz

Şiraz’da konakladığımız House of Elephant’ın avlusu

Şiraz Konaklama

Şiraz başkent Tahran kadar büyük bir şehir olmadığından konaklayacak yerin uzaklığının pek bir önemi yok. Şehir çok büyük olmadığından şehrin istediğiniz yerinden yapabilirsiniz. İran’da konaklamalarınızı geleneksel otellerde yapamanızı tavsiye ederim.

Yüksek bütçeli: Nasır ol Mülk Camine yürüme mesafesinde House of Elephant isimli 270 yıllık bir butik otelde konakladık. Otele gecelik 50 euro ödedik. Otelin internet sitesi yok. Bunun dışında Zandiyeh HotelGrand Shiraz Otel diğer tavsiye edeceklerim. (50-100 euro arasında fiyatlar)

Orta bütçeli: Karim Khan Otel, Chamran Grand Otel (30-50 euro arasında)

Düşük bütçeli: Golshan Traditional Hostel, Parhami Traditonal Hostel (5-20 euro arasında)

Şiraz Ulaşım

Tahran’dan Şiraz’a otobüsle ulaşım: Tahran-Şiraz arası otobüsle 12-15 saat sürüyor. VIP otobüsler tercih ederseniz 180 dereceye kadar yatak pozisyonuna gelebiliyor. Otobüs bileti online satılıyor fakat İran kredi kartları ile alınabiliyor. Bu yüzden Şiraz haricindeki tüm otobüs biletlerimizi otel görevlilerine aldırıp ücreti ya onlara ödedik ya da rezervasyon yaptırıp terminalde ödedik. Ayrıca gece yolculuğu yaparsanız otel ücreti ödememiş olursunuz. Tahran Şiraz arası otobüsle 5-10 euro.

Tahran’dan Şiraz’a uçakla ulaşım: Tahran’da 2 havalimanı var. Birincisi dış hatların uçtuğu İmam Hümeyni Havalimanı, diğeri de iç hatlar uçuşunun gerçekleştiği Mehrabad Havalimanı. Biz İran’da zamanımız kısıtlı olduğu için Şiraz’a otobüsle gitmeyip uçakla gitmeyi tercih ettik. Uçuştan 1 ay öncesinde uçak biletini Aseman Havayolundan 52 euroya aldık.

Şehirlerarası Ulaşım: Şiraz matematiksel konum olarak güneyde olduğundan İran’a en yakın şehir Yezd. Şiraz-Yezd arası otobüsle 7 saat. Biz otobüsle 7 saat çekmek yerine taksici Ali ile 30 euroya önce Persopolis’e ardından Yezd’e gidecek şekilde anlaştık. İran’daki vip otobüslerin rahatlığını anlayınca aslında o yolun otobüslede çekilebileceğini anlamış olduk. Üstelik daha ekonomik bir şekilde çekilebilirmiş.

 Şehiriçi Ulaşım: Şiraz’da İrem Bağı hariç gezilecek çoğu yer birbirine yakın. O yüzden Şiraz’da şehir içi ulaşımda pek araç kullanmanıza gerek kalmayacak. Eğer ihtiyaç duyarsanız Snapp uygulaması ile taksi çağırabilirsiniz.

şiraz iran

Şiraz Gezilecek Yerler

Nasir Al Mulk Cami (Pembe Cami)

Şiraz gezilecek yerler arasında en instagramlık olan bu yer 1876-1888 yılları arasında Kaçar Hanedanlığı döneminde inşa edilmiş, ve çeşitli isimlerle anılıyor. Mimarisinde pembe ağırlıklı kullanıldığından pembe cami olarak biliniyor. Sabahları gün doğumuyla birlikte cami içerisinde muhteşem bir ışık oyunu oluyor. Cami içindeki bu renk oyunları sadece sabah saatlerinde olduğundan erkenden gitmeniz gerekiyor.     İranlılardaki estetik zevki ve kaygısı son derece yüksek. Estetiğin yanısıra renkli camların bir diğer özelliği ise caminin içine böceklerin girmesini önlemesi.  Giriş ücreti 200.000 riyal.

Qavam Evi ( Narenjestan Bahçesi)

19.yüzyılda inşa edilmiş. Narenciye bahçesi ortasında, sahibi Şirazlı zengin bir aile. 3500 metrekarelik bir ev. Evin erkeklere ait kısmı, kadınlara ait kısmı olarak 2 bölümden oluşuyor ve iki kısım tünelle bağlanıyor. 1966’da Şiraz Üniversitesi’ne bağlı  Asya Enstitüsü’ne bağlanmış.

Mausoleum Of Hafez (Hafız Mozalesi)

İran tarihine adını altın harflerle yazdırmış birisi Hafız. 14.yüzyılda yaşamış. Kuran-ı Kerimi tersten okuyacak kadar hatmetmiş. Şiraz dışına hiç çıkmamış. İran’da çoğu evde Kuran-ı Kerim yanında Hafız’ın şiir kitabı bulunurmuş. İran geleneklerine göre Yelda gecesi yani en uzun gecede Hafız’ın divanından rastgele bir şiir seçilir ve çıkan şiir fal gibi yorumlanırmış. Hafız falı açmak sadece Yelda gecesine ait değil. Fakat o gecede yapılan Hafız falının kendi gelecekleri hakkında işaret olduğuna inanılır.

Hafız falı açma 2 şekilde yapılır. Birincisi aile büyüklerinden biri Hafız’ın kitabını eline alarak rastgele bir sayfa açar. Çıkan fal sonucunda bütün bir yıl ne ile karşılacaklarına dair yorumlarlar. Bir diğeri ise gazelleri küçük kağıtlara yazıp fal açmak isteyene çektirilir ve yorumlanır.

Hafız, İranlılar için bu kadar önemli olunca mozalesini ziyaret eden çok sayıda yerli turist görebilirsiniz. Bahçeye adım attığınızdan itibaren arka planda Hafız’ın şiirlerinin okunduğu ses kaydını duyacaksınız. Giriş ücreti 200.000 riyal.

Eram Garden (İrem Bağı)

Bahçenin ön cephesinde 19.yüzyıla ait çiniler bulunuyor. Sadece 300 yılı aşkın ve Şiraz’da yetişen servi naz ağaçları yetişiyor. İrem Bağı, Yemen’de kurulan bir bahçenin devamı niteliğinde. Yemen’de kurulma nedeni İrem Bağı’nın Kuran-ı Kerim’de bahsediliyor olması. İrem Bağı’nda 700 farklı çeşit bitki ve ağaç türü var. Dünyanın dört bir yanında yetişen tüm bitkiler buraya getirilmiş. Dünyadaki cennet olarak tasvir edilen İrem Bağı, Şiraz Üniversitesi tarafından yönetiliyor.

Vakil Mosque (Vekil Camiî)

1773 yılında yapılan cami, şahın ihtişam sergileme hevesinin göstergesi olmuş. Geleneksel İran camilerinde dört eyvan kullanılır burada iki büyük avlu inşa edilmiş.Cami 2 büyük depremi atlatmış. Caminin hemen arkasında Vekil Çarşısı var. Orayı da mutlaka görün.

Kharim Khan Citadel (Kerim Han Kalesi)

Savunma amacıyla yapılmış, duvarların yüksekliği 14 metreyi bulan ve oldukça iyi korunmuş durumda bir kale. Bu kale, İsfahan’daki yapılara rekabet amacıyla yapılmış. Kulelerden biri eğik.Şah döneminde ise hapishane olarak kullanılmış. Fakat daha sonra iç kısmına turunç ağaçları ekilmiş ve harika bir bahçesi olmuş. Kalenin girişine Farsça olarak “Şiraz’a yeni gelen gezgin, uzun bir süre Kerim Han sarayının güzelliğini övmekten geri duramayacaktır” sözü yazılmış. Giriş ücreti 200.000 riyal.

Shah-e-Cheragh Shrine (Şah Çerağ Türbesi)

Şiraz’da en son göreceğiniz yer burası olsun çünkü burayı gördükten sonra Şiraz’da başka bir yeri beğeneceğinizi düşünmüyorum. Burası aslında türbe, cami, dinlenme salonları ile büyük bir kompleks. Şiiliğin önemli isimlerinden 12 imamdan biri olan İmam Rıza’nın kardeşi Şiraz’da öldürülünce 14.yüzyılda onun anısında mezarın bulunduğu yere türbe inşa edilmiş. Işıklar şahı olarak ismi çevrilen bu türbenin iç duvarlarında milyonlarca küçük ayna kullanılmış. Aynalı bölüme girince ihtişamdan gözleriniz kamaşabilir. Girişte bayanlara “çador” denilen çarşaf giymeleri isteniyor. Yabancılara kompleksi gezdirmesi için bir rehber veriyorlar. Rehber ücreti yok, tamamen gönüllü olarak çalışıyorlar. Giriş ücretsiz.

Manteghi Nezhad Historical House (Manteghi Nezhad Evi)

Şiraz’ın Kaçar döneminden kalma tarihi geleneksel evlerinden biri. Şimdilerde sanat evi olarak kullanıyor. Giriş ücreti 70.000 riyal.

Şiraz Restoran Tavsiyeleri

Joulep Cafe: Vekil Cami’nin hemen karşısındaki bu kafe, sabah ve öğle yemekleri ya da kahve molaları için tercih edilebilecek yerlerden biri. Çalışanların ilgisi, vizyonu, enerjileri, kafenin müzikleri, yemekler ve kahvelerin lezzeti ile uğramanızı tavsiye edeceğim yerlerin başında geliyor. Özellikle öğleden sonra 3 gibi gelen çikolatalı kekinde yiyin. Geldiği gibi bitiyor bu lezzeti kaçırmayın derim.

Rood Cafe: Vekil Çarşısına çok yakın konumda olan kafe, özellikle kahvaltı için tercih edilebilir.

Espresso Lab: Şehrin yeni kısmında, Türkiye’den de tanıdığımız bir marka Espresso Lab.

Shiraz’da iken ülkenin dini bayramlarından birine denk geldiğimizden çoğu yer kapalıydı. Bu yüzden gidemedik. Haft Kahn Restaurant Complex, Screwhi’s Nespresso Bar, Rood Cafe, Hedayet Cafe gitmek isteyipte gidemediğimiz yerler.

iran şiraz

 Şiraz Çevresinde Gezilecek Yerler

Persepolis

Şiraz’a 60 km uzaklıkta UNESCO listesinde 2500 yıllık antik kent. Yapımı 150 yıl süren Persepolis  Şiraz’a gelipte uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. İran’ın en gösterişli döneminden izler taşıyor. Şehre girer girmez karşımıza dev heykeller ve harika bir manzara çıkıyor. Persepolis’in dört bir köşesi Zerdüştlüğün işaretleriyle dolu. Persepolis’e giden bir toplu taşıma yok. Haliyle özel araçla ya da taksici ile anlaşmanız gerekir. Taksiciler ile pazarlık yapın 5-6 euro’dan fazla para vermeyin. Güvenilir bir taksici isterseniz hem iyi Türkçesi hem de iyi derece İngilizcesi ile Kaşkay Türkü Ali’nin numarasını isteyenlere verebilirim. Persepolis için ortalama 2-3 saat ayırmalısınız. Ayrıca isterseniz rehberli turlarda mevcut. Giriş ücreti 200.000 riyal.

Nekropolis (Nakş-ı Rüstem)

Persepolis’e 10 km mesafede Ölüler Şehri olarak biliniyor. İranlıların ünlü efsanevi karakteri Rüstem’den dolayı Nakş-ı Rüstem olarak da biliniyor. Persepolis’i görüp devamında burayı görebilirsiniz.

Pasargad Antik Kenti

Şiraz’a 130 km mesafede, Persepolis’ten ise yaklaşık 45 km uzaklıkta UNESCO listesinde antik bir kent. Şehrin kurucusunun mezarı hala dimdik ayakta. Şimdiye kadar zarar görmemesindeki etkenin,  mezarın Hz. Süleyman’ın annesine ait olduğuna inanılmasıdır.

Bu üç noktada hemen hemen bir günlük bir rota. Şiraz’a geldiğinizde1 gününüzü Şiraz’ın merkezine, 1 gününüzü de bu antik kentlere ayırmanızı tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 comment

Yorumlarınızı Bekliyorum