Yezd Gezilecek Yerler | İran | Bavulumdaki Hikaye

Şiraz Gezilecek Yerler

Kasım 18, 2018

Doğu Ekspresine Binmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Ocak 10, 2019

Yezd Gezilecek Yerler

Ocak 7, 2019
şiraz gezilecek yerler
Doğu Eskpresine binmeden önce bilmeniz gerekenler
Yezd gezilecek yerler

Yezd, 7000 yıllık geçmişi ile dünyanın hala yaşayan en eski şehri. Lut Çölü ve Kevir Çölü tarafından çevrilmiş Yezd için “Çöl gelini” denirmiş. 13.yüzyılda Yezd’den geçen Marco Polo, Yezd’in güzellikleri ve ticari kapasitesi hakkında övücü sözler söylemiş. İpek ve her türlü kaliteli dokumalarıyla kervanların uğrak noktası olmuş. 4000 metrelik dağın eteğindeki çöl gelini, rüzgar kuleleri, dar sokakları ile Yezd gezilecek yerler rehberimize bir göz atalım.

Yezd’e Nasıl Gidilir?

Şiraz’dan Yezd’e taksi ile ulaşım: Şiraz- Yezd arası 450 km ve araçla 6-7 saat sürüyor. Şiraz’dan Yezd’e gelirken, Şiraz’a 1 saat uzaklıkta Persepolis Antik Kenti var. Bizde Şiraz’dan Persepolis’e uğrayıp, devamında Yezd’e gelecek şekilde Kaşkay Türkü, iyi derecede ingilizce bilen bir taksici ile 30 euroya anlaştık. Ortalama 6 saatte bizi Yezd’e getirdi. Kalabalıksanız ya da konforu seviyorsanız özel araçla gitmek daha mantıklı. İstediğiniz yerde durup fotoğraf çekebilir, mola verebilirsiniz. Şöförümüz oldukça iyi ve güvenilir biriydi. İsteyen olursa numarasını verebilirim.

Şiraz’dan Yezd’e otobüs ile ulaşım: Şiraz’dan Yezd’e nasıl gidilir sorusuna en ekonomik cevap otobüs. Şiraz-Yezd arasını otobüsle gitmek isterseniz gece otobüsünü tercih etmenizi tavsiye ederim. Biz diğer rotalar arasındaki mesafeleri otobüs ile halledince gördük ki İran’da VİP tarzı yarı yatak olabilen otobüsler oldukça konforlu. Şiraz’dan Yezd’e otobüs yolculuğunun konforlu ve ekonomik olunca taksi ile gitmiş olmanın pişmanlığını yaşadık. Şiraz’dan Yezd’e gece yolculuğu yaparsanız hem otel parası vermemiş olursunuz hem de o mesafeyi  iki kişi 5 euroya halletmiş olacaksınız.

Yezd'de nerede kalınır

Yezd Konaklama

Yezd’de nerede konaklanır diye soracak olursanız şehrin her yerinde konaklanabilir. Yezd gezilecek yerler baktığınızda bir günde keşfedilebilecek kadar küçük bir şehir olduğunu görebilirsiniz. Yezdde bir gün kalmanız yeterlidir. Biz şehrin eski kısmındaki geleneksel otellerde kalmak yerine daha merkezi bir noktada olan Dad Hotel de konakladık. Fiyat, performans, odaların temizliği her açıdan oldukça memnun kaldık. Ayrıca otelin restoranı oldukça meşhur. Otelde kalmasanız bile dışarıdan hem öğle hem de akşam yemeği için uğrayabilirsiniz.

Yezd Gezilecek Yerler

Jameh Cami (Cuma Cami)

1365 yılında yapılmış, diğer adı Cuma Camiî. 48 metre uzunluğu ile İran’ın en büyük minaresine sahip. eski dönemlerde bu caminin yerinde bir Zerdüşt tapınağının bulunduğu ve sonradan camiye çevrildiği söylenmektedir.

Bu caminin minarelerinde eski zamanlarda cuma günleri bir çöpçatanlık olurmuş. Bekar kadınlar çarşaflarına asma kilit takıp minareye çıkar. Kilidin anahtarını bahçeye atar. Anahtarı kim kaparsa erkek kilidi açar ve tatlı ısmarlarmış kadına. Bu inanışa göre tanışmanın uğurlu bir yanı vardır, bu çiftler büyük ihtimal evleniyorlarmış.

Amir Çakmak Cami

14.yüzyılda yapılmış cami, Yezd’in tam merkezinde sembolü konumunda. Her yıl burada taziye isimli geleneksel yas tutma törenleri yapılırmış. İmam Hüseyin, Muharrem ayının 10.gününde şehit edildiğinden bu olayın yası her yıl bu dönemde tutulurmuş. Caminin hemen sağ tarafında “nakhl” denilen hurma ağacından yapılmış bir ağaç iskelet göreceksiniz. Bir kaç ton ağırlığındaki bu nakhl, aşure günü dualar eşliğinde resim ve siyah örtü ile kaplanıp, hançer, kılıç, aynalarla ve renkli ipek peçetelerle donatılırmış. Nakhl bu haliyle Hz. Hüseyin’in tabutunu temsil edermiş ve yas tutma törenleri onun etrafında oluyormuş. Nakhl aracı meydanda üç tur dolaştıktan sonra meydanın bir köşesine konurmuş.

yezd iran gezi

Ateş Tapınağı- Ateşgede

Zerdüştlük dininin en önemli tapınaklarından. Tapınak binası 64 yıllık. Giriş ücreti yok isteyen bağış yapabiliyor. Tapınakta 470 yıldır hiç sönmeyen bir ateş var. Tapınaktaki kutsal ateş, insan eli ve nefesi temas etmeden sürekli yanıyor. Ateş rahipleri diye bilinen din adamları, badem ve kayısı ağacı odunları ile, ateş odalarına eldivenlerle ve ağızlarını kapatarak girip ateşi besliyorlarmış. Duvarda Zerdüştlerin kutsal kitabı Avesta’dan bazı ayetler de yer almakta. Tapınak binasının hemen yanında da Zerdüştlğün tarihini anlatan ufak bir müze var. Orayı da görün.

Sessizlik Kuleleri

Farsça’da Dakhme adı veriliyor bu kulelere. Dünya’nın en eski tanrılı dinlerinden biri Zerdüştlük, 3500 yıllık geçmişi ile kökeni İran’a dayanır. Günümüzde hala Zerdüştlüğe inanan insan sayısı 150 bin civarında. Yezd’de 500 bin nüfusun %10’u Zerdüşt. Zerdüştlükte hava, toprak, su çok değerli. Bu yüzden ölülerini toprağı, havayı, suyu kirletmemek için gömmüyorlar. Bunun için inşa ettikleri sessizlik kulelerine ölülerini bırakıyorlar. Yırtıcı kuşlar tarafından cesetleri yeniyor. Akbabaların midesindeki salgıların mikropları yok ettiği düşünülüyor. İlginç olanı ise bırakılan ölülerin başını rahipler beklermiş. Bunun nedeni ise kuşun ölen kişinin hangi gözünü yediğini görmek. Sağ gözü yerse mutlu olacak, sol gözü yerse azap çekeceği anlamına geliyormuş. Zerdüştlük geleneğinde insanlar öldükten sonra, şeytanın vücudun içine girdiğine inanıldığından vücudu temizlemek için beden kuşlara veriliyor. Arta kalan kemikler 1 yıl sonra alınıp beton lahitlere konuluyormuş. Böylece toprakla temas yok. Tabi bu kuleler 1979 dan sonra yasaklanmış. Şimdi İran’daki Zerdüştler normal mezara konuluyor. İran’dan kaçan Zerdüştler bugün Amerika ve Hindistan’da yaşıyormuş. Zerdüştler dualarını ışığa dönerek yapıyorlar. Mum, lamba ışığı, ateş, güneş, vs… Ateşe tapmıyorlar fakat özel törenlerin ateş önünde yapılması ateşin karanlığı önlemesinde. Zerdüştlüğe göre karanlık, kötülüklerin kaynağı.

iran sesizlik kuleleri

12 İmam Türbesi

12.yüzyılda kalma bu türbe, 12 İmam için temsili cenaze törenlerinin yapıldığı yerdir. Buranın hemen yanında daire şeklinde ve 10 metre çapında bir çukur bulunur ve burası İskender’in Hapishanesi olarak bilinir. İçine 12 İmamın ismi yazılmıştır. Büyük İskender’in savaşta yakaladığı esirleri bu çukura atıp çölde kendi kendine ölmeleri için bu zindana attığı söyleniyor.

Rüzgar Kuleleri (Bad-Gir)

Şehrin eski kısımlarında dolaşırken çatılarda hala görebileceğiniz bu kuleler eskiden evlerde bir çeşit klima görevi görüyorlardı. Kuleler hala Mısır, Afganistan, Pakistan gibi şehirlerde kullanılıyor. Her taraftan rüzgarı içine alıp, aşağı indiriyor. Kulenin altında bulunan süs havuzuna inen rüzgar, su ile temas ederek evin daha fazla serinlemesine yardımcı oluyor.

yezd

Arkamdaki baca gibi yapı badgir adı verilen rüzgar kuleleri

Yezd Sanat Evi

Yezd sokaklarında dolaştığınızda siz de görecekseniz ki seramik gibi el sanatları oldukça yaygın. Özellikle de şehrin eski kısmında. Yezd Sanat Evi’de hem sanatsal faliyetleriyle hem de çatı terası ile oldukça bilinen ve rağbet gören bir yer. Bizim amacımız terasından Yezd’in nasıl gözüktüğünü görmekti. Giriş ücreti 1 euro. Eğer bir şey yer içerseniz giriş ücretini almıyorlar.

Yezd Gidilecek Mekanlar

Yezd’de sadece bir gece geçirince çok fazla mekan keşfetme şansımız olmadı. Yezd’de genel olarak gitmek istediğimiz mekanlarda akşam 5-6 gibi açıyorlarmış. Biz de akşam İsfahan’a otobüsle geçeceğimizden gitmek istediğim mekanlara gidemedim. İranian Old Cafe, Cafe Nardoon size tavsiye edebileceğim Yezd’deki mola durakları.

 

 

1 comment

Yorumlarınızı Bekliyorum