Beyrut Gezilecek Yerler | Beyrut | Bavulumdaki Hikaye

Köln Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018

Bir Zamanların Paris’i: Beyrut Gezilecek Yerler – II

Mayıs 24, 2018

Bir Zamanların Paris’i: Beyrut Gezilecek Yerler – I

Mayıs 17, 2018
köln gezilecek yerler
lübnan beyrut
beyrut gezilecek yerler

Vizesizliğin dayanılmaz hafifliği dedik ve hiç hesapta yokken soluğu bir zamanlar Ortadoğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Beyrut’ta aldık. Beyrut’u anlatan en iyi kelime “zıtlık”. Burası tam bir zıtlıklar şehri. Bir yanda İstanbul’da göremeyeceğimiz kadar havalı gökdelenler, bir yanda savaşın izlerini taşıyan binalar; bir tarafta aşırı makyajlı, estetikli kadınlar, diğer tarafta çarşaflı kadınlar; bir tarafın kilise, hemen yanı başında camiî; bir yanda yediemine gidecek araçlar, diğer tarafında yanından jet hızıyla geçen Ferrariler, Maseratiler… O kadar uçluklar yaşanan bir şehir ki… Hem moderni hem gelenekseli aynı sokakta görebileceğiniz Beyrut’a hoş geldiniz!

Beyrut gezilecek yerler- II yazısının ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

TEMEL BİLGİLER

Vize: Lübnan, Türk vatandaşlarından 90 günü aşmamak kaydıyla vize istemiyor fakat pasaportunuzda İsrail damgası ülkeye girişiniz kesinlikle mümkün değil. Pasaport polisi sayfaları tek tek inceliyor.

Aşı: Lübnan’a giderken herhangi bir aşıya gerek yok. Ülkelerin sağlıksal prosedürleri sürekli değişebiliyor bu nedenle ülkeye gitmeden önce Seyahat Sağlığı Merkezi sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Güvenlik: Lübnan’ın siyasi durumu tam bir çorba. Bir tarafında Suriye, diğer tarafında İsrail. Nasıl olmasın ki? Her sokak ve köşebaşında eli silahlı asker görüyorsunuz başta sizi tedirgin etse de alışıyorsunuz. Lübnan’da hizbullah kontrolünde mahalleler olduğu söyleniyor. Turistik noktalarda olduğumuzdan 5 bayan ne gece ne gündüz herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadık.

Para: Beyrut’ta hem Lübnan doları hem de Amerikan doları kullanılıyor. Her yerde fiyatlar dolar endeksli. Ülkeye gittiğinizde paranızı bozdurmak için uğraşmanıza gerek yok. Çünkü amerikan doları da kabul ediyorlar. Lübnan doları verdiğinizde size para üstü olarak amerikan doları da verebiliyorlar.Ya da tam tersi olabiliyor. Daha kolay hesaplayabilmek için kuru sabitlemişler 1 dolar 1500 lübnan doları.

Dil: Resmi dil Arapçanın dışında ikinci dil olarak Fransızca kullanılıyor.Turistik noktalarda herkes iyi derecede İngilizce konuşuyor.

Telefon Hattı: Ülkede genel anlamda otellerde olsun, kafe ve restoranlarda olsun internet sıkıntılı. Lübnan’da hat almak isterseniz “Touch” firmasını tercih edin. Sakın havaalanından almayın çünkü 30-40 dolar istiyorlar sizden. Şehir merkezine geldiğinizde 3-4 dolara alabilirsiniz.

beyrut

Beyrut Ulaşım

Beyrut’a Uçak ile Ulaşım: Türkiye’den Beyrut’a direkt Pegasus, Thy ya da Lübnan Havayolları olan Middle East Airlines ile  ulaşabilirsiniz. Özellikle Pegasus’un Cuma akşam gidiş, pazartesi sabahı İstanbul’a varış şeklinde uçuş saatleri hafta sonu için çok ideal. Ayrıca Adana’dan Bora jet ile Beyrut’a haftanın belli günlerinde Beyrut’a uçuş bulunmaktadır.

Beyrut’a Karayolu ile Ulaşım: Adana’dan karayolu ile Beyrut’a ulaşmak isterseniz 8 saatlik bir otobüs ya da kara yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Ancak şu anda bu yol Suriye’deki karışıklıklar nedeniyle pek güvenli bulunmayıp tercih edilmemektedir.

Beyrut Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım: Havaalanına gitmek için herhangi bir toplu taşıma aracı yok. Taksi kullanmanız gerekiyor. Taksiciler, benzinin ucuz olduğu bir ülkede 15 km mesafedeki şehir merkezi için 40-50 dolar istiyorlar. Bunun yerine tavsiyem her zamanki gibi Uber kullanmanız. Biz havaalanından şehir merkezine uber ile toplam 17 dolar ödedik.

Beyrut Şehiriçi Ulaşım: Beyrut gezilecek yerler birbirine yakın olması sebebiyle aslında yürüyerek keşfedilecek bir şehir fakat biz özellikle gece saatlerinde şehiriçi ulaşımda taksicilerle pazarlık yapmakla uğraşmak istemediğimizden şehiriçi ulaşımda UBER kullanmayı tercih ettik. Telefon hattına sahip olduğumuzdan Uber ile Beyrut’u pratik ve ekonomik bir şekilde dolaştık.

Uber kullanmak istemezseniz şehiriçi ulaşımda dolmuş taksiler ve otobüsler de var. Otobüslerin güzergahları ve rotaları hakkında pek bilgim yok ama sefer saatlerinin sık olmadığını lokallerden öğrendik.

Beyrut Konaklama

Ortadoğu ülkesi sanıp Beyrut’u hiç de ucuz sanmayın. Beyrut ciddi anlamda pahalı bir şehir. Bizim paramız da aşırı değersiz. Haliyle de konaklama için ödeyeceğiniz ücret de yüksek olacaktır. Ekonomik konaklama için kesinlikle tavsiyem kaldığımız hostel olacaktır. Beyrut gezilecek yerler birbirine yakın o yüzden Saifi bölgesinde “Downtown’a yürüyerek 10 dk mesafedeki Saifi Urban Gardens ekonomik konaklama arayışındakiler için iyi bir tercih. Biz kalabalık olduğumuz için hostelde kalmak bize mantıklı geldi. Hem odamızda kimse yoktu hem de ekonomik anlamda günlük 18 dolara şehrin merkezinde, temiz ve güvenli bir hostelde kalmış olduk.

Ayrıca hostelin restoranı “Cafe Em Nazih” gece eğlencesi için şehrin en iyilerinden. Hem ekonomik olsun, “hem de vur patlasın çal oynasın” diyorsanız kesinlikle burayı tavsiye ederim. Biz zaten buradaki otelde konakladığımızdan her akşam bu eğlenceye şahit olduk.

Eğer burada konaklamak  istemezseniz ve yine ekonomik bir yer arayışındaysanız Hamra Bölgesi tercihiniz olabilir. Saifi’de konaklamasaydık tercihim Hamra Bölgesi’ndeki Studio 44Beverly Hotel Beirut olacaktı.  Maddi açıdan sıkıntınız yoksa “Downtown” bölgesi ya da  “Zautini Bay” tarafındaki lüks oteller de tercihiniz olabilir.

beyrut sokakları

Beyrut Semtleri

Solidere: “Downtown” olarak bilinen bu bölge Saat kulesi, Hariri Cami, Souk Beyruth, Gray hotel gibi simgeleriyle şehrin lüks yüzü. Nişantaşı ayarında olan bu bölgede dünyaca ünlü markaları, lüks otelleri ve pahalı restoranları bulabilirsiniz. Şehrin en nezih, en temiz yerlerinden bir tanesi. Burada dolaşırken Beyrut’taki zengin ile fakir arasındaki uçurumu daha net algılayabilirsiniz. Zenginlerin çoğu Afrika kökenli ya da Filipinli bakıcılarla dolaşıyor.

Hamra: İç savaşta bile kentin merkezi konumunda olup bizdeki Eminönü- Kadıköy ayarında oldukça hareketli bir bölge. Ekonomik konaklama seçeneklerini, alışveriş seçenekleriyle orta direk gezginlerin tercih ettiği bölgelerden. Ayrıca bu semtteki “Hamra kafe” nargilesiyle ünlü.

Gemmayzeh: Bizdeki Karaköy tadında kafe ve barların olduğu salaş bir bölge. Özellikle hafta sonu aşırı kalabalık ve rezervasyonsuz mekanlarda yer bulmak oldukça zor.

Mar Mikahel: Şehrin Ermeni bölgesi aynı zamanda gittikçe popülerleşiyor. Açılan kafeler, gece eğlencesi, restoranlarıyla görülmesi gereken bir semt. Dolaşırken Atatürk, Türkiye’ye dair duvar yazılarını görebilirsiniz. Bölgede Türk olduğunuzu öğrenince kavga çıkaranlar olduğu söylense de biz herhangi birşeyle karşılaşmadık

Beyrut Hava Durumu

Akdeniz iklimi etkisi altındaki Beyrut’a ne zaman gidilir sorusunun cevapı kesinlikle “ilkbahar ve sonbahar dönemi”. Seyahat etmek için en ideal zamanlar. Biz Mart ayında gittiğimizde akşamları bir trençkot, gündüz tişörtle dolaştık ve hiç üşümedik. Yaz dönemlerinde sıcaklıklar 40-50 dereceyi bulduğundan yazın gitmek çok bunaltıcı ve sinir bozucu olabilir.

Şöförlü Araç Kiralama

Başkent olmasına rağmen Beyrut gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan planlı bir şekilde gezdiğinizde 1 günde görülmesi gereken turistik noktaları gezmiş olursunuz. Ertesi gün Beyrut’a yakın şehir dışı geziler yapabilirsiniz. Beyrut’a gelipte Jeitta Grotto, Byblos (Jbeil), Harissa’yı görmeden dönerseniz Beyrut’u eksik bırakmış olursunuz. Tabi buraya gitmek için ulaşım biraz sıkıntılı. Dolmuşlar gidiyormuş ama vaktimiz sınırlı olduğundan nereden, nasıl kalkıyor diye araştırmak için uğraşmak istemedik. Buraları dolaşmak için araç kiralamak en iyi seçenek. Ancak biz Lübnan’da araç kullanmak zor olduğundan, hem de güvenlik anlamında sıkıntılı bir ülke olduğundan kişi başı 20 dolar ödeyerek şöförlü araç kiraladık. (5 kişiydik). Pazarlıkla 80 dolara kadar inenler oldu ama Malik kadar güvenilir gelmediler bize.Malik, sabah 9 da otelimizden alıp 17.00 de bizi otelimize bıraktı. Güvenilir ve dürüst birisi. Numarasını isteyen olursa verebilirim.

byblos - beyrut - jbeil

Beyrut Dışında Gezilecek Yerler

Byblos (Jbeil): İlk durağımız Beyrut’un 35 km kuzeyindeki Byblos antik kent. Byblos, dünyanın en eski sürekli yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak kabul edilmekte ve bu nedenle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Eğer buraya gidecekseniz Lübnan’a dair hediyelik eşyaları bu şehirden alabilirsiniz. Ayrıca Byblos’ta deniz ürünleri ve Lübnan mezeleri eşliğinde yemek yemeden dönmeyin.

Jeitta Grotto: Byblos’tan sonraki rotamız Dünyanın yedi harikasına aday olmuş dünyanın en büyük kireç taşı mağarası. Eğer Beyrut’a gelipte görmeniz gereken bir yer varsa o da bu mağara. Mağara aşağı ve yukarı olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Giriş ücreti 13 dolar. Öncelikle teleferiğe binip sizi yukarı mağaralara çıkarıyorlar. İçeri telefon sokmak yasak.Mağara girişinde telefonunuzu sizden istiyorlar ve dolaba koyuyorlar. Mağarada gezdikten sonra dışarı çıkıyorsunuz ve mini trene binip sizi aşağı mağaraya götürüyorlar. En eğlenceli kısım burası. Burada mağaranın içinde teknelerle dolaşıyorsunuz ki inanılmaz güzel.

Harissa (Our of Lady): Beyrut’un 20 km kuzeyinde bulunan kilise ile Meryem Ana heykeli tepede bulunması dolayısıyla mükemmel bir manzaraya sahip. Teleferikle bu tepeye ulaşabilirsiniz.

Beyrut Yeme-İçme

Lübnan’a yolunuz düşürse aç dönemeyeceğinizin hatta Lübnan mutfağı ile tanışınca mest olmuş bir şekilde geri döneceğinizin garantisini verebilirim. Biraz Antep, biraz Hatay, biraz da Urfa mutfağını birleştir ortaya Lübnan mutfağı çıkıyor. Bilindik, damak zevkimize fazlasıyla uygun lezzetler… 2 gün boyunca yemekten komaya girecektik o derece güzel lezzetler tattık. +1-2 kilo garantili bir geziye hazırlıklı olun. Lübnanlılar akşam yemeklerini çok geç saatte yiyorlar. Dolayısyla rezervasyonsuz gittiğinizde erken saatlerde giderseniz yer bulma ihtimaliniz çok yüksek.

Lübnan mutfağı o kadar geniş bir mutfak ki saymakla bitmeyecek geleneksel yemekleri mevcut. Beyrut’a gidince tatmanız gereken en önemli lezzetler ise lebaniye çorbası (bizdeki yoğurt çorbası gibi), falafel, tabule (bulgurlu ve bol maydonozlu salata), fettuş (sumaklı salata), humus, zahter salatası, kebap, Lübnan künefesi, baklava, kadayıf, Lübnan kahvesi, Lübnan rakısı arak (alkol oranı %50-%55),Lübnan birası Almaza denemeniz gereken başlıca lezzetler ve içecekler. Zaten mezeler o kadar lezzetli ve doyurucu ki ana yemeğe yer kalmıyor desek yeridir.

Lübnanlılar kahvaltıyı erken saatlerde yapıyorlar. Sabahları çay yerine Lübnan içiyorlar. Kahvenin yanında Manouche (zahterli pide) sabah kahvaltısında en çok tercih ettikleri hamur işi. Yine labneh dedikleri (süzme yoğurt üzerine zeytinyağı ve kuru nane) domates, salatalık kahvaltıda tüketiyorlar.

lübnan mutfağı

Beyrut Restoran ve Kafe Tavsiyeleri

Urbanista: Sabah kahvaltısı için tercih ettiğimiz Urbanista, Saifi bölgesinde ve otelimize oldukça yakın bir konumdaydı. Modern kafelerden biri olan Urbanista’da kahvaltı da daha çok Avrupai kahvaltılar bulabilirsiniz. Lübnan kahvesi ve doyurucu bir sandiviç için kişi başı 8 amerikan dolar ödedik.

Sip: 3.dalga kahvecilerden biri olan Sip, Gemmayzeh bölgesinde iyi ve geniş kahve menüsü, iyi müzik, hızlı internet için tercih edebileceğiniz bir yer.

Abdel Wahab: İşte geldik favori mekanımıza. Lübnan mutfağını en iyi deneyimleyebileceğiniz yerlerden birisi. Çalışanlar, ambiyans, yemeklerin lezzeti herşey on numara. Fiyatlar bence Lübnan ortalamasında. Mezeler özellikle Fettuş ve 20 dk pişen yarım tavuk şiddetle tavsiyemdir. Kişi başı 25 dolar hesap ödedik ama değdi.

Al Falamanki: Eğer gidecekseniz Güvercin kayalıklarının oradaki şubesi hem manzarası, hem de ortamı açısından tavsiyemdir. Fiyatlar Abdel Wahab ayarında ama lezzet açısından aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Barbar: Şehrin bir çok yerinde şubesi olan ayaküstü fast food zinciri. Özellikle Hamra bölgesinde her köşe başında rastlayabileceğiniz, hijyen açısından ortalama, fiyatlar uygun, lezzet ortalama denilebilir.

Le Chef: Gemmayzeh bölgesinde deneyimlemediğimiz fakat yerellerin tavsiyesi üzerine tavsiye edebileceğim esnaf lokantası ayarında bir yer.

Tawlet: Dünyanın en iyi 50 restoranından ,Ortadoğu’daki tek restoran olan. Mar Mikael bölgesinde yerel üreticilerden toplanan malzemelerle hazırlanan yemeklerin yapıldığı çok özel bir restoran. Arapça’da “masa” anlamına gelen Tawlet, sadece öğle yemeği için tercih edebilirsiniz. Şefler kadın ve profesyonel deneyimi olmayan sadece evlerinde yemek yapan ve bu deneyimlerini burada paylaşan kadınlar. Hafta içi ve cumartesi 1-4 arası açık.  Her günün menüsü şefin geleneksel reçetelerinden oluşuyor ve değişiyor.

Lübnan’da Nargile Kullanımı

Lübnan’da nargile bir gelenek. Lübnanlılar nereye gitseler nargileleri yanlarında taşıyorlar. Yol kenarında mola verdiklerinde bile hemen nargilelerini kurup keyif yapıyorlar. Bu ülkede nargile kadın, erkek, genç, yaşlı herkes kullanıyor. Dondurmacı da bile nargile bulabiliyorsunuz. Öyle ki nargileyi daha çok yemekle birlikte tüketiyorlar. “Şisha” adını verdikleri nargile tüm restoranlarda mevcut. Dolayısıyla gittiğiniz her mekanda istemesenizde duman altında kalıyorsunuz. Çoğu kapalı mekanda sigara kullanımını da serbest. İçmeyenin halini siz düşünün.

lübnan beyrut

 

Beyrut konaklama, ulaşım, yeme – içme gibi temel bilgilerin dışında Beyrut’ta gezilecek yerleri merak ediyorsanız yazının ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

6 comments

 1. Merhaba
  27 Şubat /3 Mart arası Beyrut biletimizi aldık Down Townda Rama’da oteli tercih ettik. Yürüyerek daha çok dolaşabilecek İçin. Yazınız çok aydınlatıcı geldi oldukça faydalanacağımızdan eminim çok teşekkürederim.
  Malik’in nosunu paylaşırsanız çok sevinirim İngilizcemi biliyor
  Teşekkürederim

  1. merhaba, kusura bakmayın geç cevap yazdığım için seyahtteydim.
   malik, çok fazla ingilizce bilmese de biraz anlıyıor. Bizden sonra geliştirdiyse onu bilemem:)
   +9613863807 Malik.
   İyi yolculuklar şimdiden

   1. iyi günler , yazınız çok aydiulatici olmuş eminim çok faydalanacağım. Teşekkürler, Malik ile irtibata ben de gecmek istiyorum , 7-8-9 Mart’ta gideceğiz. Birsey sormak istiyorum, günlük verdiginiz ücret in icinde sehir disi gezilerde dahil degil mi?

    1. Verdiğimiz ücret şehir dışı gezi için. Şehir içinde kendimiz yürüyerek keşfettik.

Yorumlarınızı Bekliyorum