Beyrut Gezilecek Yerler | Beyrut | Bavulumdaki Hikaye

Bir Zamanların Paris’i: Beyrut Gezilecek Yerler – I

Mayıs 17, 2018

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Mayıs 30, 2018

Bir Zamanların Paris’i: Beyrut Gezilecek Yerler – II

Mayıs 24, 2018
beyrut gezilecek yerler
şanlıurfa gezilecek yerler
lübnan beyrut

Beyrut gezilecek yerler adlı yazının ilk bölümde daha çok pratik bilgiler,  konaklama, ulaşım, çevre geziler hakkında bilgiler verdik. Bu yazıda ise Beyrut gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğim. Beyrut haftasonunu değerlendirmek için ideal bir şehir. Özellikle hafta sonunu değerlendirmek istiyorsanız, Beyrut gezilecek yerler bir günde gezilir. Diğer günde Beyrut dışında Unesco listesindeki Jeitta Grotto Mağarası, Akdeniz’in şirin kenti Byblos, Baalbek ve Harissa’ya zaman ayırabilirsiniz.

Beyrut konaklama, ulaşım, Beyrut dışında gezilecek yerler, yeme içme tavsiyeleri için Beyrut Gezilecek Yerler -I yazımı okuyabilirsiniz.

Beyrut Gezilecek Yerler

Mohammed al Amin Camiî: Beyrut gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından Beyrut’un merkezinde Martyrs’in Meydanı’nda bulunan bir mavi kubbeli camiî’dir. Osmanlı ve Doğu mimari tarzıyla dikkat çekiyor. Sultanahmet Cami’den esinlenerek yapılmış ve 65 metre yükseklikte dört minareye sahiptir. Cami, 2005 yılında suikasta uğrayan eski Başbakan Rafik Hariri’nin mezarı da buradadır. 

Aziz George Yunan Katedrali: Şehir merkezinde Muhammed El Emin Cami’nin hemen yanında konumlanmış bir kilise.Tavan ve duvar süslemeleri oldukça güzel. Fotoğraf çekmek yasak.Giriş ücretsiz.

Zaitunay Bay: Şehrin marina bölgesi. Lüks otellerin, cafelerin olduğu bir bölge. Buraya geldiğinizde şehrin silüeti oldukça değişiyor. İki sokak arkasına geçseniz manzaranın değiştiği şehirde bu bölge kesinlikle gitmeye değer.

Korniş (Corniche): Şehrin 5 km sahil kısmı korniş. Sabahtan itibaren spor yapanlar, yürüyenler, bisiklete binenler, paten kayanlar, akşam çoluk çocuk yürüyenler günün her anında kalabalık burası.

Nejmeh (Yıldız) Meydanı (Palace de L’Etoile): Beyrut’un downtown olarak adlandırılan meydanı ve ortasında da Osmanlı tarafından Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı dolayısıyla yaptırılan saat kulesi. Saat Rolex bu arada. Meydan trafiğe kapalı ve polis barikatlarıyla çevrili. Meydanın etrafında bir çok kafe restoran mevcut.

Günü batırmak için en doğru adres Güvercin Kayalıkları…

Güvercin Kayalıkları (Pigeon Rocks): Gün batımının en güzel seyredildiği noktalardan biri de burası ve biz de akşam üzeri gittiğimizde aşırı kalabalıktı. Kayalıkları yakından sürat tekneleri ile görebilir kayalıkların altından bile geçebilirsiniz. Manzarayı izlerken size sürat teknesi ile kayalıklarda dolaşmak için çok fazla tur satmaya çalışan oluyor. Eğer yapmak istiyorsanız mutlaka pazarlık yapın. Kayalıkları gören Al Falamanki restoranda günü orada batırmanız ve mola vermeniz için de tavsiyemdir.

Muhammed El Emin Cami

Beyrut Ulusal Müzesi:Bu müzenin hikayesi, Lübnan’da yaşayan Fransız subayının topladığı küçük antika eserlerle başlamış. Bu eserler sonra sergilenmiş ve önce geçici ardından da kalıcı olarak müzeye dönüştürülmüş. Ulusal Müze, zengin koleksiyonundan dolayı en önemli Yakın Doğu müzelerinden biri olarak kabul edilir. Ancak önemi, sergilenen koleksiyonların zenginliğine sürekli olarak yeni nesneler eklemektedir.

*Giriş ücreti 5000 Lübnan doları,

*Pazartesi dışında her gün açık, 09.00-17.00

Hamra Caddesi: Şehrin en canlı caddesi, bir çok kafe, restoran ve otellerin yoğun olduğu bir cadde. Burada her bütçeye uygun yeme içme, alışveriş yapılabilir. Hamra Caddesini görmüşken hemen yakınındaki Güvercin kayalıklarını da rotanıza ekleyin.

Roma Kalıntıları: Beyrut gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan 2000 yıllık geçmişi olan Muhammed Camiî ve St. George Kilisesinin hemen yanındaki alanda bu kalıntıları görebilirsiniz.

Ermeni Mahallesi (Mar Mikael): Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı bölge. Sanat galerileri, barlarıyla, kafeleriyle bizim Galata, Moda tadında bir bölge. Ayrıca sarmaşıklarla kaplı benzin istasyonunu görmeden dönmeyin. Aynı zamanda size yeme içme tavsiyelerinde anlattığım herşeyin organik olduğu, sabit menülerinin olmadığı, Tawlet restoranda bir öğle yemeği yemeden dönmeyin.

Beyrut Amerikan Üniversitesi: Beyrut’un en merkezi yerinde büyük bir kampüs.Ortadoğu’nun en iyi üniversitelerindenmiş.

Tam Boğaziçi Üniversitesi havasında…

 

Beyrut Amerikan Üniversitesi

Saifi Village: Otelimize yakın konumda olan bu bölgede binalarda renovasyon çalışmaları yapıldığından o kadar estetik ve Avrupai görünümleri var ki kendinizi başka bir ülkede gibi hissediyorsanız. Bir kaç arka sokakta binaların profilleri o kadar değişiyor ki boşuna demiyorum Beyrut zıtlıklar şehri diye.

Maghen Sinagogu: Kilise, cami, sinagog üç dine ait mabetlerin olduğu hoşgörü şehri Beyrut. Maghen Sinagogu, iç savaşta zarar gördüğünden restorasyon çalışmaları 2009 yılında başladı. Görmeye değer

Beyrut Çarşısı: Beyrut gezilecek yerler listesindeki yerlerden biri de Beyrut Çarşısı. Geleneksel bir çarşı sanmayın. Dünyaca ünlü markaları, dükkanları ile bayağı gösterişli bir yer. İ love Beirut yazısının olduğu şehrin lüks yüzü denilebilir. Burada gezerken çok sayıda bakıcısı ile gezen Beyrutlu görebilirsiniz. Hiç bir ülkede bu kadar bakıcısı ile dolaşan insan görmemiştim acayip şaşırmıştık.

Ömer Camiî (Al Omari Camiî): Tarihi serüvenine önce pagan, kilise ve camiye dönüştürülerek çeşitli inanışlara hizmet etmiştir. Mimarisi de alışılagelen camii yapılarına pek benzemiyor. Şehrin, Hz Ömer döneminde fethedilmesinden dolayı bu isim verilmiştir. Daha sonra da çeşitli isimlerle anılan camii bir dönem kutsal emanetlere (Hz Muhammed’in saç teli )de ev sahipliği yapmış. 1. Abdülmecid’in bu camiye hediyesiymiş. Ancak çıkan iç savaşta bu emanetler kaybolmuş.

 

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum