Doğu Ekspresine Binmeden Önce Bilmeniz Gerekenler | Bavulumdaki Hikaye

Yezd Gezilecek Yerler

Ocak 7, 2019

İsfahan Gezilecek Yerler

Şubat 8, 2019

Doğu Ekspresine Binmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Ocak 10, 2019
Yezd gezilecek yerler
İsfahan gezilecek yerler
Doğu Eskpresine binmeden önce bilmeniz gerekenler

Son iki yıldır Doğu Ekspresi sayesinde o kadar meşhur oldu ki bu tren seyahatleri. Biz de seyahat etmeden olur mu hiç? Atladık Ankara’dan Doğu Ekspresine… 26 saatlik süren seyahat, uzun zamandır yurt içinde yaşadığımız en iyi deneyimlerden bir tanesi idi. Kışın yolda görülen manzaralar güzel ama bu treni bence güzel yapan kış olması değil, yolculuğun kendisi idi. Hangi mevsimde yapılırsa yapılsın bu yolculuk, sizin unutulmaz seyahatlerinizden biri olarak kalıcaktır. Doğu Ekspresi şu an en popüler tren seyahati olsa da gelecek senelerde Güney Kurtalan Ekspresi ve Van Ekspresi de bu popülerlikten nasibini alacaktır. Şimdilik Doğu Ekspresine binmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında önemli bilgiler vereyim  ilerleyen zamanlarda diğer tren yolculuklarını yaptığımda onları da anlatacağım.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Bulunur?

Doğu Ekspresine bilet nasıl bulunur sorusu instagramda en çok cevapladığım sorulardan bir tanesi. Çoğu insan bilet bulamamaktan şikayetçi. Eskiden bir ay sonraki tarih için gece 12’den sonra biletler satışa çıkarken, ne zamanki tur şirketleri işin içine girmiş biletlerin satışa çıkma tarihleri de değişmiş. Tur firması sahibi bir arkadaşımın söylediğine göre trendeki 8 yataklı vagonun 6’sı tur şirketlerine ayrılıyormuş. Haliylede turla gitmeden (bireysel olarak) kalan iki vagon için bilet bulmak oldukça zor. Bazı duyumlarıma göre biletler tutturabildikleri fiyata el altından satılıyormuş. Durum böyle olunca bir ay sonraya bilet bulma ihtimaliniz zor.

Öncelikle bilet  bulabilmenin ilk ve pratik kuralı: TCDD Eybis uygulamasını telefonunuza indirmek.

Sürekli çok yakın (bir iki günlük) tarihlere bıkmadan usanmadan bakın. Günde 100 defa bakmışızdır bilet bulmak için. İade bilet için kesinti 6.5 tl olunca kimse gidemeyeceğini anladığı dakikaya, güne kadar elindeki bileti iptal etmiyor. Bu yüzden trene binmeden bir iki gün önce, bilet bulabilme ihtimaliniz çok yüksek. Biz de trene binmeden iki gün önce yataklı 2 kişilik vagonda yer bulduk. Kışın gitmek istiyorsanız maalesef sizin istediğiniz tarihe değil, siz bilet bulduğunuz tarihe plan yapmak zorunda kalabilirsiniz. Tabi bu söylediğim bilet bulamama durumu kış ayı özellikle Ocak ve Şubat ayları için geçerli çünkü herkes donmuş Çıldır Gölü üzerinde yürümek ve atlı kızak yapmak için bu ayları tercih ediyor. Herkeste Doğu Ekspresine kışın binilir gibi bir algı var. Oysa ki bu seyahati gerçekleştirdikten sonra gördük ki bizce Doğu Ekspresi manzaraları her mevsim güzeldir. Çıldır Gölü’nde atlı kızak yapamazsanız yazın sandal sefası yaparsınız. Kars sokakalarında Azer Bülbül gibi titreyip dolaşmak yerine baharda ya da yazın Kars’ın keyfini sürersiniz. Hem diğer aylarda bu kadar bilet için sabahlamaya da gerek yok, bileti kolayca istediğiniz tarihe bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresine bilet nasıl bulunur

Doğu Ekspresine Binmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Tren Rotası (Güzergah)

Tren her gün Ankara’dan 17.55’te, Kars’tan da 08.00 de kalkıyor.

Trenin rotası: Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas -Erzincan – Erzurum – Kars.

En güzel tren manzaraları Ankara’dan Kars’a giderken Erzincan İliç’ten itibaren başlıyor. O yüzden bu manzaraları kaçırmamak için 7.30-8.00 gibi uyanmalısınız.

Ankara’dan Kars’a varış süremiz 26 saati buldu. Daha önce seyahat edenlerden aldığımız bilgiye göre Kars’a varış süresi 30 saate kadar uzayabiliyormuş. Plan yaparken bunu göz ardı etmemelisiniz.

Vagonlar

Trende üç çeşit vagon tipi bulunuyor.

Pulman: 2+1 otobüs koltuğu şeklinde olanlar. Yatak olmuyor. 25 saaten fazla süren bir yolculuk için konforsuz olacağı için tercih edilmemeli diye düşünüyorum. Tabi karar sizin.

Örtülü kuşetli: 4 kişilik yataklı vagon. Koltuklar yatak oluyor. Nevresim ve çarşaflar size görevliler tarafından verilip yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Dört kişi değilseniz odanızda tanımadığınız insanlarla kalma ihtimaliniz olduğundan dört koltuğu da satın almanızı tavsiye ederim. Ayrıca örtülü kuşetlinin şöyle bir handikapı var. Siz çiftsiniz ve 2 erkek olan odadan bilet aldınız. Normalde sistem cinsiyeti kadın girdiğinizde erkek vagonundan bilet vermez ama oldu da bir şekilde aldınız. Odadaki erkek yolcular,  kadın yolcu ile yolculuk etmek istemez ise görevlilerin sizi başka bir odaya yerleştirme ihtimali var. Sistem tanımadığınız farklı cinsiyetlerle aynı odada kalmayın diye ayırmış. Ya tüm odadaki koltukları satın alacaksınız ya da ayrılma ihtimalini göze alıcaksınız.

Yataklı: Trende maksimum keyif için bulabilirseniz yataklı vagondan bilet almanızı tavsiye ederim. İki kişilik olan oda tamamen size ait. İçerisinde lavabo, buzdolabı var. Buzdolabı içerisinde su, çikolata, meyve suyu gibi ikramlarda var. Yataklarınız hazır yapılmış durumda.

Doğu Ekspresi Fiyatları

(Kişi Başı – Tek Yön – Ocak 2019- Tam Bilet Fiyatları)

Pulman: 47 tl.

Örtülü Kuşetli: 63.5 tl

Yataklı: 117 tl.

İndirimler

  • 7-12 yaş arasındaki çocuklara %50 indirim. 7 yaş altındaki çocuklar ücretsiz fakat ayrı bir yer istemezseniz.
  • Milli Eğitim Bakanlığı onaylı tüm resmi-özel okullarda çalışmakta olan öğretmenlere, yüksek öğretim kuruluşlarında çalışan öğretmenlere %20 indirim.
  • 13-26 yaş arasındaki kişilere %20 indirim.
  • 65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan subay,astsubay, askeri memurlara %20 indirim.

doğu ekspresi bileti

Temizlik

Yataklı trende yer bulduysanız yataklarınız hazır bir şekilde sizi bekliyor olacak. Örtülü de yataklarınızı siz yapıyorsunuz. Çarşaflar, nevresimler oldukça temizdi. İçiniz rahat etmeyecekse yanınızda yastık kılıfı götürebilirsiniz. Örtülü vagonlarda var mı bilmiyorum ama yataklı vagonlara tek kullanımlık terlikler konulmuştu.

Sıcaklık

Normal şartlar altında her oda kendi sıcaklığını kendisi ayarlayabiliyor. Trenin tüm vagonlarında ısı sistemi iyi çalışırken, şansızlık bu ya bizim vagonun ısıtma sisteminde arıza vardı.Çok soğuk değildi fakat cam açacak, tişörtle oturacak kadar sıcak değildi. Aksine üşüdük bile diyebiliriz. Her ne kadar görevliler yapmak için uğraşsa da olmadı. Bu tür aksiliklere karşı yanınıza kalın bir şeyler almakta fayda var.

Tuvaletler

Her vagonun başında ve sonunda biri alafranga ve biri de alaturka olan iki tuvalet bulunmaktadır. Tuvaletlerin temizliği ile ilgili  binmeden önce endişeler yaşasam da tahminimden daha iyiydi. Daha önce seyahat edenlerden tuvaletlerin tıkandığı, suların akmadığı gibi duyumlar aldık. Biz bu sorunların hiç birini yaşamadık. 26 saat süren bir yolculukta ne kadar temiz olabilirse o kadar temizdi. Sıvı tüketimini az yaparsanız tuvalete gitme oranınızda azalmış olur. Tuvaletlerin tıkanması konusunda personele söylenebilecek bir şey yok. Bazı insanlara tuvalet eğitimi verilmeli. Tuvaleti nasıl bulmak istiyorsak öyle bırakırsak bu konuda hiç bir sorun yaşanmaz. Her iki tuvalette de tuvalet kağıdı var fakat ne olur ne olmaz diye yanınıza tuvalet kağıdı almakta fayda var. Ayrıca tuvaletlerde sular akıyor.

Yemekli Vagon ve Yemek

Trenin beş numaralı vagonu yemekli vagon. Trenin yemek işi Rail Chef isimli bir şirket tarafından yapılıyor. Fiyatlar çok makul. Menüdeki tüm yemekler dondurulmuş, paketli, hazır ürün o yüzden lezzetsiz ve sağlıksız. Çocukla seyahat ediyorsanız çocukların yiyebileceği pek bir şey yok. Tavsiyem kendiniz getirmeniz. Çay, kahve yapacaksanız sıcak su ücretli. Trende alkol satışı yok, sizin dışarıdan getirmeniz karışmıyorlar.

Doğu ekspresi Kars

Mahremiyet ve Güvenlik

Odalar gece yatarken içerden kilitleniyor fakat dışarıdan kilitlenmiyor. Değerli eşyalarınızı odanızdan ayrılırken yanınıza almakta fayda var. Yataklı ve örtülü oda büyüklükleri aynı. Kuşetli de tanımadığınız kişilerle kaldığınızda yataklar açılınca beraber yatıyormuş gibi hissedebilirsiniz. O yüzden mahremiyet açısından tüm koltukları satın almanızda fayda var.

Konfor

Trende geçirdiğiniz sürenin yaklaşık 8-10 saatini uyuyarak, geri kalanında da oturarak vakit geçiriyorsunuz. Hafif bir uykunuz varsa tren bazen sarsıldığından ya da ses yaptığından uyanabilirsiniz. Genel itibariyle yolculuk sizi yormuyor. Diğer odalardan ses, gürültü gibi bir durum söz konusu değil.

İnternet

Trende internet yok. Kendi internet hattınızı kullanmak zorundasınız. Telefon çoğu yerde çekmesine rağmen, internet kesilebiliyor.

Elektirik

Yataklı vagonda odada iki adet priz bulunmakta fakat günümüzde çoğumuzda çok fazla teknolojik alet olduğundan yanınıza üçlü priz almanız iyi olur. Odadakiler yeterli gelemeyebilir. Pulmanda priz yok.

Ekstra almanız gerekenler

Tuvalet kağıdı, ıslak mendil, çöp poşedi, yiyecek, içecek, kitap.

Duraklar

Ana duraklarda tren 10-15 dakika arası kalırken, ara duraklarda bir kaç dakika kalıyor.

Trene cağ kebap siparişi

Doğu Ekspresinin olmazsa olmazlarından biri de Erzurum yaklaşırken trene cağ kebap siparişi vermek. Erzurum’a yaklaşırken vagon görevlinize cağ kebap sipariş vermek istediğinizi söylediğinizde size ne zaman vermeniz gerektiğini haber veriyor. Vagon görevliniz yardımcı oluyor. Biz vagon görevlimizin tavsiyesi ile Gel-Gör Kebap’tan sipariş verdik. Tren Erzurum Gar’ında 15-20 dakika kadar duruyor. Cağ dürüm bize ulaştığında sıcacıktı ve lezzetliydi. Cağ dürüm, kadayıf dolma, salata ve ayran menü şeklinde 23 tl.

doğu ekspresine yemek

Görevliler

Her vagonun bir görevlisi mevcut. Vagonda onunda ayrı bir odası var. Görevliler ilgililer, bıkmadan tüm sorulara cevap veriyorlar ve sürekli kontrol halindeler. Ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.

Evcil Hayvan

Trende kedi, köpek, balık, kuş gibi küçük hayvanlarla sadece pulman vagonunda seyahat edebilirsiniz. Yataklı ve örtülü kuşetli bölüme tüm odayı kapatsanız dahi evcil hayvan girmesine izin verilmiyor. Evcil hayvanınızın kafesi ile seyahat etmesi gerekiyor. Aşı kartı ve kimlik kartının yanınızda olması gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum