Diyarbakır Gezilecek Yerler | Diyarbakır | Bavulumdaki Hikaye

İsfahan Gezilecek Yerler

Şubat 8, 2019

Konya Gezilecek Yerler

Haziran 20, 2019

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Nisan 19, 2019
İsfahan gezilecek yerler
Konya gezilecek yerler
Diyarbakır GezileceK Yerler

Güney Kurtalan Ekspresi ile 22 saatlik yolculuk sonunda vardığımız Diyarbakır, yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Kısacası tarihe tanıklık etmek isteyen herkesin görmesi gereken bir şehir. Çok yüksek bir beklenti ile gitmeyip aksine tarih, kültür, mutfağıyla oldukça memnun ayrıldığım bir şehir oldu. Detaylı Diyarbakır Gezilecek Yerler rehberine bakalım.

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

Diyarbakır’a ulaşım: Diyarbakır’a nasıl gidilir diyorsanız ulaşım ağında pek çok alternatif mevcut. Hava, kara ve demiryolu ile ulaşım mümkün. Diyarbakır’a her gün Pegasus ve Thy nin uçuşu bulunuyor. Son zamanlarda Türkiye’de tren yolculukları oldukça popüler. Biz de DOĞU EKSPRESİ ile yaptığımız keyifli yolculuktan sonra Türkiye’deki tüm tren rotalarını deneyimlemeye karar verdik. Böylece uçakla Diyarbakır’a gitmek yerine Ankara’dan Kurtalan’a giden Güney Kurtalan Ekspresi ile 22 saat sonunda Diyarbakır’a varmış olduk. Bir taşla iki kuş! Diyarbakır’dan eve dönüş rotasında tren ile yapmayıp uçakla İstanbul’a geri dönüş yaptık.

Diyarbakır şehir içi ulaşım: Şehir Sur içi ve yeni şehir olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Diyarbakır gezilecek yerler listesindeki çoğu turistik nokta Sur içi  kısmında olduğundan On Gözlü Köprü dışında araca ihtiyacınız olmayacak. Yürüyerek şehir merkezindeki  bir çok turistik noktayı ziyaret edebilirsiniz. Sur içindeki bazı müze ve konaklar o kadar mahalle içinde kalmış ki labirent gibi sokaklarda oraları bulmak için navigasyon açmak zorunda kalıyorsunuz. Bazen öyle yerlerden geçiyorsunuz ki burada müze mi olur dediğiniz yerde karşınıza çıkınca şaşırıp kalıyorsunuz.

Diyarbakır Çevresinde Gezebileceğiniz Yerler

Diyarbakır’ın sadece merkezinde değil, çevresinde de gezmeniz görmeniz gereken çok fazla yer var.  Eğer zamanınız varsa Mardin, Diyarbakır’a 1 saat, ileride sular altında kalacak olan Hasankeyf 1.5 saat mesafede. Yine şarkılara bile konu olmuş Malabadi Köprüsü, kral mezarları ve peygamberler diyarı olarak bilinen Eğil de Diyarbakır çevresinde gezilecek yerler.

Diyarbakır

Diyarbakır’da Konaklama

Diyarbakır’da gezeceğiniz bir çok yer Sur içi denilen şehrin tarihi bölgesi. O yüzden konaklamayı Suriçi bölgesinde yapmanızı tavsiye ederim. Diyarbakır büyük ve gelişmiş bir şehir. Hilton, Radisson Blu gibi zincir otellerin dışında küçük ve butik otellerde mevcut. Diyarbakır’da nerede kalınır derseniz biz konumu, fiyat ve performans anlamında Sur içindeki Demir Otel’i tercih ettik. Tekrar Diyarbakır’a gideceksek olsam yine bu oteli tercih ederim. Konum olarak o kadar iyiydi ki bir ihtiyacımız olunca sürekli otele uğradık. Turların da tercih ettiği bir otel olduğundan yer bulmak bayağı zor oluyormuş. İki kişi gecelik oda için 220 tl ödedik.

Diyarbakır Güvenli Mi?

Diyarbakır’a gideceğiz dediğimiz zaman bir çok kişi “Diyarbakır güvenli mi ya da güvenli değil” gibi uyarılarda bulundu. Güneydoğu’da gezdiğim diğer şehirlerde herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadığımdanDiyarbakır’da da yaşayacağımı düşünmüyordum ki öyle oldu. Sur içi bölgesinde geçmişte yaşanan olaylardan ötürü bir çok binanın hasarlı hatta bazı mahallelerine girilemediğini göreceksiniz. Polis kontrolünde olup girilemeyen sokaklar var. Zaten boşaltılmış oralarda yaşayanlarda yok. Yeniden turizme kazandırılmak istendiğinden yenilen ve inşaatı devam eden yapılarda var. Bunları anlatınca gözünüz korkmasın, günlük hayatta sizi etkileyen bir durum yok. Kendimizi güvensiz hissetmediğimiz herhangi bir durum yaşamadık ve şehirden oldukça memnun ayrıldık. Diyarbakır kesinlikle görülmeyi hak eden bir şehir.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Ulu Cami

Hz. Ömer döneminde yapılmış. 1091 yılında Melikşah’ın emriyle onarım görmüş. Ulu Cami minaresi Anadolu’da az benzeri bulunan minarelerdendir. Kare planlı ve kare gövdesiyle incelerek yükselmektedir. Bu özelliği Diyarbakır’daki Hz. Süleyman, Hz. Nebi ve Dört Ayaklı Cami minareleri ile Urfada’ki Eyyubi Cami ile benzerlik göstermektedir. Şam’daki Emeviye Cami’nin Anadolu’ya yansıması olarak değerlendirilen Ulu Camii, İslam âlemince 5. Harem-i Şerifi olarak kabul görülmüştür.         Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde “İçerisinde öyle bir ruhaniyet var ki, bir kimse iki rekat namaz kılsa kabul olduğuna kalbi şahitlik eder.” şeklinde bahseder. Giriş kapısındaki aslanlı kabartmaları, 800 yıllık güneş saati, avludaki sütunları ve duvarlarındaki yazıları görülmeli.

Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır’ın tarihi hanlarından en meşhur olanlarından. Ulu Cami ile karşı karşıya. Sokullu Mehmet Paşa’nın oğlu olan Uzun Hasan Paşa’ Diyarbakir valiliği sırasında yaptırdığı handa bugün kahvaltı, cafe, hediyelik eşya dükkanları var. Tüm bloglarda kahvaltı için bu tarihi han öneriliyordu. Yeme içme kısmında söyleyeceğim fakat yine burada da söyleyebilirim: Tarihi hanı görmek için gidin ama aşırı kalabalık ve hijyen anlamında bana pek temiz gelmediğinden kahvaltı yapmanızı önermem. Sadece gezin ve çıkın.

Sülüklü Han

Sülüklü Han

Diyarbakır gezilecek yerler içinde hem tarihi koklamak hem de tarihi handa kısa bir mola için en doğru adres. Sülüklü Han, şehirde en sevdiğim yerlerden bir tanesi oldu. Giriş kapısının hemen yanında 5 dilde (Süryanice, Ermenice, Zazaca, Kırmançe ve Türkçe) hanın tarihi yazılmış. İsmi nereden geliyor diye merak ediyorsanız zamanında hanın içersinde bulunan kuyunun içerisinde tedavi amaçlı çıkarılan sülükler nedeniyle hanın adı Sülüklü Han olarak konulmuş.  Günün her saati kalabalık özellikle de hafta sonu yer bulmak oldukça zor. Sülüklü Han’ın özellikle Süryanı şarabı, fincanda pişen türk kahvesi ve gül şerbeti tavsiye ediliyor.

Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi

Eski Diyarbakır evlerinin tüm özelliklerini yansıtan bu ev ünlü şairimizin doğup büyüdüğü ev. Sur içinde girişi ücretsiz olan bu ev şimdilerde Cahit Sıtkı Tarancı’nın kişisel eşyalarının, mektuplarının kısacası ona dair ne varsa onların sergilendiği bir müze haline getirilmiş. Pazartesi günleri kapalı.

Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi

Diyarbakır’da bir kaç kilise var fakat onlar kapalı. 3. yüzyıldan kalma bu kilise Diyarbakır’ın tek aktif Süryani Ortodoks Kilisesi. Diyarbakır’da yaşayan 4 Süryani ailesi var ve bu aileler, kilise içinde onlara ayrılan yaşam alanlarında yaşıyorlar. Kilise içinde iki kırmızı sütun ve dört kırmızı dikdörtgen mermer yaklaşık 3000 yıllık olup, güneş tapınağının kalıntıları. İçerideki kutsal resimleri, eski piyanoyu, vatfiz teknesini ve ayin çivi kullanılmadan yapılan tahtı görebilirsiniz. Giriş ücreti 3 tl.

Dengbej Evi

Deng “ses”, bej “söyle” anlamına gelmektedir. Dengbej evi ise Kürt kültürünün en eski sözlü edebiyatıdır. İlk olarak Ağrı ve çevresinde daha sonra da çevre illerde ortaya çıkmış. Toplumun yaşam biçini anlatıyor. Ne söylediklerini, ne anlattıklarını anlamıyorsunuz ama yine de o havayı solumalısınız. Eskiden toplumun ileri gelenlerinin, aşiret reislerinin özel dengbejleri varmış. Eğer dengbeji yoksa bu kişinin pek itibarı olmazmış. Dengbejler bir nevi ozanlar gibi… Giriş ücretsiz.

İskender Paşa Konağı

Diyarbakır Valisi İskender Paşa tarafından yapılmış bu konak, tipik Diyarbakır evlerinin özelliğini yansıtmaktadır.  O kadar mahalle arası bir yer ki navigasyon yanlış götürüyor diye düşünebilirsiniz. Binalar arasına sıkışmış durumda. Bahçesine adım attığınız anda huzuru buluyorsunuz. İskender Paşa Konağı gibi çoğu konağın avlusu şimdilerde kafe olarak hizmet veriyor.

Hz. Süleyman Türbesi ve Makamı

Kaldığımız Demir otele çok yakın konumda. Tarihi surlarla çevrili Sur içi denilen tarihi bölgenin hemen dışında. Saray kapı denilen sur kapısından çıktığınızda 2-3 dakikalık yürüme mesafesinde. Diyarbakır’ın fethine katılıp şehid düşen sahabilerin, fetih sonrası defnedildikleri türbe üzerinde Hazreti Süleyman Camii’nin inşa edildiği düşünülmektedir.

Ziya Gökalp Müzesi

Yine mahalle arasında bir yerde, navigasyonsuz bulmanın biraz zor olabileceği yerde Ziya Gökalp Müzesi. Müzenin bulunduğu bina doğduğu ve çocukluğunun geçtiği ve daha sonraları zaman zaman kaldığı 2 katlı bir konak. Restore edilmiş ve kronolojik olarak gençliğinden ölümüne kadar olan hayatı, giysileri, şiirleri duvarları süslüyor. Giriş ücreti 6 tl, müzekarta ücretsiz.

On Gözlü Köprü

On Gözlü Köprü

Dicle nehri üzerinde yer alan ve bu nedenle kimi kaynaklarda Dicle Köprüsü veya Mervani Köprüsü olarak isimlendirilmiş olan köprü, on gözü olduğu için halk arasında On Gözlü Köprü olarak biliniyor. Arkadaşımızın aracı ile gittiğimizden toplu taşıma ile gidiliyor mu bilmiyorum. Şehre 3 km uzaklıkta olduğundan taksi ile de gidebilirsiniz. Köprü etrafında kahvaltı yapıcak, çay kahve içebileceğiniz bir kaç tesis mevcut.

Dört Ayaklı Minare (Şeyh Muhattar Camiî)

İslam’ın 4 mezhebini simgeleyen 4 Ayaklı Minare UNESCO listesinde. 1500 tarihinde Akkoyunlu Sultanı Kasım Bey tarafından İslam’ın Hanefi, Şaafi, Hambeli ve Maliki mezheplerini simgeleyen 4 sütun üzerine inşaa edilen ve dünyada bir benzeri bulunmayan 4 Ayaklı Minare geçtiğimiz yıllarda gazeteci Tahir Elçi’nin öldürülmesinden dolayı yaklaşık 3 yıldır sokak tamamiyle kapalıymış. Şanslıydık ki biz gittiğimiz dönemde sokak tekrar açılmış. Dört Ayaklı Minarenin hemen bitişiğindeki Surp Gragos Ermeni Kilisesi de kapalıydı. Sanırım yeniden restore ediliyordu.

Cemil Paşa Konağı (Kent Müzesi)

Diyarbakır gezilecek yerler listesi konaklarla dolu. Sur içinde restore edilmiş ya da edilmeyi bekleyen çok sayıda konak var. Cemil Paşa Konağı gezdiğimiz konaklar içerisinde en büyük olanıydı. Şimdilerde Kent Müzesi olarak hizmet vermeye başlayacak. Gittiğimiz zaman çalışmalar devam ediyordu.

Ahmet Arif Müze ve Sanat Evi

Diyarbakır’da gezdiğimiz tarihi konakların bazılarının Türk edebiyatının ünlü şair ve yazarlarına ait. Bu konaklardan biri de Ahmet Arif’in doğup büyüdüğü bu ev. Cahit Sıtkı Tarancı’nın evine de komşu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılıp, restore edilerek Ahmed Arif adına tahsis edilmiştir. Ahmed Arif Edebiyat Müzesi’nde Şair Ahmed Arif’in kişisel eşyaları, el yazısıyla yazdığı şiirleri ve Güneydoğu’da yetişmişmiş birçok şairin fotoğrafları sergilenmektedir.

Deliler Hanı

Eskiden hacca giden kervanlara yol gösteren rehberlerin konakladığı bir yer olduğundan dolayı Deliller hanı olarak biliniyor ve restorasyondan geçip Kervansaray Otel olarak işletmeye açılmıştır. Diyarbakır’ın en büyük hanı. Biz gitmedik ama sanırım avluyu gezip görebiliyorsunuz.

Gazi (Semanoğlu) Köşkü

Gazi veya Seman Köşkü de denmektedir. 15. yy.da inşa ettirilmiş olan yapı Akkoyunlu mimarisinin tipik özelliklerini taşımaktadır. Atatürk’ün Diyarbakır’a geldiğinde 1 sene boyunca kaldığı konak olduğundan bu isim verilmiştir.

Diyarbakır Surları

Avrupa’ya gidince surların hala korunuyor olması şaşırır kalırdım ama Diyarbakır’a gidince bizim ülkemizde de bu surların bu kadar korunmuş ve ayakta olmasına şaşıp kaldım. Gerçekten şehrin surlarla çevrili olması o kadar etkileyici ki… Diyarbakır’da beni etkileyen en büyük şey bu surlar oldu. Dünya’da bir şehiri çevreleyen en uzun sur olup (5.5 km), 5 kapısı mevcuttur. Aynı zamanda  Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun 2. surları. Kuşbakışı bakıldığında kalkan balığını andırıyormuş. Özellikle Mardin Kapı’sına çıkıp Hevsel Bahçelerini izlemenizi tavsiye ederim. “Mardin Kapı şen olur” türküsü de Diyarbakır türküsü imiş. Surların üzerine çıkacağınız merdivenler de korkuluk yok çok dikkatli olmak gerekir.  Keçi Burcu ve sonrası polis kontrolünde olduğundan ziyarete kapalı.

Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır’da UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Hevsel Bahçeleri, fotoğraf tutkunlarının çekim merkezi haline geldi. 50’den fazla kuş ve 10 civarındaki memeli türüne ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır kahvaltısı

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Diyarbakır’da ne yenir? Diyarbakır’da nerede yenilir? gibi soruların cevabı bu rehberde. Diyarbakır rehberi daha çok Diyarbakır’a gidenlerin ve yaşayanların tavsiyesi ile oluşturduğumuz bir rehber oldu. Verdiğim listede gidebildiklerimizde oldu gidemediklerimizde. Zaten iki günde sınırlı vakitte hepsini denememiz mümkün değil.

Kahvaltı

 • Saraykapı Kafe (Serpme Kişi başı 35tl)
 • Kahvaltıcı Kadri (Diclekent şubesi)
 • Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası (Hasanpaşa Hanı)
 • Piya Mutfak Kafe

Kahve, Şarap vs..

 • Sülüklü Han (Süryani Şarabı, fincanda pişen kahve,gül ve reyhan şerbeti)
 • Diyarbakır Kültür Evi (sadece o kafeye özgü badem kahvesi)
 • Kastel Kafe
 • Kervansaray Otel altındaki Kervan Şarap Evi

Ciğer

 • Umut Ciğercisi
 • Dağ Kapı Ciğercisi

Lahmacun

 • Diyarbakır Lahmacun Merkezi (Ulu Cami’nin hemen yanında çok salaş bir yer, aşırı kalabalık. Et konusunda fazla hassasım ben. Biraz koku aldığımdan sevemedim. Tanesi 3.5 tl)
 • Buket Lahmacun (Lahmacun sevenlerdenseniz tavsiyem kesinlikle burası. Diclekent’te- tanesi 6 tl)

Tatlı

 • Sıtkı Usta (kadayıfı dışında soğuk baklavasını tadın. Muhteşemdi)
 • Saim Usta (Sıtkı Usta’daki kadar beğenemedim)
 • Hacı Levent (bir günüm daha olsaydı burayı denemek istiyordum.
 • Sadık Künefe

Akşam Yemeği

 • Fırın-ci (Şehir merkezinde eski bir hamam restore edilerek restorana çevrilmiş. Akşam yemeği iki kişi 90 tl hesap ödedik. Rezervasyon şart.)
 • Hancı Et
 • Nasır Usta Adana Kebapçısı

 

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum