Gaziantep Gezilecek Yerler | Gaziantep | Bavulumdaki Hikaye

Akyaka Gezilecek Yerler

Ekim 5, 2018

Gaziantep Yeme İçme Rehberi

Ekim 26, 2018

Gaziantep Gezilecek Yerler

Ekim 19, 2018
Akyaka
Gaziantep yeme icme rehberi
Gaziantep gezilecek yerler

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben Anteplilerin gölerinden nasıl öpmem ki, onlar yalnız Antep’i değil, Türkiye’yi kurtardılar.” övgüsüne sebep de bağımsızlık uğruna açlık ve yoksunluğa rağmen 11 ay boyunca savaşan Gaziantep. Milli mücadelede verdiği destek dışında bu şehrin bir diğer özelliği de 2017’de UNESCO tarafından dünyanın 8. gastronomi başkenti ünvanını alması ve ülkemizde bu ünvanı alan ilk şehir olması. Gaziantep gezilecek yerler listesinde, müze, kale ve tarihi yerler dışında gitmeniz gereken yeme içme mekanları var. Çünkü gastronomi başkentinde olmak bunu gerektirir.

Gaziantep anadolu evleri

Gaziantep Konaklama

Anadolu şehirleri olunca hep küçük bir şehir algısı oluşuyor.Gaziantep büyük şehir statüsünde. Haliyle de büyük ve kalabalık.Konaklama için alternatif de çok. Gezeceğiniz çoğu yer birbirine genel olarak yakın fakat kimi zaman araca ihtiyacınız olacak.Gaziantep’e iki kere gelmiş ve daha çok gelecek biri olarak her zaman kaldığım ve kalacağım yer Anadolu Evleri 150 yıllık eski bir Ermeni evi. Odaların büyük oluşu, konumu  ve fiyat performans dengesi itibariyle tavsiye ederim.

Gaziantep Ulaşım

Gaziantep Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım: Gaziantep Havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ? Gaziantep Havaalanı ile şehir merkezi arası 5-6 km.Bunun en kolay ve pratik yolu Havaş ile.Havaalanından çıktığınızda karşınızda göreceksiniz zaten Havaşları. Kişi başı 10 tl.Bunun dışında taksi ya da araç kiralayarak da şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım: Gaziantep’te şehir içi ağında tramvay, otobüs, taksi gibi bir çok alternatifiniz var. Çoğu yer birbirine yakın fakat Zeugma Müzesine gitmek için bir araca ihtiyacınız olacak.Bunun dışında çoğu yer birbirine yakın. Yürüyerek de keşfedebilirsiniz.

Gaziantep’e Ne Zaman Gidilir?

Gaziantep coğrafi konum itibariyle Akdeniz ve karasal iklim etkisi görüldüğünden yazları aşırı sıcak bir hava etkisi altına girmektedir.Bu yüzden Gaziantep’e gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar ayları.Hem ilkbaharda ve sonbaharda gitmiş biri olarak akşamları ince bir trençkot fazlasıyla işinizi görüyor.

Eski Antep Evleri

Gaziantep Gezilecek Yerler

Bey Mahallesi

1587 yılında civarda bulunan Bey Camii’nde alıyor ismini. Dar sokakları, cumbalı evleri ile Gaziantep’in güzelliğini sergiliyor.Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde “Şehrin her sokak başında kale gibi kapılar vardır.Her gece sokaklarında kandiller yanar.” diye bahsettiği yer burası. 20. yüzyıla kadar Ermeniler ile Müslümanların dostluk içinde yaşadığı bir mahalle. Gaziantep’in İpek Yolu üzerinde olmasından dolayı Bey Mahallesinin sokakları yüklü bir devenin geçebileceği boyutta yapılmış. Bey Mahallesi genellikle iki ve üç katlı evlerden oluşuyor. Geleneksel Antep evleri “hayat” denilen bir avlunun etrafında şekilleniyor. Yemekler yeniyor, odalar hayat denilen avluya bakıyor. Evin merkez üssü konumda oluyor.

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’e gidip Bakırcılar Çarşısı’na gitmeden, usta çırak ilişkisini görmeden, el emeği bakır ürünlerden almadan dönmeyin. Artık göremediğimiz bakır, sedef gibi el sanatlarını burada görünce geçmişe gitmiş gibi hissediyorsunuz.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Zeugma Müzesi

Gaziantep gezilecek yerler listesindeki en önemli yerlerden biri. 2010’da Hatay Arkeoloji Müzesi açılana kadar dünyanın en büyük Mozaik Müzesi idi. Müze eski Tekel fabrikası üzerine kurulmuş. Müzenin en önemli mozaiği Çingene Kız. Müzeden yalıtılmış bir yerde özel karanlık bir odada sergileniyor. Çingene Kız’a ait çalınan parçalar için ABD’ye talepte bulunulmuş ve geri istenmiş. Amerika bu teklifi kabul etmiş ve en kısa zamanda Çingene Kız Mozaik’ine dair parçalar geri teslim edilecekmiş. Bu gidişimizde göremedik kim bilir bir dahaki gidişimizde görebiliriz. Müzeye gitmek için bir araca binmeniz gerekir. Biz Bakırcılar Çarşısının oradan taksiye bindik. Taksiye 12 tl ücret ödedik.

Almacı (Elmacı) Pazarı

Gaziantep’in en eski tarihi çarşısıdır. Gaziantep’te ‘yöresel ve organik ürün’ denilince akla ilk gelen yer olan tarihi Almacı Pazarı, 250 yıllık geçmişiyle ahilik anlayışı, kültürel tarihi ile ön plana çıkıyor. Bakırcılar Çarşısı’nın hemen karşısında yer alan pazar, yerli yabancı insanların da uğrak yeri haline gelmiş durumda. Gaziantep’e gelmişken kuru patlıcan biber, salça, baharat, kuruyemiş alabilirsiniz. Biz iki senedir “Almacıoğulları ve Efendioğlundan” alışveriş yapıyoruz.

İhsan Göğüş Müzesi

Gaziantep’in Bey Mahallesi’nde eski Antep evlerinden biri olan bina, Gaziantepli ilk Turizm Bakanı İhsan Göğüş Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müzede özel eşyaları sergilenmekte, 2. katı Gaziantep Araştırmaları Merkezi olarak kullanılmaktadır. 3. katta bulunan kafeye çıkmalısınız. Müzeye giriş ücretsiz.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gastronomi başkenti de olup da bir mutfak müzesi olmadan olur mu? Gaziantep mutfak kültürünün zenginliğini, yıllardır kullandıkları alet, edavatları gösteren bir müze. Giriş 2 tl.

Oyun ve Oyuncak Müzesi

Bey Mahallesi’nde İhsan Göğüş Müzesi ile aynı avlu içerisinde bir müze. Oyuncaklar tarihi ve ülkeleri ile sergilendiği Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi. Aileniz ve çocuklarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri. Giriş 2 tl. Çocuklara ücretsiz.

Gaziantep Oyuncak Müzesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep tarihine yakışır bir kale yapılmış. Şehre hakim bir konumda olup yerel milli kahramanların sergilendiği ve panoramik olarak Kurtuluş Savaşı süreci anlatılan bir müze. Kalenin içinde panoramik bir seyirden sonra kalenin üstüne çıkılıyor ve güzel bir Gaziantep manzarası izlenebiliyor. Giriş 5 tl.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük, dünyanın 4.büyük hayvanat bahçesi. Hayvanat bahçesi çok büyük ve çok çeşitli hayvanlar var. Özellikle Antep’e çocukla geliyorsanız mutlaka uğramalısınız. Geniş bir alana yayıldığından çocuklar yorulabileceğinden içerisini ringlerle gezebilirsiniz. Belli noktalardan binebiliyorsunuz. Hayvanat bahçesi şehrin dış kısmında. Biz araç kiralamış olduğumuzdan hayvanat bahçesine toplu taşıma ile nasıl gidilir herhangi bir fikrim yok. Hayvanat Bahçesi girişi tam 6 tl. Öğrenci 3 tl. 1-6 yaş Ücretsiz.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Çevresi Gezilecek Yerler

Gaziantep matematiksel konum itibariyle bir çok şehir ile çevrili. Gaziantep’e gelmişken zamanınız varsa Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa şehirlerine geçebilirsiniz. Gaziantep, gastronomi başkenti olmasına rağmen çevresindeki şehirler de mutfak, tarih, kültür konusunda Gaziantep ile yarışır nitelikte. Gaziantep’e gelenlerin en sık uğradığı yerlerden biri de Halfeti. Halfeti, Şanlıurfa sınırları içerisinde olmasına rağmen mesafe olarak Gaziantep’e daha yakın. Gaziantep’te zamanınız varsa sular altında kalan Halfeti’yi görmeden dönmeyin.

Gaziantep’ten sonra Şanlıurfa Gezilecek Yerler ve Şanlıurfa Çevresi Gezilecek Yerler yazılarımı okuyunuz .

Kilometre olarak Gaziantep’e yakın Halfeti’ye gidecekseniz Halfeti Gezilecek Yerler  yazımı okuyunuz.

 

Yorumlarınızı Bekliyorum