Halfeti Gezilecek Yerler | Halfeti | Bavulumdaki Hikaye

Şanlıurfa Çevresinde Gezilecek Yerler

Haziran 5, 2018

Porto Gezilecek Yerler

Temmuz 30, 2018

Halfeti Gezilecek Yerler

Haziran 29, 2018
Şanlıurfa çevresinde gezilecek yerler
Porto gezilecek yerler
Halfeti Gezilecek yerler

2000 yılında Birecik Barajının açılıp %80 nin sular altında kalmasıyla birlikte şehrin Yeni Halfeti denilen kısmı oluşturuldu. Halfeti Gezilecek yerler şehrin “Eski Halfeti” denilen kısımları. Bugün bu nedenle Şanlıurfa’nın hatta bölgenin en çok turist çeken yerlerin başında geliyor. Fırat Nehri’nin altında kalan kısmı “Kayıp Kent” olarak adlandırılıyor. Halfeti, sakin şehir (citta slow) ünvanını almış bir şehir. Aynı zamanda karagülün memleketi. Dünyada sadece siyah gülün yetiştiği yer olarak da özel bir yere sahip. Halfeti dışında, başka hiç bir toprakta da ekildiğinde açmıyormuş.

Halfeti’ye Nasıl Gidilir?

Her ne kadar Şanlıurfa sınırları içerisinde olsa da Gaziantep iline daha yakın mesafededir. Şanlıurfa’nın en uzak ilçesidir. Dolayısıyla Gaziantep havalimanına inmek, yolunuzu kısaltacaktır. Şanlıurfa’yı da gezmek isterseniz ya da ucuz bilet Şanlıurfa’ya bulduysanız alternatif olarak Şanlıurfa Havaalanını da tercih edebilirsiniz.

Şanlıurfa-Halfeti arası 112 km.

Gaziantep-Halfeti arası 105 km.

Tabiki ister Şanlıurfa’dan ister Gaziantep’ten gidin en rahat ve en kolay ulaşım yolu araç kiralamak. 3-4 kişiyseniz taksi ile pazarlık yapmakta fayda var.

Gezinize Şanlıurfa ve Şanlıurfa çevresini de dahil edecekseniz bu yazılarım çok işinize yarayacak.

Halfeti’den ya da Şanlıurfa’dan Gaziantep’e geçecekseniz Gaziantep notlarımı okumalısınız.

Gaziantep’ten – Halfeti’ye nasıl gidilir?: Gaziantep’ten Halfeti’ye ulaşım oldukça zahmetli. Gaziantep’ten kalkan otobüslerle direkt olarak Halfeti’ye geçebilirsiniz fakat saatleri çok sıkıntılı. Onun yerine Gaziantep’ten sık kalkan minibüs ile Birecik’e, Birecik’ten Yeni Halfeti’ye, oradan da Eski Halfeti’ye ulaşabilirsiniz fakat geldiğiniz otobüslerin dönüş saatlerini de öğrenmelisiniz. Yeni Halfeti – Eski Halfeti arası 7 km.

Diğer bir yöntem de Gaziantep’e yarım saat uzaklıktaki Yavuzeli ilçesine gidip, Halfeti gezilecek yerler listesinde olan Rumkale’ye ulaşmak. Rumkale’den Eski Halfeti araçla 1.30 uzaklıkta fakat tekne ile 15 dk sürüyor. Eski Halfeti’yi görmesem de olur tekne turu yeterlidir diyorsanız buradan da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şanlıurfa’dan Halfeti’ye nasıl gidilir?: Şanlıurfa otogarının alt katından kalkan ilçeler minibüsleriyle Halfeti’ye ulaşabilirsiniz. Halfeti minibüsleri kişi başı 25 tl.

halfeti şanlıurfa

Halfeti Gezilecek Yerler

Eski Halfeti gezilecek yerler listesindeki olmazsa olmaz tekne turları. Zaten Şanlıurfa Halfeti gezilecek yerler çoğunu Fırat Nehri üzerinde yapacağınız teknelerle göreceksiniz.

Bu kadar güzel doğa harikası bir yerin insan yüzünden kirletilmesi de oldukça üzücü. Söylenecek çok şey var aslında. Nehir kenarında bulunan restoranların kalitesizliği, teknelerin bilgi vermekten çok düğün salonu gibi müzikler çalması, şehrin içinin bakımsız oluşu, Eski Halfeti’nin tepesine kondurulan otel…. Elimizdekilerin ne kıymetini biliyoruz, ne tanıtımını, reklamını yapabiliyoruz.

Halfeti Tekne Turu

Halfeti’de iki noktadan kalkan tekne turları var. Eski Halfetiden ve Rum Kaleden kalkan tekne turları. Eski Halfeti’den kalkan tekne turları daha kapsamlı yaklaşık 2 saat (kaptan mola verirse) sürüyor. Rum Kale’den kalkanlar ise 45 dk kadar sürüyor. Halfeti tekne turu fiyatı pahalı mı derseniz? Eski Halfeti’den kalkan teknelerle kişi başı 15 liraya tekne turu yapabilirsiniz. Teknelerin bir saati yok dolunca kalkıyorlar. Teknelerde ortalama 30 kişi oluyor. Size özel bir tekne olsun istiyorsanız 150 liraya tekne kiralayabilirsiniz.

Rum Kale

Ulaşım kısmında da bahsettiğim gibi eğer Gaziantep tarafından araçla geliyorsanız 30-45 dakikada Rum Kale’ye ulaşabilirsiniz. Gaziantep’ten Yavuzeli ilçesi istikametinde gittiğinizde Rum Kale’ye ulaşabilirsiniz. Yol asfalt sadece Rum Kale’ye inen yolun 1 km si tek şeritli. Eski Halfetiyi de görmek istiyorsanız yol daha uzun ve yaklaşık 1.30 saat sürüyor. Tek dezavantajı Rum Kale’den de bindiğinizde göl üzerinde teknelerle dolaşabiliyorsunuz fakat Eski Halfeti’yi görme şansınız kalmıyor ancak binmeden pazarlık yaparsanız Eski Halfeti’ye de sizi götürebilirler.

Rumkale, üç yanı su ile çevrili olup, yarımada görünümündedir. İster Rum Kale’den tekne turu yapın, ister Halfeti’den  tekne turuna binin. Tekne turu sırasında uzaktan Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırını göreceksiniz ve size hakkında bilgi veriliyor.

Halfeti tekne turu

Savaşan Köyü

Halfeti gezilecek yerler içerisinde en Rum Kale, Gaziantep’e bağlı iken, Savaşalan Köyü Şanlıurfa’ya bağlı bir köy. Neredeyse tamamı sular altında kalmış hayalet bir köy burası. Eğer yoğun bir sezon değilse tekneler Savaşalan Köyü’nde bir çay kahve molası bile veriyorlar. Biz hafta içi yoğun olmayan bir zamanda gittiğimizde şansımıza köyde 15-20 dakikalık bir mola verdi. Teknenin yanaştığı yerde küçük bir çay ocağı var. Bu köyün en etkileyici noktası ise sular altında kalmış  caminin minaresinin Fırat Nehri üzerinde yükselişi. Köyün sahibi kediler. İstediğiniz eve girip çıkabilirsiniz.

Birecik Kelaynak Üretim İstasyonu

Halfeti görülmesi gereken yerlerden biri de Birecik Kelaynak Üretim İstasyonu. Nesli tükenmekte olan bu canlıları başka yerde görme şansı bulamayacağınız bir yer burası. Nesli devam ettirme çalışmaları da gerçekten güzel. Çok yakından kuşları görme şansınız yok ama buralara gelmişken bir yarım saatinizi ayırabilirsiniz. Özellikle çocukların ilgisini fazlasıyla çekecektir.

 

 

 

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum