Şanlıurfa Çevresinde Gezilecek Yerler | Şanlıurfa | Bavulumdaki Hikaye

Como Gezilecek Yerler

Mayıs 31, 2018

Halfeti Gezilecek Yerler

Haziran 29, 2018

Şanlıurfa Çevresinde Gezilecek Yerler

Haziran 5, 2018
como gezilecek yerler
Halfeti Gezilecek yerler
Şanlıurfa çevresinde gezilecek yerler

Şanlıurfa’ya geldiğinizde sadece merkezinde değil. Şanlıurfa çevresinde gezilecek yerler de sizi fazlasıyla cezbedecek. Şanlıurfa’da köklü bir medeniyetin temelleri var. Kültürü, mutfağı, gelenekleri, tarihi ile beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak şehir.

Şanlıurfa’da konaklama, yeme içme, gezilecek yerler  yazıma da bakabilirsiniz.

Büyük Gap turu yapıyorsanız ve Gaziantep’e de uğrayacaksanız Gaziantep Gezilecek Yerler yazımı okuyabilirsiniz.

Birecik Barajı’nın açılmasıyla sular altında kalan Halfeti’ye de bu bölgeye gelipte uğramadan olmaz. Halfeti Gezilecek Yerler yazıma göz atın.

harran üniversitesi

Şanlıurfa Çevresinde Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’ya geldiğinizde şehir merkezi dışında, Şanlıurfa çevresinde gezilecek yerler de var Harran Evleri, Dünya’nın en eski üniversitesi Harran Üniversitesi, Bazda Mağarası, Şuayb Şehri, karagülün memleketi Halfeti, tarihin sıfırlandığı Göbekli Tepe, ve  Atatürk Barajı görmeniz gereken yerler. Saydığım bu yerlerin hepsini görmek istiyorsanız araç kiralamak şart. Çünkü bazı yerlere ulaşım için taksi ya da özel araç dışında başka alternatifiniz yok.

Harran Evleri

Şanlıurfa gezilecek yerler listesindeki en popüler nokta Harran ilçesinde bulunan bu evlerin Şanlıurfa şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 50 km. Bindirme tekniği ile yapılmış bu evler şimdilerde 5 tanesi Harran Kültür Evi olarak hizmet vermektedir. Bölge iklimine uygun yazın serin, kışın sıcak tutuyor. Günümüzde Akdeniz çevresinde, bilhassa İtalya’nın güneyinde Harran evlerine benzeyen ve Trullo denilen bindirme kubbeli çok sayıda yapı bulunur.

Halk arasında bu evlerde tavukların daha çok yumurtladığı, yiyeceklerin bozulmadığı, hayvanların daha ehlileştiği gibi bir inanışta vardır. 1979’da SİT alanı ilan edilen Harran’da evler korumaya alınmış, inşaat yasaklanmış.Giriş ücretsiz fakat size evleri tanıtmak isteyen rehberler oluyor daha doğrusu evin sahiplerinin çocukları. Bahşiş usulü, size ev hakkında bilgi veriyorlar. Araç park sıkıntısı yok.

Harran Üniversitesi

Dünyanın ilk üniversitesi Harran Üniversitesi ve hemen yanında cami ve Harran höyüğü. Burası aslında sit alanı ve yavaş yavaş kazılıyor. Şimdilik çıkanlar etrafı telle çevrilmiş vaziyette. Harran Evleri’nin az yukarısında kuleyi görüyorsunuz zaten. Geçmişten bugüne kalan en sağlam yapı astronomi kulesi.

Harran’a Nasıl Gidilir?

Harran’a en kolay, en rahat ulaşım tabiki araç kiralamak ama en ekonomik yöntem ise Şanlıurfa Otogarından her 15 dk bir kalkan Harran-Sur dolmuşlarına binip, 1.30 saatte  Harran’a ulaşabilirsiniz. Harran’dan Şanlıurfa’ya dönen son minibüs 18.15 ‘te bu yüzden dönüş saatinize dikkat edin.

Bazda Mağaraları

Harran’a yakın, Harran-Han el-Ba’rur yolunun 15 km sonra itibaren yolun her iki tarafında tarihi taş ocakları bulunmaktadır. Harran, Şuayp şehri ve Han el-Ba‘rur yapıları için zamanında taş alınması sonucunda burada taş ocakları oluşmuştur. “Bazda”, “Albazdu”, “Elbazde” veya “Bozdağ Mağaraları” adıyla bilinir ve tanınır. Bölgenin en önemli ve en güzel görüntüye sahip taş ocağıdır.

Şuayb Antik Kenti

Peygamberler şehri Şanlıurfa’da yaşamış Şuayip Peygamberin, Hz. Musa ile buluştuğu mekan olarak bilinen antik kentin, Roma döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor. Antik kentteki bir mağarada Peygamber makamı olarak bilinmektedir. Buralar çok bilinmese de Harran’a geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

göbeklitepe

Göbekli Tepe

Dünyadaki ilk tapınak olarak bilinen, tarihin sıfırlandığı bilinen, günümüzden 12000 bin yıl öncesine dayanan açık hava müzesi. Bilinen en eski yapıt 7500 yıl öncesine dayanıyordu ve Malta’da idi. Şimdi ise Göbekli Tepe. Buradaki kazılar devam ettikçe, burada çıkan verileri, mevcut verilerlerle sentezledikçe, Neolitik döneme ve insanlık tarihinin ilk dönemlerine ilişkin tarihi bilgiler değişecektir. Göbekli tepe ‘de 20 tapınak tespit edilmiş. Şu ana kadar 6 tapınak gün ışığına çıkarılmıştır. 2011 yılında Unesco Dünya Mirası geçici listesine alınmıştır. Kazı çalışmaları hala devam etmektedir.

Şanlıurfa’dan 15-20 dakika mesafe yol kat edip içeriye girdikten sonra servis araçlarıyla ücretsiz bir şekilde kazı çalışmalarının olduğu yere götürülüyorsunuz. Çevre koruma alanı olarak da gezi alanı olarak da oldukça iyi korunmakta. Tarihe çok meraklı iseniz bir kaç saatinizi alabilecek bir yer. Böylesi önemli bir yerin çok daha fazla tanıtım ve reklama ihtiyacı var.

Giriş ücreti: 5 tl.

Göbekli Tepe, Dünya tarihini değiştirebilecek nitelikte bir yer olduğundan böylesine önemli bir yeri daha detaylı ve derin bir şekilde gezmek isterseniz Düş Patikası Tur firmasına bakmanızı tavsiye ederim.

Göbekli Tepe’ye Nasıl Gidilir?

Göbekli Tepe ‘ye ulaşım için 2 alternatifiniz var. Özel araç ve taksi. Taksilerle pazarlık yaptığınızda  (1 saat kalacak şekilde) gidiş dönüş 100 tl’ye Göbekli Tepe’ye gidebilirsiniz. Özel araçlar için ücretsiz otopark var.

Atatürk Barajı

Adıyaman-Şanlıurfa arasında  Fırat Nehri üzerinde olup sulama ve enerji amaçlı 1992 yılında işletmeye açılmış Türkiye’nin en büyük barajıdır. Yolunuzun üzerindeyse ya da zamanınız varsa seyir terasında bir mola vermek için yeterlidir.

harran

Yorumlarınızı Bekliyorum