Konya Gezilecek Yerler | Konya | Bavulumdaki Hikaye

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Nisan 19, 2019

Konya Gezilecek Yerler

Haziran 20, 2019
Diyarbakır GezileceK Yerler
Konya gezilecek yerler

Gez dünyayı. gör Konya’yı… Konya, kendi başına bir dünya. Mevlana’nın şehri Konya, yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük, gelişmişlik bakımından da 7. büyük şehri. Konya’ya gitmeden önce bu büyük şehrin bu kadar çok fazla gezilecek yerinin olduğunu bilmiyordum. Konya, kültür turizmi dışında inanç turizmi açısından da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Sevgi ve hoşgörü şehri Konya’ya dair anlatılacak çok şey var. Hadi bakalım Konya Gezilecek Yerler listesine.

Konya gezi rehberi

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Şehirler arası ulaşım: Konya’ya deniz yolu hariç tüm ulaşım araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Uçak biletini 2 ay öncesinden kampanyadan gidiş dönüş 170 tl’ye aldık. Konya’ya ulaşımın en ekonomik yolu ise İstanbul Pendik’ten kalkan hızlı tren ile 4.30 saatte ulaşabilirsiniz. Tek yön 86 tl.

Şehir içi ulaşım: Konya seyahati için 3 gün ayırdık biz. Havaalanından 3 günlük 330 tl’ye araç kiraladık. Eğer şehir merkezi dışındaki turistik noktalara gitmeyecekseniz araç kiralamanıza gerek yok. Çatalhöyük, Meke Gölü, Beyşehir gibi şehir merkezi dışındaki yerlere gidecekseniz araca ihtiyacınız olacak. Konya hem yüz ölçümü hem de büyük şehir ünvanına sahip olmasına rağmen şehir içinde gezilecek yerler için araca ihtiyacınız olmayacak. Konya gezilecek yerler listesindeki çoğu yer birbirine yürüme mesafesinde.

Konya’da Nerede Kalınır?

Konya’da nerede konaklanır diye sorarsanız tavsiye edeceğim iki otel var. İlki konakladığımız Araf Otel. Otelin konumu, çalışanların ilgisi, kahvaltısı, otelin fotografik oluşu vs.. çok iyiydi. Araf Otel’de konaklamasanız dahi teras kafesine gidin, dışarıdan misafir kabul ediyorlar. Otelin tek kusuru ekonomik olan odaların metrekare olarak küçük oluşu. Diğer otel yoga kampı nedeniyle konaklayamadığımız Hich Otel ise Mevlana Türbesi manzarasıyla, bahçesiyle, otelin mimari yapısıyla sizi büyüleyecek. Otelin odaları oldukça büyük. Konaklamasak da sizin için gezdim ve kafesi için de dışarıdan misafir kabul ediyorlar.

Konya gezi notları

Konya Gezilecek Yerler

Mevlana Türbesi ve Müzesi

Konya denilince akla ilk Mevlana gelir. O yüzden Konya gezilecek yerler arasında liste başı burası. Konya’ya insanın ömründe bir kere gelip Mevlana’nın türbesini ziyaret etmesi gerekir. Yerli ve yabancı herkesin ilgi odağı burası. İnanılmaz mistik ve maneviyatı dolu bir yer. Sandukasının başında çok fazla dua eden insan göreceksiniz. İnsanın manevi duygularını açığa çıkartan bir yer. Mevlana’nın sandukası dışında onun öğrencilerinin de sandukları, çeşitli el yazmaları, muhtelif eserler sergileniyor. Özellikle cami içinde at kılıyla yazılmış olan dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim’ine dikkat edin. Avludaki küçük odacıklarda Hazreti Mevlana ve Mevlevilikle ilgili muhtelif eşyalar sergileniyor. Mevlana Türbesi’nin dikkat çeken bir diğer tarafı da Kubbe-i Harda denilen yeşil kubbesi. Kubbe-i hadranın dıştan 16 dilimli bir külahı vardır. Külahla silindir gövdenin birleştiği yerde Ayet-el Kürsi yazılı. Kubbenin altında Mevlâna ve Sultan Veled yatmaktadır. Mezar üzerinde en son II. Abülhamit ‘in hediye ettiği altın sim işli bir puşide örtülü. Kubbenin akşam görüntüsü de ayrı güzel. Türbeye ve müzeye giriş ücretsiz. Bayanlar şal ya da eşarp almayı unutmasın.

Selimiye Camii

Selimiye Camii,  Mevlana Türbenin yanında olmasından ötürü Konya’da en çok ziyaret edilen camilerden biri. Sultan Selim Camii olarak da bilinen cami, Sultan II. Selim tarafından yaptırılmış. Yapımına 1558 yılında başlanan Selimiye Camii’nin inşası 1570 yılında tamamlamış.

Aziziye Camii

Pencerelerinin kapılarından büyük olması ile dikkat çeken bu cami, benim gördüğüm en büyük pencereli cami. Pencerelerinin büyüklüğü ile de değişik bir havası var.  Cami mimarisi itibariyle dikkat çekici.  İlk gördüğümde kiliseden mi çevrildi diye düşündüm çünkü mimari olarak farklı geldi. Yapımında kesme Gödene taşı kullanılmış.

Kapu Camii

Aziziye Cami’sinden ileriye doğru devam ettiğinizde Kapu Camiî’ni göreceksiniz. Eski konya kale kapisi yaninda oldugundan dolayi  Kapu Cami olarak bilinir. Osmanlının Konya’ daki en büyük en sade esnaf camisidir.

Sahip Ata Camii ve Müzesi

Konya’da Mevlana’dan sonra en sevdiğim yer bu cami oldu. Cami’nin bulunduğu mahalle gecekondu bölgesi. Nereye geldim diye şaşırmayın. Anadolu Selçuklu’dan kalma bu cami, çeşitli yangınlar, doğal afetler geçirmiş ve orijinal formunu kaybetmiş. Özellikle minaresindeki süslemeler etkileyici. Giriş ücretsiz.

Şu anda müze olan Hankah yapısının içi harika taş ve çini işciliği ile döşenmiş. İçi bir kaç oda ve avludan oluşmakta olup iç kubbeleri ve pencereleri çok güzeldir. Odaların birinde Sahip Ata ve ailesine ait mezarlar bulunmaktadır. Diğer odalar ve avluda ağırlıklı olarak Selçuklu dönemine ait ahşap, taş, çini eserleri, halı kilim gibi eserler sergileniyor. Müze kısmı başarılı bir restarosyandan geçmiş olup Konya’ da muhakkak görülmesi gereken tarihi yapılarının birisidir. Giriş ücretsizdir.

Konya gezisi

Konya Arkeoloji Müzesi

Sahip Ata Cami, Etnografya Müzesi ve Arkeoloji Müzesi aynı cadde üzerinde. Sahip Ata Cami’den sonra Arkeoloji Müzesi’ne gidebilirsiniz. Müzede, Neolitik, Eski Tunç, Orta Tunç, Demir (Frig, Urartu), Klasik, Helenistlik, Roma ve Bizans çağlarına ait eserler sergilenmektedir. Arkeoloji Müzesinin görülmeye değer eserleri Roma lahitleridir. Roma ve Bizans çağından sunak mezarlar müze içinde ve bahçede sergilenmekte.

Konya Etnografya Müzesi

Arkeoloji Müzesinden 200-300 metre kadar ilerlediğinizde Etnografya Müzesi’ne varmış olacaksınız.Etnografya müzesi içinde hem Konya hem de Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait kumaşlar, kıyafetler, el işleri , ev eşyaları, takılar, halılar, kilimler vb. çeşitli kültütel eserlerin olduğu, eski yaşamlara ait örnekleri gösteren güzel bir müze.

Atatürk Evi Müzesi

Ulu Önderimizin Konya’ya geldiğinde kaldığı ev. İçerisinde kullandığı kıyafetler,tarihiyle ilgili bilgiler yer alıyor.

Alaaddin Tepesi

Konya denilince akla gelenlerden biri de Alaaddin Tepesi’imiş. Şehrin tam merkezinde, yüksekçe bir tepede etrafında çay bahçesi, park ve cami olan bir yer.

İnce Minare Taş Eserler Müzesi

Özellikle Anadolu Selçukluları’nın bilinen en eski Ağaç Direklere Oturan Cami olarak biliniyor. Selçuklu veziri Sahip Ata tarafından hadis ilmi okutulması için yapımına başlandığı biliniyor. Bina içerisinde Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait taş ve ahşap eserler teşhir ediliyor. Müzede dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de taç kapı. Kapı üzerindeki taç kapısı üzerinde geometrik ve bitkisel bezemelerle birlikte Selçuklu sülüsüyle yazılmış “Yasin ve Fetih Sureleri” var.

Karatay Medresesi

Konya gezilecek yerler içerisinde önemli bir spot. Gelinip görülmesi gereken yerlerden biri. Anadolu Selçukluları döneminde Konya’da inşa edilen önemli eğitim kurumlarından biridir. Selçuklular devrinde hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere kapalı medrese tipinde Sille taşından inşa edilmiştir. Tek katlıdır. Selçuklu döneminin bir çok eseri yanında çinilerin özgünlüğü ve Osmanlı çinilerinden olan farklılığını göreceksiniz. Medresenin ortasında yer alan bir havuz var,  bu havuz artık boş ancak kendi döneminde çok farklı amaçla bu havuz inşa edilmiş. Bu havuz üzerinde yer alan kubbenin üstü ahşap bir kapak ile kaplı, zaman zaman bu kapak açılarak yıldızların ışıklarının bu havuz suyuna düşmesi ile astronomik çalışmalar yapılırmış.

Tarihi Konya Evleri

Karatay Medresesi’ne gelmişken görebilirsiniz. Mimari olarak güzel olan Konya evleri, yanlış tanıtımla hayal kırıklığı yarattı ben de. Evler derneklere, vakıflara kiralanarak tarihi Konya evlerini tanıtımından uzaklaşmış.

Şems-i Tebrizi Türbesi ve Cami

Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin hayatında en önemli değişim Şems-i Tebrizî ile olan karşılaşması ile başlamış. Bu tarihe kadar medrese ve camilerde ders ve vaazlarla meşgul olan Mevlâna, Şems ile buluşmasından sonra değişmiştir. Tebriz’de dünyaya gelen Şems-i Tebrizi’nin manevi arayışı Hz. Mevlana ile karşılaşması ile son bulmuştur. Dünyaya, kılık ve kıyafete önem vermeyen Şems, Mevlana ile üç- üçbuçuk yıl süren beraberliği neticesinde onun hayatında yeni ufukların açılmasını sağlamış. Mevlâna dostu Şems’i unutmamış ve yazdığı Divan’ı âdeta ona ithaf etmiştir. Bu gün Konya’da Şems makamı olarak bilinen ve Mevlana türbesinden önce ziyaret edilen Şemsi-i tebrizi camiinin 13. Yüzyılda yapıldığı ileri sürülmektedir. Cami, şu an tadilatta olduğundan içeriye girmek mümkün değil.

Tarihi Konya evleri

İplikçi Cami

Konya gezilecek yerler listesindeki mutlaka görün diyeceğim bir yer de bu cami. En sevdiğim cami burası oldu. Neden mi? Hayranlık uyandırıcı ses akustiği yüzünden. Selçuklular döneminden kalan bu caminin  şadırvanında karşılıklı sütunlarda duran iki kişi, birbirlerine sırtlarını dönüp fısıltıyla konuşsa bile rahatlıkla birbirlerini duyabiliyor. Yalnızca sütunların karşılıklı olması gerekiyor; karşılıklı olmadığı sürece ses karşı tarafa iletilmiyor. Giderseniz şadırvandaki bu ses akustiğini mutlaka deneyin. Oldukça keyifli.

Tropikal Kelebek Bahçesi

Eğer siz de havaalanından araç kiralayıp şehir merkezine gidiyorsanız kelebek bahçesi havaalanı yolu üzerinde olduğundan şehir merkezine gitmeden önce kelebek bahçesini görüp şehir merkezine geçiş yapabilirsiniz. Avrupa standartlarında bir yer olmuş. Çocukla geliyorsanız kesinlikle uğramanız gereken yerlerden biri. Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip bahçe.

Araç kiralamayıp şehir merkezinden buraya gelmek isterseniz Kültürpark veya Yazır hareket merkezinden 47 numaralı otobüs ile Tropikal Kelebek Bahçesi’ne ulaşabilirsiniz.

0-6 yaş çocuklara ücretsiz. Hafta içi ve hafta sonu ücretleri farklı. Pazartesi kapalı.

Kyoto Japon Parkı

Havaalanı tarafında olduğundan kelebek bahçesi sonrası Kyoto Japon Parkı’na uğradık. Konya ile Japonya Kyoto arasındaki ilişkilerden kaynaklı olarak parka bu isim verilmiş. Mahalle arasında kalmış sıradan küçük bir park. Parkın içerisinde Japon mimarisi ile inşa edilmiş bir kafe, japon balıkları, bodur japon bitkileri temalı bir park. Yani bir daha gelsem görmeyi tercih edeceğim bir park değil ama hiç temalı bir park görmediyseniz ziyaret edin. Giriş ücretsiz.

Sema

Konya demek Mevlana ve Mevlevilik demek. Mevlevilik denilince akla “sema” gelir. Konya Belediyesi tarafından her cumartesi günü ücretsiz Mevlana Kültür Merkezi’nde Sema gösterisi düzenliyor. Program yaklaşık 1 saat sürüyor. Attıkları her adımın farklı bir mana barındırdığı bu program yerli ve yabancı turistlerin odak noktası. Konya’ya hafta sonu geliyorsanız sema gösterisi izlemeden dönemeyin.

Konya Çevresinde  Gezilecek Yerler

Sille

Konya seyahatinize ekleyeceğiniz yerlerden biri tarihi Sille Köyü. Konya şehir merkezine 8-10 km mesafede 5000 yıllık bir Rum Köyü. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyan, Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Sille Mahallesi, Konyalıların hafta sonu kahvaltı için tercih ettiği bir yer. Bursa Cumalıkızık misali. Yaklaşık 1500 kişinin yaşadığı Sille’de 300’lü yıllardan kalma Aya Elena Kilisesi, Şeytan Köprüsü, Zaman Müzesi, Sille Barajı, Sille Müzesi gezebileceğiniz yerler. Özel araç dışında Alaaddin Tepesi’nin oradan 64 no’lu otobüs ile Sille’ye ulaşabilirsiniz.

Çatalhöyük Antik Kenti

İnsanlığın gelişiminde önemli bir evre olan yerleşik hayata geçişle birlikte, tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere tanıklık eden Çatalhöyük Antik Kenti, Konya’nın Çumra ilçesinde. Dünya’daki önemli arkeolojik alanlardan bir tanesi. UNESCO kültür mirasına dahil edilmiş neredeyse 9000 yıl öncesine ait bir antik kent. İnsanlığın çok eski tarihlerindeki yaşam kültürüne ait izler taşıyor, Çatalhöyük Kenti’ni daha iyi anlamak için, giriş kısmında o dönemi yansıtan beş adet model ev yapılmış. Bu evlerin içini gezerek, geçmişte yaşayan insanların yerleşik hayata geçişini, evlerin içlerini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu evlerin dışında antik kent içerisinde kazı çalışmalarının yer aldığı yerleri göreceksiniz. Buradan çıkan kalıntıları görmek isterseniz Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Meke Gölü

Dünya’nın nazar boncuğu olarak adlandırılan Meke Gölü, görüntüsü ile İzlanda’yı aratmıyor. Meke Gölü, Konya’nın Karapınar ilçesinde 8 bin yıllık doğal bir güzellik. Çok etkilendiğim bir yer oldu Meke Gölü. Şimdi göl kurumuş olduğu halde bile görüntüsü çok güzel. Kurumadan önceki güzelliğini tahmin edemiyorum. Dünyadaki sayılı jeolojik yapılardan bir tanesi. Dünya’da jeoturizm denilen bir olgu var. Fakat bizim ülkemizde gelişmemiş olsa da yeterli tanıtım yapılırsa Meke Gölü hak ettiği değeri görecektir.

Kilistra Antik Kenti

Konya’da Kral Yolu üzerinde olup Kapadokya’ya benzerliği ile dikkat çekiyor. Kilistra Antik Kenti, Haç Planlı Şapel, Sümbül Kilise ve Büyük Su Sarnıcı ile ziyaretçilerine tarihsel yolculuk yaptırıyor. Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Antik Kent görülmeye değer.

Konya'da ne yenir?

Konya Yeme İçme Rehberi

Konya’ya gitmeden önce Konya mutfağının bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum. İstanbul’da bir çok ilçede Konya mutfağına dair restoranlar görüyordum ama Konya’ya gidipte gördükten sonra Konya mutfağının bu kadar lezzetli olduğunu anlayabildim. Konya mutfağı, Mevlevilik doğrultusunda şekillenmiştir. Mevlevihanelerin en önemli yeri mutfaktır. Mutfaklara “ateşle oynayan” anlamında ateşbaz da denirdi ve her ocağın üzerinde “Ya Hazret-i Ateşbaz-ı Veli” levhası bulunurdu. Dünyada muhtemelen adına anıt mezar yaptırılan ilk aşçı olan Ateşbaz-ı Veli’nin türbesi de Konya’dadır.

Konya’da ne yenir? diye sorarsanız bamya çorbası, arabaşı çorbası, etli ekmek, tirit, furun kebabı, höşmerim, saç arası, yağ somunu Konya’da denemeniz gereken lezzetler.

Etliekmek için;

Havzan Etliekmek

Cemo Etliekmek

Bolu Lokantası

Furun (Fırın) kebabı için;

Hacı Şükrü (Bir kaç şubesi var. Biz çarşı içindeki en eski şubesine gitmişiz. Eski şube olduğundan mekanın iç bölümü yer altında o yüzden mekan olarak beğenmedik ama lezzet olarak çok iyiydi. Giderseniz yeni şubesine gidin.)

Ali Baba (Eğer bir günümüz daha olsaydı Konya’da burayı denemek istiyordum. Furun kebabı konusunda burası da çok tavsiye edildi.

Tirit için;

Tiritçi Mithat ( Şehirde herkes ağız birliği etmişcesine burayı öneriyor. Önermekte de haklılar. Uzakdoğulular bile sıradaydı. İnanılmaz lezzetli. Her gün 11.30-14.30 arası açık. Erken gidin. Bitme ihtimali çok yüksek. Tekrar gidersem tereddütsüz gideceğim yerlerden biri.)

Mevlevi mutfağı için;

Somatçı Fihi Ma Fih Restoran (Daha önce hiç mevlevi mutfağına dair bir şeyler tatmadıysanız Konya’ya gelmişken deneyin)

Yöresel yemekler için;

Lokmahane (Konya’nın en sevdiğimiz restoranı burası oldu. Tattığımız her şey çok lezzetli idi. Lokmahane’nin iki şubesi var. Birisi Konya mutfağına özgü yerel lezzetler sunarken, diğeri kebap ağırlıklı. Tavsiyem yerel lezzetleri tatmanız. Höşmerim tatlısını da mutlaka burada tadın. Başka şehirlerde yediğiniz höşmerim tatlısı gibi değil, biz kaldığımız her gece gidip bu tatlıyı mutlaka yedik. Tekrar Konya’ya gidersem tereddütsüz gideceğim restoran burası)

Kahve ve kısa molalar için;

Araf Otel Terası

Hiç Otel Bahçesi (Mevlana türbesi manzaralı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum