Çamlıhemşin Gezilecek Yerler - Rize - Bavulumdaki Hikaye

Lizbon Gezilecek Yerler

Ağustos 27, 2018

Akyaka Gezilecek Yerler

Ekim 5, 2018

Çamlıhemşin Gezilecek Yerler

Eylül 22, 2018
lizbon gezilecek yerler
Akyaka
Çamlıhemşin gezilecek yerler

Rize, mavi ile yeşilin kucaklaştığı şehirlerden biri. Dünyada yeşilin 13 tonu varmış ve 13 tonun  hepsinin bulunduğu tek yer Rize imiş. Çamlıhemşin’de yeşilin her tonunu görebileceğiniz faunası ve doğal güzellikleri ile görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Yıllara meydan okuyan konakları, ahşap evleri, tarihi köprüleri, şelaleleri, yaylaları ile Çamlıhemşin gezilecek yerler listeniz oldukça fazla. Hadi bakalım nereleri gezeceksiniz?

Koçira Pansiyon - Gito

Çamlıhemşin Hava Durumu

Türkiye’nin en çok yağış alan şehri Rize olunca hep  yağmurluymuş, yağmursuz gün yokmuş gibi düşünülüyor. Biz haziran ayında gitmiş olmamıza rağmen hava o kadar güzeldi ki kaldığımız 4 gün boyunca hiç yağış görmedik. Fakat yazın dahi gitseniz güneş batar batmaz hava aşırı derecede soğuyor. Özellikle yaylada yazın dahi hava serin olduğundan ısınmak için soba yanıyor. Bu yüzden akşam için yanınıza mutlaka kalın bir şeyler alın. Bir de yaylalara çıkacaksanız sabah saatlerinde hava açık oluyor bu yüzden yaylalara sabah saatlerinde çıkın. Öğleden sonra yaylalarda sis bastırdığından 50 metre önünüzü göremiyorsanız.

Çamlıhemşin Ulaşım

Çamlıhemşin şehir içi ulaşım: Çamlıhemşin yakınındaki Palovit Şelalesi, Zil Kale, Şenyuva köyü, Konaklar mahallesi gibi yerlere gidecekseniz herhangi bir standart binek araç işinizi görecektir.

Tüm yaylalara ulaşımı: Bakmayın Rize yaylaları ile Çamlıhemşin arasındaki mesafelerinin az gibi durduğuna. Yollar o kadar bozuk ve kötü ki, yaylalara ulaşmak en az  1-3 saat alıyor. Sorunsuz bir şekilde çıkmak istiyorsanız 4×4 bir araca ya da Duster tipi araca ihtiyacınız var.  Yolda kalmasından, zarar görmesinden rahatsızlık duymuyorsanız tabiki binek araçta bir şekilde çıkar. Biz tüm yaylalara ulaşımı (kendi aracımızla çıkmayı göze alamayıp) bölgeyi iyi bilen bir taksici ile yaptık. Diğer bir alternatifiniz de Rize merkezden kalkan günübirlik turlarla yaylalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Sabah 9.00 gibi başlayıp akşam 18.00 gibi sizi bindiğiniz noktaya bırakıyorlar. Ya da 4-5 günlük Karadeniz turlarıyla da bölgeyi dolaşabilirsiniz. Belli bir program dahilinde, ulaşım, konaklama gibi önemli ayrıntıları düşünmeden bölgeyi dolaşabilirsiniz. Bence o bölgenin en büyük ve üzerinde düşünülmesi gereken ayrıntısı ulaşım. Yollar kötü, binek araç iş görmüyor bunlarla uğraşmak istemiyorsanız tur mantığından daha farklı seyyah gibi gezen Düş Patikası Tur firmasına göz atmalısınız.

Çamlıhemşin Konaklama

Pokut yaylası konaklaması dışında tüm otel konaklamalarımızı Çamlıhemşin çevresindeki yerlerde yaptık. Çamlıhemşin’de nerede kalınır derseniz net cevabım Ortan Köyü’ndeki Platoda Mola olacaktır. Bölgenin en kaliteli işletmelerinden biri. Bölgeye dair en özel yemekleri yiyebileceğiniz, en temiz, sohbeti güzel insanlarla tanışabileceğiniz, bol oksijenli bir sabaha uyanacağınız bir işletme burası. (Kişi başı 230 tl yarım pansiyon) Verdiğimiz her kuruşa değdi diyebilirim. Öyleki bir gece daha fazla kalmadığımız için pişmanlık bile yaşadık. Çamlıhemşin’de diğer bir konakladığımız yer Ada Bungalov oldu. Ada Bungalov’da instagramın meşhur otellerinden. Kaliteli bir işletme burası da. (Kişi başı 160 tl – oda kahvaltı). Hatta oda ve banyo açısından Ada Bungalov bir “tık” daha iyi.

Ada Bungalov

Çamlıhemşin Gezilecek Yerler

Konaklar Mahallesi: Çamlıhemşin’e bağlı mahallenin eski ismi Makrevis Köyü. Hemşinliler, Rusya, Polonya, Almanya gibi büyük şehirlere gidip kazandıkları parayla orada gördükleri konakların benzerlerini doğdukları topraklara yaptırmış. Makrevis Köyü’ne yapılan 7 konaktan sonra adı Konaklar Mahallesi olarak değiştirilmiş. Rusya hatta İran’a giden gurbetçilerin yaptırdıkları konaklar zamana meydan okuyor, bazıları sahiplerince yaz aylarında kullanılıyor.

Makrevis Tepesi’ndeki ortaçağ şatosu görünümlü Tarakçı Konağı ile hemen üst kısmındaki Dudi Konağı, bir zamanlar Tahran’da lokanta işleten Hacaloğlu ailesi de konak inşa ettirmiş. Artan malzemelerle de Deliemet Konağı yapılmış.

Deliemet Konağı

Ortan Köyü: Çamlıhemşin ilçesine bağlı 4-5 km mesafede bir köydür. En çok ziyaret edilen ve beğenilen konakları ile meşhur bir köy. Köydeki bütün evler ahşap ve kesme taşları ile yapılmıştır. 150 yıldan fazla geçmişe sahip büyük konaklara sahip.

Palovit Şelalesi: Rize’nin debisi en yüksek şelalerinden biri. Kaçkar milli parkı içerisinde yer alıyor. Şelale çevresinde otopark sıkıntısı var. Mümkünse erken saatlerde giderseniz daha az kalabalık olur.

Zil Kale: Çamlıhemşin gezilecek yerler içerinde önemli yerlerden birisi de bu kale. Rize Kalesi’nden sonra şehrin en büyük kalesi. Osmanlı bu bölgeyi aldıktan sonra Kale-i Zir adıyla askeri amaçla kullanmış burayı. 8 burç ve gözetleme kulesinden oluşuyor. Giriş ücreti 3 tl.

Şenyuva Köprüsü ve Köyü (Çinçiva Köprüsü ve Köyü): Karadeniz iklimine ve doğa şartlarına uygun olarak inşa edilen taş köprüler tek gözlü olarak tasarlanırlarmış. Şenyuva Köprüsü de bu köprülere güzel bir örnek olarak yapılmış. 40 metre uzunluğu, 20 metre yüksekliğinde. Köprünün kitabesi 1946 yılında selde kaybolmuş fakat köprünün yapım tarihi 1696 olarak belirtiliyor.

Kışın 40-50, yazın 400-500 kişinin yaşadığı güzel bir köy. Şenyuva Köprüsü’nü geçip 50-100 metre ilerlediğinizde sol tarafınızdaki  Zua kafede “Pohpedi gazozu”, “Dağ meyveli muhallebisinden”, enfes kahvelerinden içmeden dönmeyin. Hemen yanındaki Peri dükkan da çok güzel hediyelik eşyalar var, oraya da bir bakın derim. Zua’nın hemen karşısındaki Çinçiva Kahve’nin kahvaltısı bayağı meşhur. Fırtına Deresi manzarasıyla da günün çoğu zamanı oldukça kalabalık. Öğle yemeği için Çinçiva Kahvenin hemen yanındaki Cugal Kafede bölgeye özgü lezzetler yemek için uğrayın.

Çinçiva Kahve

Fırtına Vadisi: Dünya Doğayı Koruma Vakfına göre Fırtına Vadisi’ndeki ormanlar, Avrupa’da acil korunması gereken 100 ormandan biri. Böylesine zengin bir floranın ve doğal varlığın sahibi olan vadiyi her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

Çamlıhemşin Yaylaları

Pokut Yaylası

Pokut  Yaylası Rize, Kaçkar dağlarının manzarası en geniş yaylalarından biri. 2000 üstü rakımı, 360 derecelik manzarası ile sizi karşılıyor. Çamlıhemşin gezilecek yerler listesindeki en görülmesi gereken yayla. Çamlıhemşin yaylaları arasında en popüler ve en güzel olanı bence. Eğer bir yaylada konaklayacaksanız ilk tercihiniz Pokut olsun. Bizim tercih etmemizdeki sebep ise Pokut’ta gün doğumundaki bulut denizine şahit olmaktı.

Çıkış süresi:1- 1.30 saat.

Pokut Yaylası Ulaşım: Kendi aracımızla çıkmayıp Taksici Selçuk ile ulaşım sağladık. Çamlıhemşin’den Pokut’a ulaşım için tek yön 180 tl ödedik. Biz Pokut’a gitmek için tek yön ücreti ödedik. Eğer günübirlik gidip dönerseniz 250 tl gibi bir fiyat istiyorlar. Ya da başka şekilde Pokut’a nasıl gidilir derseniz Rize’den Pokut’a günübirlik tur kişi başı 60 liraya getirip götürüyor. Çamlıhemşinde konaklıyorsanız tur firması sizi Çamlıhemşinden alıp yoluna devam ediyor.

Araç tipi: Yaylaya ulaşmak için Duster tipi ya da 4×4 bir araça ihtiyacınız var.

Pokut Konaklama: Pokut Yaylası’nda konaklama için şimdilik 4 pansiyon var. Her birinin 4-5 odası olduğundan çok önceden rezervasyon yapmalısınız. Pokut yaylasında nerede kalınır derseniz tavsiyem öncelikle Platoda Mola. (Gecelik kişi başı 230 tl- yarım pansiyon-2018 fiyatı)Yer bulamazsanız Doğa Konukevi’ni de tercih edebilirsiniz.(Gecelik kişi başı 200 tl- yarım pansiyon -2018) Pokut konaklama fiyatları genelde yarım pansiyon içeriyor.

Pokut yaylası

Sal Yaylası

Pokut ile Sal Yaylası yan yana,

Sal, geline benziyor.

Pokut,ona kaynana.

Sal, “düzlük” demekmiş. Evlerin arasındaki düzlükten dolayı  “Sal” denilmiş. Gittiğinizde siz de göreceksiniz zaten Sal Yaylası’nın ne kadar düz olduğunu. Evlerin yerleşim düzeni çok güzel. Sal Yaylası‘nda evlerin tamamı tipik ahşap Hemşin evleri özelliği taşıyor.

Çıkış süresi: Çamlıhemşin’den 1-1.30 saat

Sal Yaylası Ulaşım: Pokut-Sal Yaylası arası 1.5 km. Pokut Yaylası’na geldiğinizde patika yoldan ulaşabileceğiniz gibi araçla da yaylananın yakınına ulaşım sağlayabilirsiniz. Patika yoldan yürüyerek 15-20 dk lık bir yolculukla Pokut’tan Sal Yaylası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Biz geceyi Pokut’ta geçirdiğimiz için Sal Yaylası’na yürüyerek gittik.

Araç tipi: Yaylaya ulaşmak için Duster tipi ya da 4X4 araca ihtiyaç var.

Sal Yaylası Konaklama: 2017’den önce Sal Yaylası’nda konaklayabilecek bir yer yokken, bölgeye talep arttığından şimdilerde bir konaklama tesisi açılmış. Meşhur sütlaçları, tadına doyulmaz sohbetleri ile Pilunç Çay Evi’nin sahipleri Pilunç Pansiyonu geçen sene işletmeye başlamışlar. Pokut’ta kalacak yer bulamazsanız çok yakın olmasından dolayı alternatif olarak Sal Yaylası’nda konaklamayı düşünebilirsiniz.

Gito Yaylası

Çamlıhemşin’in bilinen yaylalarından Rize Gito Yaylası, Pokut’tan sonra en çok turist çeken yaylalarından. Tabiki bunda sosyal medyadaki salıncak fotoğrafları çok etkili diye düşünüyorum. Gito Yaylası, Rize Hemşin ilçesindeki Hemşinliler’in rağbet ettiği bir yayla. 2000 rakımın üzerinde bulutların üstünde gün doğumu ve batımına şahit olabilirsiniz

Çıkış süresi: Çamlıhemşin’den 1.30-2 saat.

Gito Yaylası Ulaşım: Çamlıhemşin  Gito Yaylası arası 32 km. Gito Yaylası’na nasıl gidilir? Binek araçla çıkmanın zor olduğu bir yayla olduğu için biz taksici Selçukla yaylaya ulaştık. Çamlıhemşin’den Gito Yaylası ve Gito yolu üzerindeki Badara Yaylası da dahil gidiş- dönüş 200 liraya anlaştık.

Araç tipi: Yaylaya ulaşmak için Duster tipi ya da 4×4 bir araca ihtiyacınız var.

Gito Yaylası Konaklama: Gito’da konaklamak için 3 adet pansiyon bulunuyor. Bir daha gidersem Çamlıhemşin’e, Gito Yaylası’nda konaklamak istiyorum. Gito’da tavsiyem Koçira Pansiyon ya da Hozboncuk Dağ Evi. Hozboncuk Dağ Evi’nde konaklamasanız bile 5 tl vererek meşhur salıncağında fotoğraf çektirebilirsiniz.

Gito Yaylası

Badara Yaylası

Badara Yaylası, Gito yolu üzerinde bulunan Hemşin yaylalardan biri. Aslında gitmek gibi bir planımız yoktu. Taksici Selçuk’un yönlendirmesi üzerine Gito’ya çıkmışken uğrayalım dediğimiz, gördükten sonra da “iyi ki” uğramışız dediğimiz bir yayla oldu. Rize Badara Yaylası, Sal Yaylası gibi düz hatta yaylanın ortasında minik bir gölet var. Gito Yaylası’ndaki gibi meşhur bir salıncağı var.

Çıkış süresi: 45 dakika.

Badara Yaylası Ulaşım: Çamlıhemşin Badara Yaylası arası 21 km. Gito’ya gidecekseniz Badara’ya uğramadan dönmeyin. Gito ve Badara Yaylası dahil günübirlik gidiş dönüş 200 liraya anlaştık Selçukla.

Araç tipi: Yaylaya ulaşım için Duster tipi ya da 4×4 bir araca ihtiyacınız var.

Badara Yaylası Konaklama: Eğer Badara Yaylası’nda konaklamayı düşünüyorsanız  Likapa Dağ Evi’ni tercih edebilirsiniz.

Ayder Yaylası

Çamlıhemşin gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Ayder kaplıcalarında çıkan su Türkiye’deki en sıcak kaplıca suyudur. Romatizma hastalıkları, iç hastalıkları, kadın hastalıkları, cilt hastalıklarına şifa verdiği iddia edilen 260 metre derinlikten gelen 50 derecede sıcaklıktaki kaplıcalar için modern turistik tesisler inşa edilmiş. Kolay ulaşımı sayesinde Doğu Karadeniz’in en bilinen yaylası Ayder Yaylası. Her yer bina, her yer işletme, her yer otel. Ayder artık yayla olmaktan çıkmış, küçük bir şehir haline gelmiş.

Çıkış süresi: 15-20 dakika.

Ayder Yaylası Ulaşım: Çamlıhemşin  Ayder arası 9 km. Ayder’e ulaşım çok basit. Ayder yaylasına giden yollar duble yol olduğundan kendi aracınızla kolayca ulaşabilirsiniz.

Araç tipi: Ayder Yaylasına ulaşım için binek bir araç yeterlidir. 4×4 bir araca gerek yok.

Ayder Yaylası Konaklama: Ayder yaylasında konaklama için çok fazla pansiyon, termal otel, apart otel gibi çok sayıda seçeneğiniz var.

Huser Yaylası

Ayder’den günübirlik çıkılıp gün batımındaki bulut denizine şahit olmak için tercih edilen bir Laz yaylası Huser. Biz günbatımı için çıktık fakat o kadar çok sis vardı ki 50 metre önümüzü göremeden gerisin geriye dönmek zorunda kaldık.

Çıkış süresi: 1 saat

Huser Yaylası Ulaşım: Ayder Yaylası’nı 9 km devam ettiğinizde Huser Yaylası’na ulaşmış olursunuz. Ulaşım için 2 alternatifiniz var. Birincisi 1350 rakımdan 2400 rakıma yürüyerek çıkmak. Diğeri de araçla önce Avusor Yaylası’na çıkıp, oradan 2 km sonra sola dönüp yarım saatlik bir araç yolu ile Huser’e ulaşabilirsiniz.9 km araçla çıkmak. Özellikle trekkingciler bu yolu 2-3 saat yürüyerek çıkıyorlar.

Araç tipi: Huser Yaylası’na ulaşım için 4×4 bir araca ihtiyacınız bir var.

Huser Yaylası Konaklama: Bildiğim kadarıyla Huser Yaylası’nda konaklamak için bir tesis yok.

Elevit Yaylası

Elevit Yaylası, resmi adıyla “Yaylaköy”. Diğer yaylalara giriş özelliği taşımaktadır. Devamında bir çok yaylayada gidiş imkanı sağladığından buradan başka yaylalara da (Amlakit, Palovit, Trevit vs…)  geçmeniz de mümkün. Horonları ile ünlü bir yayla olduğundan Ağustos ayındaki şenlikleri ile dikkat çekicidir. Çamlıhemşin gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından değil. Vaktiniz varsa değerlendirebilir.

Çıkış süresi: 45 dakika

Elevit Yaylası Ulaşım: Çat Vadisi üzerinden ulaşılabilen Elevit Yaylası’nın güzel taraflarından biri de kendi aracınızla 4×4 bir araç olmadan gidebilme şansınızın olması.  Çamlıhemşin Elevit Yaylası arası 22 km.

Araç tipi: Herhangi bir binek araçla yaylaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Elevit Yaylası Konaklama: Eğer bizim gibi bir kaç saat vakit geçirmekten fazlasını isterseniz konaklamak için tesis var.

Pokutta gündoğumu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum