Heidelberg Gezilecek Yerler | Heidelberg | Bavulumdaki Hikaye

Şeytan Dünyaya İnseydi?: Amsterdam Gezilecek yerler

Mayıs 3, 2018

Volendam – Marken Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018

Heidelberg Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018
empty image
empty image

İsviçreli bilim adamlarını içten içe kıskanan Alman bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, Heidelberg’de yaşayan insanların %98 den fazlası yaşadıkları şehri sevdiklerini söylemişler. Heidelberg’i gezdikten sonra sizde bu şehir sakinlerine hak vereceksiniz. Yine yapılan diğer bir anket sonuçlarında Almanya’nın en romantik kenti Heidelberg seçilmiş. Bu şehir, hem romantik hem mutlu insanların şehri. Sadece istatistikler böyle söylüyor ben onların yalancısıyım. Tüm detaylarıyla Heidelberg gezilecek yerler

Heidelberg Hava Durumu 

Heidelberg Almanya’nın en sıcak bölgesi olarak kabul ediliyor. Şehre yaklaştığınızda yeşilin tonunun değiştiğini göreceksiniz. İki haftalık seyahatimiz boyunca kafamızda kara bulutla dolaşan biz şehre yağmurla girdik. Almanya’ya gelince öğrendik ki hava sıcaklığı ne kadar iyi olsa da nisan ayı Almanya’nın en yağışlı mevsimi. Ancak Alman meteorolojisine güvenin. Saat kaçta havanın açacağını söylüyorlar.

Heidelberg Ulaşım

Heidelberg’e en yakın havalimanı Frankfurt. Frankfurt-Heidelberg arası 88 km. Frankfurt Havalalanından kalkan otobüs ya da tren ile Heidelberg’e ulaşmak mümkün.Frankfurttan tren ile gelmek isterseniz 1 saatte Heidelberg’e ulaşabilirsiniz. Tren bileti 50€ civarında. Günlük araç kiralama 30 € dan başlıyor. Navigasyon ya da bebek koltuğu almak isterseniz extra ücret ödemeniz gerekiyor. Araç kiralama hem daha ekonomik hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Yalnız bizim ehliyetlerimiz Alman araç kiralama hizmeti veren şirketler tarafından kabul görmüyor. Biz de orada yaşayan bir tanıdığımızın üzerine aldık. Araç kiralamayı düşünüyorsanız uluslararası ehliyetinizi almalısınız. Heidelberg’ e ulaşım için bir diğer  seçenek ise Stuttgart. Stuttgart-Heidelberg arası 126 km. Şehir içinde araç kiralamasanız dahi Heidelberg’de şehir içi ulaşım çok rahat. Otobüs, finüküler ya da yürüyerek şehirde dolaşabilirsiniz.  Heidelberg’de tabelalar sizi Old Town bölgesine yönlendiriyor. Araç kiraladıysanız eski şehir kısmında büyük paralı otoparklar mevcut.

Heidelberg Konaklama

Heidelberg çok büyük bir şehir olmadığından konaklayacağınız her nokta şehre çok uzak olmayacaktır. Şehrin girişinde oteller yoğunlukta. Heidelberg, Almanya’nın en çok turist trafiğinin olduğu yerlerden biri. Her yıl 3.5 milyon turist bu masalsı şehri ziyaret ediyor. Bu yüzden yaz döneminde geleceksiniz otelinize önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

Heidelberg Hakkında

  • Almanya’nın içine saklanmış cennetten bir köşe olan Heidelberg’i gezmek için 2 gün yeterli.
  • Şehirde Amerikan popülasyonu var. II. Dünya Savaşı sonrasında şehri beğendiklerinden burada kalmışlar.
  • II. Dünya Savaşı’ndan hasarsız kurtulan şehir ünvanına sahip.
  • Zamanınız varsa 20 dk uzaklıktaki Mannheim’a gidebilirsiniz.

Heidelberg Gezilecek Yerler

Allstadt (Eski Şehir): Şimdi size Barok tarzı, Gotik mimari  deyip sıkıcı bilgiler vermek yerine söyleyebileceğim tek şey Eski şehir sokaklarında kaybolun. Biz girilmedik sokak, yürünmedik yol, çekilmedik bisiklet, kapı bırakmadık. Sonunda giderken bize şehrin anahtarını takdim ettiler.

Heidelberg

Bisikletim şekil, önümden çekil.

Bisikletim şekil, önümden çekil.

Hauptstrasse: Her şehirde bir caddeyi İstiklal’e benzetme konusunda oldukça başarılıyım. 1.5 km uzunluğunda trafiğe kapalı olan caddede, “şekerim bu model Türkiye’de yok.” diyenler için h&m, “kahvem olmadan yürüyemem.” diyenler için Starbucks, “Geleni geçeni keserim, hemde karnımı doyururum.” diyenler için sayısız cafe, restoran bulunuyor. Hava soğuk olsa dahi Almanların ne kadar dondurma tükettiğini görüp şaşırabilirsiniz.

Heidelberg

Caddenin sonu Kornmarktplatz denilen yere çıkıyor. Bu meydanda bir çeşme ve Herkül heykeli var. Şatoya buradan finiküler ile ya da yürüyerek çıkabilirsiniz. Yürüyerek çıkıp ayaklarınıza zulm etmeyin şehirde gezeceğiniz çok yer var enerjinizi boşa harcamayın.  Finükülerle çıkanlar için küçük bir not: İlk durakta inmemelisiniz finiküler sarayı geçip devam ediyor.

Heidelberg

Schloss Heidelberg: 13.yy’da belediyeye parayı bastırıp şehrin en güzel yerine konuşlanmıs sarayın bir kısmı yıkılmış, bir kısmı da restore ediliyor.  Sarayı kendiniz gezebileceğiniz gibi tur ile de gezebilirsiniz. Sarayda belli dönemlerde çeşitli etkinlikler, sergiler düzenleniyor. Sarayın içerisinde Alman Eczacılık Müzesi yer alıyor. Burada dünyanın en büyük fıçısı bulunmaktadır. 130 meşe ağacından yapılmış, 8 metreden uzun, 7 metre genişliğinde 220 bin litrelik hacime sahip. Goethe’nin yazdığı şiirden dolayı Japon ağırlıklı turistin fazlalığı dikkatinizi çekecektir.  Goethe’nin, Hiroşima’da atılan bombalara istinaden, Gingko Biloba ağacı ile ilgili şiiri Japonlar tarafından büyük anlam içeriyor. Japon turistler, Heidelberg Şatosu’nun bahçesindeki düşen ağaçtan yaprakları toplayıp ülkelerine götürüyorlarmış.

Heidelberg Sarayı

Saray dönüşünde tatlı ve kahve molası için Cafe Gundel'e gidebilirsiniz.

Saray dönüşünde tatlı ve kahve molası için Cafe Gundel’e gidebilirsiniz.

Heidelberg

Karl Theodor Brücke: Nehrin her iki yakasını birleştiren köprü, ismini yapan kişiden almıştır. 1248’de Neckar Nehri üzerine inşa edilmiştir. Köprünün girişinde Schuldtürme adı verilen ikiz kule bulunmaktadır.

Heidelberg

Karl Theodor Brücke Köprüsü’nden sarayın görünüşü

heidelberg

Marktplatz: Hauptstrasse üzerindeki meydanda alışveriş, yeme içme, hediyelik eşya bulabileceğiniz şirin bir meydan. Meydanda   Heiligegeistkirche (Kutsal Ruh Kilisesi). Şehrin en büyük protestan kilisesi. Kilisenin hemen altında hediyelik eşya satan dükkanlar var. Lindt çikolatacısının mağazasıda yine bu meydanda.

Heidelberg

Heidelberg

Eğer şehre günübirlik gelmemişseniz Filozoflar Yolu, Öğrenci Hapishanesi, hayvanat bahçesizamanınız varsa gezebileceğiniz diğer yerler.

Yorumlarınızı Bekliyorum