Gaziantep Yeme İçme Rehberi

Gaziantep Gezilecek Yerler

Ekim 19, 2018

İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

Kasım 16, 2018

Gaziantep Yeme İçme Rehberi

Ekim 26, 2018
Gaziantep gezilecek yerler
İran Gezilecek Yerler
Gaziantep yeme icme rehberi

Yemek hayatınızın merkezindeyse, yemek yemeyi seviyor ve değişik lezzetlere açıksanız,bir günde 3-5 öğün tadım yapabilecekseniz Gaziantep sizim için doğru şehirlerden bir tanesi. 2017’de UNESCO tarafından dünyanın 8. gastronomi başkenti seçilen Gaziantep. Haliyle bu şehre gelen yerli yabancı turistler daha çok yemek üzerine bir tur planlıyorlar. Yemek aralarına da müze, tarihi konaklar, cami vs. gezileri sıkıştırarak gastronomi ağırlıklı bir Gaziantep seyahati gerçekleştiriyorlar. Evliya Çelebi’nin ifadesiyle “Şehr-i Ayıntab-ı Cihan” deniyor bu şehre. Dünya şehirlerinin ışığı, göz nurudur. Dünyada bir şehrin adıyla anılan tek mutfak Gaziantep mutfağıdır. Gaziantep Mutfağında 512 çeşit yemek  bulunmaktadır. Bu yüzden ” Gaziantep Yeme İcme Rehberi “nde anlatılacak çok fazla şey var.

Küşlemeci Halil Usta

Gaziantep Yeme İcme Rehberi

Gaziantep’te ne yenir? Gaziantep’te nerede yenir? sorularına mekan tavsiyeleri üzerinden giderek vereceğim. Hem yenilecek olanlar, hem de nerede yenir sorularının cevabı mekan tavsiyeleri içinde.

Metanet Lokantası

Gaziantep’te erken ya da gece geç saatlerde içilen bir çorba beyran. Hatta gece beyrancısı ve sabah beyrancısı diye bir ayrım bile varmış. Metanet Lokantası sabah beyran çorbası konusunda şehrin en bilinen lokantası. Kuzu gerdanı, sarımsak, pulbiber, pirinç, et suyunun birleşiminden oluşan bir çorba. Benim damak zevkime hitap eden bir çorba değil. Hele ki sabah içmem mümkün değil. Ama seveni, müdavimi çok olan bir çorba. Beyran çorba 19 tl.

Katmerci Zekeriya Usta

135 yıldır Gaziantep kahvaltılarının baş tacı katmer. Kaymak ve fıstığın enfes birleşimi olan hafif bir tatlı. Dilerseniz süt ile yiyebilirsiniz. Bir porsiyonu rahatlıkla 2-3 kişi yersiniz. Katmer yiyipte sevmeyeni duymadım. Şehrin bir çok yerinde katmer yapan çok fazla yer var fakat katmer konusunda en çok ün yapmış yer Katmerci Zekeriya Usta. Ara sokakların birinde oldukça küçük bir mekan fakat masa sırası çabuk geliyor. 1 porsiyon katmer 25 tl.

 Yesemek Restoran

Gaziantep mutfağı baklava ve kebaptan ibaret değil tabiki. 512 yemek çeşidinin bir ilin mutfağına ait olması zaten onun ne kadar zengin bir mutfak olduğunun göstergesi. Yesemek Restoranda kebaptan ziyade daha çok Gaziantep’e özgü zeytinyağlılar, özel günlerde yaptıkları sulu yemekler, çorbalar tercih edilmektedir. Gaziantep’teki favori restoranım. Herhalde Antep’te yaşasam müdavimi olacağım yer burası. Fiyat, çalışanların ilgisi, her şey tatmin edici. İki şubesi mevcut ama aracınız yoksa, şehir merkezinde Bakırcılar Çarşısının tam karşısında, İmam Çağdaş’ın da bir kaç dükkan ilerisindeki şubesini tercih edebilirsiniz.

İmam Çağdaş

İmam Çağdaş

Gaziantep’e gidenlerin yolunun mutlaka düştüğü, Gaziantep’te yaşayanların ise yolunun hiç düşmediği içinde zıtlıklar barındıran bir restoran. Seveni de çok, fabrikasyon bulup sevmeyeni de çok. Gaziantep’te nerede yenir diye araştırdığınızda karşınıza çıkan bir restoran İmam Çağdaş. Bu restoranda en sevdiğim şey kesinlikle Ali Nazik. Sadece onun için gidebilirim onun dışında yediğim lahmacun, tatlı ya da diğer kebapların lezzetleri standart geldi bana.

Tahmis Kahvesi

Antep tarihi çarşının orda 400 yıllık bir geçmişi olan sazlı sözlü tarihi kahvehane. Sazlı sözlü diyorum çünkü hafta sonları giderseniz yerel kıyafetli saz ekibi bir anda içeri girip şarkılar türküler çalıp söylemeye başlıyor. Ve bu olay hafta sonu boyunca gün içinde sürekli devam ediyor. Menengiç kahvesi ve zahter çayında oldukça iddialılar. Menengiç kahvesi 7 tl.

Tahmis kahvesi

Koçak Baklava

Bana göre Gaziantep’te baklavacının en iyisi kesinlikle Koçak Baklava. Şehirde gezerken göreceksiniz ki şehrin yarısı baklavacı yarısı kebapçı zaten. Bu kadar seçenek içinde Koçak Baklava kesinlike en güzeli. Sadece baklava işi yapıyorlar. Her daim kalabalık. Burada baklava yedikten sonra kendinizi hiç baklava yememiş sayabilirsiniz. Fıstık bir sene çok ürün verip, bir sene daha az ürün verdiğinden baklava fiyatlarıda fıstığa endeksli olduğundan fiyatlarda dalgalanmalar mevcut.

Küşlemeci Halil Usta

Gaziantep’e gelmeden önce küşleme konusunda herhangi bir fikrim yoktu. Küşleme kelimesini dahi duymamıştım. Küşleme, hayvanın kasık kısmına yakın yerin ismi ve her hayvandan 300 gr kadar çıkıyormuş. Küşlemenin ustası, Zeugma Müzesinin hemen arka sokaklarının birinde hizmet veren Halil Usta. Müze sonrası mola duraklarından biri olabilir sizin için. Dışardan esnaf lokantası gibi bir yer ama yakın zamanda içerisini yenilemişler. Hafta sonları aşırı kalabalık yer bulmak oldukça zor bu yüzden erken gitmek de fayda var. Eti kadar salatası da çok lezzetli. Bir kişi ortalam 40 tl civarında mekandan ayrılıyor.

Zeki İnal

Baklavanın kardeşi şöbiyet bir de Zeki İnal’da deneyin. Baklavanın pabucunu attıracak cinsten. Aşırı temiz bir işletme ve sahipleri de çok kibar insanlar. 3 kuşaktır  hizmet veren bir işletme. Porsiyonu pahalı olsa da şöbiyet hakkını veriyor.

Bayazhan

Bayazhan, bir tütün tüccarı olan, Bayaz Ahmed Ağa tarafından ortağı ile birlikte, Halepli mimar ve taş ustalarına yaptırılmıştır. Yapımı 1904’te başlayıp 1909 yılında bitmiştir. Gaziantep’te tarihi bir han içerisinde akşam yemeği yemek isterseniz gidebileceğiniz mekanlardan biri. Ambiyans, şık bir mekan fakat Antep’in en pahalı mekanlarından biri. Yemekler o kadar da iyi değil biraz tok satıcı modundalar. Gidecekseniz üstü açık orta bahçe bölümüne rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

Kahveci Seddar Bey

Kahveci Seddar Bey

Bir fincanda çift renk, çift tat diyerek patentini aldığı kahvesiyle tarihi bir han içerisindeki kahveci. Kahve sevmeyenler için yoğun kıvamda olan bir kahve. Fincanda pişiriyor kahveyi Seddar Bey fakat sırrını vermiyor. Kahve 8 tl.

Üçler Kebap&Lahmacun

Gaziantep’e gelmeden önce araştırmalarımda karşıma çıkan bir mekandı özellikle de lahmacun konusunda bayağı önerilmişti. Bunun üzerine gidip lahmacunun tattık. Fakat lezzet olarak Gaziantep standartlarında bir yer. Buradaki lezzeti çoğu yerde bulabilirsiniz  Lahmacun 7.5 tl.

Papirüs Kafe

Gaziantep’e gittiğinizde Bey mahallesinde mutlaka uğramanız gereken bir kafe. Kafe olarak hizmet vermesinin dışında Nazaretyan ailesine ait eski bir Ermeni konağı. Fotografik bir mekan.Gelin ve damatlarında düğün çekimi için geldikleri bir yer. Aynı zamanda mekanın işletmecisi de konağı size keyifle gezdiriyor.

Papirüs Cafe

 

Yorumlarınızı Bekliyorum