Bulgar Mutfağı | Bulgaristan | Bavulumdaki Hikaye

90’lar’a Dönüş: Sofya Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018

Şeytan Dünyaya İnseydi?: Amsterdam Gezilecek yerler

Mayıs 3, 2018

Komşuda Pişer, Bize de Düşer: Bulgar Mutfağı

Mayıs 3, 2018
empty image
empty image

Hepimizin göçmen diye nitelendirdiğimiz (Bulgar) komşuları, iş arkadaşları, dostları  vardır yada olmuştur.Mutlaka evlerine davet edilmiş, yemeklerinden tatmışlığınız vardır.Bulgar mutfağı aslında bize hiç yabancı olmayan bir mutfak. Bulgar mutfağı Slav, Akdeniz ve Osmanlı mutfağından lezzetler sunar, hepsini uyum içinde barındırır.Sofya’da, Plovdiv’de restorana gittiğinizde menüdeki çoğu şey size yabancı gelmeyecektir.Yediğiniz her şey sizi oldukça memnun edecektir. Aman diyeyim fazla kaçırmayın.Döndüğünüzde aynalara küsebilirsiniz. Komşuda Pişer,Bize de Düşer: Bulgar Mutfağı ‘nda neler yiyebileceğiniz, hangi mekanlara gidebileceğiniz konusuna değindim.Hazırladığım rehber Sofya ve Plovdiv olmak üzere iki şehirdeki mekanları içerir.

Fabrika Daga (Rainbow Factory): Son dönemde üçüncü nesil kahvecilerin yaygınlaşması ile birlikte bu trend Sofya’ya kadar gelmiş.Kafenin en önemli özelliği personelin kesinlikle çok güler yüzlü oluşuydu.Telefonumu kaybetmiş olmamdan ötürü ellerinden geleni yapmaya çalıştılar. Personel İngilizce biliyor.Burdan cafe çalışanlarına selamlar!Bulgarlar genellikle kahvaltıda “baniçka” adını verdikleri peynirli börek ile kahvaltı yapılıyor.

Börekler oldukça doyurucu.Baniçka’nın yanında Bulgarlar kahvaltıda “boza” içiyor.Bizdekiler gibi ekşi olmayan bozalar, lıkır lıkır içilecek tatlılıkta. Vefa Bozacısı’nı aldatamam demeyin, tadına bakın. Fiyatlar normal. Kahvesi oldukça iyiydi. Kahve sevmiyorsanız küçük porselen demlikte sundukları çayları da var. Kahvaltı için kişi başı 7.5 Leva ödedik. İçeride az sayıda masa var ve buna rağmen insanlar dışarıda bekliyorlardı. Hava güzelse dışarıda cam önüne atılmış minderlerde de oturabilirsiniz.

Adres: 10 Veslets Str, Sofia. (Knyaz Aleksandr Dondukov caddesine çok yakın)

Dayana: Bulgar mutfağını, en iyi yansıtan yerlerden bir tanesi olan mekanın, bir kaç şubesi bulunmaktadır. Yemekler oldukça iyiydi. Zaten mekanda tanıştığımız kişiler (Denis ve Hatice) buranın yemeklerinin hepsinin iyi olduğunu söylediler. Menü et, tavuk,domuz eti ağırlıklı. Garsonlar oldukça suratsızdı. Rakia, bizdeki rakı. Bulgarlar’ın en çok tükettiği alkolllü içkilerden bir tanesi. Çalışan garsonlardan biri Burgaz Rakısı tavsiye ettiği için onu denedik.

Adres:St. Dondukov 2, Plovdiv.

Bulgar Mutfağını ve yediğimiz her şeyi biz çok sevdik.

Happy Grill&Bar: Bulgaristan’ın zincir restoranlarından biri. Bulgar halkı tarafından oldukça tercih edilen mekanın menüsü oldukça geniş. Sushiden, nachosa kadar dünya mutfağından yemekler sunuyor. Bulgaristan aynı zamanda bira üreticisi. Zagorka, Kamenitza,Şumensko yerel biralardan. Fiyatlar oldukça ucuz.

Adres: 4, Sveta Nedelia Sqr. Sofia.

Raffy Bar&Gelato: Vitosha Bulvarı’nda restoran, cafe, disko ne arasan var diyebileceğiniz bir mekan. Gündüzleri boş olan mekana, akşam rezervasyonsuz gitmemenizi tavsiye ederim.

Adres: Bul Vitosha 18, Sofia.

Afreddo Gelateria: Kahvaltı ve öğlen tatlı için gittiğimiz bu mekana, Plovdiv’e gittiğinizde mutlaka ama mutlaka uğrayın. Şiddetle tavsiye edilir. Gitmezseniz küserim.Hem gözünüzün hem karnınızın doyacağınıza eminim. Burası tam bir kalori cenneti, tartı düşmanı. Sirene peynirli tostundan denemelisiniz. Günün hangi saati gelirseniz gelin mutlaka tüm masalar dolu. Ne yerseniz yiyin memnun ayrılacaksınız. Bulgar mutfağı süt ve süt ürünleri de oldukça önemlidir. Kaşkaval Peyniri bir çok ülkeye ihraç ediliyor. Peynir tabağından şipariş verirseniz çeşit çeşit peynirlerinden tatmış olursunuz.

Adres: Gladston, Plovdiv

 Social Cafe Bar&Kitchen: Vitosha Bulvarı’nın üzerinde,  Bulgar gençlerin takıldığı Amerikan tarzı cafe. Öğlen atıştırmalık yapabileceğiniz, bir kahve molası verebileceğiniz yerlerden bir tanesi. Fiyatlar konusunda artık bir şey söylemek istemiyorum. Bu kadar yiyip içmemizden sonra artık ucuz olduğunu anlamışsınızdır.

Adres: Bul. Vitosha 16, Sofia

Little Coffee Library: Kapana bölgesinde üst katı Ermeni Kültür Merkezi, alt katı küçük, şirin bir kafe. İçerisi oldukça küçük olsa da dışarıya taşmış masalarda oturup lezzetli mochaccinolarından bir kaç bardak hüpletebilirsiniz. Biz kaç bardak içtik hiç hatırlamıyoruz. Personel İngilizce biliyor ve çok güleryüzlüler. Vaktimiz olsaydı da bir kaç saatimizi bu kafede geçirebilseydik.

Adres: Kapana, Plovdiv.

Chevermeto- Traditional Bulgarian Restaurant: Taksici bizi kapısının önüne getirdiğinde bile hala “yok canım burası olamaz.”dediğimiz, içeriye girince kendimizi Bulgar mutfağı ve kültürünün tam ortasında bulduğumuz kal gelen bir mekan. Her şey o kadar otantik ki, içeriye girince etrafı incelemekten garsonu takip edemiyorsunuz. Bir de eğlenen, dans eden insanları ve dansçıları görünce sizde o eğlence heyecanına kapılıyorsunuz. Girdiğimiz andan çıktığımız ana kadar her şey gerçekten çok iyiydi. Bulgaristan restoranları sıralamasında  bence liste başı. Sarma, kyufte(köfte), gyuvech(güveç), tarator, kyopolou(Köpoğlu salatası), shopska salatası(Bulgaristan’daki en meşhur salata), snezhanka (salatalık,ceviz doğranmış kremalı yoğurt) burada deneyebileceğiniz Bulgar mutfağına özgü yemekler.

Adres: NDK- Pronoto, 1 Bulgaria Blvd, Sofia.

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum